MNGSBAG l DECEMBER. col 1874. Jtr>i^ -t?4 W, 281. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Contant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den (Gemeenteraad f 3.35, franco p. p, f 3.85. Het verslag afzonder lijk is verkrijgbaar vóór 2.50 sjaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. d De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet tes wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter 'J hand gesteld een op den 27stCD dezer maand invorderbaar verklaard kohier 'voor de belasting op bet patentrecht, over het tweede kwartaal, dienst 'r' 1874/5; terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Leiden, 30 November 1874. De Burgemeester voornoemd v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag den 3deD De cember 1874, 's namiddags te één uur. GIN N EN LAN DSCilE BER1GTEN. LEIDEN, 30 November. li 4 Woensdag aanst. zal, blijkens gedane aankondiging, mej. Mina Kruse- ,inan alhier eene voordragt houden, f Kunst en kritiek", in de hoofdstad ai onlangs driemalen voorgedragen, zal daarvan het onderwerp zijn. De in- houd van dit stuk en wat haar tot het schrijven daarvan aanleiding gaf is velen bekend en op de strekking daarvan werden door bevoegde mannen vrij wat aanmerkingen gemaakt. Maar afgescheiden daarvan zal velen de s gelegenheid welkom zijn om mej. Kruseman te liooren. Bij een vroeger i optreden alhier maakte zij door haar talent een hoogst gunstigen indruk. Ook wordt het algemeen erkend dat zij in dit opzigt uitmuntende gaven i bezit. Hun, die vroeger hare lezing niet konden bijwonen, wordt eene ken- nismaking met de in menig opzigt begaafde vrouw aangeraden, i In het berigt betreffende het 25-jarig protessoraat van den heer de li Vries, in ons vorig nommer, had nog moeten zijn medegedeeld, dat de i jubilaris de gelukwenschen van de literarische faculteit ontving hij monde i van den hoogleeraar Kern. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ27.50, ƒ6.20 en f ƒ2.90 en de laagste prijzen ƒ27.50, ƒ5.50 en 2.85. Aan het depart, van marine te 's Hage zal op 10 December aanst., ten 1 behoeve van het corps mariniers, o. a. aanbesteed worden de levering van 1 200 meter blaauw onderofficierslaken2500 meter blaauw gewoon laken, 100 meter rood laken; 1500 meter karsaai en 500 meter blaauwe baai. Voor de dienst der gouvernements-marine in Nederl. Indië zijn benno- digd cenige derde stuurlieden Jongelieden, beneden den leeftijd van 21 j jaren, en bij voorkeur afkomstig van de kweekschool voor de zeevaart te i Amsterdam, die genegen zijn mede te dingen om als derde stuurman aan 'slands dienst in Nederl. Indië te worden verbonden, kunnen zich, bij ge zegeld request, tot het departement van koloniën wenden. Naar men verneemt hebben de heeren Kaptiju en Gentis van de Duit- sche regering concessie bekomen voor den aanleg van hunne spoorlijn van (Ie Nederl. grenzen tot Salzbergen. De korporaal van het koloniaal werfdepot te Harderwijkdie met ƒ100 op den loop was gegaan, is te Deventer in hechtenis genomen. Bij zijne aanhouding was de gebeele som verdwenen. Te Ommen werd dezer dagen door de vrouw van een landbouwer den postbode van Heino op Ommen, G. W., een brief ter hand gesteld, die een bankbillet van ƒ40 en een muntbillct van ƒ10 inhield. Die brief, door W. eerst den volgenden dag aan den brievengaarder te Ommen ter expeditie overgegeven, werd aan het adres bezorgd, doch zonder de ingesloten gelds waarde. Zoodra hiervan aangifte gedaan was bij den burgemeester, heeft deze een naauwkeurig onderzoek ingesteldwaarbij is gebleken dat W. na de verzending van den brief het vermiste bankbillet bij een ingezetene aldaar gewisseld en ecnige schulden afbetaald heeft. Proces-verbaal is opgemaakt. Donderdag avond 11. is het paarddat de trekschuit van Groningen naar Winschoten zou brengen, met zijnen berijder, een 13-jarigenjongen, in het water geraakt, liet paard zwom met den knaap, die in het tuig was Mijven hangen, te midden van ijsschotsen heen en weder tot het eindelijk gered werd; de ongelukkige jongen was toen echter reeds dood. Te 's Hertogenbosch werd Vrijdag avond door een voorbijganger voor de poort van het Liefdegesticht een pakje gevonden, dat eenig geluid van zich gaf. Bij onderzoek bleekdat het bevatte een kind van het vrouwelijk geslacht, dat tusschen de 10 en 12 dagen oud kan zijn. De vinder bragt het aan het bureau van policie, waar onmiddellijk door de zorg van den commissaris voor verpleging van het verlaten kind gezorgd en een onderzoek aangevangen werd. Te Maastricht is een meisje in hechtenis genomen, verdacht van kin dermoord, alsmede een dienstmeisjeverdacht van herhaalde pogingen om het huisgezin, waarbij zij inwoonde, door middel van luciferskoppen te vergiftigen terwijl zij tevens verdacht wordt van poging tot brandstichting in het huis haars meesters. 's GRAVENHAGE, 30 November. Tot burgemeester der gemeenten Driebergen en Rijsenburg is benoemd de heer mr. W. H. J. baron van Heemstra (onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Vreeland en Nigtevecht), in de plaats van den heer A. J. 11. baron van Wassenaar, aau wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Door Z. M. zijn benoemd: tol raadsheer in het prov. geregtshof in Gro ningen de heer mr. M. van der Tuuk, thans procureur bij de arrond.-regt- bank te Winschoten; tot regler in de arrond.-regtbank te Utrecht de heer jhr. M. A. Wichers, thans regter in de arrond.-regtbank te Alkmaar; tot plaatsvervangend kantonregter te Zalt-Bommel de heer B. van de Werk, cand.-notaris aldaar; tot hoofd-commissaris van policie te 's Hertogenbosch de heer A. G. F. A. van Oirschot, thans commissaris van policie aldaar, en tot commissaris van policie te 's llertogenbosch de lieer 11. J. F. A. A. M. van Goor, thans inspecteur van policie aldaar. - Door Z. M: is aan den kolonel der infanterie van het leger in Nederl. Indië C. L. St. A. M. de Roy van Zuydewijnop zjjn verzoek, ter zake van langdurige dienst en van verwonding in den strijd bekomen, eervol ontslag verleend uit de militaire dienstmet toekenning van den titulairen rang van generaai-majoor. De minister van justitie zal Woensdag aanst. en die van oorlog Don derdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. de koning vertrok heden ochtend met HIL KK. HH. de prinsen Alexander en Hendrik ten 9 ure per extra trein-naar Breda, ten einde zich verder naar Ginneken te begeven Na afloop der plegtiglieid zal de koning zich met HD. jongsten zoon, via Utrecht, naar het Loo begeven om tot de laatste dagen der volgende maand daar te vertoeven. De onthulling van het monument te Ginneken werd heden o. a. bijge woond door de ministers van koloniën en van torlog, die zich daartoe heden ochtend ten 8 ure derwaarts begaven. In de zitting van de eerste kamer, van heden, is, met 16 legen 15 stemmen, tegen morgen ten elf ure aan de orde gesteld de Indische be grooting voor 1875. Achtervolgens werden aangenomen de ontwerpen: Besmettelijke ziekten; onteigening lot verbinding van den Rijn- en den llollandschen spoorweg te Rotterdam; Amsterdamsch entrepotdok; daging met Dordrecht; beperking der aanmunting van zilveren standaardpenningen; het laatste ontwerp met 24 legen 7 stemmen. Het grootste deel der heden door de tweede kamer gehouden zitting werd ingenomen door eene uitvoerige rede van den minister van justitie, ter beantwoording van al de sprekers der vorige dagen, op judicieel en ju- ridiek gebied. De minister heeft eenige toezeggingen gedaan en vooral het slotgedeelte der rede van den heer Kuyper over den arbeidersstand scherp bejegend, gelijk daarna ook plaats had door de hli. Winlgens en C. van Nispen. Overigens zal de minister de besluiten van 1815 en 1852, nopens de organisatie der hervormde kerkniet intrekken. De algemeene beraad slaging over het hoofdstuk Justitie is gesloten, en die over de artikelen aangevangen. Advocaat-generaal mr. Terpstra heeft in de heden gehouden zitting van het hof van Zuidholland conclusie genomen in zake curatoren in het faillis sement der bankiersfirma, waarvan onlangs werd melding gemaakt, tegen den vader der leden van die firma, betreffende zijne vordering tot afgifte van effecten, hem door de regtbank alhier toegewezen, van welke uitspraak curatoren hebben geappelleerd. Advocaat-generaal kon zich met de bezwa rentegen het ten dezen gewezen vonnis aangevoerd, niet vereenigen en concludeerde mitsdien tot bevestiging er van. De uitspraak van het hof is bepaald op 4 Januarij. BUITENLAENDSCUE BEIUGTEN. ËSGELANE LONDEN 29 November. De kolonel Forney, commissaris voor Europa van de Amerikaansche algemeene tentoonstelling in 1876, is hier aangekomen. De tentoonstelling zal van 19 April tol 19 October duren. Het gebouw in Fairmount-Park is 1880 voet lang en 464 voet breed. De breedte der middengalerij is 120 voel. De platiegrondleekeningen zullen vóór 1 Februarij aanst. aan de Europesche com missiën toegezonden worden. In een schrijven uit Calcutta, aan de Times, worden eenige opgaven gevonden betreflende de voorgenomen expeditie tegen de Duftla's. De troe- penmagl bestaat slechts uit 101)0 manschappen, meest allen gelrokken uit de inlandsche infanterie-rcgimenten, die in of nabij Assam garnizoen hou den; de artillerie bestaat uit twee stuks veldgeschut met de vcreischte bediening; de slaf wordt gevormd door dertig officieren en vier genceskun-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1