BIJVOEGSEL, behoorende tol de Leiclsohe Courant van Maandag SO November .>#74, 260. ooi binnenlandscue beiugten. ut imilin—M—n STADS-BELICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen om vergunning lot liet houden van bergplaatsen van brandstoffen, yau 1». Nicolaas Bloji, melkverkooperin zijn pakhuis in de B/il Verwersstraat n°. 1; 2°. Theodorus Johannes Bots, grutter, in zijn pakhuis Tin de Vestestraat n\ 12; 3". Jan Van Gent, koopman, in zijn woon- en Wji, pakhuis in de Weddesteeg n°. 13 vn 15; 4". Birnardus Artonie Harteveld, I' koopman, in zijn huis aan de Voldersgracht n°. 30; 5". Willem Arnoldus |r|jAC°Bös Jd, koopman, in zijne pakhuizen in de Mirakelsteeg n°. !5 en 20; 6*. Abraham Owel, koek- en banketbakker, in zijn pakhuis in eene poort aau de Haarlemmerstraat; 7°. Johan Christiaan Rating, broodbakker, in zijn pakhuis in de Kolfmakerssleeg n°. 13; 8». Johannes Petrus Sasse. ban- en kethakker, in zijn pakhuis in de Joost van Zonneveldspoorl aan de Aal markt n°. 4; 9°. de Weduwe P. H. Smit, broodbakster, in baar pakhuis in 1 de Koddesteeg n°. 20, eu 10". Franciscus Fredericus Wijnstroom, banket bakker, in zijn huis in de Maarsnianssleeg n°. 8; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n». 19); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de eommodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd »P b» op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 3"p» December aanst. 'svoormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te ij hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 November 1874. E. KIST, Secretaris. ogi 9. 8. 7.-J 9.2 6.- 4.? 9.5 De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n®. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week 1 persoon aan de mazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester van Leiden Leiden, 28 November 1874. v. d. BRANDELER. 92 9. ).- i. LEIDEN, 28 November. D'. M. de Vries, hoogleeraar in de Nederlandsche taal en welsprekend heid aan de hoogescliool alhier, viert heden liet 25-jarig jubileum van zjjn professoraat aan de Groningsche en de Leidsche hoogeschool. Op den middag werd Z. llooggel. achtereenvolgens gecomplimenteerd door den rector-magnificus, dr. A. lieynsius, namens den academischen senaat, dr. Eelco Venvys namens oud-leerlingen en vereerders, den heer S. Muller Hz namens zijne leerlingen en vrienden onder de Leidsche studenten, den beer Th. Heemskerk, praeses collegii, namens het Leidsche studentencorps, en door een groot aantal belangstellenden, waaronder vele zjjner ambtge- uooten. Tevens werd Z. H. G. doord'. Eelco Verwys als blijvend aandenken van de oud- leerlingen en vereerders een bronzen standbeeld van Jacob van Maerlanl met toe passelijke inscriptie aangeboden Deze keurig gemodelleerde statuette is genomen naar het oorspronkelijke standbeeld van dien vader der //Bietsche dichteren", dat eenige jaren geleden te Damme in West-Vlaanderen met eene feestrede van den jubilaris werd onthuld. Door de jongere leerlingen en vrienden werd hem, bij monde van den student S. Muller Hz., als blijk van hulde en erkentelijkheid aangeboden een sierlijk geschenk, beslaande in een pièee-de-milieu van kristal en gedreven zilver. Daaraan zijn gebragt twee schilden in artistiek zilver, het eene houdende de wapenen van Groningen en Leiden, het andere eene inscriptie. Heden avond zullen de studenten den gevierden hoogleeraar eene serenade brengen met fakkellicht. De vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen in het derde schooldistrict van Zuid-Holland, heden vergaderd, heeft een adres van gelukwensching doen toekomen aan den hooggel. lieer prof. de Vries, wegens diens 25-jarige vervulling van het hoogleeraarsambt. Ook bragt zij haren voorzitter, den schoolopziener prof. de Goeje, eene ovatie wegens zijne herbenoeming als zoodanig. Heden morgen, omstreeks 8% ure, werd uit het water aan de Haven alhier het lijk opgehaald van een jongen, genaamd Hendrik Dekker, oud 13 jaren, die gisteren avond uit de ouderlijke woning in de Verwerstraat werd gemist. De oorzaak van dit ongeval is onbekend. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 81 lot 89 volwassen personen en 29 lot 35 kinderen. Uit Warmond meldt men ons dat de muziekvereeniging //Harmonie van Warmond" Donderdag avond aldaar weder een concert heeft gegeven in het lokaal de Zon, met welwillende medewerking van de bh. J. A. Vrees wijk (viool) en J. J. Bender (piano), liet uitgebreid en welgekozen pro gramma werd met succês uitgevoerd. De zaal was echter niet zeer bezet. Voor het welslagen der internationale tentoonstelling van vruchten en van het pomologisch congres, in het volgende jaar te Amsterdam te hou den, roept de regelings-commissie de medewerking in van alle liefhebbers en beoefenaars der vruchlencultuitr in Nederland. De kosten zullen belang rijk zijn, maar gemakkelijk kunnen gedragen worden, wanneer ieder zijne medewerking schenkt. Het bedrag voor ieder begunstiger is vastgesteld op ƒ10. De minister van binnenlandsche zaken heeft de aandacht gevestigd zoowel van landbouwers, als van scheepsgezagvoerders en bestuurders van stoomvaartmaatschappijen op de verwoestingen aangerigt in Noord-Amcrika door de Coloradokever, genaamd ndoryphora decem-lineata"waarvan de larve zich met aardappelloof voedt. Er bestaat gevaar dat dit insect her waarts wordt overgebragt, wanneer aardappelen uit de Verecnigde Stalen in schepen worden medegenomen, vooral wanneer die tot pootaardappelcn hier te lande worden ingevoerd. Nadere inlichtingen zijn verstrekt aan de kamers van koophandel en fabrieken en aan de voornaamste maatschappijen en vereenigingen van landbouw. Door de directie der maatschappij //Nederland" is het volgende bekend gemaakt; Telkens worden valsche tijdingen verspreid omtrent ongelukken, die aan de stoomschepen der maatschappij zouden gebeurd zijn, waardoor aan de betrekkingen en vrienden der passagiers niet geringe bezorgheid en angst veroorzaakt wordt. De lafhartige verspreiders dier geruchten weten er meestal goed voor te zorgendat zij onbekend blijven en bekommeren zich niet over al de smart, die ze honderden aandoen, wier geliefden op zee zijn. Nu verdient de maatschappij //Nederland" deze behandeling min der dan eenige andere, doordien zij steeds onmiddellijk bekend maakt, wat haren booten gebeurt, en geen ongeval verzwijgt. Wij raden allen, die vrienden op de booten der maatschappij hebben, dus ernstig aan, om, wanneer kwade geruchten hun ter oore komen, betreffende de stoomsche pen en er geen gewag van wordt gemaakt in de dagbladenzich onmid dellijk tot de directie zelve om inlichting te wenden. Zoo men tevens den naam mededeelt van dengene, die de onrustbarende tijding mededeelde, maakt men kwaadwillige lieden magteloos en doet men een dienst aan allendie vrienden aan boord der schepen hebben. liet hoog militair gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van den luitenant der huzaren, tijdelijk gedetacheerd te Venlo, baron van Asbeck Deze heer, wiens gedrag en leven overigens, en door den krijgs raad én ook door het hof zeer gunstig werden geteekend, was door den krijgsraad schuldig bevonden aan geweldpleging jegens een burger te Venlo, die hem eenigen tijd vroeger, op het uilen van het woord: //ploert", een slag in het aangezigt had gegeven, echter, onder zulke verzachtende om standigheden, dat eene boete van ƒ25 als voldoende straf werd geoordeeld. Van die uitspraak verzocht de advocaat-fiscaal, vvat de straf betrof, ver betering bij het hof. Deze ambtenaar meende, dat de krijgsraad had be- hooren op te leggen eene gevangenisstraf van 1 tot 3 maanden cellulair. Hij erkende toch niet de voor den luitenant bestaande noodzakelijkheid, om, toen de burger aan de hem gezonden secondanten weigerde een dnèl met hem aan te nemendezen voor de ontvangen klap zijnerzijds klappen terug te geven; ja, hij veroordeelde zelfs dat wederslaan sterk en meende dal eene strengere bestraffing gunstig zou kunnen werken, om een onder de officieren van het leger bestaand vooroordeel, dat reeds veel kwaads had geslicht, te doen ophouden. De verdediging daarentegen pleitte dien nooddwang. Zij hield slaande, dat een officier, naar de algemeen in het leger heerschende militaire begrippeu, een ontvangen beleediging niet onge wroken of onuilgewischt mogt laten, omdat hij anders door zijne kamera den eenvoudig dood werd verklaard, en dat in het onderhavig geval de luit. van Asbeck te meer tot het teruggeven van slagen was verpligt ge weest, omdat officieren van zjjn corps dit van hem hadden verlangd- Het militaire hof ontkende echter den gepleiten dwang, ja, het gispte zelfs gestreng en de toegebragte afstraffing van den burger en den raad daartoe door een kameraad gegeven. De handeling noemt de sententie van het hof: een daad van driest geweld; den raad: de uiting van een hoogst laakbaar vooroordeel. In beginsel omhelsde het hof dan ook geheel het gevoelen van den advocaat-fiscaal; wat de op te leggen straf betreft, vond het evenwel termen tot groole moderatie en sprak uit eene veroordeeling tot kamer-arrest zonder acces voor den tijd van eene maand. UD.) By R. v. d. Ras en 0. van Vliet te Berkenwoude zijn dezer dagen twee varkens geslagt, die, schoon aan den haak, respectievelijk 482 en 462 halve kilo's wegen. Tevens kan als bijzonderheid worden gemeld dat bij P. Slingeland aldaar in den tuin een roodekoolplant staat, waaraan men, aan eenen stengel, 7 kooien, en één witlekoolplant waaraan men 9 kooien telt. In de gemeente Berg-Ambacht heerschen in vele huisgezinnen de mazelen, zoodat er van de 250 schoolkinderen maar 29 de school kunnen bezoeken. Bij den jongsten storm is het sloepschip Op Hoop van Zegente Pernis te huis behoorende, met man en muis vergaan. Zes weduwen en 22 kinderen zijn daardoor broodeloos geworden. Te Amsterdam heelt zich een geval van watervrees, veroorzaakt door een hondenbeet, voorgedaan. Under de hevigste pijnen is, bij het vervoer naar liet gasthuis, een jongeling van zeventien jaren aan die verschrikke lijke ziekte bezweken. -- Te Utrecht is overleden de heer mr. W. J. van Hoytema, advocaat- fiseaal bij het hoog militair geregtshof. Te Harderwijk is dezer dagen een korporaaldie met een transport suppletie-troepen naar Indie moest vertrekken, gedeserteerd, medenemende eene som van ongeveer 100, die hem was ter hand gesteld om blaasinstru menten ten dienste van genoemd transport aan te koopen. Naar men uit Zwolle meldt is aldaar een man gestikt, ten gevolge van het inslikken van een stuk vleeseh. Men meldt uit LeeuwardenWerd deze week mededeeling gedaan van een vijfde geval van verdrinking, binnen weinige weken alhier voorgeko men, dit cijfer is weder met één vermeerderd. Op liet Z'uidvliet nl. is gis teren avond eene jeugdige dienstbode te water geraakt en verdronken. Zij werd daar door hare moeder, die haar wel eenigen tijd had vermist, doch 'niets kwaads vermoedde, gevonden. De gewaarwording dier vrouw laat zich wel denken. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort 67.-— a ƒ62. 2e soort ƒ59.per ton. Te Smilde heeft een aldaar woonachtigen schoenmaker reeds eenige dagen in een diepen slaap doorgebragt; het is niet mogelijk hem te doen ontwaken. Men acht zijn toestand zeer sevaarlijk. Een aantal ingezetenen van 's Hertogenboseh, tevens leden der socië teit //Casino", aldaar hebben adressen gerigt aan den koning en aan de tweede kamer, waarin zij opkomen tegen het onlangs door den waarne- menden burgemeester uitgevaardigde verbod tegen de opvoering van de ope rette //Pariser Leben" in de lokalen der genoemde sociëteit. 'sGRAVENlIAGE, 28 November. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den lieer W. D. van Roggen, als notaris te Wijehen, en aan den heer mr. A. F. X. Luyben, als kanlonregter te 's Hertogenbosch. Tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster enz. te Winschoten is benoemd de heer J. W. Keiser, thans ontvanger der registratie te Enkhuizen. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Ned. Indië zijn benoemd tot officier van gezondheid 2C kl. de hh. J. B. A. K. Wolf, C. Weintraab en F. S. J. Pierer, civiel geneeskundigen. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn met algemeene stemmen aangenomen al de ontwerpen van geringen omvang, die heden aan de orde waren, waaronder naturalisation, onteigeningen en provinciale belastingen. Tegen Maandag ten 1 ure zijn aan de orde gesteld zes ontwer pen, waaronder dat tol tijdelijke beperking van het aanmunten van zilve ren standpenningen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over hoofdstuk IV, justitie, voortgezet. Even als gisteren hebben een tal van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5