Lüliseiifi COIIBANT. 874. ZATURDAG 28 NOVEMBER. nr,\N EN LA A IKSGflE BEU 'GTE.N. Dp Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; niet het f'erslag der Handelingen van dm Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonime.rs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant worrit verzonden IV0. 63 (blad 71) dvr Handelingen m den Gemeenteraad LEIDEN, 27 November. Met de meeste belangstelling zagen zeker velen onlangs uil Nederland pe wetenschappelijke expeditie naar het eiland Réunion vertrekken, met it doel om aldaar den 9dtD December aanst. den overgang van Venus over i Zon waar te nemen. Dit natuurverschijnsel wekt de algemeene aan- cht, getuigen de expeditiën, die ook uit Engeland, Frankrijk, Duitse,h- nd en Rusland met hetzelfde doel naar verschillende punten zijn uitgezon- Sn. Menigeen zal het dus welkom zijn ecnige inlichtingen van een des- indigc te ontvangen omtrent eene zaak, waaraan zooveel te koste wordt legd. Hieraan is voblaan door het dezer dagen bij den uilgever P. Gouda int (firma Is. An. Nijhofl Zoon), te Arnhem, verschenen werkje, geti- De overgang der planeet ken us over de Zon op 9 December 1374; e populaire schels door Dr. 11. van de Stadt. De schrijver tracht den er een denkbeeld te geven van de hooge waarde van het verschijnsel voor natuurwetenschapals zijnde een voornaam hulpmiddel om eene der ge- tigste grootheden, die de sterrekunde voor hare verdere volmaking noodig ft, met naauwkeuriglieid te leeren kennen. Vervolgens geeft hij een rerzigt van de vroegere overgangen, van dc waarnemingen alstoen vcrrigt i van de daarbij verkregen uitkomsten, llij maakt den lezer verder be- tnd met de verschillende methodendie bij de waarneming in December jinst. zullen gevolgd wordenen geeft daarna eene opgave van de expedi- h, 75 in getal, die uitgezonden zijn, en van de plaatsen harer vesti- Het geheel laat zich met genoegen lezendaar het in eenen werke- etijk populairen vorm is geschreven. Een paar ophelderende afbeeldingen jjn bij bet werkje gevoegd. i— Hel stoomschip Conrad is op 24 November le Batavia aangekomen, n het stoomschip koorwaarts is op 25 November van daar naar Neder- llid vertrokken. Met het stoomschip Borneo zijn van Ratavia le Nieuwe Diep aange- ragt een prachtige, groote koningstijger, drie zeer lamme tijgerkatten wee zeldzame apen en een casuaris, allen geschenken voor het zoölogisch «nootschap Nalura Artis Magistra te Amsterdam. Te Amsterdam mogt dezer dagen de nestor der hooglecrarcn aan hel ihenaeum illuslre, prof. P. H. Suringar, het voorregl genieten den dag te jerdenken, waarop hij 30 jaar geleden zijn ambt aanvaard had. Talrijk (aren de blijken van belangstelling, die hij hij die gelegenheid ontving; jieronder behoorden ook de gelukwenschen van het Amsterdamsch studen- encorps, die hem, namens den senaat, door den rector en ab-aclis werden ingeboden. De talrijke diensten, gedurende de afgeloopen jaren door prof. iringar ten nutte en tot heil der lijdenae meuschhcid bewezen, zijn riiel opgemerkt gebleven door de hooge regering, daar hij een welverdiende derscheiding heeft ontvangen in hel hem geschonken ridderkruis van den ederlandschen Leeuw. Voor het prov. gereglshof in Noordholland stond eergisteren teregt A. I. F. Monterossi le Amsterdam woonachtig, beschuldigd van diefstal van [as in de door hem zeiven bewoonde woning, door middel van binnenbraak, w. het wegnemen van een op de verbindingsbuis door de lloll. gasla- k geplaatsten dop. Monterossi had in 1868 aan gemelde gasfabriek ver- ard, dat hij geen gas meer verlangde le branden. Werklieden der riek hadden daarop de verbindingspijp afgesneden, welke van de hoofd- in zijne woning in de Utrechlschedwarsstraat liep. en met een daarop eschroefden en met loodwit besmeerden dop digigestopt. In Februari] II. moest er in de nabijheid dier woning een buis vergroot worden. Bij die gelegenheid bespeurden de werkliedendat gemelde pijp in genoemde woning op nieuw met de hoofdbuis in verbinding was gebragt. Buren vcr- aekerden hun, dat Monterossi weder gas brandde en levens een gaskagciiel bad. Zjj verlangden daarop in de woning te worden toegelatenom de zaak te onderzoeken Die toelating geschiedde na eenig oponthoud. Zij 'onden de pijp toegestopt met versch veten meenden door het venster de beschuldigde daaraan te hebben zien werken. Deze ontkende niet gewerkt te hebbenmaar aan andere zaken (hij was repareerder van gasbuizen en koperslager). De advocaat-generaal, jhr. mr. G. 11. Backer, achtte hel feit voldoende bewezen en requireerde veroordeeling tot eene cellulaire gevange nisstraf van 4 maanden. Dc advocaat, mr. Haas, concludeerde lot vrijspraak, aangezien beschuldigde, zoo hij iets had gedaan, zulks had gedaan in zijne woning, aan een buis, die niet aan de fabriek, maar aan den eigenaar behoorde en waaraan hij als huurder komen mogt. De uitspraak werd bepaald op Dingsdag 1 December. In den nacht van 20 op 21 November werd inbraak gepleegd in een schuur van een landbouwer te Beemster. Den volgenden morgen bleek het. dat het horologie, de zilveren tabaksdoos en sigarenkoker van den knecht, benevens een vijftal kazen ontvreemd waren. Terstond viel er kwaad ver moeden op J. B.die vroeger als knecht hij den landbouwer gewoond had. De rijksveldwacht heeft de vermiste zilveren voorwerpen ook gevonden op een verborgen plaats hij het huis van den verdachte, die thans in de ge meente Akersloot woont, llij ontkent echter den diefstal gepleegd te hebben. Dingsdag 11.meid! bet /V. v d. D.is op nieuw een matroos op bet wachtschip le Nieuwediep afgestraft, eu wel met niet minder dan 70 slagen. Ten einde het kermen en om genade roepen van den delinquent voor het publiek minder hoorbaar te maken, deed men liet «ranselen" vergezeld gaan van de muziek van trom en flageolet. jr- Door het prov. gereglshof in Zeeland is de volgende aanbevelingslijst opgemaakt ter aanvulling der vacature, ontstaan door de benoeming van mr M. F. Lantsheer tot lid van den Imogen raad; de heeren mrs. jhr. G. L. Schorer, regter in de arrond.-regtbank le Zierikzee; jhr. A. van Reigersberg Versluys, regter in de arrond.-regtbank te Middelburg; J. de Clercq van Weel, kantonregter te Haarlem; E. P. Schorer, subst.-griffier bij het hof in Zeeland; jhr. J. J. Pompe van Meei'dervoort, regter in de arrond.-regtbank te Goes; jhr. D.'G. van Teylingen, regter in de arrond.-regtbank te Dordrecht. Uit Maastricht meldt men dal op de Belgische grenzen een duel met de sabel heeft plaats gehad tusschen de hccren S. en B. v. T., waarbij de eerste door een sabelhouw in den arm gewond werd. De twist tusschen die heeren moet ontslaan te zijn over het balloteercn der leden van de dansvereeniging «Redoute", le Maastricht. De gemeenteraad van Maastricht heeft besloten voor het in den zomer van het aanstaande jaar te houden taal- en letterkundig congres de noodigc lokalen beschikbaar te stellen en de kosten van zamenkomst voor rekening der gemeente le nemen. 's GRAVENHAGE, 27 November. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl Leeuw den heer dr. Joh G. Me/ger, te Amsterdam. - Tot burgemeester der gemeente Groesbeek is benoemd de heer jhr. G. J. J. J. M. Dommer van Poldersveldl, en tot regter in de arrond.-regt bank te Hoorn de lieer mr. A. van Laer, thans kantonregter te Delden. Aan den ijker der maten, gewigten enz. C. G. Bollee is, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Bij kon. besluit van 25 Nov. jl. is de le luit. L. Schneither. van het 3e reg. infanterie, uit de militaire dienst ontslagen en hem tot levensonder houd toegekend een voortdurende onderstand ten bedrage van ƒ172 'sjaars. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn tegen morgen een aantal kleine wets-ontwerpen aan de orde gesteld. Ingekomen zijn de hoofd stukken I en II der staatsbegrooting voor 1875. Daaromtrent is bepaald, dat die niet in deze bijeenkomst der kamer, maar eerst in de volgende in de afdeelingen zullen worden onderzocht. De motie van de hli. van Eek en Bredius, gisteren in de tweede kamer in behandeling gekomen, is van den volgenden inhoud: «De kamer drukt den wensch uit dat de regering, in hare betrekking tot liet buitenland, zal trachten de arbitrage te doen worden het aangenomen en gebruikelijk middel om door het regt te doen beslissen alle internationale geschillen tusschen beschaafde volken over onderwerpen, die voor scheids- regterlijke uitspraak vatbaar zijn; en dat zij, zoo lang dat doel niet is be reikt, zal trachten bij alle geschikte gelegenheden bij het sluiten van trac- taten te bedingen, dat de daarvoor vatbare geschillen, die tusschen Neder land en het land, waarmede het tractaat wordt gesloten, mogen ontstaan, aan de beslissing van scheidsreglers zuilen worden opgedragen." In de zilting van heden heeft de kamer, na velerlei discussiën, dc be doelde motie aangenomen met 35 tegen 30 stemmen. Hoofdstuk 111. bnilenlandsche zaken, is mei algemeene stemmen aange-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1