KUITKM.ANDSCllK BERIGTEN. PER TELEGRAAF. G lio< en 5 In de zitting van de tweede kamer van heden is. na breedvoerige en warme beraadslagingeneen amendement van den heer de Jong op den eersten post van de begrootingwaarop verhooging van de ambtenaars bezoldiging was uitgetrokken, strekkende om die verhooging niet toete- kennen, maar te wachten tot dat eene nadere algemeene regeling zou worden voorgesteld, verworpen met 47 legen 17 stemmen. Het geheele hoofdstuk II is met algemeene stemmen aangenomenmorgen is hoofdstuk III aan de orde. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is het voorstel betrekkelijk de pensioenen der weduwen van gemeente-ambtenaren in behandeling gebragt. Door den burgemeester is op den voorgrond ge steld, dat het thans alleen te doen was om het beginsel aan te nemen; zullende bij aanneming van dat beginsel: er wordt pensioen verleend aan weduwen van gemeente-ambtenaren of bedienden die na 1 Januarij 1875 komen te overlijden; de zaak verder worden gerenvoyeerd aan de plaatse lijke commissie voor de huishoudelijke verordeningen. Verschillende leden voerden over deze aangelegenheid het woord. Men kwam eenerzijds zeer op tegen het beginsel, dat eene soort van levensverzekering, eene kans-over eenkomst in het leven riep. Wel keurde men het goed dat weduwen van ambtenaren zouden verzorgd worden, maar de pligt daartoe rust, meende men, in de eerste plaats, op de ambtenaren zelve. Men vroeg, of hel wel op den weg ligt van slaat of gemeente om zich met dergelijke kans-over- eenkontslen in te latenen of het niet beter ware de zaak aan de parti culiere industrie over te laten, als daar zijn levensverzekeringmaatschappijen enz. In ieder geval vond men het verkeerd de gemeente-ambtenaren, die al een niet te groot tractement hebben, te verpligten tot bijdragen voor een gemeente-fonds. Ook zou men de zaak facultatief willen hebben gesteld. Aan den anderen kant werd het beginsel sterk verdedigd met het oog op de wenschelijkheid om de weduwen van veelal verdienstelijke ambte- uaren niet onverzorgd te laten en dat bij een vast besluit definitief te re gelen. Na eene toelichting door den voorzitter van het hoofddoel, nl. dat in ieder geval slechts eene kleine bijdrage zal worden ingehouden van de tractementen en de gemeente voor het overige pensioen zou verleenen, is het voorstel vervolgens in principe aangenomen met 21 tegen 8 stemmen. H. M. de koningin zal heden avond de voorstelling van //Britannicus", waarin de beroemde treurspeelster Mile Agar zal optredenmet hare tegen woordigheid vereeren. Aan het ministerie van justitie is heden aanbesteed: het vergroolen van een der vleugels van en het bouwen van woningen voor beambten, localen voor verpleging van zieken, en een wasch- en drooglocaal bij de cellulaire gevangenis te Utrecht. Twaalf billetten van inschrijving waren ingekomen. Het minst hadden ingeschreven de lieeren W. A. G. Jansen en K. Hollander te Utrecht, voor 120,400. ENGELAISB. LONDEN24 November. De Spaansche gezant heeft op nieuw bij de regering vertoogen inge diend wegens het feit, dat door Engelsche kooplieden wapenen aan de Car- listen worden geleverd. Een schip zou op het punt zijn met eene derde lading wapenen naar Spanje te vertrekken. Nabij Shrewsbury heeft weder een ernstige botsing tusschen twee spoortreinen plaats gehad. Verscheidene passagiers werden bij deze gelegen heid gekwetst. F It A W fi K IJ U. De Moniteur deelt, onder den titel «Ons laatste woord", de laatste voorwaarden mede die gesteld worden voor het zamengaan van het regter- centrum met het linker-centrum. Deze zijn: 1°. onpersoonlijk of onaan tastbaar septennium; 2". behoud van den titel van president der repu bliek voor het hoofd van den staat3». regeling van den overgang des bestuurs, in dien zin dat 'stands vertegenwoordigers zullen beslissen over den staatsvorm. De Fran pais bevat ook een laatste woord aan de republikeinen, dat men aan den hertog de Broglie toeschrijft. Dit blad zegt: //Indien de president de overtuiging krijgt, dat men het er op toelegl-hem de wetten en instel lingen te onthouden, die hij noodig heeft voor het uitoefenen van zijn gezag, dan zullen andere middelen opgespoord worden, om verandering in den toestand te brengen. Men kan de nationale vergadering van hare taak ontheffen en de natie regtstreeks in de gelegenheid stellen op de eene of andere wijze, bij voorbeeld in den vorm van een plebisciet, aan de houding der regering hare goedkeuring te schenkenen verder op dezelfde manier eene nieuwe kieswet, op den grondslag van splitsing van het departement in evenveel kiesdistricten als er arrondissementen zijn, door de natie laten goedkeuren. Van de door zulk eene kieswet in het leven geroepen kamer zou men dan iets beters kunnen hopen." Een der dagbladen verzekert dat Mac Mahon deze week een officieel onderhoud heeft gehad met de gezanten van Italië, Engeland, België, Neder land en Oostenrijk, om tot een herziening te komen der handelstractaten, die tusschen Frankrijk en genoemde mogendheden gesloten zijn. Uit eene officiële statistiek van het ministerie van koophandel blijkt, dat Frankrijk tegenwoordig 123,000 fabrieken bezit, die aan 1,800,000 per sonen werk verschaffen en wier gezamenlijk stoomvermogen gelijk staat aan 502,000 paardekrachten. Twee der wachters van den ex-maarschalk Bazaine, toen deze nog op St. Marguerite was, Gigoux en Plantin, werden respectivelijk tot één en lot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij kwamen tegen dit vonnis in appèl. Het hof te Aix heeft thans Gigoux vrijgesproken en de straf van Plantin in een gevangenisslraf van twee maanden veranderd. 4 1854 77 1857 170 1911 186 1927 gPANJE, Eene legerorder, waarin don Alfonso, van de Carlistische troe; afscheid neemt, geeft de volgende reden voor zijn vertrek: //Z. M. koning, mijn doorluchtige broeder, heeft bij een besluit van 9 Augustus, scheiding tusschen hel leger van Catalonie en het leger van het cent: tot stand gebragt. Van oordeel zijnde dat deze maatregel niet slechts strijd is met de belangen der beide legers, maar al mijne militaire operat. belet en de plannen dwarsboomt welke ik voor het spoedig slagen o», zaak ontworpen had, heb ik den koning opmerkzaam gemaakt op de gw nadeelen welke de uitvoering van dit besluit ons berokkenen zou, ent klaard dat het in geval van de tenuitvoerlegging voor mij onmogelijk, zijn het bevel te blijven voeren. Na twee maanden van onzekerheid, j vang ik 's konings vergunning om te vertrekken. Hoewel met leedweu 274 1929 moet ik vertrekken. Maar ik doe zulks met een gerust geweten, omda| 283 2074 gearbeid heb voor de godsdienst, voor het vaderland en voor den kon|339 2091 Na de grootste moeijelijkheden overwonnen te hebben, heb ik dit IqjOj gevormd, ongeschikte bevelhebbers door bekende en gewaardeerde vert, 7^ gen; ik heb belangrijke expeditiën georganiseerd in landstreken, waj 479 2318 zich nog geene Carlisten vertoond hadden. 483 2 344 DUITSCHLAND. 582 2397 De giften voor de noodlijdenden) door den brand te Meiningen bet 028 246C gen ruim een half millioen gulden. Volgens de Köln. Zeit. blijft er, 722 2497 aftrek van zeer ruime vergoeding aan alle particulieren wegens werk<j925 2595 geleden schade, nog een saldo, waarover het stedelijk bestuur zal beschikt, 264É ©OST-I/VKIE. 948 2677 BATAVIA. 15 October. )040 271f De Indiër meldt: De toestand in Atchin blijft onveranderd. De iiJ094 2777 ming van Langkroek bij verrassing is een slag voor den vijand, maar 2817 laat zich niet ontmoedigen: waar eene stelling hem ontnomen wordt, wi 251 282 hij daar rondom nieuwe bentings op. Onze troepen houden zich onafgel|297 284' ken bezig met het schoonmaken van het terrein voor den Kraton. M 299 2851 dit is een uiterst bezwarend werk en vordert slechts langzaam. Onze i*J325 294 3^0 299 lie wordt intusschcn meer en meer van dien aarddat het doorbreken - 299 den vijand eene onmogelijkheid zal zijn. In de laatste dagen is geen en 311 berigt ontvangen. De vijand is voorzeker minder werkzaam nu de poi 529 315 is ingevallen. Eene poging om Bital te verrassen is, volgens particulil541 315 berigten mislukt. |558 318 Men verzekert ons dat de overste de Bochemonl zich thans bezig hol-g® 32e met het schrijven van eene volledige geschiedenis der eerste expeditie tuj^jp 328 Atchin. ]772 331 - De chef over de geneeskundige dienst in Atchin rapporteert, dat er sedfl782 344 11 September zijn bijgekomen 250 lijders, waaronder 4 aan cholera, zoo^OO 346 het totaal was 609. Hiervan herstelden 136, werden geëvacueerd 24'®®® overleden 33, waaronder 3 aan cholera; zoodat op 21 September in bch*^"' - deling bleven 416, waaronder 1 met cholera. De gezondheidstoestand in deze gewesten laat nog steeds te wensck over. Hier en daar op Java doen zich voortdurend gevallen van choli jjeVA! voor, terwijl ook keel- en buikziekten in den laatsten tijd te Bata'ï.A. enkele offers eischten. S. E. M( 41. Polai BERLIJN, 24 November. De Duitsche gezant Kanitz is gisteren 111 den Haag vertrokken. In den rijksdag namen heden de beraadslaging:; een aanvang over de regterlijke wets-ontwerpen. VVEENEN, 24 November. In antwoord op eene interpellatie in het hi van algevaardigden, heeft de minister van koophandel eene opsomming gHoog leverd van de sinds 1872 aangelegde spoorwegen. Voor 1875, zeide lij zou de staat nagenoeg 50 millioen voor spoorwegen beschikbaar stelle Een hoogere belasting was thans niet wenschelijk. De minister beloofc 0 aan de kamer een uitvoerig spoorweg-programma en een ontwerp tot lif moge vorming van de spoorwegwetten te zullen aanbieden. Voor 1876 was i rettei aanleg van 100 mijlen spoorweg verzekerd. Oc PARIJS, 24 November. De Parijscbe gemeenteraad heeft met 39 tege j{ord 25 stemmen verworpen het voorstel lot uitstel van de beraadslaging ovt het leeningsplan. De Soleil acht het waarschijnlijkdat het kabinet onveranderd blijvs zal tot na de Kersvacanlie. TARIJS, 24 November. Thiers is heden hier teruggekomen. Aan ht station te Marseille heeft hjj zich twintig minuten opgehouden. De keizerin van Rusland wordt heden avond verwacht en zal den dï van morgen hier doorbrengen. Aangezien de Spaansche regering het bezwaarschrift van haren consul 1 Bayonne niet heeft ondersteund, zijn drie matrozen van liet schip jiVacw op vrije voeten gesteld en naar de Belgische grens gebragt geworden. BERLIJN, 25 November. In den bondsraad heeft eergisteren de hee Delbruck, in antwoord op de vraag of de Pruissische regering reeds in over weging genomen heeft het verlangen naar verandering van de Pruissiscbi bank in een rijksbank, verklaart dat het wenschelijk ware, dat ook di A regeringen der andere bondsstaten reeds nu, bij den tegenwoordigen stand jas! der zaak, zich er over zouden verklaren. J MADRID, 23 November. Lozena, de gevangen genomen Carlistischt hoofdmanzal gefusilleerd worden. ST. PETERSBURG, 23 November. De keizer heeft, wegens onpasselijk' heid, zijne reis naar Livadia uitgesteld en zal in de eerste dagen van Decent' bcr hier aankomen. De keizerin gaat niet naar Nizza of Cannes, maar naar San Remo en zal daar blijven lot dat zij volkomen hersteld zal zijn. BUENOS-AYRES21 November. In Buenos-Ayres is het thans volkomea CM' rustig; de vreemdelingen loopen geen gevaar. De omwenteling blijft beperkt 1 tot liet binnenlandver van de hoofdstad verwijderd. De scheepvaart is vrij. tie

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2