L {ST. «■{SST BUITENLANDSCÜE BEHIGTEN PER TELEGRAAF. rijzen. Zoover de minister weet is er slechts ééne aanvrage gedaan tot ex* ploitatie van het voormalig marine-etablissement te Ylissingen, en wel die van den heer A. Smit te Ridderkerk. Deze aanvraag is bij het departement van financiën zeer gunstig opgenomen en met de meeste voortvarendheid behandeld zonder dat eenig bezwaar tegen de zaak werd geopperd. De be kende quaestie der goederen van St. Agatha heeft bereids een onderwerp van onderzoek voor den minister uitgemaakt, terwijl daarna overleg is ge pleegd met het ministerie van justitie. Het ligt dan ook geenszins in zijn voornemen die zaak te laten rusten. Met de vereeniging van post- en tele graafkantoren wordt regelmatig voortgegaan in de plaatsen die voor zoo danige vereeniging volgens het daaromtrent aangenomen beginsel in aan merking komen. In de aankomst der Noord-Duitsche en Engelsche posten is bij de invoering van de winterdienst op de spoorwegen geene verande ring gekomen. Aan den steun van den minister zal het in voorkomende gevallen niet ontbreken, ter bevordering eener regtstreeksche postverbin ding tusschen Duitschland en Engeland langs den weg van Nederland, 's GRAVENHAGE, 21 November. Tot burgemeester der gemeente Veenendaal is benoemd de heer A. Metelerkamp. Aan den heer A. B. Zuure is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam. De student voor de militaire geneeskundige dienst bij de zeemagt J. W. Koster is op zijn verzoek eervol uit de betrekking ontslagen. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. de koning zal aanst. Maandag des avonds ten 6 ure van het Loo in de residentie terugkeeren. H. M. de koningin is gisteren avond, na eene afwezigheid van eene maand, van hare buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. Z. K. H. de prins van Oranje bevond zich aan het station ter verwelkoming van HD. moeder. Den 2den December a. s. zal het inwijdingsfeest plaats hebben van het gebouw voor kunsten en wetenschappen. Daartoe zullen 250 heeren en dames dilettanten medewerken. Als solisten zullen optreden mevr. S. Offer- man van Hove, hofzangeres van H. M. de koningin der Nederlanden, sopraan; mevr. Storm, geb. Mauve, alt, de heer B. J. de Goey, tenor, en de heer G. A. J. Goudal, baryton. Het programma zal aldus worden zamengesteld 1°. inwijdings-cantate, W. F. G. Nieolaï (woorden van dp. Wap); 2°. Psalm 145. Joh. J. H. Verhulst; 3°. de vliegende Hollander, R. Hol; 4°. Molett, A. Seiffert. Als directeur treedt op de heer L. Jahn, vroeger orkestmeester en directeur van den kon. Franschen schouwbnrg alhier. ENG EL1% K, LONDEN20 November. Op de vergadering van het comité-generaal der '/katholieke unie'' Woensdag jl. in Willis's Rooms alhier gehouden, zijn, volgens mededeeling van den voorzitter, de volgende besluiten genomen; De katholieke unie, vergaderd in comité-generaal, in kennis gekomen zijnde van zekere beweringen, onlangs openbaar gemaakt, verklaart: 1°. dat de katholieken van Groot-Brittannië de besluiten van het Vaticaansch con cilie van ganscher harte aannemen en gehoorzamen; 2°. dat dit op hunne verhouding en verpligtingen jegens de burgerlijke overheid in geenerlei opzigt invloed heeft. De katholieke unie maakt van deze gelegenheid gebruik, om de onder stelling te wraken, dat de lords Acton en Camoys en de heer Ilenry Petre op eenigerlei wijze kunnen worden aangemerkt als de woordvoerders der katho lieke leeken. De voorzitter wordt uitgenoodigd bovenstaande besluiten mede te deelen aan de dagbladen. FRANKRUK. Volgens la France heeft de ministerraad zich thans bepaald voor het indienen eener boodschap bij de nationale vergadering verklaard. De regering heeft besloten ter eere van Mirabeau, te Aix, zijne ge boorteplaats, een marmeren standbeeld op te rigten. De Union zegt dat het een schandaal is, eene der regering van de morele orde onwaardige handeling, voor den man, die de Fransche monarchie te gronde heeft ge- rigt, een standbeeld op te rigten, en de Univers is van meening dat men dan ook even goed een standbeeld voor Robespierre kan oprigten. De hooge raad van onderwijs heeft, op voorstel van den bisschop van Angers, besloten, elk jaar bij den minister een rapport te zullen indienen over den algemcenen toestand van het onderwijs, over de misbruiken die bij de inrigtingen van onderwijs zouden kunnen insluipen, alsmede over de middelen om daartegen te waken. Te St. Denis is de ketel gesprongen in eene fabriek van verwsloflen. Gelukkig bevonden zich op het oogenblik van de ramp slechts drie werk lieden in de nabijheid van den ketel, maar die ongelukkigen werden dan ook de slaglofïcrs. Een hunner werd geheel verkoold teruggevonden, de tweede overleed kort daarna in het hospitaal en de derde is den dood nabij. Nog vier andere werklieden zijn zwaar gekwetst naar het hospitaal over- gebragt. Men wanhoopt er aan hen in het leven te behouden. Zes anderen zijn ligter gekwetst, SPAN JE. Men schrijft uit Madrid aan het Journ. des Déb.: lederen dag ver trekken nieuwe versterkingen der legers te velde uit Madrid, en worden de plaatsen der vertrekkenden ingenomen door nieuwe ligtingen. welke in de hoofdstad geoefend en georganiseerd worden. Worden de strijdkrachten tegenover den vijand hierdoor vermeerderd, de financiën gaan er dag aan dag door achteruit. De financiële quaestie begint langzamerhand de militaire te overheerschen. Men neemt kleine sommen op bij Spaansche bankiers om in de voor het oogenblik meest dringende behoeften te voorzienmaar wanneer de oorlog nog drie of vier maanden duurt zal de schatkist volko men uitgeput zijn. Indien het waar is dat de regering eenige dagen geleden aan de leveranciers voor het leger voor 77 millioen aan schuldbekentenissen heeft afgegeven, daar zij, niettegenstaande de verhoogde opbrengst der be lastingen, niet tot de betaling der declaratiën in staat was, waar moet het dan henen, nu er op nieuw 70000 man onder de wapenen zijn gebragt een maatregel waarop de regering zeer trolsch is? Hel is niet slechts noodig dat de opstand bedwongen worde, het moet ook spoedig geschieden. Om dit doel te bereiken is het niet voldoende, dat men tot een zeer hoogen prijs geld binnen 'slands opneemt, maar daartoe moet een beroep gedaan worden op de kapitalisten in Frankrijk en Engeland, die vroeger zoo be reid waren om hunne beurs open te stellen. Het is echter zeer te betreuren dal de Spaansche regering door onbegrijpelijke en verrassende onhandig heden juist al het mogelijke schijnt te doen om deze twee bronnen te stoppen. Een correspondent van de Times schrijft; Bijaldien de Spaansche natie vrij haar gevoelen kott Uitsprekenzonder twijfel «vrede en eene gevestigi|$7 regering, liberaal of niet" zou de leus zijn van minstens 15 van de 16 m lioen inwoners. De vraag is slechts hoe lang het half millioen politic ambtenaars, leveranciers, avonturiers, ministers, eerste ministers, genera; enz. enz. er in slagen zal de eerlijke en welgezinde, maar volg- en bit zame massa der bevolking naar hunne pijpen te doen dansen. DlIITiCHLAND. Graaf von Arnim heeft weder vergunning! (verkregen dagelijks een i te wandelen, mits onder geleide van een policie-beambte. Men heeft tot graaf Bismarck vertrouwelijk de vraag gesteld of zich bij de behandeling der begrooting van het dep. van buitenlandse f. zaken in den rijksdag ook zou willen uitlaten over de zaak van Arnim. In dat geval zou men hem door eene interpellatie daartoe in stl stellen. Von Bismarck moet geantwoord hebben dat hij niet verlangde zaak-Arnim van de staatkundige zijde beschouwd te zien, voordat de re, bank omtrent de strafreglelijke quaestie uitspraak had gedaan. KONSTANTINOPEL20 November. Het dagblad Le Progrès de l'Ori is opgeheven. Voorts is afgekondigd, dat de Parijsche Univers en Semaphore van Marseille aan de Turksche grenzen zullen geweerd word WEENEN, 20 November. De aartshertog Karei Ferdinand is heden nau dag op 56-jarigen leeftijd te Selowitz gestorven. LONDEN, 20 November. De scheepsbouwmeesters aan de Clyde hebt de loonen hunner werklieden met 5 of 10 pCt. verminderd. In een steenkolenmijn te Warren Vale heeft eene ontploffing plaats geb; waarbij 23 menschen gedood en 4 gewond zijn, LONDEN, 20 November. De keizerin van Rusland is hersteld, doch maatregel van voorzorg houdt zij nog hare kamer. Dingsdag a. s. zal Engeland verlaten. BAYONNE20 November. Volgens berigt uit San Sebastian zyn troepen, die zich hadden ingescheept, genoodzaakt geweest terug te kom om het slechte weder, en bestaat er, daar men op hnnne terugkomst n voorbereid was, gebrek aan voedingsmiddelen. i/wei CALCUTTA, 20 November. De gevangenneming van Yakubkhan in Kaf^ e wordt bevestigd. INGEZONDEN. Leide Mijnheer de Redacteur. Aan het volgende verzoek ik in uw geacht blad een plaatsje te vergunue In een ingezonden stuk in uw geacht blad van den 17<"n November gec X. de beschrijving van eene poging tot ontvluchting door een gevangene L de Militaire Gevangenis alhier, en heeft daarbij niet vergeten het grot gevaar duidelijk te doen uitkomen, waarin zich de bewaarder S. bevon ten gevolge der verrichtingen hem door zijnen plicht voorgeschreven. Intip== schen, wanneer het niet deskundige publiek het stuk leest zoo als X. hei goedgevonden hetzelve voortestellenkan het wel niet anders of men zou moeten gelooven, dat S. de eenigstc bewaarder was, die zich op diu® avond in die (grootelijks overdrevene) gevaren had bevonden. NeeKel aa meerdere bewaarders ageerden met hem, allen gehuwd en huisvader1 Waarom heeft mijnheer X. vergelen dit te melden? Waarom ook ver? hij de mededeeling dat ieder bewaarder behoorlijk voorzien was van ei if flink brandende fakkel? hieruit blijkt dus dat er van "een Egyptische duiP ternis" geen sprake kan zijn. Ook had de waarheidlievende X. moei weten dat de naar zijn vrijheid hakende gevangene, zich van alle kantig, ingesloten en door een zee van licht omringd ziende, luide begon te roepei Schei maar uit bewaarders, hier ben ik al. Zeer fortuinlijk bevond zit "VV op dit oogenblik de bewaarder S. het naaste bij den roepende; en de man g;?""; zich zeer gewillig over. Ziedaar, M. de Redacteur, de toedracht der zaal uit echte bronnen. Of X. in de laatste acht regels de belangen van zij °t'" cliënt bevorderlijk is geweest, hierover oordeele men. Gelieve te aanvaarden, Mijnheer de Redacteur, de betuiging mijner bijzo; dere hoogachting. VERAX. PRIJZEN DER OLIE, Amsterdam 20 November. Raapolie op 6 w./32. cont. ƒ3034. Lijnolie, op 6 w. f 29% cont. 28%, TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 20 en 21 November. Wintertarwe Zomer - Winterrogge Zomer Gerst Chevalier Zware haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Stieren Ossen Kalfkoeien Vettekoeien Varekoeien Kalveren (vette) (magere) Lammeren f magere (vette jarige j magere vat Varkeus; vette Biggen <;'lslc qualiteit Boter 2ie 1/4 150161 per kil. f 2de u u Turf (grauwe) dubb. HL. Lange zwarte Ter markt waren aangebracht 860 verkochte hoeveelheid 23 hectol. 25 U 20 a 26 If 11 8 25 stuks 40 405 380 36 790 1/ It II 40 230 1 7180kilog. Laagste Hoogsti 9.- 10.- 8.50 9.- 7.50 8- 6.50 7- 7.75 8.- 9.— 9.25 5.50 6.— 5.25 5.75 9.25 9.50 8.75 9.25 60.- v 128.— II «180.- «290.- «200.-- «340.- «145.— «230.- 34.— 82.- 8.— 17.- H II 23.- 39 - H II II II 16.— 30.-- II 5. 13. 66. 70.- 61.— 65.- 1.65 1.75 1,52% 1.62% u H 0.25 H 0.27 S 10000 ■underen44 kalveren, 814 schapen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE, hulp dit dit andi oud' mop min doe' grai geb: schi Die den van 5. slei bec eer d'. lijl dei leg de TO rij di 8S Ik

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6