LE118CHE COURANT. isn. ZATIJRDAG 14 NOVEMBER. Z ST ADS-BER ICUTEN. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. n°, 'M7, a De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 's jaars, builen de expeditiekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staats blad n°. 142), in verband met Zijner Majesleits besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad nu. 80), op den 20s,e° November aanstaande, 's middags te twaa'f uren, op liet Raadhuis, eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de Heeren: JAN CORNELIS ZAALBERG, JAN VAN HEUKELOM Jr., HERMAN CORNELIS HARTEVELT, en DOMINICUS ANTONIUS SCHRETLEN, die met het einde dezes jaars als leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftredendoch ingevolge art. 7 van eerstgemcld besluit op nieuw benoem baar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waarlegen gedurende de eerst komende acht dagen bij het gemeentebestuur bezwaren kunnen worden ingebracht, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inle vering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 lot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 19 October 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 November. Bij kon. besluit van 10 Nov. 11. is benoemd tot plaatsvervangend kan- lonregler alhier de beer mr. F. Was. Voor de winlerdienst 1874/75 is ten postkantore weder verkrijgbaar de aanwijzing van den tijd voor de laatste ligting der brieven naar ver schillende plaatsen van bestemming, zoowel wat betreft de binnenlandsche briefwisseling als de builenlandsclie correspondentie. Deze slaat, bevattende ook de opgave van de dienstregeling op het kantoor en eenige niet onbe langrijke inlichtingen kan in vele gevallen nuttige diensten bewijzen. 's Lands middelen over de tien eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 73,377,483.93% zijnde f 3,206,155.55 meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1873. De raming bedroeg 66,113,509.20. De Staatscourant bevat het rapport aan den koning, van de ministers van financiën en van buitenlandsche zaken, betrekkelijk het te Bern gehou den poslcongres. -- De regeringsantwoorden omtrent de hoofdstukken hooge collegiën, bui tenlandsche zaken en justitie zijn verschenen. Wat het eerste betreft blijft de regering de voorgestelde tractemenlsverhooging der ambtenaren bij de departementen van algemeen bestuur verdedigen en handhaven, ook wat de wijze van toepassing en uilvoering betreft. De minister van justitie is gröot voorstander van de verhooging der bezoldiging van de regterlijke magt. Zjj maakt reeds een punt van overweging uit, en het is zijn beslist voornemen om mede te werken, die spoedig te helpen tot stand brengen. Hij beaamt dat zij tevens kan en moet gepaard gaan met eene vermindering van het getal regterlijke collegiën en regterlijke ambtenaren. Die vermindering zal plaats hebben van boven af. Voorts is de minister ten aanzien der regter lijke organisatie en menig ander punt van wetgeving of rcglspleging voor het stelsel van partiele herziening. De minister van justitie is voornemens eerlang aan de tweede kamer de noodige voorstellen te doen omtrent de regeling der makelaardij. Volgens de Gron. C. is door den minister van oorlog bevolen dat niet alleen bij de infanterie, maar ook bij de andere wapens aan de officie ren gedurende het winter-saizoen een cursus in de verbandleer, hygiëne, enz. zal worden gegeven, opdat zij in staat worden gesteld, bij afwezigheid van officieren van gezondheidzich voorloopig zelf te kunnen helpen bij verwondingen met gevaar dreigend bloedverlies als anderszins. Door den minister van oorlog is voorts, op voorstel daartoe strekkende van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt, last gegeven, dat tel kens gedurende een of twee maanden één of meer jonge officieren van ge zondheid aan hel rijkshospitaal te Utrecht zullen worden gedetacheerd, met het doel onder leiding van dr. Fles de practische oogheelkunde te leeren, vooral wat betreft het onderzoek der oogen, in verband met de bepalingen vervat in het keurings-reglement. De mijn-compagnie "Nederland" is, volgens het Ubl., een nieuwe phase ingetreden. Er heeft zichvolgens kennisgeving van den lieer M. Anker, een syndicaat van vreemde kapitalisten gevormd, die 3000 aandcelen wil koopen tegen 50 pCt. De heer Anker biedt voor zijne lastgevers 1500 aan deden voor dien prjjs aan, mits de Nederlandsche aandeelhouders een gelijk bedrag leveren. Den 20slen dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 150 man (waaronder 8 onder-officieren)om dienzelfden dag te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prinses Amalia. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den Ist*11 luit. der artillerie van het O. I. leger F. 11. Knoch. De laatste najaarsveemarktWoensdag jl. te Stolwijk gehoudenwas niet zoo druk bezocht als de vorige markten. Er waren slechts 51 koeijen en 59 pinken en kalvers aan de lijn. De prijzen waren zeer laag, zoodat er weinig verkocht werd. Sedert eenige dagen, meldt de N. R. C., zijn te Rotterdam aange voerd de vrachtgoederen, afkomstig uit het Engelsche stoomschip Aurora, hetwelk dezer dagen door aanvaring in den Nieuwen Waterweg een lek be komen haden thans op de werf te Schoonderloo wordt nagezien. Kort na de lossing der ligters scheen het, dat sommige der zakken en balen een groene kleur hadden aangenomen en bleek het uit een ingesteld onderzoek, dat onder de lading eenige vaatjes met zwavelzure koper-oxyde waren ge weest, welke wrak geworden waren en waarvan de inhoud vermengd was met het door het lek ingestroomde water. Daar deze zwavelzure koper- oxyde (sulphas cupricus) behoort tot de zware vergiften, en de door het vergiftigde water aangetaste eetbare waren, als: rijst, suiker, koffij, thee, amandelen, drop, cacao, tamarinde, peper, nagelenkaneel, papaverzaad, gom, kaas, spek, etc., zeer nadeelig voor het gebruik zou kunnen zijn, heelt de politie, ter voorkoming van ongelukken en strafbare handelingen, maatregelen genomen, waardoor zij hoopt de ontvangers, zoowel als de koopers en verbruikers dezer eetbare waren, te kunnen vrijwaren voor groote onaangenaamheden ën nadeeligc gevolgen. Uit Amersfoort meldt men dat in den nacht van Woensdag op Don derdag op nieuw brand is uitgebarsten in eene hooiberg, waardoor, bij de gedachte aan de verwoesting van den laalsten hooibrand aldaar', eene groote ontsteltenis werd te weeg gebragt. Gelukkig bepaalde zich de brand tot een enkelen hooiberg, die iels van de overige verwijderd stond, en toebe hoorde aan den zoon van den heer Gerritsen, in wiens fourage-magazijn de laatste brand was ontstaan. Men gelooft dat hier moedwil in het spel is geweest. De heer W. A. Scholten, industrieel te Groningen, heeft wederom ƒ1000 beschikbaar gesteld voor dezen winter, ten einde de arme kinderen, die getrouw de school bezoekenvan warm voedsel te voorzien. In Luxemburg is de kamer, namens den koning-groothertog, geopend door Z. K. 11. prins Hendrik, met eene rede, waarin hij te kennen gaf dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden regt gaven óm aan te nemen, dat de onafhankelijkheid van het groothertogdom overal wordt be schouwd als bekrachtigd door het openbaar regt. De Luxemburgsche gede legeerden worden dan ook op denzelfden voet en met dezelfde voorregten als die van andere staten toegelaten in de conferenliën ter regeling van internationale quaestiën. De slooping der vestingwerken wordt voortgezet. Bij de openbare binnenlandsche dienst worden gestadig verbeteringen inge voerd. Het onderwijs is op brcede schaal georganiseerd en de openbare school voor allen toegankelijk gemaakt. De financiële toestand is sedert de vorige zitting gunstiger geworden. Ten slotte wierp de prins een terugblik op de 25-jarige regering van den koning-groothertog. Prins Alexander woonde de plegtigheid bij. 's GRAVENHAGE, 13 November. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer jhr. R. B. M. E. van Grotenhuis, als burgemeester der gemeente Son en Brcugel, en aan den heer C. de Fouvv, als burgemeester de gemeenten Nisse, Ove- zandc en Driewegen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1