DONDERDAG 29 OCTOBER. 187*. n I 253. 'J «Jl De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 PI'sjaars, buiten de expeditiekosten. Ajzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. I De prijs der Advcrtcntiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 56 [blad 61) der Handelingen i in den Gemeenteraad. ST ADS-BERICH i EN. re BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Ja Gezien liet adres van Aron Van Gelderen, vlecschliouwer, wonende al- der, waarbij bij verzoekt om in zijn buis in de Galgstraat u°. 21 eerie luchtplaats te mogen doen inrichten ,r'Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staals- !ad n". 19); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast jjgclegenc en belendende panden, ten opzichte der information de commodo t incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd Jp het Raadhuis dezer gemeenteop Maandag den 2dc" November aanst. ivoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne iezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- uim daarvan, zj) gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te lebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, h v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 October 1874. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDiSCIlE BERIGTEN. LEIDEN, 28 October. Met 1 November aanst. treedt op den llollandschcn spoorweg de win- ~erdienst in werking. Een late trein loopt, evenals dezen zomer, van Rot- jerdam naar den Haag om de correspondentie van België met de residentie je vergemakkelijken. Op den Oosterspoorweg is gezorgd voor aansluiting lan alle treinen van den staatsspoorweg te Utrecht en van den Ned. ccn- (draalspoorweg tg Amersfoort. Bij de gisteren gehouden verkiezing tot gedeeltelijke vernieuwing en Tanvulling van liet kicscoilegic bij de Waalsche gemeente alhier zijn de aftredende leden, de hh. J. van Outercn, F. M. E. van Thielen, C. A. Fran- cliimon, J. A. Longepéc, P, I. de Freinery en G. Zaalberg herkozen, en tot lid van dat collegie gekozen de beer J. C. Drabbe. Als lid van de com missie voor de eeredienst werd gekozen de heer I'. I. de Fremery, in de plaats van den heer J. 0. Zaalberg, die den wcnsch had te kennen gegeven Jdat hij voor die betrekking niet meer in aanmerking mogt komen. 1 Bij de gisteren in het hoofdkiesdistrict Hoorn gehouden herstemming 'ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal zijn iuitgebragt 3055 geldige stemmen. Gekozen werd de heer J. D. Fransen van de Putte met 1660 stemmen. De heer C. Bloem Az. bekwam 1395 stemmen. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's (lage werden gisteren voor de acte als hulponderwijzercs geëxamineerd 17 candidaten. Afgewezen 5, toegelaten 12, als: mcj. J. M. Bonman, C. N. M. de Cocq, R. C. DiephuisJ. M. Giese, A. J. Ridder, A. C. KitzM. M. Schroder, L. G. iSwaab, J. W. VollgrafF. S. van Waning en A. C. H. A. Zaalberguit 's Hage, ten J. G. Theunlsse, uit Rotterdam. Voor de Engelsche taal werd eergisteren nog toegelaten mcj. E. C. J. C. Hammingvan 's Hage. Het stoomschip Conrad, op weg naar Batavia, en het stoomschip Prins van Oranje, op weg naar Nieuwe Diep, zjjn den 26co dezer te Port- Saïd aangekomen. Aan het Algemeen beurscomité' voor publieke fondsen te Amsterdam zijn door den heer Rojas, vertegenwoordiger der regering van Venezuela, officieel toegezonden de nieuwe voorstellen van schuldregeling, welke reeds te Londen verworpen zijn; die toezending ging vergezeld van het aanbod, een schikking te maken alléén met de Nederlandsche belanghebbenden. Het comité heeft echter, na onderzoek, die voorstellen onaannemelijk voor de obligaliehouders geacht, bovendien het maken van eene partiële regeling niet wcnschelijk geoordeeld, en mitsdien aan den heer Rojas een afwijzend antwoord gegeven, zonder dat het noodig oordeelde de houders er over te raadplegen. Volgens de Midd. C. heeft de heer F. W. Stutterhcimpred. bij de Evang.-Luth. gemeente te Middelburg, het voornemen zijn ontslag als zoo danig te vragen, om eerlang als predikant bij een der Ned. hervormde ge meenten op te treden. Voor de arrond.-regtbank te Haarlem is gisteren bepleit de zaak van mr. D. Visser, eischer, legen den staat der Nederlanden, als gedaagde. De vordering, gegrond op art. 619 B. W.strekt om hersteld te worden in het bezit van eene strook grond, gelegen aan de eene zijde langs des eischcrs buitenverblijf «Westerhoul", aan den anderen kant langs den van Haarlem naar Heemstede leidenden straatweg, welke strook grond in 1873 door den eischer, na demping van eene sloot, die daarin gevonden werd, beplant en met een ijzeren lick van den straatweg afgescheiden was ge worden, doch in Maart jl.op last van den minister van binncnlandschc zaken, met omverwerping van dat hek en verwijdering van het plantsoen, weder in onmiddellijke gemeenschap met den straatweg gehragt is Voor den eischer trad op nr. W. K. van der Dreggen, advocaat te Amsterdam, en voor de gedaagde de lands-advocaat nr. G. M. van der Linden. Op den staatsspoorweg lusschen Zutphen en Zwolle heelt een zonder ling feit plaats gehad. Een 12-tal runderen werden te Zutphen ingeladen, bestemd voor Heerenveen. Bij aankomst van den trein te Zwolle waren de 12 runderen verdwenen. De deur van den waggon was losgeraakt en de 12 gevangenen zijn er onder liet rijden uitgesprongen, zonder letsel te bekomen. Men vond ze later onder Deventer, Olst en YVjjhe. Het prov. gereglshof in Friesland heeft uitspraak gedaan in de zaak van eene kroeg- of bordeelhoudster, die in de maand Augustus jl. zeker lieer te haren huize met geweld van zijn gouden horlogie had beroofd, be nevens van nog eene vrouw en twee mannen, die het gestolcnc hadden ge heeld en geborgen. Hel hof heeft de hoofddaderes en twee der mcdcplig- tigen veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, en den vierden beschuldigde tot correctionele gevangenisstraf van 8 maanden in eenzame opsluiting te ondergaan. Uit Swinemunde meldt men: Op 22 October stootte het binuenloopende Hollandse lie kustschip Hendrik en Laurens, uit Veendam, schipper Jansen, op de Ostmoole, ten gevolge van omstandigheden, waaraan de loods geen schuld had. In drilt ontstoken, viel de schipper plotseling met vuistslagen op den loods aan. Daarop sloegen hij en de stuurman den ongelukkige met handspaken en schopten en trapten zij hem jammerlijk. De opperloods aan boord van de loods-stoomboot, dit ziende, zond zoo snel mogelijk een sloep met vier man naar boord om den mishandelden loods te redden. De Hol- landsche schippers werden, nadat het schip door de loodsen ten anker gc- bragl was, in hechtenis genomen en ter beschikking van den regtcr gesteld. Blijkens bet rapport der commissie van financiën op de ontwerp-gemcente- bcgrooting voor 1875 kan deze zich niet vereenigen met den onder de in komsten voorgestcldcn verkoop van kapitaal, tot het dekken der kosten van het herstellen der brug over de Oude Vest bij de Mare. Wij hebben, zegt de commissie, meer dan eens strijd gevoerd tegen de allengs toenemende zucht om den hoofdeljjken omslag ten koste van het kapitaal der gemeente te verligtcn en w(j zullen dien strijd niet opgeven, overtuigd als wij zijn dat langs dezen weg een verderfelijk stelsel van comptabiliteit wordt inge voerd. Het stelsel door de meerderheid van het dageljjksch bestuur aange prezen is te bedenkelijker, omdat allen welen dat niet onwaarschijnlijk binnen kort tot groote buitengewone werken zal worden besloten, werken welker uitvoering veel meer zal kosten dan het geheele kapitaal dal Leiden te zijner beschikking heeft. Hoe meer men nu verkoopt hoe grooter de leeningen zullen zjjnwelke men dan zal moeten aangaan. En welke wordt dan de financiële toestand over een tiental jaren als het dan levende ge slacht. de rente van onze kapitalen missende en gebukt gaande onder de verpligling om voor rentebetaling en aflossing van schuld jaarlijks aan zienlijke sommen op te brengen, geen gebruik meer zal kunnen maken van het gemakkelijke middel om zoogenaamde buitengewone werken ten laste te brengen van anderen De commissie stelt daarom voor het artikel niet ƒ22500 te verminderen. Bij de geraamde uitgaven heeft het lioogc cijfer voor de Vernieuwing der bedoelde brug de aandacht der commissie getrokken Zij meent dat aan alle redelijke eischen wordt voldaan, wanneer in plaats cener kostbare draai brug een ophaalbrug wordt gelegd, waartoe slechts eene som van ƒ16000 zou noodig zijn. Zij stelt daarom voor de uitgetrokken som van ƒ22500 met ƒ6500 te verminderen. De, naar het schijnt, onhoudbare toestand van de Marendorps-achtergracht geeft de commissie aanleiding tot de vraag of

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1