a LEIOSCIIE COURANT. Wie heeft er een kind verloren LEESMUSEUM. 1874. W. 250, MAANDAG 26 OCTOBER. Ic De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per merendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; es met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50^ 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. »e De pr|js der Adverlenljën is van 1—4 regels ƒ1.—, iedere regel meer 25 cents. :S'w» BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. Rii deze Courant wordt verzonden /V". 54 blad 59) der Handelingen rD)an den Gemeenteraad. STADS-BERICHT EN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen weck gcene personen aan de mazelen zjjn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant j De Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 October 1874. v. d. BRANDELER. binnenlandscir: bebigten. LEIDEN, 24 October. 'j in de op 23 October gehouden vergadering van de afdeeling Leiden ben omstreken der Holl. maatschappij van landbouw is tot lid van het Ibcstuur benoemd de heer W. F. Sleygerwalt, en tot voorzitter de heer G. Wan Geer, in plaats van wjjlen den hoogleeraar dr. A. 11. van der Boon Mesch. pjj de gisteren door bestuurderen van het werkhuis alhier gehouden aanbesteding van de levering van verschillende voor die inrigting benoodïgde artikelen, van 1 Nov. 1874 tot 30 April 1875, waren de laagste inschrij vers: voor rundvleesch D. M. Speijer ƒ0.09 per kilogr., rundvet P. Planjer V0.64 id., rijst Verkouw Stokhuyzen ƒ0.1460 id., gort T. J. Bots ƒ0.1496 id., groene erwten A. Somerwil ƒ0.1398 id., peper Verkouw Stokhuyzen /0.80 id., koflij A- Somerwil 1.44 48 id., cichorei Verkouw Stokhuyzen ƒ0.10 id., siroop T. J. Bots ƒ0.1696 id., groenten J. Laman ƒ0.0550 id., aardappelen P. Spaanderman ƒ3.44 per 100 kilogr., karnemelk W. van Ber gen en Henegouwen ƒ1.55 per 100 liters, zoetemelk W. Rodenburg 6.99 id. -- liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 76 tol 84 volwassen personen en 27 tot 34 kinderen. Door de commissie voor het lager onderwijs te 's llage werd gisteren cene acte voor schoonschrijven toegekend aan mcj. II. Hoop, van Delft. Voor de handwerken werden afgenomen 15 examens. 4 werden afgewezen en 11 toegelaten, als: mej. W. J. Barnard, M. Ch. Berenbak, II. A. C. Bode graven, R. C Dicpbuis, M. E. Houtman, F. Meijers, F. Ch. Wunderlich,allen van 's llage (voor nut en smaak); J. Ch. Bolland, J. M. de Bruyn, M. B. J. Isbriicker, allen van 's llage, en A. E. Lokhorst, van Schiedam (voor nut). De examens voor de acte van hoofdonderwijzeres werden aangevangen met 5 candidatcn. De Staatscourant bevat de statuten der Vereeniging voor het Nedcr- landsch kunstindustriemuseum, welke zich ten doel stelt de Nedcrlandschc volksvlijt, in verband met baar roemrijk verleden, te helpen verheffen tot zoodanig peil van ontwikkeling, dal zij aan dc mededinging op dc wereld markt met eere bet hoofd kan bieden. Naar men verneemt zal in bel laatst dezes jaars een verligt examen plaats hebben voor candidaten die voor dc benoeming tot rcgterljjk ambte naar in Oost- Indie wcnschen in aanmerking te komen. Ilet Fad. bevat een Brief van generaal van Swieten aan generaal Knoop over de expeditie tegen Atchin. Het gezegde van generaal Knoop in een artikel in de Gids dat de tweede expeditie niet is misluktdoch •ook slechts ten halve is gelukt, gaf den generaal van Swieten aanleiding tot dit schrijven: Hij zegt daarin o. a. "De zamenstelling en de sterkte van de tweede expeditie waren berekend op het nemen van den Kraton om daar vasten voet te krijgen en van daar uit naar de onderwerping des lands te streven. Dit was dus het militaire doel en programma van de tweede expeditie, en dat is ten volle uitgevoerd en welligt meer dan dat. Men kon nam. bij het opmaken van dat programma niet weten dat men in den Kra ton geen middelen van verblijf voor een vaste bezetting zoude vinden, dat alles van den grond af zou moeten worden opgetrokkenen er zooveel ge werkt zou moeten worden om de bezetting legen een liardnekkigen en lot vrede ongezinden vijand te verschansen en vatbaar te maken, om zijn on- stuimigsle aanvallen af te slaan, waarbij verzekerde gemeenschap met de zee niet mogt ontbreken." En verder: »Een afdoend resultaat is nog niet verkregen, en in zoover dit van deze krachtig toegeruste expeditie verwacht werd, is de uitslag een teleurstelling te noemen." De schrijver vergoelijkt die woorden door er op te laten volgen«maar er is een goede grondslag gelegdwaarop met kracht kan voorlgearbeid worden." Dit is juist en ik ben hem dankbaar daarvoor, maar als ook liet eerste gedeelte juist is en van deze expeditie mcèr ver wacht werd dan verkregen is, dan is dit toch de schuld niet van de uil voerders, noch van de bevelhebbers, maar van ben die of niet goed onder- rigt waren omtrent de verwachtingen, die gekoesterd mogtcn worden, of niet goed hebben onderzocht wat het plan was, dat uitgevoerd moest worden. Ik zelf heb nooit een ander plan gehad dan den Kraton, en met dezen, vasten voet in Atchin te nemen, en dan verder te zien wat te doen stond. Het sluiten van een traclaat met den Sultan en bet vestigen van een Nedcr- landschcn anbtenaar, gedekt door een voldoende bezetting, om het weder niet nakomen van het tractaat te voorkomen, was het staatkundige deside ratum, maar de mogelijkheid dat het tractaat niet gesloten zoude worden en de Sultan de wijk naar het Buitenland zoude nemen, werd daarbij altijd als waarschijnlijk voorzienin welk geval wij ons met een soliede vestiging zouden moeten tevreden stellen. Dit is door liet nemen van den Kraton en de plaats gegrepen vestiging volkomen bereikt. Waar is dan nu de teleurstelling Aan het slot zegt de schrijver: «Dat de oorlog nog lang zal kunnen duren, vrees ik niet. Inlanders schikken zich spoedig in het onvermijde lijke en dat zal te Atchin ook het geval worden. Maar men heeft mij zoo dikwerf optimisme verweten, dat ik hierbij niet zal blijven stilstaan en het aan de toekomst zal overlaten mjj gelijk te geven." Uit Delft meldt men dat Z. K. II. prins Hendrik gisteren morgen een be zoek heeft gebragt aan het graf zjjner gemalin en op de lijkkist een bloe menkrans heeft nedergelegd. Zie verder het Bijvoegsel.) 1»VKMTEST1 K!t. Voor dc vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van bun Zoon ondervonden, betuigen dc Ondergcteekenden hunnen hartelijken dank. I. DE HAAN. Leiden, 24 October 1874. J. J. DE HAAN, Alt. VERGADERING zes uren. op Maandag den 26slt" October, des avonds te H. C. ROGGE, Secretaris. UUIDSC1IU SCIIOUWRUIfcG. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE TOONEELISTEN, onder directie van J. C. VAEOIS. VOLKSVOORSTELLING op ZONDAG Ï.1 October 1874: Volksstuk met nieuwe Coupletten in 3 Bedrijven (7 Tafereelen), naar het Iloogduitsch van Friedrich Kaiser, door Rosier Faassen. TAFEREELEN: le taf. De Steenhouwers. 2e taf. De Vondeling. 3e taf. Wat een kind vermag. 4e taf. De Kerstboom. 5e laf. De Kinderroofster. 6e taf. Verzoening. 7C taf. Oude liefde roest niet. Aanvang te halfacht. De Prijzen der Plaatsen voor deze Folksvoorstclling zijn geregeld als volgt' Loges ƒ0.85. Baignoires 0.65. Parterre ƒ0.55. Galerij ƒ0.35. Plaatsen kunnen aan den Schouwburg besproken worden Zondag 25 Oc tober van 12 tot 3 uren, a 5 Cents per plaats.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1