I den wagen te klimmen. Door zijn gewigt rekte het touw, zoodat hij met de voeten langs den grond sleepte, en na eerst zijn laarzen en een sok ver loren te hebben viel hij eindelijk afgemat neder. Toen de trein te Zwolle kwam, werden door den.heer Harterink, chef der administratie, in overleg met de hh. dp. Kross en den chir. van Raalte maatregelen beraamd em te zien wat er van den man geworden was. Zij begaven zich per rijtuig naar het station Dalfsen, waar zij tot hunne blijdschap vernamen, dat de conducteur, Vredevoort genaamd, langs de lijn naar Zwolle was gegaan. De dienstdoende stationschef was, zoodra de werkzaamheden het toelieten, met een paar mannen de lijn langs gcloopen en mogt het genoegen smaken hem ongedeerd te ontmoeten. Men meldt uit Leeuwarden: Bij voortduring blijlt de longziekte onder het rundvee in deze provincie hare offers eischen. In de maand September jl. openbaarde deze ziekte zich bij 7 veehouders Afgemaakt werden 36 run deren, waardoor het cijfer der runderen, sedert 1 Januarij gestorven en afgemaakt, in die maand tot 1184 is gestegen. Te Groningen heeft een mandemakersknecht zijn kameraad met een snijmes een gevaarlijke verwonding in de borst toegebragt, even boven het hart. De justitie heeft ècn onderzoek ingesteld. De arrond.-regtbank te Zierikzee heeft naar den procureur-generaal bij het prov. geregtshof in Zeeland verwezen 36 mannelijke en vrouwelijke inwoners van St. Philipsland en St. Maartensdijk, waaronder ook de bur gemeester van eerstgenoemde gemeente. Den 7JM1 Julij jl. kwam de deur waarder van Etsiickervan Tholcnmet twee rijksveldwachters te St. Phi lipsland om aldaar, krachtens bevel der regtbank te Zierikzee, op verzoek van mej. A. Grootcnboer, wed. Everaars, verleend, de woning der dames A. M en F. M. Everaars te ontruimen, liet publick verzette zich hiertegen eerst door woorden, doch vervolgens drongen eenige personen de woning binnen en een paar hunner vergrepen zich feitelijk aan de ambtenaren, die echter er in slaagden alles buiten te krijgen; hetgeen hun evenwel niet veel baatte, want het publick droeg terstond alles weêr binnen en de burge meester, die vooraf van het plan had kennis gedragen, moedigde door tee kenen van goedkeuring de uitvoering aan. Den I411"1 October is de exprestrein van Luxemburg naar Melz, te Heitangc, op een slilstaanden goederentrein gestooten. In het eerste rijtuig waren de Belgische graaf Bellmne, zijne gade en zijne twee zoons gezeten. Het rijtuig werd verbrijzeld; een der zonen, een veertienjarige knaap, werd onmiddellijk gedood, de ander en de heer Bcthune zwaar gekwetst, terwijl de moeder ongedeerd bleef. Twee uren waren er noodig om haar uit het vernielde rijtuig te redden, waar zij naast het lijk van haar zoon lag. Ook de machinist en verscheidene reizigers zijn meer of minder zwaar gekwetst. De koninklijke Ilollandsche tooncclistcn voerden Maandagavond in den schouwburg een drama op in 5 bedrijven, genaamd: "Graaf de Saint- Germain (of) de Duivel van Parijs", naar het Fransch van Delaconr en Lambert Tliiboust. Eert kijkje op het repertoire van dit Koninklijke Ilol landsche tooncelgezelschap zou alligt het vermoeden doen rijzen dat de beteckenis van Nationaal of van Uollandsch tooneel wil zeggen: een schouwburg waar bij voorkeur slechte stukken, oorspronkelijk in cene andere dan de Nederlandsclie taal geschreven, worden opgevoerd. Dat hel schouw tooneel, zal het aan zijne roeping beantwoorden, wedergeve een levenstoestanddie onder bereik van het begrip der toeschouwers ligt. is een van de onmisbaarste eischen; en het ligt voor de hand, dat juist spelengeschreven in de taal van de toeschouwers en van de vcr- looncrs, het best zullen worden begrepen en het natuurlijkst voorgesteld, om de goede reden, dat, wat in die moedertaal gedacht wordt, meest ont leend is aan toestanden van het volk dat haar spreekt. De beoelening van het tooncelspel is geen beroep ten minste het behoort dat niet te zjjn! het is een kunst, d. w. z. daartoe wordt vereisch.t eene zekere mate van talenten cenedaarmeê zeer naauw verbonden ontwikkelingsmaak en roeping. Als zoodanig opgevat is het tooneélspel werkelijk te rangschikken naar de plaats, welke het toekomt onder de edele en veredelende kunsten Zonder dien cisch slaat liet gelijk met alle kermisvcrlooning en potsenmakerij en is ieder geregjigd zich aan dat kunslemakcrsbcrocp te wijden, liet laat zich begrijpen dat er in dit laatste geval geen spoor van taalbeoefening aan wezig, nog minder van cene tooucel-leltérkuude sprake kan zijn. Onder pseudo-tooneelspeclkunst mag treurig genoeg het Koninklijke Ilolland sche tooneel, volgens de opvoering van Maandag, worden geteld. Het stuk, dat wij teslikken kregen, was een aaneenschakeling van onwaarheden. De duivel van Parijs is een engel in menschengcdaanle, een krachtig jonkman en niettemin meer dan een eeuw oud; hij is een krijgsman, een alchimist en een professor in de heelkunde, nevens een wreker der beleedigde onschuld er. een weêrwoll van de zwarte ondeugd. De markiezin Appiani, eene mailles van 1.odewijk XV, laat een jong blind meisje zeer huissclijk schaken, terwijl de bruidegom der blinde, op wien de markiezin verliefd is, bij haar is ontboden om voor 'n duizend dukaten juweelcn af te leveren. De blinde wordt door de handlangers der markiezin geschaakt en in hare woning weggestoptop hetzelfde oogenblik dat de markiezin een blaauwtje loopt op den juwelier, wien zij haar liefde dorst bekennen. Haar aanbod om den juwelier tot edelman te verheffen, wordt met een vinnig standje door hem afgeslagen. De graaf van Parijs brengt echter alles in orde, hij redt de blinde uit de magt der markiezin, maakt haar ziende en doel haar huwen evenwel niet voordat hij even in de Bastille heeft gezeten en daaruit is ontsnapt, aan de markiezin heeft ont- dekt dat l el blinde meisje haar eigen weggemoffeld kind is, waarvan hij tegelijkertijd vader was; dat zij dus lagen gelegd had aan haar kind, haar aanstaanden natuurlijken schoonzoon, haar vroegcren echtgenoot enz. enz.; reden genoeg voor den duivel van Parijs om tot de markiezin te zeggen «ge zijt krankzinnig". De markiezin haast zich dit te worden en beaamt weldra, dat zij het is, om in de armen van haar wedergevonden kind- Er ontijdigen dood te sterven. een liet spel stond in verhouding tot het stuk; alleen de heer Spoor maakttdige. duivel en graaf van zijn rol wat hij kon. De costumen zaten echter vol klatergoud, dat zij nu en dan aan Sinterklaas-vrijers en vrijsters dee vols denken. Mevr. Mina Valois was als de blinde Jeanne zeer zwak, doch men Na Valois-Sablairolles als de markiezin niet onverdienstelijk. De heer Bigee scli een zeer goed komiek, zooals ook bleek in het nastukje N®. 66, datg van een zwak en valsch orchest nog muziek van Offenbach ten beste gal spoot waarin wij kennis maakten met mevr. Belinfante, die zeker beter zangle bri dan actrice is. Haar zang werd met dankbaarheid toegejuicht. io vol De schouwburg was slecht bezet, de galerij en achter-galerij uitgezondn en 'sGRAVENHAGE, 21 October. ,acelC' let w Bij kon. besluit van 18 Oct. jl. is, uithoofde dat in het kon. bes.|jsten van 6 Oct., betreffende de toegekende eereblijken in zake de expedite tegen Atchinzooals het is afgekondigd in de buitengewone Ned. Stai courant van 7 Oct. 1874, eenige misstellingen zijn geslopen, waarvan li ziening noodig is, bepaald: dat door de officieren en mindere militairen jj' schepelingen, in vermeld besluit achtereenvolgens genoemd: P. Le Com6*) VV. A. van der Bilt, P. G. Nceb. A. 11. Stenfert, J. van der Veen, J.r e" Romswinckel, H. van Broekhnyzen, 1. 11. Heymans, T. C. U. de Wit, J.^cn e den Bosch, W. T. P. J. Ilappé, W. A. 11. Visser, F. G. Koppen, J. F. fe v< Bosch, J. A. T. Schaeffer, M. J. BenjaminssenT. Tanner, A. W. van ojc'ie rum, P. den Ilarlog en S. van Veen; moet worden verstaan: de luit. als 7c zee 1° kl. P. Le Comte, de matroos le kl. W. A. van de Bilt, de dirijT rende officier van gcz. 2e kl. A. E. Nceb, de le luit. der mariniers II.'e 1,1 Stenfert, de le luit. der infanterie J. II. van der Veen, de majoor der rin°_ lanterie J. II. Romswinckel, de luit. ter zee 2e kl. II. van Broekhuyzr de bootsmansmaat J. 11. Ilcymans, de matroos 2" kl. F. C. II. de Wit,; sinds bevorderde adelborst le kl. I. van den Bosch, de lc luitt. der infiWEE terie W, F. P. J. Ilappé, W. A. A. Visser en T. G. Koppen, de le luit. o fin cavalerie J. T. Ten Bosch, de sergeants J. A. F. Schaeffer en M. J. Beul uil minsende fuselier F. Tanner, de fourrier A. W. van Ooslrum, de lusclgerin P. den Hartog (of den Hertog), en de marinier le kl. S. van der Veen. odza' Tol burgemeester der gemeente Schoonhoven is benoemd de heer S. 381 II. Noordendorp, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester diteng gemeente Rozenburg, en tot burgemeester der gemeente Landsmeer is ten z noemd jhr. Ph. A. II. van Bevervoorden lot Oldemeule: voorts is aan dtn F heer Q. G. N. Heereman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bul73 1 gemecster der gemeente Needc, met dankbetuiging voor de vele en langduriiLON diensten in die betrekking den lande bewezen. .fgez Tot plaatsvervangend kantonregter te Nieuweramstel is benoemd njgén heer mr. A. J. Karseboom, advocaat le Amsterdam. De miuister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor vcrleencn. ,slru Z. K. H. prins Hendrik is gister avond uit Soestdijk alhier lcruggekeerer j, en vertrekt aanstaanden Dingsdag van hier per extra-trein naar Luxemburg,,-,!, 'waar de prins-stedehouder eenige maanden zal verblijven. Men schrijlt van hier aan de Midd. C.De stelselmatige opposiii^^ tegen de oprigling van het standbeeld van Thorbeckc heeft ten slotte gezi^ gevierd, het beeld zal niet op de Plaats opgerigt worden. De oppositie, tci einde raad nadat de gemeenteraad tot cprigting besloten had, heeft de han digheid gehad zich te wenden tot den minister Heemskerk, die, omdat d'c^iel grootc weg van de eerste klasse over het pleintje loopt, naar beweert^11' wordt, regt op dat pleintje zou hebben. De heer Heemskerk, wiens onhat>veP digheid bekend is, heeft zich als werktuig van de anli-Thorbeckianen latei gebruiken en de vergunning tot de oprigling van hel standbeeld geweigcril5ene De Ilaagsche gemeenteraadin stede van op zijn goed regt te vertrouweilnan en tegen de bespottelijke aanspraken van het rijk op de Plaats te proles'" teren, heeft met cene zeldzame lankmoedigheid voor Z. Ex. gebogen. on('1 De heer J. A. H. van Hartrop, klokkenist le Leiden, wordt met den N heer J. C. Texlor, organist alhier, door burg. en weth. den gcmeenteraadjuisl aanbevolen voor de benoeming van klokkenist te dezer slede, in plaats vanscf': den overleden titularis, den heer Koning. L= Gisteren avond is een agent van politie S., die in staat van dronken- II schap verkeerde, in de Kocdiefstraat door een inspecteur van politie gearres-llee tcerd. Er zal tegen hem proces-verbaal worden opgemaakt wegens dreigc-beti menten legen zijne meerderen en het vernielen van zijne bovcnklccdercn.voo die hem niet toebehoorden. wa i HUTKNLANDSCIIE BEIUGTEN. bot alvai ENGELAND. j= LONDEN20 October. De prins van Asturië, zoon van de ex-koningin Isabella, zal te Sand hurst en niet te Woolwich zjjne militaire opleiding beginnen. Sommige dagbladen melden dat hij met den kciz. pretendent te Woolwich zou stu-jp derendoch eerstgenoemde heeft alleen vergunning gekregen voor Sandhurst, de Op liet eiland Malta heelt Zaturdag II. eene vrij hevige aardbeving w plaats gehad. F BAKK II IJ Si. d< In de oflicicnse Prcsse wordt het berigt omtrent de verplaatsing van de prefecten Villencuve-Bargemon en de Nadaillae, zeker wat den laatstgc- noemde betreft, voorbarig genoemd. Ilct Journ. des Déb. betreurt het dat Frankrijk zich niet terstond heelt aangesloleu aan de algemcene post-unie. De posteenheid van de ver- schillende beschaafde staten is thans tot stand gebragt; haar kring zal wor den uitgebreid, en hare gevolgen zullen grooter en verder strekkend worden. ll Om die reden behoort Frankrijk zoo spoedig mogeljjk de plaats in te ne- men, welke het reglmatig de zijne noemen kan.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2