ÜL huitknlalNDsche berigten. PER TELEGRAAF. G. Fiis, A. Keldenick, A. Klokkers, J. C. Bartels, W. F, Kasling, J R. Scliultze, J. van Vulpen, L. J. Dulerle, 0. H. Moulin, M. Sirach, C. L. De- lannoy, W. J. Kruit, A. Molury, J. Scholte, 11. N. Holthuyzen, D. Gijsbert- scn, J. OderomL. P. Buttinger, F. II. van Kuik, L. Burgi, J. B. Libecr, H. Oldermau J. Dubs, H. J. Schercr. A. C. Tonnere, J. Witteveen, D. Tijsscn, C. Steenbeek, W. F. van Dieken, II. N. Onnekes, K. Breiter, G. T. Stam, W. Kramer, B. Behr. De vroegere opgaven worden nog verbeterd en aangevuld als volgt: Gekwetst zijn: J. van der Talm, J. Kok, L. J. Debleeker, W. J. li. Beeren- donk, J. Smit, W. Janse, L. F. Nix, 11. J. Iluppertz, W. van der Steen- liovcn, G. Sans, W. J. Schouten, P. C. Paré, F. Gaarenstroom, F. Hunziker, J. Rielschi. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat hot stoomschip Sumatra, van de maatschappij Java. waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 20'" October aanst. is bepaald, l'adang zal aan doen, en er alzoo met die gelegenheid behalve voor Batavia mede eene brievenmaal voor Padang zal worden verzonden. De minister van binnenlandsciie zaken, lettende op art. 15 der wet van 8 Julij 1875, waarbij is bepaald dal aan allen, die gedurende de laatste 10 jaren vóór het in werking treden dier wet een patent hadden als vee arts, zonder een diploma van veearts te bezitten, de uitoefening der veeart- senijkunst vergund blijft, indien zij zich binnen drie maanden na het in werking treden dier wet met een daartoe strekkend verzoekschrift tot den minister van binnenlandsciie zaken weudcn, met overlegging van een bewijs, dat zij gedurende voormelden termijn een patent als veearts hebben gehad; heeft aan belanghebbenden in herinnering gcbragt, dat de aangehaalde wet op 1 September jl. in werking is getreden, en dat zij derhalve, voor zoo ver dit niet reeds geschied is, tol het verkrijgen van een bewijs van toela ting tot de uitoefening der veeartsenijkunst zich, uiterlijk op 30 November aanst.met gezegeld adresvergezeld van voormelde bewijsstukkentot hem bchoorcn te wenden. Gisteren zijn te 's llage de acten-examens voor lager onderwijs begon nen voor candidaat-liulponderwijzers. Voor de wiskunde zijn toen ook ge ëxamineerd 5 candidaten (2 zijn niet opgekomen). Allen zijn toegelaten: de bh. J. van der Boom en C. van der Boom, uit Rijswijk, en J. D. Smits, C. J. E. C. L. Spiegel en J. J. Verhorst, uit 's llage. De commissie voor het geneeskundig slaats-examen te Utrecht heeft bevorderd lot artsen: den medic, doctorandus B. II van Nes en den lieer F. L. Arcntz, en toegelaten voor het geneeskundig gedeelte den militairen candidaal-arls C. W. F. Dekema. Te Delft werd gisteren aan het station een wagen met koeijenmet den trein van 11 uur aangekomen, afgehaakt. Toen de koeijen uil den wa gen gehaald waren, verzuimde men dezen vast te zetten; een windvlaag dreef hem voort door de hekken, en daar de brug bij het station juist ge opend was, stortte hij in het water. Gelukkig is het achtereinde óp den kant gebleven en was de schuit, waarvoor de brug geopend was, gepasseerd, zoodal er geen menschenlcven of andere schade te betreuren valt. Aan het lierv. armbestuur te Zwolle is door een onbekende 1000 geschonken om in de maand November a. s. aan behoeltigen kaartjes Ie verstrekken voor soep in de volksgaarkeuken. Voor de uitbreiding der gemeente Vlissingcn heeft men, volgens de plannen, een oppervlakte van 400,000 vierk. meters bestemd. Van de ge- heele ruimte worden 140,000 vierk. meters, als straat, geheel vrij aan de gcmccnle overgedragen. Op den bouwgrond zal plaats zjjn voor 2000 huizen. 's GRAVENUAGE 8 October. Z. M. heeft bij besluit van 6 Oct. jl.op het gemeenschappelijk rap port van de ministers van koloniën, van marine en van oorlog, belrelïende het voorstel, door de kommandantcn van zee- en landmagt in Neder! Indië gedaan ter bclooning van hendie zich hebben onderscheiden in den oor log tegen hel rijk van Alchin (1873 en 1874); goedgevonden ter zake der bedoelde krijgsverrigtingen1°. te benoemen tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, den kapitein ter zee J. van Gogh; 2°. te bevorderen tol riddel s' kl. der Militaire Willemsorde, den kapitein ter zee voornoemd J. van Gogh. alsmede den kapitein ter zee B. D. van Trojen, de kapitein-luitt. ter zee J. W. ISinkes en K. C. Bunnik en den luit. ter zee lc kl. W. Slelfens; 3". te benoemen tot ridder der Militaire Willemsorde 4' kl., den kapitein ter zee II. B. Kip, den luit. ter zee lc kl. (sinds bevorderd tot kapilein- luit. ter zee) H. VV. Walthcr, de luitt. ter zee 1' kl. C. P. van der Star, C. II. Bogaert en jhr. A. F. Meijer, de luitt. ter zee 2e kl. P. Le Comte, A. van Hengel, A. P. Tadema en S. T. Land, der) adelborst 1' kl. (sinds bevorderd tol luit. ter zee 2' kl.) A. Voormolenden schiemansmaat A. van der Horst, de matrozen le kl. K. Wilders, J. P. J. Hes en C. Schoolenberg, j de matrozen 2' kl. K. Schipper en J. A. Guyken, de matroos 3' kl. J. 0. j Jansen en den korporaal der mariniers 11. J. van der Bunt; 4°. te benoemen tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, de luitt. ter zee 1' kl. II. Dij- serinck en J. M. Berends en de officieren van gezondheid )e kl. bij de ma rine J. Lamie en C. Noordewier; 5". toe te kennen de eeresabel, met het opschrift: "Koninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid", aan den luit, ter zee 2' kl. H. A. Schippers. [Vervolg later), Aan den heer m'. J. L. 11. A. baron Gcricke van Herwijnen, laatst minister van bnitenlandsche zaken, is een pensioen verleend van 4000 's jaars. Tot rijks ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Slic- drecht c. a.de heer J. A. C. W. van Lanschol Ilubrcchl, thans te de Bilt; te Zwijndrecht c. a.de heer J. Manden, thans te Lobith c. a. II. M. de koningin is heden ochtend ruim 9 ure naar de hoofdstad vertrokken, van waar zij dezen middag ten 4% ure terugkeerde. Z. K. H. prins Alexander vergezelde HD. moeder op dit uitstapje. Men verneemt dat het door ons op de Atchinezen veroverde bronzen geschut in de rijks-gieterij alhier is. aangebragt om aldaar in stukken ge deeld en vervolgens naar 'srijks munt te Utrecht verzonden te worden, ti*'8n einde daaruit de ingestelde medailles voor deelneming aan de krijgsverriser exen tingen in Atchin te slaan. Bevallen LElDEf K S ti K I. A Ni U. LONDEN7 October. Uit Calcutta wordt gemeld dat het welslagen van den winteroogst a verzekerd kan worden beschouwd, met uitzondering van de districten ti Burdwan en Iloogly. De hertog van Northumberland heeft aan het Newcastle Journ. f schreven om het gerucht te logenstraffen dat hij tot de katholieke kerk zijn overgegaan. Dat gerucht noemt hij lasterlijk en uit de lucht gegrept De dierentuin in Regentspark is er bij de kruidontploffing, die der dagen plaats had, goed afgekomen. Van de ontsnapte vogels zijn de meet teruggenomen of gevangen en terugbezorgd. De opziglers der wilde dien toonden groote tegenwoordigheid van geest, liet was donker, en niemai wist ol de deuren en hekken der hokken van de wilde dieren gebrok^S6'1-) waren. De heer Barllett, de directeur, gaf onmiddellijk last aan de opzibuiteng* ters, om onder zijn aanvoering langs de hokken te gaanen de verschrik dieren toe te spreken. Ilij verbood ten strengste om licht mede te nemet ten einde den angst der dieren niet te vermeerderen. De heer Barllett tgedurer zijn opziglers slopen dus zacht en langzaam langs de hokken, om den lot|\chte I stand van deuren en hekken te onderzoeken. Zij spraken de dieren toe d hun stem kenden en deden alles zoo rustig mogelijk, ofschoon ze voortilt rend in angst waren dat niet deze of gene geliefde leeuw, tijger of beer liet A hen zou springen. De deuren en hekken van vele hokken waren opengt gesprongen of stukgeslagen, doch gelukkig hadden de zeer hecht getin merde en gemetselde hokken der grootere wilde dieren den schok wederstaal Er is eene bijeenkomst gehouden van bewoners der wijken, welke dot de ontploffing zijn geteisterd. Men besloot eene commissie te benoemt tot ondersteuning der hulpbehoevenden en eene deputatie tot de regering i onderJ' zenden met verzoek maatregelen le nemen om de herhaling van dergelijk groolvi rampen voor het vervolg te vermijden. bereik! FRANKRIJK. laal: j Uit Toulon wordt gemeld dat het stoomjagt Kléber, na den generaal dit ge; Chanzy van Marseille naar Algiers te hebben overgebragt, den Orénoque tt gezom Civita-Vecchia zou gaan aflossen. Het laatstgenoemde schip zou alsdan hoeft, naar Frankrijk terugkeeren, doch de Kléber zou niet in de Ilaliaanscht en at haven worden gestationeerd, maar ter beschikking van den Paus gesteld sloffe worden zonder zich in de llaliaansche wateren te mogen vertoonen; hel zuur, scbip zou in de Middellandsche Zee moeten kruisen met de haven van doodl Bastia als station. maan Plantin en Gigoux, de twee veroordeelde wachters op St. Marguerite, gezoi zijn tegen het over hen uitgesproken vonnis (Plantin werd lot zes maanden, geer! Gigoux tot één maand veroordeeld) in appel gekomen. UUIT8CHLAAD. Volgens de Spen. Zeil., zal de Duilsche regering den luitenant Stumm naar het hoofdkwartier der Spaansche regerinslroepen zenden, om aan het departement van buitenlandsche zaken geregeld verslag te geven van den staat der militaire operaliën. In het stadje Wasungen, in het hertogdom Sakscn-Meiningenniet verre van de onlangs zoo geteisterde hoofdstad gelegen, heeft thans weder een zware brand gewoed, die liet met gelieele vernieling dreigde. Het van de groo alle van hers vnin 1IENDAYE, 7 October. De Cuartel Beal meld. dat don Carlos welvarend isen aan het hoofd van het leger staat. Wegens redenen van gezondheid is aan Dorregaray verlof verleend. MADRID, 7 October. Men verneemt dat de Carlistische generaal Dorregaray is ontslagen, en vervangen door Mendiri. LONDEN, 7 October. De regering zal in de aanstaande parlementszittiug voorstellen het aanleggen van een militaire en algemecne haven te Dover, welke een oppervlakte van 400 hectaren zal beslaan. BBIGHTON, 6 October. De bisschop van Chichester heeft als voorzitter bet kerk-kongres geopend. Ilij noemde de oud-katholieke beweging een gewiglig tecken juist voor Engeland, omdat dit begin van reformatie in de katholieke kerk in den grondslag niet ongelijk is aan die, waardoor de Engelsche hervorming werd geleid. Ook de bisschop van Winchester heeft uitvoerig en met warmte over de Duitsche katholieken en over het te Bonn gehouden congres gesproken. Ilij betoogde dat de oud-katholieken bijzonder geschikt zijn om het werk der licreeniging tot stand te brengenen aan spraak hebben op de volkomene sympathie der Engelschen. BERLIJN, 7 October. De Nordd. Allg Zeil. zegt, tot teregtwijzing van hetgeen andere bladen hebben medegedeeld: "Bij het tegen graal Arnim in gesteld geregtelijk onderzoek geldt het niet brieven, maar officiële docu menten aanvankelijk ongeveer lionderd in getaldoch waarvan een gedeelte werd teruggegeven. Of bovendien behalve de zaak der verdwenen papieren niet nog andere feiten aan graaf Arnim kunnen worden ten laste gelegd, kan voor het oogenblik niet in het openbaar besproken worden." MUNCHEN, 7 October. De hier verschijnende Folksfrewnd meldt: De koningin-moeder bevindt zich reeds eenigc weken de Elbinger-AIp, nabij Rculte. Van den pastoor aldaar ontving zij het laatste onderrigt in de katholieke godsdienst, en waarschijnlijk is de katholieke geloofsbelijdenis reeds afgelegd, daar de koningin reeds acht dagen geleden aan het Luther- sche consistorie alhier verklaard heeft dat zij ophoudt lidmaat van het pro- testantsche kerkgenootschap te zijn. Het sacrament van het vormsel zal door den bisschop van Augsburg, in wiens diocese llohenschwaugau ligt, toegediend worden. ROME7 October. De Orénoque wordt in gereedheid gcbragt om heden avond te vertrekken. De bemanning mag niet meer naar Rome gaan. NEW-YORK, 7 October, üfficiëcl wordt berigt dat in Alabama de blan ken besloten hebben aan de negers te beletten anders te stemmen dan de "Bond der blanken" wil. Gewapende blanken trekken door de straten, om den negers schrik aan te jagen. 11 Gr

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2