LEIDSCHE COIItAftT. 9 isr t ft'0. 230. YRIJDAG 9 OCTOBER. BINNENLANDSCIIE BEBIGTEN. Derde Eeuwfeest van ieiriens Ontzet, j i Df Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen ran den Gemeenteraad J 3.35franco p.p. ƒ3.35. IJ et verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1 4 regels L—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 8 October. Vervolg Een van de meest uitgezochte nommers van het feestprogramma, de groote muziekuitvoering in de Hooglandsche kerk, heeft gisteren avond plaats gehaden het groolsche kerkgebouw omvatte reeds vroeg in den avond zeer velen, die zich een uur wachtens getroostten, verbeidende de kostelijke gavewelke de zanggodinnen als uit hare horens des edelstcn overvloeds zouden rondstrooijenliever dan het gevaar van zich met eene minder goede plaats te moeten behelpen. Indrukwekkender omgeving dan de trotsche gothisch gewelfde Sint-Pan- craskerk biedt, kan moeijelijk worden gevonden en de slanke hooge zuilen, waartusschen de toongolven van het orchest dartelden en wegstierven, zij waren volkomen in harmonie met den indruk, waarvan de toehoorder daar met onweèrstaanbaren drang doordrongen werd. Stalig en breed, jubelend en dankbaar, krachtig en verbeven drongen de accoorden van de leesl-ouverture van Ueincke's «Friedensfeier", - de uit nemende eenheid in den rijkdom der tooncn en noten die daar ineensmolten om zich een oogenbiik later te ontbinden en over te gaan in een enkelen klank. tot medegevoel en bewondering. Medegevoel voor den toondich ter, wiens fantasie zooveel schoons wrocht, wiens hooggestemde ziel zooveel rijke gedachten uitte, dat duizenden aan dien rijkdom voor een oogenbiik eene verhoogde stemming onlleenen. Bewondering voor de kunst, die her haald, vertolkt, vermenigvuldigt wat schoon en goed is De compositie van Diehard ilol, "heidens ontzet", welke daarop volgde, is geheel geschreven voor mannen-stemmen en maakte om haar forsche pro portie, nevens hel prachtige lied door den heer H. J. Schimmel daarvoor gedicht, de gemoederen warm. Vele muziekkenners zijn van oordeel en dat oordeel berust op de autoriteit van von Beethoven dat gelegenheids compositie den geest van den componist begrenst, aan banden legt. Som migen gaan verder cn beweren, dat eene compositie, zal zij werkelijk zijn wat zij behoort te wezen, de uiting van eene geniale inspiratie, niet vooraf kan worden bepaald en in een aangewezen vorm gedreven. Zij moet vrij geboren worden uil den breeden wiekslag der onbegrensde fantasie en meer worden begrepen cn gevoeld dan in taal omschreven. Hunne stelling rust op de theorie, dal verhevene muziek oneindig veel meer uitdrukt dan in woorden, zelfs bij een zeggenskrachl als waarover de poëzjj beschikt, kan worden vertolkt. Zonder af te zien van eene dergelijke overweging, vestigde de uitvoering van deze fccst-compositic de overtuiging, dat het een schoon toonwerk van onzen gcnialcn landgenoot Diehard Hol mag worden genoemd. liet bas-trio: «Een gordel van ijzer Ümwindelt de veste" enz. de aria met koor «Mijn ccnig kind trok meè ten strjjd! Ach, zegt mij, keerde hij?" en de slot-aria daarvan, maakten een diep cffecL Het koor en de schoone instrumentatie bij de komst der Zeeuwen schijnt wel een van de glanspunten der compositie, even als het slotkoor «De nevel vliedt henen", dal evenzeer een jnbelklank als een toon van dank was. Zonder de uitvoering vlekkeloos te willen noemen, was zij toch inder daad zeer schoon en mogen zoowel de koren als de solisten voor hun zang worden geroemd. Naauwclijks was de uitvoering geëindigd of een geroep aan den componist verhief zich, dat overging in luide bijvalskreten, toen de heer Hol voor het orchest verscheen en in de eerste plaats den bekwamen directeur, den heer A. J. Welrens, de handen drukte, om daarna de koren evenzeer als het pu bliek voor hunne warme ovatie dank te zeggen. Na de pauze traden de bevallige dameskoren op het orchest en werd het "Dettinger Te-Deum" van Handel uitgevoerd. Dit heerlijke toonwerk is wel bekend cn gewaardeerd als een werk van zeldzame verdienste en werkelijk toen de frissche, omvangrijke dameskoren, gepaard met de degelijke krachtige mannenkoren, in het schip der kerk trilden, toen kwam liet lied des dichters in zjjn regt, waar het vroeg; Wat loeft gij teeder vogclijn Daar op Sint Pancras toren, Komt gij naar 't loflied hooren, En vraagt gij of 't uw zusters zijn, Die stemmen in de koren De uitvoering daarvan was werkelijk indrukwekkend schoon en zeker was het te wijten aan dien ernstigen indruk, dat het publiek aan het slot verzuimde den orchest-direclcur en zangeressen en zangers eene welver diende ovatie te brengen. Na afloop van het gisteren door de Leidsche scherpschulters-vereeniging te Katwijk aangeboden feest-concours vereenigde zich het bestuur aan een diner op Zomcrzorg, waaraan ook de majoor-kommandant van de ilaagsche scherpschutlcrs-vereeniging deel nam. Bij die gelegenheid werd een heildronk gewijd aan Z. M. den koning, en daarvan onmiddellijk per telegraaf kennis gegeven aan Z. M., die zich op het Loo bevindt. Heden morgen ten 9 ure ontving de vice-president van het bestuur, de lieer H. J. Kann, een telegram, inhoudende, dat Z. M. zeer gevoelig was voor de ontvangen hulde en daarvoor zijnen dank betuigde aan de Leidsche scherpschuttersvereeni- gingaan de sludenten-weerbaarheids-vereeniging «Pro Patria" en aan den majoor van het corps kon. scherpschutters van 's Gravenhage. Dit telegram was gcleekend door 's konings adjudant Dumonceau. De bewoners van Hooigracht en Groenesteeg hebben Dingsdag avond hunne iliuminaliëndie Zaturdag avond mislukt waren, op nieuw ontstoken. Heden werd op de Breedestraat, het Rapenburg enz. alles weder in orde gebragt, om aan den avond ook aldaar de illuminatie weder te ontsteken, die thans bij het gunstige weder kans heeft goed te zullen slagen. Door de officieren der dd. schutterij, die eergisteren avond eene sere nade bragten aan den heer burgemeester, was ook den majoor Scheltema een zoodanig huldebetoon aangeboden, die echier, ofschoon hoogst gevoelig voor dit blijk van sympathie, daarvoor beleefdelijk heeft bedankt. Door het departement van koloniën wordt medegedeeld de nominative opgave (3dc vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren cn solda ten die gedurende de krijgsverrigtingen tegen het rijk van Atchin gesneu veld, gewond of ten gevolge van die krijgsverrigtingen overleden zijn, voor zooverre daaromtrent tol op den 30"'n Juljj 1874 bjj het depart, van oorlog in Ned. Indie kennisgave is bekomen. Als overleden worden opgegeven: van Heere, Röpkc, J. Wechsler, vao Wou, J. II. Wolff, J. W. van Dormalen, Langenhout, II. II. J. Koster, J. B. lloelfs, C. Böhner, J. F. Felir, P. J. Worst, J. Klar, D. G. baron Sloet van Zwanenburg, A. Kamminga, W. G. van Harlsveldt, J. G. Reksvoort, A, Osch, J. T. W. Frankenhuizen, M. Schouten, H. van Heynsbergen, M. Lig» tenberg, J. V. Meijer, J. de Klerk, L. Furrer, T. van Sloten, A. C. Lasoie, F. Wagner, 11. Bosch, R. Boonstra, B. Peerboom, II. Fehr, J. Reinders, II. Dijkman, G. F. Leser, C. A. Schall, W. J. Borghans, L. Ongenae, J, IIoop, II. J. A. B. Albers, J. J. Spits, J. W. D. Osinga, P. W. de Zwart, N. J. Jongkindt H. J. G. Hauser, II. E. van Tol, J. G. Goosen, F. O, A.Af van Kempen, C. van der Beek, H. I'. de Jong, W. L. E. V. von Massow, C. J. Schlick, A. ten fate, H. Enselman, W. 0. F. Pabst, U. Kramer, jC, Billen, L. A. Bichet, C. G. P. Sterck, B. J. A. van Beekum, F. Wildenlmis, W. Metz, R. Smit, S. C. Meersladt, J. J. Beckers, G. van Dam, A-de Loos, C. N. Wessel, W. van Schagen, F. A. E. Lengrand, K. Mulder, C. Weiter, A. F. Reichman, J. Frey, J. II. Cherix, M. F. C. van Geel, A. A. Kuipers, W. J. Zuiderwijk, J. W. Linet, J. van Empel, J. F. de Groot, J. yy. Aiders» hof, Ossebaar, J. Dolfinger, G. Smorenburg, L. S. H. Preller, 11. Brink, J. H. Koos, L. Salter. P. C. Ruiterman, M. Ilaaima. P. Pedersen, A. de Jongh. .1. WifA. Borgmeijcr, II. Witte, J. C. L. Meurs, G. Kuster, J. Veldkamp, F. W. Zeime, J. van de Lugt, J. A. Schouten, H. P. Scheffer, A. van Pelt, K. II. Voerman, J. Miet, H. ScholtingC. J. Zwager, F. N. Lieder, S. Sclimidlin, H. B. M. HoogewooninkA. Freysen, P. Schuytema- ker, V. de Jaeger, L. Moorman, J. Mixa, A. Bebien, J. Schuithuis, W. Bak ker, S. C. Berks. L. Meerkerk, J. II. SchakmanT. Jansen, J. Muller, F. A. B. Stuber. P. Heelings, J. C. Wanner. Als gekwetst worden opgegeven: 11. R. Beijen, J. II. Janssen, A, Gobips,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1