LËÏD8CIIE êMïïfft 9 DONDERDAG 8 OCTOBER. RIN N EN LA NDSCIIE BEIUGTEN. Derde Eeuwfeest van l eidens Ontzet. 1874 Wc 235, Do Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.35. liet verslag afzonderlijk, is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. J| De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. sri>ïau5TEMï-r7i.Vn2t^JGBra3ac2aiS LEIDEN, 7 October. {F er volg.) Een schoon orgelconcert had gisteren avond plaats in de Pieterskerk en de organist dezer kerk, de heer Godefroy, heeft daarbij zijn roem als degelijk en talentvol klavierspeler meesterlijk gehandhaafd. Eene aanzienlijke menigte woonde dit uitgezocht muziekaal genot bij en bewonderde in het bijzonder de uitvoering van de kerk-aria (1667) van Stradella, eene Adannlc cantabile van v. Beethoven, het weergaloos schoone avondlied van Schumann en de indrukwekkende melodie van Psalm IX, gezongen in diezelfde kerk op 3 October 1574. Het Hallelujah uit den «Messias" van Handel liet niet na op de toehoorders een aangrijpenden indruk te maken. lieden morgen om 8 uur traden voor het stadhuis de scherpschutters en deelnemers aan voor den schietwedstrijd, welke in de duinen van Katwijk ter gelegenheid van de feesten zou worden gehouden. Met een muziekcorps vooraan trokken de vredige schutters, omstuwd door een vrolijke menigte, naar de met wimpels en vlaggen versierde stoom- boolcn, die hen gezamenlijk naar Katwijk voerden onder de vrolijke klan ken van hel volkslied. Te Katwijk werden de kampioenen ingehaald door een eerewacht te paard uit hel dorp en trokken daarvan begeleid door de vrolijk versierde gemeente, waar overal de driekleur was uilgestoken en het feestgre en was aangehan gen. Zelfs een ccrepoort met toepasselijke opschriften was aangebragt, Op het terrein in de duinen riep de heer de Ridder, burgemeester van Katwijk, de prjjsschulters een welsprekend en hartelijk welkom toe en bood den cere- wjjn aan, waarna de vice-president der scherpschutters, de heer H. J. Kann, den spreker beantwoordde. Menige welgemeende vaderlandsche ontboeze ming, menige kreet getuigende van eerbied en liefde voor het huis van Oranje werd daar vernomen. Intusschen verspreidden de schutters zich over hel glooijende terrein, waar de driekleur en de oranje-wimpel allcrwege door den frisschcn zeewind stonden te klapperen en dezen en genen scherp schutter keek eens bedenkelijk naar het stuivende zand en den krachtigen wind en profeteerde «dat het er spannen zou op de banen"! De omgeving kreeg allengs een lagchend aanzien. Langs de glooijing of op de kruinen van het blonde duin waren overal vrolijk koutende of stoeijende groepjes neergezeten, die den inmiddels aangevangen wedstrijd toejuichten of een bekwamen schutter met een vreugdekreet aanmoedigden. De stedelijke en militaire autoriteiten van Leiden en de hoofden van om liggende gemeenten waren daar korter of langer tegenwoordig. Verschillende scherpschutterscorpsen waren vertegenwoordigd en de majoor-kommandant van de Haagsche vereeniging, jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, was ook op liet terrein. Zes schietbanen, waar de orde als uitstekend wordt geroemd, waren er georganiseerd, alwaar de verschillende schutters al naar mate der indeeling prijs schoten; ook de kweekschool voor zeevaart had onder de jeugdige kweekelingen haar beste schutters uitgezocht om meê te dingen en heeft werkelijk een flink figuur geslagen, in aanmerking genomen dat een kereltje van veertien jaar 43 punten behaalde, terwijl de koningsprijs met 46 punten is gewonnen. Infanterie en cavalerie dongen ook mede en werden door commissiën vertegenwoordigd. De afzonderlijke wedstrijd om den koningsprijseen gouden horologie met dito ketting, ging vooraf en was spoedig zonder kampstrijd beslist. Met 5 schoten op 200 pas is deze prijs gewonnen door den kapitein der infanterie H. van den Bosch van het 4" regt., alhier in garnizoen. De andere wedstrijd om een twintigtal kostbare prijzen is thans in vollen gang; morgen deelen wij daarvan den uitslag mede. Ten slotte zij echter nog opgeteekend, dat op den middag de heer 11. J. Kaun eene redevoering uitsprak om den heer de Ridder, burgemeester van Katwijk, Leidens gemeentelijk hoofd, de mili taire kommandanten van het garnizoen, verschillende corporaliën en allen, die lot het welslagen van dit feestconcours hadden meegewerkt, namens het corps hulde te brengen. Met een «Oranje boven!", dat daverend herhaald werdbesloot spreker zijne rede. Omtrent liet feestdiner, op den 3,len dezer in de stads-gehoorzaal gehouden, worden nog aan het Vaderland de volgende bijzonderheden medegedeeld: Het feestdiner bestond uit 75 couverts en was geleverd door den lieer Hoogcnstraalen. De zaal was keurig gedecoreerd met tropeën, borstbeelden en bloemenen de muziek der schutterij liet zich telkens liooren. De eere- plaals werd ingenomen door Z. K. 11. prins Alexander; aan zijne rcglerzijde zat Z. K, 11. prins Hendrik, aan zijne linker de burgemeester. Naast prins Hendrik was de minister Heemskerk geplaatst en tegenover den prins zaten de voorzitters der beide kamers van de staten-gcneraal. Onder de overige genoodigden merkte men op de ministers van financiënvan justitie, van buiteiilandschc zaken en van marine, den commissaris des konings in Zuid- hollandafgevaardigden voor Leiden in de tweede kamer, den generaal- majoor van der Schrieck, de hoofdofficieren van het garnizoen, de seniores van de faculteiten der hoogeschool, enz. De eerste toast werd door den burgemeester, den heer van den Brandcler, op den koning en het koninklijk huis uilgebragt. Z. K. 11. prins Hendrik beantwoordde den toast van den burgemeester en dronk op den bloei van Leiden Vervolgens voerden nog het woord Z. K. H. prins Alexander, Z. K. 11 prins Hendrik, later nogmaals, de ministers van financiën en van binuenlandsche zaken, de voorzitter der eerste kamer, de rector-magnificus, de praeses van het studentencorps, de hoogleeraar Tiele enz., enz. Z. K. 11. prins Alexander hield een korte en krachtige toespraakdie algemeen een zeer aangenamen indruk maakte, en waarin hij in welgekozen taal de ge zondheid insteldé van den feestredenaar, prof Tiele, wiens woorden dien morgen, in de Pieterskerk uitgesproken, in aller harten ingang hadden ge vonden. De hooglecraar Tiele antwoordde dat hij, vooral heden, er trotsch op was Leidenaar te zijn en bragt op nieuw een toast op zijne geboorte stad uit. De minister van binncnlandsche zaken, de heer Heemskerk, wees op den belangrijken werkkring van den burgemeester van Leiden, den opvolger van van der Werf, den lieer van den Brandeler, die, hoewel hij thans een geheel andere roeping had, als zijn beroemde voorganger, toch zooveel kon bijdragen om den roem van Leiden te handhaven. Het deed hem genoegen hem te kun. en gelukwenschen met het bewijs van tevredenheid hem van wege Z. M. te beurt gevallen door de benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De toast van den minister van financiën, den heer van der lleim, trok vooral de aandacht. Hij herinnerde dal eens, toen Leiden de groote dienst aan het vaderland bewezen had en aan deze stad de keuze gelaten werd tusschen de oprigting ecner hoogeschool of vrijstel ling van belasting, Leiden,verre de voorkeur gaf aan de inrigting, die ont wikkeling en beschaving zou bevorderen, boven matcriëel voordeel, lljj wenschtc Leiden thans nog geluk met het toen genomen besluit en sprak zijne overtuiging uit, dat, wanneer thans aan Nederland dezelfde keuze werd gelaten de geheele natie, als het oude Leiden, zich voor het onderwijs zou verklaren. Ilij deed uitkomen, dat juist vermeerdering der belasting met verbeterd onderwijs in Nederland gelijken tred hield, en het op den weg der regering lag steeds in den meest uitgebreiden zin den bloei van het onderwijs te bevorderen. Hij althans verklaarde zich bereid als minister daartoe krachtig te willen medewerken. De hoogleeraar lleynsius, rcctor- magnificus, beantwoordde den heer van der Heim en verheugde zich uit den mond van een lid der regering deze verklaring te hebben gehoord, lljj waardeerde dit hoog en beval de groote zaak van liet onderwijs haar bij voortduring ten krachtigste aan. De heer Heemskerk jr. (zoon des ministers), tegenwoordig als praeses van het studentencorps, herinnerde dat prins Alexander eerst kortelings de akademie had verlaten, cu bragt in warme bewoordingen een toast aan den vorstelijken oud-student, die in Leiden zulke aangename herinneringen had achtergelaten. Omstreeks 9 ure is gisteren avond aan d'. W. C. van den Brandeler door de officieren der schutterij eene serenade met fakkellicht gebragt, welke door eene groote menigte werd bijgewoond. De majoor-kommandant der schutterijde heer J. Scheltema, voerde daarbij het woord, om den burge meester namens zijn corps officieren te complimenteerenwegens zijne be noeming tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. In de maand September zijn binnen de gemeente Leiden geboren 129 kindereu, als: 62 zoons en 67 dochters. Overleden 80 personen, als: 15 mannen, 12 vrouwen, 32 zoons en 21 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd: 26 paren.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1