L PER TELEGRAAF. 0e bouquet aangeboden, waarvoor de president der genoemde vereenigingzijnen dank betuigde. Iels verder vereerde de heer Dee een lauwerkrans aan het gilde der drukkers. Bij het défilé voor HH. MM. aan het raadhuis werden dezen door de rederijkers met het zingen van het volkslied begroet, en later, toen de trein voorden tweeden keer de Breedestraat passeerde, mogtde president van het hoofdbestuur uit den mond van den burgemeester verne men dat HH. MM. hem in de meest vleijende bewoordingen hunne voldoe ning over den optogt hadden te kennen gegeven. Op den wagen de rederij kers werd eene pantomime "Leidens ontzet" vertoond, een nar bragt overal door zijne grappen de lachspieren in beweging. Hij was zeer gul van aard, want hij deelde haring, brood, eau de cologne, snuif, rateltjes enz. aan de toeschouwers uit: van den wagen met de drukpers werden onophoudelijk oude en nieuwe liederen verspreid. Ongeveer ten 5 ure werd de trein ont bonden. Aan de werkmansvereeniging en aan de fabriekarbeiders moet hulde gebragt worden voor de voorbeeldige orde die zij in alles hebben we ten te bewaren. Zij hebben veel, ja zeer veel toegebragt tot de waardige viering van het feest. Ten vijf ure had in de gehoorzaal het feestdiner plaats, dat vereerd werd met de tegenwoordigheid van HH. KK. HH. prins Alexander en Hendrik, en waartoe verschillende autoriteiten genoodigd waren. Door den heer bur gemeester werd daarbij een feestdronk ingesteld op Z. M. den koning en de leden van het vorstelijk huis. Wij zien ons in staat gesteld het door den burgemeester gesprokene hier te laten volgen: Koninklijke prinsen. Mijne heeren! Zoo immer een volk reden heeft zijn vaderland en vorstenhuis met geestdrift te beminnen, geen ander heeft die meer dan het Nederlandsche Te zamen opgevoed in de school des tegenspoeds, te zamen geleden en gestreden voor de vrijheid, zijn Nederland en Oranje groot geworden. Gele den en gestreden! dat kunt ook gij getuigen, Leidens bange veste, plekgronds doorweekt van tranen, maar ook door moed en deugd aan den Spaanschen dwingeland ontweldigd. Edele prins Willem, vader des vaderlands, edel driemanschap van van der Werf, Douza en van Hout! aan u brengt dit dankbare nageslacht, na drie eeuwen, op dezen niet alleen voor Leiden, maar ook voor Nederland en Oranje, zoo gedenkwaardigen dag, regtmatige hulde! Moge Nederland en Oranje nimmer vergeten tot welk een duren prijs onze voorvaderen de vrijheid hebben gekocht, en steeds de overleveringen van zulk een roemrijk verleden voor oogen houden, gedachtig aan de leus van onzen groolen staatsman Gijsbert Karei: «God helpt die zich zeiven helpt!" Ja, God helpt die zich zeiven helpt. Dan mijne heeren, maar ook dan alleen, zal te vergeefs ons volksbestaan worden aangerand, dan, maar ook dan alleenedele prinsenzal te vergeefs een roekelooze hand naar de kroon steken van uw aloud vorstelijk geslacht! God zal Nederland behoeden en Oranje beveiligen Dezen feestdronk wijd ik aan Z. M. onzen geëerbiedigde;! koning, aan H. M. onze geliefde vorstin, en het gansche vorstenhuis, aan dezen feest maaltijd vertegenwoordigd door onze hooge gasten HH. KK. HH. prins Alexander en prins Hendrik der Nederlanden, Ook door HH. KK. HH. prins Alexander en prins Hendrik werden feest dronken ingesteld, alsmede door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, den voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal, den reclor-magnificus der hoogeschool, den praeses van het studentencorps enz. Omstreeks 9 uur verlieten de prinsen de zaal, om, na het doen van een rijtoertje door de stad, naar de residentie terug te keeren. {Wordt vervolgd.) Het heeft Z. M. den koning behaagd aan te nemen de opdragt van het gedenkboek van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet, door J. M. E. Dercksen, dat bij de uitgevers de Breuk en Smits alhier zal verschijnen. Het personenvervoer jl. Zaturdag langs den Ilollandschen spoorweg uaar Leiden, bij gelegenheid van de feesten aldaar, bedroeg alleen voor 's Hage 5.500. liet aantal reizigers van Rotterdam en tusschenliggende sta tions, 's Hage er onder begrepen, naat^Leiden vervoerd, heeft omstreeks 11000 beloopen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokesvan partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ53.—27.—, ƒ5.50 en 2.75 en de laagste prijzen ƒ53. 27. ƒ5.20 en ƒ2.65. Gedurende de maand September 1874 zijn in de Leidsche volksgaarkeil afgeleverd: 2119 portiën warme spijs, 213 portiën vleesch, 37% pot spek; totaal 2369% portiën. Zaturdag middag is een wisselwachter niet verre van het station al; terwijl bij de buitengewone drukte zijne aandacht op eene trein geve; had, door een goederentrein, die achter hem aankwam, overreden. Hijj vreeselijk verminkt, en overleed kort daarop. Te Nijmegen is op 76-jarigeu ouderdom overleden de heer A. C. (ji mans Sr., die zich als beoefenaar der Nederlandsche taal een gunstigeni had verworven, en daarin tot aan zijnen dood ijverig werkzaam was. 's GRAVENHAGE 4 October. Tot commies bij het kabinet des konings is benoemd de heer jh'. P. H. Gevers Deynoot. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer hebben de ui: benoemde leden de Roo van Alderwereld en van Rappard zitting gent. Tegen Vrijdag zijn enkele wets-ontwerpen aan de orde gesteld, alsmedt- opmaken jeener lijst van candidaten voor het lidmaatschap van den hoogen f Vrijdag avond is er brand ontstaan in een petroleumwinkel in de I{ Hoogstraat, hoek Jufvrouw-Idastraatten gevolge van het omslaan van petroleumlamp. De brand nam zoo in hevigheid toe dal men slechts mi bedacht wezen op het bewaren der aangrenzende panden, hetgeen dan i gelukte. Een kind werd slechts met moeite gered. Een hond is inê vlammen omgekomen. met 'sGRAVENHAGE, 5 October. Blijkens een bij het departement van fe Ge' niën ontvangen telegram van den gouverveur-generaal had kolonel Pel Octot Atchin, 2 October, telegrafisch berigt: den 28slen September jl. zijn de v Be' sterkingen van Langkroek genomen en bezet, waarbij slechts twee mind den militairen ligt gewond werden, terwijl de vijanddie verrast werd, vlug vocl De ziektetoestand blijft stationair. LONDEN, 5 October. Men verzekert dat de hertog van Northumberli tot het katholicisme is overgegaan. 1 MADRID, 3 October. De gezanten van Frankrijk en Engeland liebk val heden hunne geloofsbrieven aan maarschalk Serrano overhandigd. PERNAMBUCO, 3 October. Het berigt betreffende den opstand te liueii; Ayres wordt bevestigd. De vloot ondersteunt generaal Mitre, het hoofd i opstandelingen. De nationale garde is mobiel, en de kamer heeft zich pt manent verklaard. PARIJS, 4 October. Volgens de Presse heeft de Paus in zijnen brief ai Mac Mahon verklaarddat hij de noodzakelijkheid der terugroeping van i Orénoque beseft en Frankrijk niet in verlegenheid wil brengen; dat h terugroepen van de Orénoque niets veranderen zal in zijne liefdevolle g voelens voor de oudste dochter der kerk. De brief eindigt met het afsmt ken van 's Hemels zegen over Frankrijk en Mac Mahon. «Ie d dc st< I mo dc ÏWCIEKOÏÏMEIÏ. De algemcene illuminatie is Zaterdag avond door de ongunstige weersgi steldheid voor ecu groot deel mislukt. Sommige particulieren en illuminaw vereenigingen zijn daarom, naar vernomen wordt, van plan om dezelve!- herhalen, waarvoor naar hun inzien het beste is Donderdag avond, zijnd het slot der feestviering. Daarom was het naar onze meening het best dat zij die van plan zijn hunne illuminatie nog eens te ontsteken, wachten to morgen (Dingsdag), omdat alsdan besloten zal zijn of men tot herhaling zt overgaan of niet. t'e l.eideu ter Boekdrukkerij van J. G. DKABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6