H TE NLANDSCI IE BERTGTEN. PER TELEGRAAF. artt, 61—62 door 9 van de 16 geëxamineerden, voor artt. 61, 62 en 64 door 3 van de .10 geëxamineerden. Van hen die zich voor deze laatste rubriek hadden aangegeven, kon aan een drietal slechts het diploma voor art. 64 worden uitgereikt. Voor arlt. 63 en 64 slaagde de eenig opgeko- mene candidaat. Voor art. 64 werd door 5 van de 6 geëxamineerden en voor art. 65 door de beide candidaten een voldoend examen afgelegd. Ook wordt medegedeeld het verslag der commissie belast met het afnemen van het examen B, volgens art. 60 en de examens C, volgens artt. 61 64 der bovengeuoemde wet. Aan dat examen namen deel 39 candidaten, leer lingen van de polytechnische school. De commissie kwam tot het besluit dat het diploma mogt worden uitgereikt aan acht candidaten voor techno loog, aan dertien voor civiel ingenieur, aan één voor bouwkundig ingenieur of architectaan één voor scheepsbouwkundig ingenieur en aan één voor werktuigkundig ingenieur. De commissie voor het geneeskundig staats-exameu te Utrecht heeft bevorderd tot arts dr. D. L. van Wely, en toegelaten voor het geneeskundig gedeelte H. Bikkers Fischer, med. doctorandus. Te Rotterdam is gisteren de tweede algemeene vergadering gehouden van de Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde. Blijkens het uit- gebragt verslag ging die maatschappij eene goede toekomst te gemoet. De vergadering besloot het beschermheerschap der maatschappij Z. M. den ko ning aan te biedenen benoemde den heer Ivrelage tot voorzitter der maat schappij. Voorts werd besloten in de maand Junij te Rotterdam eene groote tentoonstelling van rozen, aardbeziën, siergewassen en andere planten te doen plaats hebben, voor rekening van de maatschappij en de afdeeling Rotterdam. Te Amsterdam is thans van wege burgemeester en wethouders eene verordening afgekondigdinhoudende de bepaling /'dat er voortaan niet mag gerookt worden in de zalen en corridors van die schouwburgen en concertgebouwen, waarin volgens voorschrift van burg. en weth., op voor- i stel van den ondernemer, het rooken verboden is." De te Zaandam gehouden tentoonstelling van Zaanlandsche oudheden is in het geheel door 24229 personen bezocht. Te Wijk bij Duurstede was sedert een paar weken eene koe van den veehouder van Dijk lijdende; het dier stierf dezer dagen. Een tweede koe I moest van de andere afgezonderd worden, en weigerde mede alle voedsel. De districls-veearts verklaarde thans dat de overleden koe aan hondsdolheid had geleden en dat de zieke nog steeds aan hondsdolheid lijdende was. Te Ballo, gemeente Rolde, zijn dezer dagen twee huizen afgebrand. Eene oude vrouw is daarbij in de vlammen omgekomen. Door het provinciaal geregtshof in Friesland is gisteren de eandidaat- notaris G. R. Z., van Dragten, beschuldigd van valschheid in geschriften en het gebruik maken daarvan, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zes jaren. Voor de arrond. regtbank te Groningen is behandeld de zaak van een opzigter en een timmerman, beschuldigd dat door hun gebrek aan de noo- dige voorzorgen in Junij jl. een steiger zou zijn gebroken, ten gevolge waarvan een werkman dadelijk doodviel en een ander al zijn leven kreupel zal blijven. Het O. M. eischte voor den eerste eene cellulaire gevangenis straf van 8 en voor den tweede eene van 45 dagenbenevens twee geld boeten voor den laatste. Dingsdag 11. heeft in het op eenige mijlen afstand van Maastricht gelegen belgische dorp Argenteau een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Bij gelegenheid der kermis werd aldaar een muziekfeest gegeven op de Maas. Over eenige aan elkander bevestigde schuitjes was een planken vloer gelegd, waarop een zeer talrijk gezelschap had plaats genomen om aan het leest deel te nemen. Toen men zich gereed maakte om huiswaarts te keeren, bezweek plotseling de vloer onder zijnen last, en ten gevolge van de i daardoor ontstane verwarring geraakten een twintigtal personen te water, waarvan slechts drie gered konden worden. Den volgenden ochtend heeft men 10 lijken opgehaald en nog 7 personen worden vermist. De verongelukten zijn meerendeels jonge meisjes van 20 tot 30 jaar. 's GRAVENHAGE 2 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan den ofFtcier van gezondheid 1" kl. bij het leger in Nederl. Indië G. A. Raland, tot het dragen der versier selen van ridder lc kl. der orde van Philips den Grootmoedige, hem door den groothertog van Hessen geschonken. Z. M. heelt aan den luit.-generaal J. van Swieten eervol ontslag ver leend uit Zr. Ms. militaire dienst, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hem op nieuw aan den koning en aan den lande bewezen, en hem weder gesteld in het genot van het hem vroeger ver leende pensioen. De kapitein-luit. ter zee H. van Goens is benoemd tot adjudant van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, met bepaling dat hij als gede- tacheerd zal worden gevoerd, ten einde gevolg te geven aan het hem op- j gedragen bevel over het schroefstoomboot Prinses Maria. Bij het dep. van koloniën zijn bevorderd tot commies de adjunct-eom- miesen J. H. Elias, L. Kloet en F. J. llaus, en benoemd tol adjunct-commies jhr. mr. W. C. A. Elout van Soeterwoude. Tot adspirant-iugenieurs van den waterstaat zijn benoemd de lib. R. ij P. J. Tutein Nolthenius. J. C. Ramaer en C. A. Jolles. De kapitein-luit. ter zee W. F. H. Cramer en de luit. ter zee 1" kl. W. baron van Hogendorp, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit !i gesteld. Gisteren avond te 6 ure had in een der zalen van het Scheveningsehe badhuis hel diner plaats, door den minister van koloniën aan de opperbe- vclhebbers der land- en zeemagt bij de expeditiën tegen Atchin (van Swie ten, Vcrspyck en van Gosch) gegeven. Ruim 50 personen namen aan den feestmaal lijd deel. De prins van Oranje en prins Alexander waren er bij tegenwoordig, zoomede al de ministers en onderscheidene oud-ministers. Generaal van Swietcn zat naast den prins van Oranje, generaal Verspyck naast prins Alexander, kommandant van Gogch naast den minister van ko loniën. Door laatstgenoemden werd allereerst een toast nitgebragt op Z. M. den koning, daarna een op het dappere leger en de marine in Indië, wier zamenwerking zooveel had bijgedragen tot het behaald succes en de behaalde zege. Dc prins van Oranje stelde een heildronk in op de leiders der expe ditie, zoo te land als ter zee, en op de zamenwerking van het Nederlandseh en Nederlandsch-Indischc leger, waarna dc generaal van Swieten, in eenige gevoelvolle woorden, op de onafscheidelijkheid van Nederland en Oranje wees en voor Oranje's heil den beker ophief! Ten half negen ure was het feest diner afgeloopen. Heden middag ten 12 ure heeft men in het Ilaagsche Bosch aan den ingang van de Jacoba-laan uit de daar loopende sloot het lijk opgehaald van een vrouwspersoon van middelbaren leeftijd, dat sedert eenigen tijd reeds in het water moet gelegen hebben. IC Rf ft E L A N B?- 1^ LONDEN1 October. De Mom. Post beweert dat bij voortduring eene zeer groote hoeveel heid wapenen en ammunitie uit Engeland aan de Carlisten wordt verzon den. Het blad noemt een station, op eenigen afstand van Birmingham, van waar wekelijks ongeveer 70 ton patronen naar die bestemming worden verzonden. Aan den markies van Ripon, wiens overgang tot de roomsche kerk dezer dagen zooveel sensatie maakte, is door den Paus een prachtig crucifix ten geschenke gezonden. Het beeld en de versierselen zijn van zilver en het voetstuk bevat een zeer kostbare reliek. FRANKRIJK. De terugroeping van de Orénoque uit Civita-Vecchia schijnt thans stellig bepaald te zijn. De Presse kondigt aan dat in de eerstvolgende ver zameling diplomatieke bescheiden, bekend onder den naam van "het gele boek," eene hoogst belangrijke briefwisseling zal worden opgenomen, welke gevoerd is tusschen'Frankrijk en Italië. Naar men thans uit Nimes meldt is het berigt omtrent het plaatsen van een standbeeld aldaar voor Guizot van grond ontbloot. OVITSGHLAND. De berigten uit Varzin ten aanzien van den toestand van den heer von Bismarck luiden zeer gunstig. De rijkskanselier is thans in zooverre hersteld, dat hij dagelijks verscheidene uren per dag aan de behandeling van zaken kan wijden. - Volgens berigten uit St. Petersburg waren aldaar geruchten in omloop aangaande een ernstigen opstand onder de Uralsclie kozakken, die zouden weigeren zich aan de nieuwe militaire verordeningen te onderwerpen. Uit Orenburg zouden troepen tot beteugeling van den opstand afgezonden zijn. De keizer heeft de stad Sebaslopol bezocht. Hij heeft zich naar de kathedrale kerk van den II. Wladimir begevenalwaar eene plegtige zielmis voor de bij het beleg gesneuvelden gelezen werd, en vervolgens eene wapen schouwing over de troepen gehouden. OOST-INBIE. BATAVIA. 26 Augustus. Volgens het rapport van den chef der geneeskundige dienst in Atchin van 28 Julij zijn, blijkens de overgelegde ziekenrapporten, van en met 11 tot en met 15 en van 16 tot en met 20 Julij jl. bij de 414, waaronder aan cholera 3, op 10 Julij onder behandeling gebleven lijders, bijgekomen 189, aan cholera 5; te zamen 603. Hiervan herstelden 131; werden geëva cueerd 50; en overleden 34, aan cholera 4, zoodat op 21 Julij in behande ling bleven 338, aan cholera 1. Onder de overledenen komen 12 niet- militairen voor. Uit deze cijfers blijkt, dat het sterfte-procent veel lager is dan de vorige maand. Volgens berigten uit Atchin heeft zich van de zijde der Atchinezen een candidaat voor den troon opgeworpen, en is aan den kant onzer bondgenooten een voornaam hoofd plotseling overleden. Toekoe Hasien, de pretendent-sultan, is een tot hiertoe, voor zoover men zich herinnert, nog niet genoemd persoon. Zijn optreden kan het voorspel zijn van nieuw en hardnekkig verzet. Maar hel kan ook beteekenen, dat Panglima Poliin van verderen tegenstand afgezien en plaats heeft gemaakt voor een hoofd van minderen rang. De algemeene aanval, door Toekoe Ilasien beraamd, behoeft geene vrees aan le jagen. Tot hiertoe heeft kolonel Pel geene enkele nederlaag geleden en is iedere aanval der Atchinezen hun op zware verliezen le slaan gekomen. Men verneemt dan ook niet, dat versterking is aangevraagd, hoewel het 6,le batalion te Padang bevel onvangen heeft zich gereed le houden. Men ondervindt in Atchin voortdurend tegenspoed en de vrede laat zich wachten; doch voor het overige blijft onze positie even sterk. PERNAMBUCO, 1 October. Men verzekert, dat een opstand is uitgebro ken in Buenos-Ayres, ten gevolge van onwettige handelingen ter zake van de aanstaande verkiezing van een president. LONDEN, 1 October. De keizerin van Oostenrijk heeft, vergezeld van de aartshertogin Valeria en den ex-koning en de ex-koningin van Napels, het eiland Wight verlatenen is regstreeks naar Weenen vertrokken. LONDEN, 2 October. Terwijl Faraday bezig was met het leggen van den Amerikaanschen kabel, raakte deze door den orkaan verloren. Dc stoomschepen Ambassador en Dacia. die Faraday vergezelden, zijn te Queenstown teruggekomen, alwaar Faraday ook verwacht wordt. TURIJN, 1 October. Thiers heeft een bezoek ontvangen van de hier ge vestigde Franschen, en in antwoord op hunne toespraak zijne verklaringen ter gunste van de republiek herhaald en nadrukkelijk betoogd dat de monarchie onmogelijk is. Getitiudcn Vesrïioopïng van onroerende goederen in liet Heeren-Logemenl aan den Burg, Vrijdag 2 October. Notaris J. W. P. Kluit, residerende te Alphen. De Bouwmanswoning, genaamd "Bouwlust", met diverse percelen Wei- of Hooiland, onder de gemeente Zoetenvoude, Sectie E, u°s. 1046 tot en met 1009. ii"s. 418 tot en met 431 en onder de gemeente Stompwijk, Sectie A, li"5. 269, 270, 246, 247, 250, 251, 252, 237 en 238, gecombineerd. Kooper G Verdegaal, te Lisse. f58550. Een perceel Wei- of Hooiland, onder de gemeente Stompwijk, Sectie A, n». 242. Kooper G. Overdevest, te Zoeter- woude. ƒ2000. Programma van dc Orgelbespeling in dc Pieterskerk, op Dings dag 6 Uctober 1874, des avonds ten 7 ure, door J. Godefroy. I. Feestpre- Iudium voor orgel, 11 esse2. Kerk-aria (1667), Stradclia; 3. Concertstuk voor orgel, llessc; 4. Largo cantabile, llaydn; 5. Toccata en Fuga voor orgel, J. S. Bach; 6. Andante cantabile (F dur), von Beethoven; 7. Sonate n". 2 voor orgel (2e en 3" deel), J. A v. Eyken; 8. Andante uit de 4C Sym phonic van Mendelssohn: 9. a. Trio voor orgel, J. S. Bacil; b. Avondlied, Schumann; 10. Melodie van Psalm IX (gezongen in dc Pieterskerk op 3 Oc tober 1574), gevolgd door het "Hallelujah" uit de "Messias" van Handel. (N°. 5 voor'te dragen door J. Godefroy, zoon). Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6