KENNISGEVING. BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Zaturdag 3 en Maandag 5 October dS74, R'°. 232. Feestviering op den 300-jarigen Gedenk dag' van Leidens Ontzet, STADS - BERICH T E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze Ier algemeene kennis dal de VOLKSSPELENbij gelegenheid van de vie ring van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet, zullen plaats hebben op maandag den öden October 18 f4des namiddags van een lot vier uren, op de Beestenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 October 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat het Museum van Schilderijen en Oudheden in de Lakenhal, in plaats van Zaterdag 3 October aanst., voor het publiek kosteloos wordt opengesteld op Maandag den 5,Jtn Octobervan des voormiddags tien tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 October 1874. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien art. 48 der Algemeene Politie—verordeningvastgesteld den 16den October 1873 (Gemeenteblad n°. 4); Stelt de navolgende bepalingen vast, ter gelegenheid van de op Zaterdag den 3den October e. k.als: 1". Langs den weg, te nemen door HII. MM. den Koning en de Koningin en Hoogst Derzelver gevolg, mag gedurende dien tijd niet worden gereden, als: Van des voormiddags lialf twaalf tot des namiddags half een, langs het Noordeinde, het Rapenburg OZ. tot de Houtstraat, Houtstraat, Gerecht en Muskadelsteèg; Van half een tot half vijf des namiddags, langs de Klokstecg, het Rapenburg OZ. tot de Steensehuur, de Steenschuur, Breêstraat, Noord einde, Kort Rapenburg, Paardesleeg, Btauwpoortsbrug, Beestenmarkt en den Rhijnsburgschen weg tot aan het Slation. 2". Gedurende den optochtvan des voormiddags elf tot des namiddags vijf uren, mogen langs den weg cien de trein volgt, geene rijtuigen of paar den stilstaan, terwijl rijtuigen of paarden, den optocht ontmoetende, niet in tegenovergestelde ricLting mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen. 3'. Van des morgens zeven urei. tot na afloop der feestviering mag in de geheele stad niet dan stapvoets gereden worden. 4". Van des namiddags half vier tot na afloop der feestviering mogen de volgende straten en grachten alléén bereden worden in de daarbij aan gegeven richting, als: Rapenburg OZ.van de Noordeindsbrug naar de Ruïne, Rapenburg WZ., van de Ruïne naar de Noordeindsbrug, ICórt Rapenburg en Paardesteeg, van de Breêstraat naar de Turfmarkt, Vrouwenstegen en Yrouwensleegsbrug, van de Haarlemmerstraat naar de Breêstraat, en zulks met afwijking van het bepaalde bij art. 41 der Algemeene Polilie-verordening, Donkersteeg, Hoogstraat en Maarsmanssleegvan de Haarlemmerstraat naar de Breêstraat, Vischmarkt,, Aalmarkt en Bloemmarkt, van de Botermarkt naar het Kort Rapenburg, Apothekersdijk en Stille Rijn, van hel Rapenburg naar de Ilartebrug, Nieuwe Rijn, van de Hoogstraat naar dc zijde van het Utreclilsche Veer. Verder wordt een ieder dringend uiigenoodigd, alle belemmeringen uit den weg te ruimenwelke aan het passeeren van den Koninklijken stoet en van den optocht hinderlijk zouden kunnen zijn en daarbij zelf de eenmaal ingenomen slandplaais niet te verlaten en alzoo niet met den sloel of den optocht mede tc gaan, terwijl men tevens verzocht wordt, van des voormiddags elf tot des namiddags vijf urensteeds de rech terzijde der straten en grachten te houden en de aanwijzingen, die door of van wege de politie in bet belang der goede orde mochten wor den gedaan, op te volgen, opdat zoo door allen eendrachtig lot den ge- regelden en ongestoorden alloop der geheele feestviering naar vermogen worde medegewerkt. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 29 September 1874. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien arl. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dal in de afgcloopen week geen personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 October 1874. v. d. BRANDELER. i'INNEN'LANDSCilli BËMGTEN. LEIDEN, 2 October. Bij kon. besluit van 30 Sept. jl. is aan den lstta luitenant-kwartier meester bij de dienstdoende schutterij alhier 11. W. F. Bakker de personele rang van kapitein verleend. Onze stad heeft haar feestgewaad van bloemfestoenen, dundoek en spar. rengroen aangetrokken. AUerwege trekken keurige versieringen dc aan- i dacht en langs huis en straat is het feestgroen kwistig aangebragt. Voor het stadhuis staan dertien tropeên, de kleuren en wapenborden ver- ij toonende van prins Willem den Eersten, Pieter Adriaansz. van der Werf, Jan van Hout, Dirk van BronkhorstLouis Boisot, Bartholomcus Willemsz. van As sendelft, van Wassenaar, Joh. van der Does, heer van Noordwijk, Willem Cornelisz van Duivenbode, Nederland, Zuidholland. Rijnland en Leiden. Deze tropeên zijn aaneen verbonden door slingers en gnirlanden van feestgroen. De groote pers van het stadhuis is in een tuin herschapen, waar wij ne vens de borstbeelden van beroemde mannen uit liet belegdie van Ne derlands vorstenhuis, van den koning en van de koningin opmerken. De Wittepoort, waar de vorstelijke gasten door het hoofd der gemeente nevens alle dignitarissen dezer stad zullen worden ontvangen, is statig met wimpels versierd en de wapens van prins Willem den Eersten, van der Werf, van der Does en dat van Leiden. De Noordeindsbrug is rijker dan, maar in denzelfden geest versierd als die aan de voormalige Wittepoort. De Breêstraat maakt een gunstig effect, de bloemversiering van de woning van den burgemeester aldaar voorspelt rijk en prachtig te worden. Eenige schreden verder trekt de sociëteit Amicilia de aandacht om dc heerlijke bloemen daar gerangschikt, en alwaar, naar wij vernemen, morgen een chassinet zal prijken, geschilderd door onzen verdienstelijke landgenoot Stortenbeker, uit 's Hage, waarop zullen voorkómen het portret van van der Werf en eenige voorstellingen uit het beleg en ontzet der stad. Het Rapenburg zal een schitterend effect maken. In de gracht drij ven op verschillende plaatsen piramiden met bloemfestoenen en inscripties. Daartusschen hangen de kolossale kroonen, die dienen zullen voor de verlich ting. Verder zijn de bruggen die toegang tot de akademie geven schitterend versierd. Op die hoogte tróf ons de indrukwekkend schoone versiering der woning van mr. C. Cock. Daar is een rijkdom van bloemen aange bragt,. slingers en guirlanden van rozen langs de schoone breede lijnen van dat gebouw, waartusscheu in den avond het feestlicht zal schitteren en een overweldigenden indruk maken. Verder op die gracht beloven de versie ringen niet minder schoon te zullen zijn. In de Maarsmansteeg vormen de guirlanden en slingers een groen plafond en het sigaren-magazijn van den heer Wilhelmy Damsté daar aan het einde belooft een schitterende verlichting. In de Janvossensteeg en Nieuwsteeg staan verscheidene eerebogen, en het groen, de bloemen en de feestkleuren zijn daar in zulk een overvloed aan gebragt dat wij ieder aanraden daar eens een kijkje te gaan nemen. In dien- zelfden toon is de S'. Jorissteeg versierd. Eerebogen zijn er in de achterbuurten en kleinere stralen bij aantallen en juist daar waar men het niet zou ver wachten zijn er soms de geestigste en vrolijkste versieringen aangehangen. Het is echter te hopen dat vóór morgen het weêr, dat thans in woeste windvlagen en regenbuijen afwisselt en dal hier en daar den feesttooi vrij wat beschadigd heeft, een gunstiger wending neme. Door de zorg van hh. curatoren der hoogeschool zal morgen het aca demiegebouw schitterend verlicht worden. O. a. zal daarvoor een transpa rent prijken, waarop een viertal Latijiische verzen, een groet van de hooge school aan de stad Leiden, ontleend aan het gedicht van Hofman Peerlkamp, dooi' hem hij het vijfde halve-eeuwfeest der academie in 1825 voorgedragen. Wij meenen onzen stadgenooten, die het Latijn niet magtig zijn, geen ondienst te doendoor hun vooraf de vertaling van die schoone verzen mede te dcelen. Zij luidt aldus: «Wees gegroet, Leiden. Sterk door eigen kracht, schept gij moed uit u zelve, tf'ees gegroet. Uw grond is bevrijd. Bevrijd is uw grond, en heilig blijft hij den dankbareil nako- meling, besproeid met het bloed en de Wanen onzer vaderen." Naar wij vernemenzal een aantal letterkundigen uit Antwerpen mor gen onze stad bezoekenom aan ons vaderlandsch feest deel te nemen en daardoor éen bewijs te geven van de belangstelling der Zuid-Nederlanders in de roemvolle herinneringen onzer natie. Behalve de armen van de Ned. herv. gemeentezullen ook die van andere gezindheden in de algemeene feestvreugde deelen. Zoo vernemen wij dat de armen der Evang. Luthersche gemeente bij gelegenheid van het te vieren feest eene ruime bedeeling, in brood en spek bestaande, zullen ont vangen en dal de bewoners van het weeshuis dier gemeente op hulspol zullen worden onthaald. In de gisteren avond gehoudene vergadering van het alhier gevestigd departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden, nadat door de afgevaardigden ter algemeene vergadering hij monde van den heer van Geer rapport was uitgebragt, verschillende benoemingen gedaan. Tot leden der commissie voor het nazien der rekeningen van den penningmeester en van de verschillende instellingen van het departement werden benoemd de hecren G. H. Bcrtrand, H. Burgersdijk, mr. C. A. de Vassy en G. Francken. De commissie voor de aanstaande herziening der wetten van het departement werd zamcugesleld uit de heeren prof. P. van Geer en W. T. Werst uit het bestuur en dc heeren mr. M. II. A. Lismanmr. F. Was en J. J. Hubrecht uit de leden. Nog werden-uit eene voordragt van het hoofdbestuur tol leden der commissie van onderzoek naar de werking der schoolwellen van 1857 en 1863 verkozen de heeren dr. E. van der Ven, A. Moens, J. A. van Dijk, dr. P. Romcyn, mr. II. ter Haar, L. B. Fikken, dr. J C. van Deventer en W. Degenhart. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat dezen winter alhier spreekbeurten zullen vervuld worden door de heeren R. Koopmans van Boekcren en H. de Veer. terwijl nog enkele ttilnoodigingen zijn gedaan waarop het antwoord nog niet is ingekomen. Op dc toelating van geene andere personen dan leden der maatschappij met hunne dames zal door het bestuur streng gelet worden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgebomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 81 tot 88 volwassen personen en 24 tol 32 kinderen. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met liet af nemen van het examen B, volgens arlt. 61- 65 der wet tot regeling van liet middelbaar onderwijs. 35 candidalen hebben zich aan dat examen onder worpen, waarvan de uilslag was dat het voldoende werd algelegd: voor

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5