BUITENLANDSCHE BERïGTEN. PER TELEGRAAF. Aan den heer A. Hamers is, op verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter le kl. bij het kadaster. Door Z. M. is benoemd tot officier van gezondheid 3e kl. bij het per soneel van de geneeskundige dienst der landmagt, de van het leger in Ned. Indie gepens. officier van gezondheid 3e kl. W. N. de Graaf, en eervol ont slag verleend uit de militaire dienst aan den len luit. der cavalerie van het leger in Ned. Indië jhr. J. L. N. Calkoen. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer C. G. Wem- merslager gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. Z. M. de koning zal morgen ochtend ten 6 ure 45 min. per trein van den Rijnspoorweg van het Loo alhier terugkeeren, en zich Zaturdag na bijwoning van de plegtigheid te Leiden ten 3 ure weder derwaarts begeven. EMOELAKD. LONDEN30 September. De dagbladen houden zich heden bezig met eenc in de Contemporary Review openbaar gemaakte verhandeling van den heer Gladstone over het ritualismus. De Morning Post zegt daaromtrent: '/Met het oog op de be keering van een zijner meest uitstekende ambtgenooten tot het katholicis- mus is het eene groote voldoening voor het land, den gewezen eersten minister te hooren verklaren dat het volstrekt onmogelijk is Engeland te romaniseren. De heer Gladstone zegt dat niemand, zonder van verstande lijke en zedelijke vrijheid afstand te doen en burgerpligt en vaderlands liefde ter beschikking van een ander te stellen, zich bij eene kerk kan aansluitenwelke even zeer de nieuwe denkbeelden als de oude geschiedenis verwerpt." F» ANIBIJS. Eene gala-voorstellingmet tombola, ten behoeve van de tachtigjarige mile Déjazet te Parijs gegeven, heeft 96000 frs opgebragt. Irt den officieusen Frangais leest men"Het Journal 'de Florence welks betrekkingen met het Vaticaan bekend zijn, bespreekt de laatste redevoering van den Paus uit een politiek oogpunt; deze bespreking verdient te worden vermeld. Het Journal de Florence zegt dat Pius IX klaagt dat de regeringen hem aan zijn lot overgelaten hebben; »wie ons le hulp kon den komen, heeft de Paus gezegd, zijn óf magteloos, óf vijandig, óf onver schillig." Onverschillig, zegt het blad, is Oostenrijk, vijandig zijn Duitschland en Italië, magteloos is Frankrijk. «Even als de kerk, zoo gaat het voort, is Frankrijk door vijanden en onverschilligen omgeven, en het is, even als de kerk, magteloos, zonder anderen steun dan het kruis.Wel heeft Frankrijk een leger, maar dat leger moet nog een anderen geest erlangen wel heeft het kanonnen, maar hun getal staat nog niet gelijk met dat van 's vijands kanonnen. Het moet dus in elke quaestie zwichten tot de uiterste grenzen zijner eer. In e'én woord, op menschelijke middelen kan de oudste dochter der kerk niet rekenen om hare militaire en godsdienstige taak te vervullen. God zal daar ongetwijfeld in voorzien, gelijk Hij altoos doet om zijne dadelijke tussclienkomst in de gebeurtenissen te bedekken. In afwachting moet Frankrijk zonder den moed te verliezen in den geest steun zoeken bij het kruis. Daarbij is Frankrijks heil even als dat dei- kerk te vinden." Het komt ons nuttig voor dit oordeel, zoo zeer afwij kende van de taal der dagbladenwelke zich hier te lande den naam van verdedigers van den II. Stoel aanmatigen, bekend te maken. Daaruit blijkt, hetgeen ons reeds bekend was, dat de politiek onzer regering te Rome zeer juist beoordeeld wordt, en dat men aldaar aan onze regering de noodzakelijkheid niet wijt, waarvoor zij verpligt is te bukken. DUITSCHLAN». De minister van onderrigt heeft aan de inspecteurs van het onderwijs in de verschillende provinciën een circulaire gerigt,en huil daarin aanbe volen, om aan het onderwijs zoodanige uitbreiding te geven, dal de staal wcrkeljjk in de behoefte daarvan voorziet. Ten gevolge van dit voorschrift zullen bijzondere scholen en opvoedingsgestichten slechts in zoodanige plaat sen mogen gehandhaafd wordenwaar uit anderen hoofde niet voldoende in de behoeften van het onderwijs wordt voorzien. Zij zullen naauwkeurig be lmoren toe te ziendat hel onderrigt op de openbare scholen al datgene zal omvatten, hetgeen voor de schoolpligtige jeugd wordt vereischt, De deken Rzezniewski te Jarocin was wegens de door hem uitgespro ken excommunicatie over den proost Kubeczak te Xions voor de regtbank te Pleschen gedagvaard tegen 22 September. Eene zware verkoudheid ech ter van den gedagvaarde noopte zijnen geneesheer te telegraferen, dat de deken niet ter teregtzitting verschijnen kon. De zaak is daarop uitge steld, maar de deken is, naar men meldt, niet voornemens vrijwillig tc Pleschen le komen en, zoo hij met de sterke magt ter teregtzitting mogt worden gevoerd, op geene enkele vraag te antwoorden, omdat hij de regt bank niet bevoegd acht over kerkelijke zaken te oordeelen. Uit Weenen meldt men dat liet plan bestaat eene nieuwe Oostenrijk- schc Noordpool-expeditie uit tc rusten, welke in den aanstaanden zomer vertrekken zal. Een deel dezer expeditie zalonder leiding van Julius Payer, trachten over Oostelijk Groenland de Noordpool te naderen, terwijl een ander deel, onder aanvoering van graaf Wilczek, zijn weg over Siberië zal nemen. Het doel van den togt zal voornamelijk hierin bestaan, te onderzoeken of het nieuw-ontdekte Franz-Josepli-Iand een eiland of vast land is. BERLIJN, 30 September. De Nord. Allg. Zeit. zegt, dat de geruchten, over de herleving der zoogenaamde Noord-Sleeswijksche quaestie, waarvan Deensche en Engelsche bladen gewag maken, enkel hun oorsprong vinden in de uitzetting van vier lastige personen uit Sleeswijk. Deze maatregel, die alleen plaats had in het belang van 'slands veiligheid, is door de pro. vinciale overheid genomen. LONDEN, 30 September. De mijnwerkers in Clackmannen hebben beslo ten den arbeid te hervatten tegen 15 pCt. vermindering van loon. De mjjn. werkers in westelijk Lancashire hebben besloten weer aan liet werk te gaan, nadat de patroons het loon, dat zjj eerst met 17% pCt. wilden ver minderen, met 10 pCt. verlaagd hebben. PESTH, 30 September. De inschrijvingen voor de Hongaarsclie leening zullen 6, 7 en 8 October aangenomen worden te Londen, Berlijn, Amster dam. Brussel, Keulen, Frankfort, Weenen en Pesth. De prospectus wordt aanstaanden Zaturdag of Zondag openbaar gemaakt. WEENEN, 1 October. Bij de heden gehouden premiën-trekking der Oost. Aand. 1854, zijn de hoogste prijzen gevallen op; serie 3814 n°. 40, fl. 50000; serie 1888 n°. 43, fl. 20000; en serie 3592 24, 178 10, 178 21, 1161 20, 1340 28, ieder fl. 5000. BERN, 30 September. De Engelsche gedelegeerden bij het hier gehouden internationale postcongres hebben, in naam van hunne regering, Groot- Brittanniës toetreding bij de «post-unie" aangekondigd. INdEZOIVDEir. Men heeft het vaandel met het Zeeuwsche wapen onderst boven aan den stok gehecht en zóó op een brug gezet, 't Is heel aardig. De leeuw met zijn kop naar beneden uit den stroom vallendeEn waar is dan nog de spreuk, die bij het Zeeuwsche wapen behoort? Als "de Zeeuwen" hun in tocht doen, zullen zij er raar van opkijken. Maar men zal voor dien tijd van de aardigheid terugkomen, want aan onkunde mag wel niet gedacht worden. Ter corr. teregtzitting van de arrond.-regtbank te Leidenvan 29 September, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: G. K., te Nieuwkoop, wegens be- leediging van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot geldboete van ƒ8 of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag; H. K. en J. K., te Ter-Aar, wegens verwekken van nachtelijk burengerucht, ieder tot gevangenisstraf van 5 dagen; M. G. V., te Leiden, wegens mishandeling, tot gevangenisstraf van 5 dagen; C. H., te Leiden, wegens gewelddadigheid tegen een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot ge vangenisstraf van 1 maand; J. v. T., te Ilillegom, wegens verwonding, lot cellulaire gevangenisstraf van 8 dagen; T. D., te Koudekerk, wegens belee ding in het openbaar, tot geldboete van 40 of subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen; R. II. C. R.te Oegstgeest, wegens beleediging en bedreiging met woorden en gebaren van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot geldboete van ƒ80 of subsidiaire gevangenisstraf van 8 dagen. PRIJZEN DER OLIE, Amsterdam 30 September. Raapolie op 6 w. 32%. cont. ƒ3154. Lijnolie, op 6 w. 32% cont. ƒ3154- TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 30 September en 1 October. Wintertarwe Zomer Winterrogge Zomer Gerst Chevalier Zware haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Stieren Ossen Kalfkocien Vettekoeien Varekoeien Kalveren (vette) (magere) pr. o*. te" magere Varkens vette Biggen lste qualiteit 54 vat 2clc 54 l51e per kil. 2de Turf (grauwe) dubb. I1L. Lange zwarte Boter VERKOCHTE HOEVEELHEID jq hectol. 0 12 U 8 0 16 u 8 l 12 stuks 0 40 90 25 35 8 205 230 34 80 4400 kilog. 10000 PRIJZEN. Laagste Hoogste 11.- 12.- 10.— 11.— 7.— 7.50 8.— 8.50 7.75 8.- 9.— 9.25 5.50 6. 5.25 5.75 9.50 9.75 8.75 9.25 65.— "160.— II "160.— «285.— «200.— «286.- "145. "220.- 35. 78.— 7.— 15.- 10.— 19.— 25.— 36.— H U II II II 16.— co O u 6. 13. 67. 71.— 62.— 66. 1.67% 1.77% 1.55 1.65 H 0.25 0.27 Ter markt waren aangebracht 172 runderen, 43 kalveren, 457 schapen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6