LEIDSC1IE COURANT. ZATUHDAG 26 SEPTEMBER. MNNEiNLANDSCHE BEUIGÏEN. IS? I W. 220. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het erslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. /3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcntien is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 25 September. Bij den uitgever A. Egmond, le Enkhuizen, is verschenen eene bistorisch- dramatisclie schels, in 4 bedrijven, getiteld: "De Zoon van den Watergeus", geschreven door den lieer H. H. Hartman. De intrige is geboren geworden uit de lezing van liet kinderwerkje «Vlissingen in 1872", van den verdien stelijken schrijver P. Louwcrse, en is. daar zij gedeeltelijk speelt om en in Leiden, zeer lezenswaardig als gelegenheidsgeschrift, Met des schrijvers wenseh, dat dit drama door beoefenaars van het tooneelspel hier en daar met succes moge worden opgevoerd, kunnen wjj ons ten volle verecnigen. Den f)"1"1 der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot te llar- - derwijk naar het Nieuwediep vertrekken een detachement suppletietroepen Sterk 150 man (waaronder 10 onderofficieren) om dien dag te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Conrad. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het I. leger P. J. C. H. van Dompseler. Naar men uit het Westland meldt staat het met de vooruitzigten op den druivenoogst allezius gunstig. Men is reeds met de verzending be gonnen. De liberale kiesvereersiging le Francker heeft, nadat de heer Fransen van de Putte voor de candidatuur als lid der tweede kamer had bedankt, tol candidaat gesteld prof. S. Vissering, met 13 van de 20 stemmen. - Het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de spoorbrug over de Maas te Rotterdam, waarvan de aanbesteding op 3 September heeft plaats gehad, is toegewezen aan de minste inschrijvers, zjjnde de firma Cail C°.te Parrjs, vertegenwoordigd door de firma W. Hoven Zoon, voor de som van ƒ872.000. Door wijlen mej, F. A. C. Bohn, vroeger te Haarlem, laatst te'sHage woonachtig, is aan hel gerei, weeshuis le Haarlem eene som van ƒ1000 gelegateerd, vry van region. Gisteren namiddag is te Amsterdam de heer Godard op nieuw met zijn ballon, de Méléore, van liet terrein bij het Paleis voor Volksvlijt opgestegen. Eene aanzienlijke menigte, waaronder vele vreemdelingen, was om en op het terrein tegenwoordig. De hh. J. G. Verschuur en A. N. baron de Vos van Steenwijk maakten den togt mede. Weder moesten twee passagiers op het laatste oogenblik worden afgewezen. Des avonds ten half tien ure is Godard, na eene prachtige reis over de Zuiderzee, nedergedaald te Zuidbroek t»ü Sappemeer, prov. Groningen, Men meldt uit Naarden: Het schijnt thans beslist te zijn, dat het depót van discipline ons met Mei a. s. zal verlaten. Men zegt dat de mi nister de klasse aan 's llertogenbosch of Medemblik heeft toegedacht, maar van bevoegde zijde vernemen wij, dal hierover nog niets met zekerheid ge zegd kaii worden. - Voor Naarden, dat vijftien jaar het depót gehad heeft, is die verandering een groot verlies, hetwelk slechts voor een klein deel vergoed wordt door de twee compagnién vesting-artillerie, waarmede als dan het garnizoen zal versterkt worden. - In een dezer dagen te Hoorn gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene missive van den minister van binnenlaudsche zaken, strekkende om de üoslerpoort te behouden en te restaureren; de kosten worden geraamd op /2000, waartoe de gemeente ƒ600 zou moeten bijdra gen. Na discussie werd besloten de poort le behouden en inlichtingen te vragen omtrent de kosten van onderhoud, die eenige leden meenden, dat door den staat dienen gedragen te worden. Gisteren nacht is de bliksem geslagen in de hofstede van de wed. van Ooi nabij Wijkbij Duurstede. De geheele plaats stond onmiddellijk daarop in brand, zoodat zelfs de bewoners met moeite konden worden gered; vier paarden en evenveel huisdieren kwamen in de vlammen om: ook moeten alle aanwezige papieren en effecten verbrand zijn. Iluis en inboedel waren tegen brandscha ie verzekerd. üit Dinxperlo meldt men dat in de hervormde kerk aldaar prachtige muurschilderijen zijn te voorschijn gekomen. Naar men verneemt, zal een gedeelte van den Dollard, groot ongeveer 700 hectaren, zijnde het eigendom der familie Kerkhoven, onder den naam van "Johannis Kerkhovenpolder" worden drooggemaakt. Die droogmaking is ontworpen door en zal geschieden onder de leiding van de hh. K. Bree- baart, lid van prov. stalen van Noordholland enz., te Winkel, en de Borst Verdoorn, te Ameide. liet werk zal worden aangevangen in het aanstaande voorjaar en is reeds ondershands aanbesteed. 'sGRAVENHAGE, 25 September. Door Z. M. zijn benoemd; tot griffier bij het kantongcregt le Rauwerd de heer mr. J, W. Schepers, cand: notaris te lleerenvecn, en tot plaatsver vangend kanlonrcgter te Doesburg de heer mr. P. J. Paets, ontvanger der registratie aldaar. Voorts is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. W. Lasonder, als griffier bij het kantongeregt te Groenlo, en aan den heer E. J. Vitringa, als notaris te Nunspeet. De kapitein op non-activiteit G. II. Niermans is weder bij het 2' reg. infanterie in activiteit gesteld. Z. M. de koning heeft gisleren avond ten 8 ure een bijzonder gehoor verleend aan den heer mr. W. 11. Dullert, herbenoemd president van de tweede kamer. II. M. de koningin heeft heden avond den nieuwbenoemden voorzitter van de eerste kamer, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwjjk, eene audiëntie verleend. In de zitting van de tweede kamer van lieden is ingekomen eene aan bevelingslijst voor de benoeming van een lid in den hoogen raad, ter vervul ling van de vacature Heemskerk Az. Deze lijst is aldus zamengesteld 1*. mr. M. F. Landlshccr, raadsheer in het prov. gereglshof in Zeeland; 2". mr. J. Telting, raadsheer in het prov. geregtshof in Friesland; 3". mr. S, Tjaden Busmann, president van de arrond.-regtbank te Groningen; 4°. mr. H, Machielsen, procureur-generaal bij het prov. geregtshof in Overijssel; 5°. mr. A. A, de Pinto, raad-adviseur bij het departement van justitie; 6. m'. W, B. S. Boelesraadsheer in het prov. geregtshof in Drenthe. De dag tot het opmaken der nominatie zal nader bepaald worden. Door de regering is ingetrokken het aanhangig gebleven ontwerp tot afschaffing van den zeepaecijns. Eene vreesselijke gebeurtenis, waarbij de sterke drank wederom éeh voorname rol speelt, viel in den ochtend van Donderdag ll Julij jt., op de hoogte van »de Zwel", in het vaarwater van de Schie, voor. Dien dag, omstreeks il of 12 ure, vertrokken twee vaartuigen, zoogenaamde West landers, uit Rotterdam naar 's Gravesande, de woonplaats van de schippers knechts P. K. en A. M., die toen op die vaartuigen waren, koers zettende. Op de niet beladen schuit van K. bevond zich cok de schippersknecht P. Z. en op de andere, die van M., welke met manden en stukgoederen bevratht was, de schippersknecht S. Z. De vaartuigen, achter elkander vastgemaakt, zouden door één jager door de Schie naar Delft gejaagd worden; aldus was men overeengekomen; terwijl G. v. E.uit Wateringen, vergund werd zijn jolletje achter de beide andere schuiten vast te hechten Buiten Gverschie, waar het vaarwater breeder is. werden de twee eerstgenoemde vaartuigen naast elkander vastgebonden en begal S. Z. zich op dal van K. en Z.. alwaar hij in het vooronder op de legerstede van deze personen is gaan liggen. Deze laatste omstandigheid gaf aanleiding tot liet volvoeren ecner daad, waarvoor de 18-jarige schippersknecht Simon Zijdregtop, geboren en wonende te 's Gravesande, gisteren voor het prov. geregtshof teregt stond. Daar nu liggende ondervond hij tot driemalen eene bemoeijelijking van den schippersknecht Petrus Zuiderwijk, oud 23 jaren, mede te 'sGravesande thuis behoorende, die met een puls, waaraan een touw. water schepte en dit in het vooronder Z. op het lijf wierp, daarbij, volgens de verklaringen van andere personen zeggende: «als je slapen wilt, ga dan op je eigen schuit liggen." Z.op de hoogte van »de Zwet" weder met de puts bezig zijnde, viel plotseling over boord in de Schie en verdween terstond, zonder geluid te geven, onder water, alleen ééne hand stak nog één oogenblik boven het water. Onmiddellijk werd den jager bevolen stil te staan; de schuiten werden losgemaakt, doch de pogingen om den drenkeling te vin den waren vruchteloos. Ook de bemanning eener van Rotterdam afkomende stoomboot, die pogingen tot redding in liet werk stelde, deed dal zonder het gcwcnscht resultaat. Met betrekking tot de oorzaak van dit ongeval, dat als moedwil den besch. is ten laste gelegd, kwam aan het licht, dat beseh. aanvankelijk de schuld wilde werpen op den getuige K volgens diens Verklaring, door andere personen bevestigd; besch. antwoordde op hel gezegde dat hij den drenkeling over boord had geworpenik beji gerustal moest ik ,er ,ee«

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1