BUITKNLAiNDSCUE BEIWGTKN. gevallen zijn, kwam uit de menigte die militair naar mij toe en maakte met eenige hofïelijkheid zijne excuses, dat bij het passeren het horologie aan een zijner kleedingstukken was blijven hangen; onmiddellijk verdween hij weder onder de menigte, en liet mij bijna geen tijd hem mijn dank te betuigen. Door wijlen mej. H. Kraamer, wed. den heer G. Boelaars, is hare ge- heelc nalatenschap vermaakt aan het gesticht van liefde, genaamd St. Ber- narduste Amsterdamonder den last onder anderen tot uitkeering dei- vroeger vermelde legaten aan andere instellingen. Omtrent het schieten op den luchtballon van den heer Godard deelt de Amst. C. de volgende opheldering mede: Aan boord van den beurtschip per Geert Boer, varende van Assen naar Amsterdam, werd, omstreeks zes tutr op de hoogte van Harderwijk gekomen, de ballon ontdekt. Aanstonds rees de vraag onder de opvarenden van het beurtschip: «Zouden er men- sclien in het schuitje zjjn?" en daarop werd besloten met los kruid een saluutschot te doen. Dit geschiedde, en daarop meende men tot antwoord een hoornsignaal te vernemen. Om de proef op de som te hebben, werd nu nog een los schot gedaan; onmiddellijk daarop werd weder de hoorn geblazen, en de schippers op zee wisten dat zij schippers in de lucht boven zich hadden. Ziedaar de eenvoudige, geheel onschuldige toedragt der zaak. -- Door de arrond.-rcgtbank te Hoorn is voor de vacerende plaats van kantonregter aldaar opgemaakt de navolgende aanbeveling, als: 1". mr. P. G. Ten Zeldam Ganswijk, regtcr te lloorn; 2". mr. J. P. Huyser, kanton regter te Medcmblik, en 3". mr. F. Uyttcnboogaartgriffier bjj het kanlon- geregt te Zall-fiommel. Te Tilburg heeft een tapper, belust op jenever, een goede teug geno men nit eene flesch, die, in plaats van jenever, vitriool inhield. Na eenige uren van smartelijk lijden is hij overleden. 'sGBAVENllAGE, 24 September. Z. M. de koning heeft den heer nr. W. 11. Dullert benoemd tot voor zitter van dc tweede kamer der slaten-generaal gedurende het aangevangen zittingjaar.. Door Z. M. zjjn benoemd, met ingang van 1 October, lot adjudanten in gewone dienst, van Z. K 11. prins Alexander, de kapiteins Bejjerman, van den grooten staf, en baron Sirlema van Grovestins, van het wapen der artillerie, gedetacheerd geweest by liet Indisch leger, ordonnance-ofïicicr van Z. M.; tot ordonnance-ofïicier van Z. SI. jh'. van de Poll, eerste luite nant hij het 2,l( reg. huzaren. De kapitein-luit. ter zee J. W. Binkes en de luit. ter zee Ie kl. II. J. van der Slandele, uit 0. I. teruggekeerdzijn op non-activiteit gesteld. Tot hulpprediker bjj de inlandsche Christengemeenten in Nederl. Indië is benoemd dc heer 11. J. Tendeloo, gewezen zendeling in de Slinahassa van Menado, thans met verlof hier te lande, aikomstig van het Nederl. zendelinggenootschap. Men verneemt dat Z. M. de koning zich vóór de feestelijkheden te Leiden op 3 October a. s.welke hjj met HD. tegenwoordigheid hoopt te vercerennog korten tijd naar het Loo zal begeven en daartoe aanstaanden Zaturdag uit de residentie vertrekken. Prins Frederik vertrekt aanstaanden Slaandag uit de residentie naar zjjne landgoederen in Silezie, alwaar Z. K. H. een drietal weken denkt te vertoeven. II. K. II. prinses Slarianne heeft heden ochtend per trein van 8 u. 25 m. van den Rijnspoor cene reis naar Wiesbaden ondernomen. In de heden door de eerste kamer gehouden zitting was aan de orde het ontwerp van adres aan den koning. Dat ontwerp gaf slechts tot eene enkele opmerking aanleiding Na de goedkeuring der onderdeelen, werd het geheele concept-adres met algemeene stemmen aangenomen. Het zal Z. SI. door eene commissie worden aangeboden. De kamer is daarop lot nadere bijeenroeping gescheiden. liet goedgekeurde ontwerp-adres is in hoofdzaak een weerklank van de troonrede. De paragraaf betreffende het onderwijs luidt echter als volgt: De betuiging, door Uwe Slajesleit ook thans weder afgelegd, dat het on derwijs Uwe Slajcsteit steeds ter harte gaat, vond bjj ons onverdcelden weerklank. Aangenaam zal het ons zijn mede te werken om een wet op het hooger onderwijs lot stand te brengen. Wij hopen, dat de ernstige overwegingen omtrent andere takken van onderwijs, het hoofdbeginsel der bestaande wetgeving onaangeroerd en beveiligd latende, tot verbetering zullen leiden. In de zitting van de tweede kamer van lieden heeft de lieer Dullert hel voorzitterschap aanvaard met het houden der volgende rede: «Bij het op nieuw aanvaarden van het voorzitterschap dezer aanzienlijke vergadering gevoel ik mij gedrongen u mijnen dank te beluigen voor de vele blijken van medewerking cn welwillendheid, vroeger van u ondervonden bij het vervullen van de moeijclijke taak die op den voorzitter rust en doe ik met vertrouwen een beroep op u, om mij ook nu weder uwen steun te verleenendie mij onmisbaar is. Al heeft het vorig zittingjaar niet dat alles opgeleverd wat daarvan mogt verwacht wordentoch is het aan ons gelukt door ingespannen arbeid gc- wigtigc zaken tot stand te brengen of voor te bereiden. Zal deze zitting vruchtbaarder in uitkomsten zijn? De openingsrede des konings geeft het vooruitzigt, dat wij geroepen zullen worden lol regeling 1 van onderwerpenbetreffende alle takken van de staatsdienst. Wanneer wij onze taak met ijver en lust opvatten en ons bij het handhaven van den vrij zinnigen geest onzer grondwettige instellingen door niets laten afleiden van de behartiging van het algemeen belang, dan gewis mag men zich vleijen dat veel goeds en gewigligs zal tot stand komen. En dit is te eerder te verwachten omdat, al moge er onder ons groot verschil van meeningen hcerschcn, wij toch allen daarin overeenkomen, dat bij ons boven alles staatliefde voor het vaderland en gehechtheid aan onze instellingen. Ik verklaar het voorzitterschap van de tweede kamer der staten-generaal te aanvaarden." Overeenkomstig de conclusie der commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van den heer jhr. mr. van Asch van Wijkwerd tot de toe lating van dien heer besloten. Na het afleggen der gevorderde eeden nam die heer zitting. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van de ingekomen wets ontwerpen; alsmede van onderscheidene kon. besluiten en regerings-beschei- den of missives, waaronder de intrekking door den minister van oorlog van het aanhangig gebleven wets-ontwerp tot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting van 1874, en het kon. besluit waarbij de minister van financiën wordt gemagligd de staatsbegrooting voor 1875 aan te bieden; waarop besloten is, dat dit zal plaats hebben op Zaturdag aanstaande, des namiddags ten 3 ure. Na het trekken der afdcelingen werden tot voorzitters daarvan benoemd de hh. Lenting, Schimmelpenninck, Wintgens, de Bruyn Kops en Blussé, en tot leden der commissie voor het ontwerpen van het adres in antwoord op de troonrede de hh. van Loon, Nierstrasz, Begram, Mackayen Jonckbloet. - Eenige dagen geleden zijn de processtukken tegen den agent van po- licie II. Werson, die, gelijk men weet, verdacht wordt van een manslag op een voermansknecht, van den heer procureur-generaal bij den heer officier van justitie alhier terugontvangen, waarna op nieuw tal van getuigen zijn gehoord. Het Iaat zich aanzien dat de zaak nog in deze week bij de raad kamer zal worden behandeld, zoodat het renvooi naar den heer proc.-gene raal al spoedig zal plaats hebben en de teregtslelling van den verdachte bij het provinciaal hof nog in de volgende maand kan plaats hebben, tenzjj, hetgeen wel nog waarschjjnljjk is, Werson voor de correctionele kamer van de reglbank teregt sta. Wieniawski's tweede concert, gisteren avond in den kon. Franschen schouwburg gegeven, was even prachtig als dat van de vorige week. II. M. de koningin vereerde een gedeelte van de uitvoering met hare tegenwoor digheid. Men verneemt dat de lieer Wicniawski binnenkort gedurende acht dagen gast zal zjjn van Z. M. den koning op het Loo. Bjj deze ge legenheid zal hjj een onderzoek doen naar de vorderingen van Zr. Ms. pensionarissen. ENGELAND. LONDEN23 September. Volgens het berigt van den Britschen consul te Alexandrie neemt dc beweging door het Suez-kanaal steeds toe. In 1873 bedroeg dc tonnemaat der schepen die het kanaal passeerden 2.085,279. Hel aantal passagiers bedroeg in dat jaar 65385 en de inkomsten der maatschappij beliepen 911,032 Aan de mogeljjkheid om hel kanaal op eene behoorlijke diepte te houden, werd niet getwijfeld; het eenige bezwaar, waarmede men te worstelen had, was gelegen in de modderbanken, die zich voor den nitgang der haven van Port-Said vormden. Het bekende schip Nolre-Dame de Fourvibres heeft zich Zaturdag van een nieuwe equipage voorzien, beslaande uit matrozen van verschillende nationaliteiten kort daarop magtiging ontvangen om te vertrekken. Waar schijnlijk is de Spaansche regering onderrigt van de bestemming van dit vaartuig, zoodat zjj bjj tjjds hare maatregelen kan nemen. FRANKKIJK. Volgens den officieusen Frangais luiden alle beriglen omtrent |dcn economischcn toestand des lands zeer geruststellend; uit de statistiek van den uitvoerhandel blijkt eene aanzienlijke vermeerdering in de maanden Julij en Augustus. Ook de opbrengst van de spoorwegen is toegenomen. Dc zijde-industrie te Lyon toont eene groote levendigheid. De vraag naar arbeiders is overal groot cn dc bestellingen zijn zoo belangrijk dat eene fabriek, welke met 150 weefgetouwen werkt, bestellingen voor 2000 stuk ken onuitgevoerd zal moeten laten, omdat het haar aan werkvolk ontbreekt. Ook de toestand van andere takken van nijverheid is bevredigend. Men gelooft algemeen dat vóór het einde van 1874 de zaken nog een grooten slap voorwaarts zullen doen; de handel met de Vereenigdc Staten heeft mede eene buitengewone ontwikkeling bereikt. De Siècle deelt het een en ander mede omtrent de voorgenomenc verandering der geweren van het leger. Volgens die opgave zou de minister van oorlog er op rekenen bij het einde van 1876 in het bezit te zullen zijn van 3 millioen Gras-geweren, inel eenen voorraad van 250 patroon hulzen voor elk wapen. Ook de vooruilzigten voor de artillerie zijn gun stig. Op het einde van 1875 zal Frankrijk in het bezit zijn van 494 batterijen van 6 stukken, met gegoten ijzeren affuiten, welke stukken van brons vervaardigd zijn en. naar het stelsel Rcffye, van achteren geladen worden. De regering heeft bevel gegeven de vrijheidsboomen. die zich nog in de zuidelijke departementen bevindenom te hakkendaar zij aanleiding geven, of kunnen geven, tot onlusten. Naar men zegt zal prins Napoleon eerstdaags te Parijs komen cn aldaar een geschrift uilgeven over den invloed, dien de ex-keizerin op de staatkunde en het lot van Frankrijk heeft uitgeoefend. Ook zullen daarin verschillende punten harer levensgeschiedenis voor en na haar huwelijk met den keizer behandeld worden. Men weet dat er tusschen de ex-keizerin en den prins eene hoog ernstige spanning bestaat. De gemeenteraad van Nimes heeft besloten, een standbeeld voor Guizot op te rigten in een der tuinen van het nieuwe museum. Victor Séjour, wiens overlijden dezer dagen gemeld werd, was in 1816 te Parijs geboren en trad in 1841 als letterkundige op met een ode op de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2