LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 25 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. BIN N E N LA NI) SC j E li LI IQ T E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Uandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. 1874. W, 225* BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Pieteti Van Duuren, koopman en slachter, wonende alhier, waarbij hij vergunning verzoekt om in zijn pakhuis aan de Mid delstegracht li». 151 varkens te houden cn te mesten, alsmede cm aldaar paardenmest te bewaren; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n". i9)alsmede op arl. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te welen, dal lol helhooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Welhouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Maandag den 28s"" September aanst. 'svoormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl,'bij ver zuim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 24 September 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 September. De wet van 19 Sept. 1874, houdende maatregelen tot het tegengaan van overmaligen arbeid en vcrwaarloozing van kinderen, thans inliet Staats blad opgenomen, bevat de volgende bepalingen: Art. 1. liet is verboden kinderen beneden twaalf jaren in dienst te ne men of in dienst te hebben. Art. 2. Het verbod van art. 1 is niet toepasselijk op huisselijkc en per soonlijke diensten en op veldarbeid. Art. 3. Wegens overtreding van art. 1 zijn aansprakelijk de hoofden oi bestuurders der ondernemingen, in of bij welke het kind in dienst is bevonden. Heeft de indienstneming plaals gehad builen weten van de bij het vorig lid aansprakelijk gestelden, en bewijzen deze, dat zij de overtreding, on middellijk na daarvan kennis te hebben bekomenhebben doen ophouden dan wordt degene aansprakelijk gesteld, die het kind in dienst heeft genomen. Art. 4. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met geldboete van f 'i tot ƒ25 cn gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen, te zamen of afzonderlijk. Bij herhaling van overtreding binnen een jaar na eene vroegere vcroor- dccling wordt altijd gevangenisstraf toegepast. Overgangsbepalingen. Art. 5. Het verbod van art. 1 dezer wet is ge durende het eerste jaar na haar in werking treden slechts van toepassing op kinderen beneden tien jaren, en gedurende het daarop volgende jaar slechts- op kinderen beneden elf jaren Wij vernemen dat aan den op 3 October aanst. te houden historiscli- allegorischen optogt zich ook de alhier bestaande /'Fruitvcreeniging" zal aansluiten. -- Van Rotterdam zal den 26!lcn September naar Batavia vertrekken het stoomschip Bramall, kapt. Duncombe, van de Commercial Steamship Com pany (limited). De depeches worden des avonds ten 8 ure aldaar gesloten. De laatste ligting alhier heeft plaats des namiddags ten 3 ure; voor druk werken een half uur vroeger. De firma E. J. Brill alhier zal ter gelegenheid van het op handen jubi leum een in liooge male belangrijk werk in het licht geven, betrekking hebbende op de stad Leiden cn haar bewoners van omstreeks het tijdperk, dal thans na drie eeuwen staat herdacht te worden. Het is getiteld "Leiden vóór 300 jaren en thans" en bevat 56 facsimiles van kaarten in kleurendruk van alle straten en gebouwen nevens de namen der toenmalige bewoners, de maten der huizen, verschillende opstanden van de voornaamste gebouwen in schetsjes, die even keurig zijn van uitvoering als merkwaardig en kost baar wegens de historische waarde. Daarbij is gevoegd eene photolithogra- phische afbeelding van eenen plalte-grond van 1578 en eene geschiedkun dige schels van den platte-grond en de voornaamste gebouwen der stad, met opgave der woonhuizen van eenige personen, die tijdens het beleg, de stichting der akademie en thans op den voorgrond treden, door W. Pleyte, conservator van 's rijks museum van oudhedenlid der historische commissie van de maatschappij der Nederlandschc letterkunde Dit /'Chaerlbouc van Stralen binnen desen Stadt Lcyden en Chaertbouc van de Stadts Wateren gemeten bij M'. Salomon Davidssoon van Dulman- lioi'sl en Jan Pieterssoon Don" is gevonden in het stedelijk archief en bleef tot heden onuitgegeven. De kaart 90 bij 70 centimeters groot) is zeer mooi gephotolithographeerd naar de oorspronkelijke, die met Oost-Indische inkt op perkament is geteekend, en geeft een gezigt op de stad, zooals z{j zich in 1578 vertoonde, genomen in vogelvlugt zooals wij thans zouden zeggen. Het kostbare werk, waarvan de oplaag niet meer dan 200 exempl. zal bedragen, wordt gedrukt op oud-llollandsch papier, in den stijl van dien tijd cn zal uit een artistiek oogpunt voldoen aan de strengste eischen, ter wijl het evenzeer een deugdelijke bron kan zijn zoo voor de stedelijke his- I lorie als voor den navorscher van geslachten, die destijds in Leiden bloei den. Op verschillende punten der stad is er in 3 eeuwen tijds zoo goed als niets veranderd, zooals ons uit de inzage bleek, terwijl op de kaarten tot gemak en ter oriëntering de namen der tegenwoordige bewoners van ver schillende huizen even goed als die van voor drie eeuwen staan aange geven. De hooglecraar Kern te Leiden zal in de twaalfde uitgave van Brock- haus' Conservalions-Lcxikon het artikel Nederland bewerken. (U. D.) De wis- cn natuurkundige afdeeling der kon. akademie vah weten- schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. eene gewone vergadering houden. Den ltD der volgende maand zullen te Amsterdam weder in functie worden gesteld: 41 studenten voor de militaire geneeskundige dienst, waar van 16 voor de dienst hier te lande en 25 voor de dienst in Oost-lndic, om tot officieren van gezondheid te worden opgeleid. Aan de Arnh. C. word uit 's Ilage gemeld dat omtrent de verhooging van de tractemenlen der ambtenaren het volgende voorstel aan de kamers gedaan zal worden; 1». de tractemenlen ten bedrage van ƒ4000 en meer onveranderd te laten: 2°. eene som, uit de trekken op de posten voor on voorziene uitgaven, toe te staan, waardoor de overige tractemenlen met ongeveer 10 pCt. kunnen worden verhoogd, echter met dien verstande, dat de lagere tractementcn volgens eene hoogere percentage zullen worden gewijzigd dan de hoogere. Voorts schjjnt er sprake te zijn, een tweeden commies-griffier bij de tweede kamer aan te stellen, omdat de werkzaam heden van den griffier en den commies-griffier in den laatstcn tijd zeer toegenomen zijn. Door de Bcijersche regering is dr. Andrae, inspecteur van het seminarie te Kaiserslauternvoor den tijd van zes weken naar Nederland gezonden, om het schoolwezen hier te lande nader te leeren kennen. Onder de werken, die in hel jongste te Londen gehoudenc congres der Oriëntalisten zijn overgelegd, behoorde een merkwaardig fae-simile van een door professor Ebers, uit Leipzig, ontdekt manuscript, zijnde een volledig oud.Eyptisch handboek van geneeskunde. Het dagtcckent uil de 16de eeuw vóór Christus en behalve dal het eene rijke bron is voor de ge schiedenis der geneeskunde, bewijst het bovendien dat er reeds in die dagen lusschen de Egyptenaren en de staten van westelijk Azië handelsverkeer bestond cn zelfs eene wisseling van gedachten op wetenschappelijk gebied plaals had. Immers een aantal der in het werk vermelde geneesmiddelen waren uit Azië afkomstig, en er komen eenige recepten in voor, die ont leend zijn aan een vermaard geneesheer te Byblos, in Phenicië. Andere recepten zijn aan oudere geschriften ontleend, onder anderen aan "Het boek van de wijsheid der menschen." Het manuscript bestaat uit 110 bladzijden, die op uitstekende wijze typografisch zijn wedergegeven. Professoren van het alhenaeuin illustre en de theologische seminariën te Amsterdam zijn voornemens hel studiejaar 1874/75 Ie openen in eene openbare vergadering, te houden Maandag 28 September, des namiddags te 3 ure, in dc Nieuwe Walenkerk aldaar, tot bijwoning waarvan door hen alle belangstellenden in het hooger onderwijs zijn uitgenoodigd. Naar men verneemt, zal prof. W. Moll, bij die gelegenheid eene redevoering uitspreken. Aan de IV. 11 C. wordt het volgende als een loffelijk voorbeeld van eerlijkheid medegedeeld: Laatstleden Maandag had ik mij van Rotterdam naar 'sllage begeven, om den optogt bij de opening der zitting van de sta- ten-generaal te zien. Mij ten I ure aan den Vijverberg bevindende, was daar eene groote massa volks bijeen, toen in het gedrang mij een militair in haast voorbij schoof. Op dat oogenblik bemerkte ik, dat ik mijn gouden horlogie miste en, terwijl ik eenigen tijd zoekende was, of hel soms kou

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1