LEIDSCHE («IKAIVT. PROGRAMMA 1874. DINGSDAG 22 SEPTEMBER. ST ADS-BER ICIITEN. -van de viering van het derde eeuwfeest van Leidens Ontzet op 3 October 1874 en volgende dagen. Zaterdag 3 October. Zondag 4 October. Maandag 5 October. Dinsdag October. Woensdag 7 October. UINNElNLAÏNI1SC11E BKR IGTEN. W. 222 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertcntiCn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat door de Feestcommissie is vastgesteld bet navolgend Het begin van het feest wordt des morgens te zeven uren aan gekondigd door salvo's uit liet geschut en klokkengelui. Half acht uur. Koraalmuziek voor koper-instrumenten op den toren van het Raadhuis. Negen uren. Dank- en bedestond in onderscheidene kerken. Twaalf uren. Bespeling van bet Carillon in den Stadhuistoren. Aankomst van Z. M. den Koning en de leden van het Vorstelijk Huis. Half een uur. Feestrede in do Pieterskerk, te houden door den Hoogleeraar Dr. C. P. Tiele. De Feestrede wordt afgewisseld door de uitvoering, met begelei dingvan koper-instrumenten, van drie koralen van Joh. Seb. Bach, waarvoor de text is bewerkt door den heer D. F. van Heyst. Twaalf uren. Aanvang van den gecostumeerden historischen en allegorischen optocht, te houden door werklieden behoorende tot de fabrieks- en handwerksnijverheid, begeleid door muziekkorpsen. Des avonds algemeene illuminatie en muziekuitvoeringen op de Beestenmarkt, de Koornbeurs en de Haven. Godsdienstige viering. Kostelooze bezichtiging van het Stedelijk Museum van schilde rijen en oudheden in de Lakenhal, van tien tot vier uren. Volksspelen op de Ruïne van een tot vier uren. Des avonds Vauxhall en Bal op het terrein van Musis Sacrum en een gedeelte van het Plantsoen, alsmede Vuurwerk en Verlich ting van den Singel. Orchest van den heer W. Stumpff te Am sterdam. Matinee musicale op Zomerzorg van twee tot vijf uren, door het Muziekkorps der Leidsche Schutterij, onder directie van den heer F. Blumentritt. Schietwedstrijd te Katwijk aan Zee, uitgeschreven door de Leid sche Scherpschutters-vereeniging. De deelnemers aan den wedstrijd zullen des morgens ten onge veer negen uren naar Katwijk vertrekken, terwijl op Donderdag den Ssten October, des avonds te negen uren, op Zomerzorg de prijzen zullen worden uitgereikt. Muziekuitvoering in de Hooglandsche kerk door een koor en orchest van ruim 450 leden, onder leiding van den heer A. J. Wetrens. U itgevoerd worden Friedens Feier, Feestouverture van C. Reinecke. Leidens Ontzet van Richard Hol. üettinger Te Deum van G. G. Handel. 'Gedurende de feestdagen zal het model van het gedenkteeken voor Leidens ontzet ter bezichtiging worden gesteld in de Teeken- school op de Breêstraat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 September 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 September. Naar wij vernemen, zal de tentoonstelling van het bekroonde model van het gedenkteeken voor Leidens ontzet plaats hebben in het lokaal der voormalige teekenschool op de Breêstraat, naast de Fransche kerk, daartoe door bet gemeentebestuur welwillend afgestaan-, en wel van 30 September tot en met 7 October, telkens van 10 tot 4 uren, doch Zondag 4 October slechts van 12 lot 4 uren. De toegangsprijzen zijn door de commissie be paald op 50, 25 en 10 cents, afwisselend voor de verschillende dagen. Tevens heeft de commissie, om een blijk van erkentelijkheid te geven voor de warme belangstelling, die zjj van de ongegoede burgerij mogt ontvan gen. besloten dat het model van hel gedenkteeken op Maandag 5 October gratis zal kunnen bezigtigd worden. Gisteren is te 's llage ten huize van een zjjner zoons, bij wien hjj logeerde na cene korte ongesteldheid overleden de heer mr. P. G. Hubrccht, in den ouderdom van bijna 70 jaren. Vóór 1849 was hij gedurende eenige jaren lid van den slcdclijken raad alhier. Gedurende eene reeks van jaren was hjj bur gemeester en secretaris der gemeente Leiderdorp, uit welke betrekkingen hij eerst weinige jaren geleden ontslag verzocht. Tot zijnen dood was hij werk zaam als vice-president der commissie van administratie over de gevange nissen alhier, als lid van het bestuur der Leidsche maatschappij van welda digheid, als lid der gemeente-commissie van het Ned. herv. kerkgenoot schap, enz. In de verschillende door hem waargenomen betrekkingen was hij steeds met jjver en naauwgezetheid werkzaam. Door zjjnc vele vrienden zal zijn gemis levendig gevoeld worden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partjjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ57.— ƒ29.50, ƒ5.90 en ƒ2.90 en de laagste prijzen ƒ28.50, ƒ5.00 en ƒ2.80. Gisteren omstreeks 1 uur is het alhier garnizoen houdende detache ment veld-artillerie uit het kamp van Milligcn binnen deze stad teruggekeerd. Men schrijft ons uit VoorschotenDewel-cerwaardeheer A. J. Bongaerts mogt gisteren 20 September zijne 40jarige priesterdienst herdenken. Iljj. die steeds verdraagzaamheid eensgezindheid en liefde verkondigde en met zjjn daden en leven voorstond, ontving dan ook bij deze gelegenheid wel verdiende bewijzen van achting en toegenegenheid, niet alleen van de leden zjjner gemeente, maar ook van een groot aantal protestanten. liet geneeskundig staatsexamen te Utrecht is met gunstig gevolg afge legd door de lilt. dr. van der Meulen, df. Wartena, de mcd. doctorandus Langevelden de officier van gezondheid 2e kl. Aalberlsberg. De begroeiing voor Ned.-Indië voor 1875, gelijk zij door den afgetre den minister van koloniën in gereedheid is gebragt, is door zijn opvolger, behoudens eenige uitzonderingen, overgenomen. Op de diensten 1867 tot 1873 zijn nog beschikbaar 291/3 millioen van de 80; over het overige is reeds beschikt voor Indische en rijksmiddelen en tot amortisatie. De in komsten voor 1875 zijn geraamd op 133 millioen; de uilgaven op 113; latende een overschot of bijdrage van 10% millioen. De verkoop van kofïij hier te lande is geraamd op 750,000 pikols, tegen 47 centen KG. -- Zatnrdag middag is te Amsterdam de luchtreiziger Eugene Godard van het terrein achter het Paleis voor Volksvlijt met zijn ballon de Météore op gestegen. Duizenden en duizenden toeschouwers woonden het ongewone schouwspel bjjvooral buiten den tuin van het paleis. Op de daken der huizen en op de torens der kerken hadden velen plaats genomen. De op stijging had ten vijf ure plaats. In het schuitje hadden met den luchtreizi ger plaats genomen diens tienjarig zoontje en de lïh. J. Elias liacke van Amsterdam en llcnri Eisen van Antwerpen. Nog twee personen hadden plaatsen besproken, maar zij werden op het laaisie «ogenblik afgewezen, om de veiligheid der andere reizigers niet in gevaar te brengen, daar de rigting van den wind den luchtbol over de Zuiderzee moest drijven. De ballon bewoog zich in zuidelijke rigting. De ballon is des avonds teji 8 ure le Blankenham bij Mcppel nedergekomen zijn. liet Hbl. heeft omtrent dezen logt o. a. het volgende vernomen. Toen de ballon de lioegle inging, bleek hel al dadelijk dat, juist zooals de wind- rigting had aangegeven, de reizigers óf zeer spoedig moesten nederdalen óf de reis over de Zuiderzee aanvaarden; tot hel. laatste werd besloteneu lang vóór het vallen van den avond zweefden de reizigers boven de .zee.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1