LEID3CHE BUITENGEWONE COURAN T. N°. 221*. MAANDAG 21 SEPTEMBER. VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS, hede :rfooi dentil S71. rschil 2!i övet 's va ovei) if ID! e to dt lii tvoi ich; bre llo8 Jnii va op MAANDAG den 21s,c° September 1874, ori irti We •zij tot opening van de gewone Vergadering der Staten-tïeneraal. Zittingjaar 1874 1875. De lieer J. A. G. baron de Vos van Sleenwijk, die den voorzittcrsloel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal, bcslemd voor de zittingen der tweede kamer, vereenigd hebben, tegen half een ure de vergadering en laat een koninklijk besluit van 14 September jl.hou dende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende het aan staande zittingjaar, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien derhalve, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, die Zijne Majesteit den Koning, bij 11D* aankomst in het gebouw der staten-gencraal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministeriele departementen, de kanselier der beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure mede in de vergaderzaal. Z. M. de koning, die zich met de prinsen, op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven statige wijze naar het gebouw van de tweede kamer begeven heeft, wordtna een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl HU. KK. HII. de prinsen naast I1D. gezeten zijn, de volgende openingsrede: Mijne IIeeren Met groote erkentelijkheid en welgevallen mag Ikbij de opening van deze zitting, gewagen van de even algemeene als hartelijke feestvreugde, waarmede de 25-jarige gedenkdag van Mijne plegtige aanvaarding der rege ring in Ons gcheele Vaderland en in Onze Koloniën en Overzeesche bezit tingen is herdacht. De zedelijke en stoffelijke belangen van het zoo naauw aan Mij en Mijn Stamhuis verbonden Nederlandsche Volk blijven het voorwerp Mijner ge stadige zorge. Ik verheug Mij bij voortduring in Onze zeer vriendschappelijke verhouding niet alle Mogendheden. De gezondheidstoestand is over het algemeen gunstig. De uilziglen op een gezegenden oogst werden lot dusver niet beschaamd. Mag Ik op nieuw met lof gewagen van de pliglsbetrachting van zee- en landmagt, in het bijzonder hebben de zeemagt en het leger in Indie, bij de krijgsbedrijven op Sumatra, uitstekende diensten bewezen, en blijven zich aanspraak verwerven op Mijne hooge tevredenheid. Dank zij de vrij algemeene welvaart, klom de opbrengst van bijna alle middelen van inkomstenen mag de flnancieele toestand gunstig lieeten. Wel worden voor de meeste lakken der openbare dienst telkens meer uitgaven vcreischt, en zal voor de verdediging en de middelen van gemeen schap in de eerstvolgende jaren veel worden gevorderd, maar Ik vlei Mij, dat voor alsnog zonder buitengewone middelen in de behoeften zal kunnen worden voorzien. Voor het vervolg blijft echter Mijne aandacht gevestigd op de verbetering der inkomsten. t I)e regeling van 's Rijks Comptabiliteit zal bij U in overweging worden gebragt. Voorstellen tot gedeeltelijke herziening en tot aanvulling van de Wet boeken en de Wet op de Rcgterlijke Organisatie, zullen U worden aange boden. Inmiddels nadert de werkzaamheid tot voorbereiding van een Neder- landsch Strafwetboek hare vollooijing. Het onderwijs gaat Mij steeds zeer ter harte; allereerst zal Uwe mede werking worden ingeroepen om de Wet op het Ilooger Onderwijs tot stand te brengen; terwijl ook met ernst wordt overwogen, welke wijziging de wettelijke regelen omtrent andere takken van onderwijs behoeven. Eene verbetering der Wet op de Nationale Militie is in behandeling. Van groote openbare werken moet de vollooijing worden verzekerd; van andere de aanleg voorbereid. Het zal Mij verheugen, indien vóór het einde dezer zitting de eerste beslissende stappen gedaan zijn tot aanwinst van grondgebied ten koste van een deel der Zuiderzee. De berigten nit Atjin doen Mij verwachten, dat door beleid en volharding de tegenstand tegen het Nederiandsch gezag zal worden overwonnen. De toestand in den Indischen Archipel is overigens bevredigend. De cultures beloven eene goede opbrengst. Het is Mijne bedoeling U spoedig een voorstel te doen ten aanzien van nieuwe spoorwegen op Java. In West-Indie zijn teekenen van vooruitgang waar te nemen; de flnan cieele verhouding van die Koloniën tot het Moederland wordt gunstiger. Vele en gewigtige werkzaamheden wachten U in deze zitting. Moge Gods zegen op Uwen arbeid rusten, en het welzijn des Vaderlands Ons hoogste doel blijven. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Z. M. de koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met de prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der kamers. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1