BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 2d September dS74, 22d. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, IT Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), 1 Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week één L| persoon aan de mazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche UI Courant. rmDe Burgemeester voornoemd, Leider, 19 September 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 19 September. Aan het op 17 en 18 September gehouden admissie-examen aan de hoogeschool alhier hebben deelgenomen 74 adspiranten, waarvan 62 zijn tri toegelaten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende e, deze week dagelijks van 77 tot 89 volwassen personen en 26 tot 33 kinderen. De minister van financien heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indie, door middel van het stoomschip John Bramall, van de //Commercial 31 Steamship Company", waarvan het vertrek van Rotterdam op den 27!ten - September aaust. is bepaald. De daarmede te verzenden correspondentie behoort uiterlijk in den namiddag van den 26"ten September te Rotterdam aangekomen te zijn. Door het ministerie van binnenlandsche zaken wordt medegedeeld het gs volgende berigt omtrent de longziekte onder het rundvee: - In het tijdperk van vier weken, beginnende 9 Augustus en eindigende 5 September jl.zijn door longziekte aangetast: in Noordbrabant 4, in Zuid- holland 34, in Noordholland 5, in Utrecht 5, in Friesland 45, in Limburg 3; 'jj totaal in het rijk 96 runderen. Dit is het laagste cijfer, hetwelk sedert de invoering der wet van 20 Julij 1870 op 1 Januarij 1871 bereikt is. In het .2 loopende jaar bedroeg het totaal-cijfer in de verschillende tijdperken van •- vier weken: 28 Dec. 1873 tot 24 Jan. 1874 301, 25 Jan. tot 21 Febr. 278, 22 Febr. tot 21 Maart 262, 22 Maart tot 18 April 288, 19 April tot 16 '1 Mei 308, 17 Mei tot 13 Junij 270, 14 Junij tot 11 Julij 132, 12 Julij tot 8 Aug. 1039 Aug. tot 5 Sept. 96. Te 'sHage is heden op het terrein van hel kon. zool. bot. genootschap - de aangekondigde tentoonstelling van pluimgedierte geopend. Eene groote verscheidenheid van gevederde dieren is aldaar bijeen. Voor tamme hoenders 2 is de tweede prijs toegekend aan den heer C. S. van der Spruyt alhier. 7j Bij de begrooting van Nederl. Indië voor 1875 is een post uitge- - trokken van ƒ1,500,000 voor de uitgaven, veroorzaakt door de bezetting - van Atchin. De gouverneur-generaal heeft, onder dagteekening van 20 Julij, medegedeeld dat van een derde expeditie of oorlog in het binnenland geen sprake is en dat hjj de geheele onderwerping bljjft beschouwen als eene quaestie van tijd. Onder de rubriek bekendmakingen komt in het officiële politieblad het volgende voor: Van 6 lot 8 Sept. jl. heeft in het hotel Oosterwijk teGorin- ehem gelogeerd een persoon, zich noemende H. van Leeuwen, wonende te 's Hage, student in de medicijnen, die zich bij cenen horlogiemaker te 2 Gorinchem uitgevende voor den zoon van den bekenden aannemer van open- li bare werken J. v. H. te Sliedrecht, getracht heeft dezen horlogiemaker één of meer remontoir-horlogiën afhandig te maken. Soortgelijke handelingen zouden reeds eenige dagen te voren, zonder bereiking van het beoogde doel, door hem zijn aangewend bij een horlogiemaker te Dordrecht. Bij den apotheker O. te Gorinchem deed hij zich voor als hulp-apotheker, noemde zich de zoon van d'. van Leeuwen te St. Annaland, en gaf blijken van che mische en botanische studiën, hij bood namens zjjnen patroon, apotheker 0. te 's Hageeen vaatje haring ten geschenke aan en beweerde o. a. op reis te zijn naar zjjne zuster bij Tiel woonachtig, doch ongelukkig zijn reis- taschje bij den apotheker R. te Rotterdam achtergelaten te hebben, waar door hij zich gedwongen zag ƒ10 ter leen te vragen. Hij bekwam echter geen geld en heeft in den namiddag van 8 Sept. jl. heimelijk zijn logement te Gorinchem verlaten, waar hij ongeveer 6 gulden is schuldig gebleven. De commissaris van politie aldaar vestigt de aandacht op dezen persoon. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot makelaar in fondsen aldaar benoemd de heer J. E. Inckel Jr.commissionair in effecten. Nabij Amersfoort zijn eergisteren de locomotief en de tender van een trein van den Oosler-spoorweg, op eene kromming van den weg, uil het spoor geraakt. De passagiers en beambten kwamen met den schrik vrjj. De personen- en goederenwagens bleven op de rails. Het prov. gereglshof van Friesland heeft den kastelein de R., beschul digd van iemand, die zich in een huiselijken twist mengde, met een mes een doodclijkc wonde loegebragt te hebben, overeenkomtig het requisitoir van het openb. ministerie, schuldig verklaard aan moedwilligcn doodslag en hem ter dier zake vooroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tjjd van acht jaren. Men meldt uit Groningen: Donderdag middag is het voorgenomen huldeblijk door de ingezetenen van Groningen aan de hoogeschool gebragt. Daartoe kwamen de leden van het studentencorps in oplogt met vaandels enz. voor hel beursgebouw, dat prachtig was gedecoreerd en alwaar zich het uitmuntend harmonie-orkest deed hooren. De studenten werden toege- gesproken door den burgemeester der gemeente en den curator der hooge school, mr. B. van Roijen. Na hen volgden nog andere sprekers en wel de rector-ïnagnlficus der hoogeschoolen de rectoren der Groningsche en Utrecht- sche studentencorpsen, de heeren Schutter, med. stud., en J. van Doorn, jur. cand. Alle sprekers getuigden van hunne ingenomenheid met de Gro ningsche hoogeschool, en spraken den wensch uit, dat dit sieraad van stad en gewest zou blijven bestaan. Des avonds te 8 uren vereenigden zich bur gerij en studenten in de zalen der Harmonie, alwaar de leden dezer sociëteit een soirée musicale aanboden aan de studenten en afgevaardigden van Lei den, Utrecht en Amsterdam. Nadat de senaat en de heeren afgevaardigden door de directie waren ontvangen, begaf men zich naar de concertzaal, al waar »Io vivat" en een daverend applaudissement het sein gaven, dat de studenten waren aangekomen. De soirée duurde tot laat in den nacht. Het woord werd gevoerd door den heer G. Wouters, president der Harmonie, die den studenten het welkom toeriep; door den heer Baale, secretaris der vereeniging, en den heer mr. M. van Lier, lid van het bestuur. De aanspra ken werden beantwoord door den rector van het Groninger studentencorps en den heer Heemskerk Jzn., rector van hel Leidsche corps. Uit Strijp meldt men dat Donderdag 11. aldaar is gekomen eene com missie van drie leden uit de gedep. staten van Noordbrabantom een onder zoek in te stellen ter zake van de kerkhof-quaestie. Nadat de commissie de oude en de nieuwe begraafplaats bezigtigd had, hield zij eene bijeen komst met burg. en weth., de leden van den raad en een paar andere ingezetenen. Maandag 11. had op den Grand-Central-Belge, aan het station te Has selt, een treurig voorval plaats. Terwijl men bezig was een vertrekkenden trein op het regte spoor te brengen, kwam deze in botsing met een aan komenden trein, waardoor de machinist van eerstgenoemden en een con ducteur gedood werden. 's GRAVENHAGE19 September. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein 11. P. Verspyck, van het 2e reg. infanterie, in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers; te benoemen, bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, tot kapitein 2e kl. den lcn luit. W. K. T. Egter, van het corps, en in zijnen rang over te plaatsen bij den generalen staf den kapitein W. Rooseboom, van het corps ingenieurs voornoemd. De heer Paleologo is erkend en toegelaten als consul-generaal van Grie kenland in de Nederlanden, te Amsterdam. Z. M. de koning is gisteren namiddag omstreeks zes ure met HD9 ge volg van het Loo in de residentie teruggekeerd. Z. K. II. prins Alexander bevond zich aan het spoorwegstation bij de komst van HDS vader. Gisteren avond is te dezer stede aangekomen Z. D. II. prins Peter van Oldenburg, halve broeder van H. M. onze koningin. De vorstin was aan het spoorwegstation aanwezig, ten einde haren bloedverwant te verwel komen, die vervolgens naar het Huis ten Bosch is gereden, waar Z. H. ge durende zijn verblijf alhier gelogeerd is. Heden namiddag te 2 ure is, in eene vereenigde vergadering van de beide kamers der stalen-generaal, de tegenwoordige zitting, in naam des ko- nings, door den minister van binnenlandsche zaken gesloten, Z. Exc. hield de volgende aanspraak: Mijne heeren! Bij de sluiting der tegenwoordige zitting voldoe ik aan de bevelen des konings, door u zijnen dank te betuigen voor de zorg voor 's lands belan gen, die uwe werkzaamheden heeft gekenmerkt. Een groot deel van de zitting werd gewijd aan de voorziening in de ge wone en buitengewone behoeften van de dienst in Nederland en Indië. Op het gebied van wetgeving werden eenige belangrijke stappen gedaan, waaronder lot herziening van enkele gedeelten der wetboeken van burger lijk en handelsregt. Ook mogten de tarieven van geregtskostcn in strafza ken en van de consulaire reglspraak uwe goedkeuring verwerven. De wetten op de geneeskunde en veeartsenijkunde werden aangevuld en verbeterd, en laatstgenoemde tak van onderwijs werd geregeld. Een gewigtige beslissing is genomen ten aanzien van het zamenslel onzer verdedigingswerken. De volksvertegenwoordiging nam dit besluit niet dan na rijpelijk de offers te hebben overwogen, welke dien ten gevolge in de eerstvolgende jaren zullen moeten worden gebragt. Uwe raadplegingen tot voorbereiding van andere wetten kunnen in het vervolg ten nutte zijn. Omtrent eenige gewigtige zaken openbaarde zich een gemis van overeen stemming, waarvan tegen het einde uwer zitting de optreding van nieuwe raadslieden der kroon het gevolg is geweest. Ik heb de eer, namens den koning, de vergadering der stalen-generaal te sluiten. De minister van binnenlandsche zaken werd door eene commissie inge leid en uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den voorzitter werd gesloten. De hooge raadgisteren in algemeene vergadering bijeengekomen heeft voor het eerst toegepast de wet van 4 Julij 1874 tot wijziging van art. 12 der regterlijke organisatie. Na den procureur-generaal gehoord te hebben, heeft het hoogste regtscollege mr. B. Wichers, president van het hof in Groningen, met bet oog op zijn 84-jarigen ouderdom en daarmede gepaard gaande ligchaamsverzwakking, waardoor hij ongeschikt wordt geacht, zjjn regterlijk ambt naar behooren waar te nemen, uil zijne betrekking ontslagen en bepaald dat hij zijne volle weddde zal blijven behouden. De werken aan de duinwaterleiding alhier zijn thans in zooverre ge reed, dal Maandag a. s. een begin zal worden gemaakt met hel openen der afsluilkranen voor die perccelcn waar de buizcnleiding inwendig gereed is. Donderdag avond had alhier in de Kromme Elleboog eene hevige vechtpartij plaats. Over een niets beduidend voorval ontstond tusschen zekeren van D. en diens stiefzoon R. een woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat men eindelijk handgemeen werd. Nadat de worstelstrijd gcruimen tijd reeds

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5