LEIDSCIIE COURANT, 1874, 220. ZATURDAG 19 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Ve Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. A'fzonder lij ke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents, LEIDEN, 18 September. Het heeft Z. M. den koning behaagd een blijk van belangstelling te geven in het (eestconcours, dat door de Leidsche scherpschutiers-vereeniging zal gegeven worden bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet. Z. M. heeft, als koningsprijs, aan de vereeniging toegezonden een gouden horloge, waarop het koninklijk wapen is gegraveerd, met gouden ketting. Ook van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, haren bescherm heer, mogt de vereeniging een niet minder gewaardeerd bewijs van inge nomenheid met het ontworpen feestconcours ontvangen. Z. K. H. toch stelde eenc belangrijke som ter beschikking van het bestuur, tot aankoop van prijzen. Ook van andere zijden mogt, naar wij vernemen, de vereeniging door het toezenden van prijzen of de toezegging daarvan, menig blijk van sym pathie ontvangen. Natuurlijk is haar niets aangenamer dan eene zoodanige belangstelling te ondervinden in hare pogingen om den luister van het te vieren eeuwfeest te verhoogen. Zou het te gewaagd zijn te vooronderstellen dat 's Konings voorbeeld en dat van den vorstelijken beschermheer nog niet velen in ons midden zal opwekken die pogingen krachtdadig te ondersteu nen? Wij gelooven het niet en vertrouwen dat door eendragtig zamenwerken de wensch om ook aan dit deel van het feestprogramma op eene der ge meente waardige wijze uitvoering te geven, zal verwezentlijkt worden. De uit het kamp bij Milligen terugkeerende bataillons van het 4* reg. infanterie zijn heden weder in hunne garnizoensplaatsen, Leiden en Delft, aangekomen. Alhier werden die troepen bij hunne aankomst door de mu ziek der dienstd. schutterij verwelkomd en naar de kazerne geleid. De heer F. van Spall, candidaat tot de h. dienst alhier, heeft het be roep naar Leimuiden en Ralslagen aangenomen. Men schrijft ons uit Zoeterwoude: Gisteren, Donderdag, had alhier bij het dorp voor de eerste maal eene harddraverij plaats van paarden en berij ders uit de gemeente Zoeterwoude, welke nimmer prijzen gewonnen hadden. 10 boerenpaarden namen aan den wedstrijd deel, van welke na een fermen kampstrijd de prijs, bestaande in een fraai tilbury-tuig met toebchooren, werd behaald door de bruine merrie Susannatoebehoorendc aan Corn, van der Krogt, bereden door den eigenaar, en de premie, bestaai.de in een vol ledig harddravcrsstel, zijnde dek, cingel en snaflel, werd behaald door de bruine merrie Jans, toebehoorende aan J. van Velsenbereden door A. Dobbe. Dit alhier zeldzaam volksfeest liep tol aller genoegen en in de vol- maakste orde af. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdislrict Amersfoort zijn uitgebragt 1862 stemmen, waarvan geldig 1814. Gekozen is jhr. mr. M. M. van Asch van Wyck met 1057 stemmen, de heer mr. M. J. Pijnappel verkreeg 495, de heer Verloren van Theraaat 231 en de heer Alberdingk Tliym 7 stemmen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal in het volgende jaar eenige jongelingen na afgelegd examen als scheeps klerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingendie tot dit examen hetwelk in de maand Augustus of September zal plaats hebben wensclicn te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en op den lstcn Januarij 1875 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch hun 18de jaar nog niet zijn ingetreden; alzoo komen alleen zij in aanmerking die geboren zijn in de jaren 1858 of 1859. In de Staatscourant van heden is opgenomen de lijst van de door de rijks-advisseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst gedane be noemingen van binnen- en buitenlandsche correspondentenkrachtens lett. a van het kon. besluit van 8 Maart 1874. Uit de provincie Zuidholland komen -daarop voor de hh. T. D. C. (tbreen en J. II. Scheffer, te Rotterdam, en ^3. A. van der Kloos, te Dordrecht. Te Dordrecht is thans dc 22ste tentoonstelling geopend van de Holl. maatschappij van landbouw. De catalogus der tentoonstelling bevat 998 nommers. Onder de inzenderswaaraan de uitgeloofde prijzen zijn toege kend, komen voor dc hh. J. Plantfeber, te Leiden; D. M. van der Iloef, te Ocgstgeest; A. van den Eykel, te Katwijk a. d. Rijn; G. de Wit, te Noord- wijk P. Ciggaar en J. Hoogstratente SassenheimF. A. W. Wceningh te Koudekerk; A. Kroon Az.Ie Woubrngge; P. Ros, te Zoelermeer. Tot predikant bij de Evang. Luthersche gemeente te Rotterdam is be roepen ds. II. C. Lohr, pred. te Kampen. Gisterenmorgen, omstreeks 4 ure, is de stoomboot Leeuwarden, gela den met stukgoederen, komende van Amsterdam en bestemd naar Rotterdam, in de Gouwe, nabij de Gouwesluis, gezonken; de opvarenden zijn gered. Waarschijnlijk heeft de stoomboot op een scherp voorwerp gestooten en is zij daardoor lek geworden. Te Delft wordt thans het tienjarig bestaan der instelling voor onder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederl. Indië feestelijk gevierd, Eergisteren avond is aldaar brand ontstaan op een zolder van een huis aan de Gasthuislaan. Door krachtdadige hulp werd die brand spoedig bedwongenmaar de omstandigheden zijn van dien aard dat de zaak gereg- tclijk wordt onderzocht. Uit Amsterdam meldt men dat de burgemeester en de wethouder voor publieke werken naar Engeland zullen gaan, om te Southampton en andere Engelsche havens de kaden in oogenschouw te nemen, die aldaar voor het laden en lossen van schepen gebouwd zijn. Te Zeist heeft eergisteren de Broedergemeente haren 81en zendingsdag gevierd. D'. Wenck opende den dag met eene rede over Luk. 12 vs. 49, waarop de heer Lehmann brieven van de zendelingen Langerfeld en Beckler uit Suriname en Zuid-Afrika voorlas. De toestand der zendingsgemeenten was over het algemeen bevredigend, 's Namiddags werd het liefdemaal ge houden. 's Avonds hield d'. Weslhof van Amsterdam de slotrede voor eene zeer talrijke schare, over Ps. 93. Aan de zendelingen der Broedergemeente zijn 69,322 zielen toevertrouwd. In het afgeloopen jaar werden 470 vol wassenen en meer dan 2000 kinderen gedoopt. 300 Europeanen en 1500 inboorlingen arbeiden op de verschillende statiën. Te Elten nabij Breda is Woensdag nacht eene groote boerderjj afge brand. De oorzaak wordt toegeschreven aan boos opzet van eenen acht jarigen jongen. Bij den brand welke Maandag 11. te Twello twee huizen in dc asch legde, heeft zekere J. Nijhof bij het doen van pogingen om nog iets te red den zware wonden bekomen, waaraan hij een dag later overleden is. Men schrijft nit Meppel aan het Hbl.Dingsdag ochtend werd door een der nachtwachten aangehouden een kar met 4 groote stnkken paarden- vleesch, die door den gemeentelijken keurmeester voor het verbruik onge schikt werden geoordeelddoch door een tweeden keurmeester werden goed gekeurd, waarop het te bestemder plaats werd gebragt ten kantore van iemand, die in dit artikel een grooten handel op Holland drijft. Intusschen was de nachtwacht reeds des avonds te voren verwittigd, dat op deKnjjpe, nabij deze stad, een paard was gestorven en dat het vlecsch er van waar schijnlijk alhier zou worden ingevoerd. Door de rijksveldwacht te Koevorden is in hechtenis genomen en ge vankelijk naar Assen gebragt de brugwachter aan het kanaal onder Ooster- hcsselen, die verdacht wordt op 31 Aug. II. een timmerman, te Geer, op wreedaardige wjjzc te hebben mishandeld en verwond. De kiesvereeniging Franeker, in het kiesdistrict Leeuwarden, heeft de heer Fransen van de Putte candidaat gesteld bij de aanstaande verkiezing. Op de aanbevelingslijst voor regter in de arrond.-regtbank te Win schoten zijn geplaatst: 1°. mr. G. W. baron van Imhofï, griffier bij het kantongeregt te Winschoten, met het lot tegen mr. J. Rutgers, substituut griffier bij de arrond.-reglbank te Haarlem; 2". mr. J. de Sitter, substituut- griffier bij het prov. gereglshof te Groningen; 3°. jhr. m'. F. van Pan buys., advocaat te Groningen. 's GRAVENHAGE18 September. Door Z. M. is benoemd tot majoor en directeur der stafschool de kapitein den Beer l'oortugaelvan den gencralen staf. De kapitein-luit. ter zee II. W. Walther, uil O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De le luit. op non-activiteit .1. J. van Tubergen wordt met 1°,Novem ber aanst. weder bij bet 1' reg. infanterie in activiteit gesteld. Z. K. II. prins Hendrik heeft zich eergisteren naar Kissingen begeven, ten einde UDS. adjudant, kapitein ter zee Amtzenins. die sedert cenigcn tijd daar gevaarlijk ziek ligt, een bezoek le brengen. De hertog van Tcluan. Spaansch gezant alhier, heeft gisteren zijne bezoeken afgelegd bij de diplomatie. Vermoedelijk zal hij overmorgen zijne geloofsbrieven aan Z. M. den koning overhandigen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1