IH ITKlM>.\iM)SCliK BEI5IG I KN. len wel geen locgang lot de kerk kunnen verkrijgen en de lezing zal hun dan vergoeden wat zij hebben moeten missen. Ook de vreemdelingen die alsdan onze slad zullen bezoeken, zijn daardoor in de gelegenheid ge steld een waardig aandenken aan de feestviering te verkrijgen. Zoowel van de zijde van het gemeentebestuur als door particulieren worden gaandeweg aanstalten gemaakt voor de versiering en de verlichting der slad op 3 October. Tot zelfs in de minder aanzienlijke buurten houdt men. zich daarmede bezig. Zoo vernemen wij dat o. a. in de Janvossensteeg daartoe door de bewoners eene som van ƒ140 is bijeengebragt. Naar gemeld wordt is de lieer d«. J. E. van Ilerson, op zijn verzoek, eenol ontslagen als lijdelijk adsistent voor de chirurgie aan de hoogeschool alhier, en zijn tot tijdelijke adsislcntcn benoemd de hh. M. P. Mees, T. A. T. de Leng en J. C. M. Simon Thomas. Bjj liet eerste natuurkundig examen, op 15 September te Amsterdam gehouden, zjjn toegelaten de hh. J. A. Wijnhof!geb. te Dordrecht, en A. P. Langeveld, geb. te Heemskerk. Aan het letterkundig en wiskundig toe latingsexamen. op 15 September, hebben voldaan de lib. W. van Eeden, te Amersfoort; D. P. van Batenburg en M. W. van Batenburg, te Opheusden. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Ned. handelmaatschappij zijn al de wijzigingen in de statuten, door de directie voor het derde 25-jarige tjjdpcrk voorgesteld, met groote meerderheid aangenomen. Er is besloten tot uitbreiding van het kapitaal tot 38 millioen, met 150 tegen 33 stemmen, tot handhaving van den koninklijken commissaris (waarbij de tegenwoordige titularis, mr. Tape, zich als zoodanig buiten stemming hield) met slechts 5 tegen en tot voort zetting van de benoeming der directeuren door den koning met 104 tegen 30 stemmen. Alle amendementen werden verworpen. Het gcheele gewij- tzigdc ontwerp werd met algemeene stemmen, op drie na, en de voorge stelde vcrdceling der reservekas op 2 na aangenomen. De vergadering duurde' zonder pause van II tot 4% ure. Het U. D. meldt, dat de heer Richard Hol een uitvoerig werk heeft gecomponeerd voor gemengd koor, solo en orkest. De titel is «deVliegende Hollander". De tekst is vervaardigd door mr. J. E. Banck. De eerste uit kering van hel werk zal plaats hebben te 'sGravcnhage, bjj de inwjjding van het nieuwe gebouw voor kunsten en wetenschappen aldaar. Door het bestuur van de Pomologische vereeniging te Boskoop is be sloten de vruchten-tentoonstelling aldaar te houden op 27 en 28 September, alsmede Lot het houden ccucr dergelijke tentoonstelling, met planten en bloemen opgeluisterdte Rotterdam op 30 Sept. en 1 Oct. De prachtige koningsleeuw in de Rollcrdamschc diergaarde is dezer dagen gestorven. liet prov. gcreglshof in Noordholland heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen de beide jongelieden, die in den nacht van 30 op 31 Mei II. een wilde zwaan in Natura Artis Magistra den hals omdraaiden, en hel daarop verminkte dier een eind wegs met zich voerden, liet hof heeft hen schuldig verklaard aan diefstal bij nacht, door meer dan één per soon in de aanlioorigheid van een bewoond huis door middel van overklim- iniug gepleegd, en hen deswege veroordeeld elk tot een cellulaire gevange nisstraf van 3 maanden. Het hol heeft voorts den ter zake van moedwil- ligeii doodslag beschuldigden bakkersknecht C. L. F. Brand vrijgesproken. Voor de correctionele kamer van de arrond.-regtbank te Amsterdam stond gisteren te regt een persoon, 44 jaren oud, van welke hij ongeveer 25 in de gevangenis had doorgebragt. Op eene na beliep hij al zijne von nissen ten gevolge van diefstal. Thans is hij veroordeeld tot eene gevange nisstraf van 5 jaren. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren, na vooraf eene lang durige gesloten zifting te hebben gehouden, met algemeene stemmen aange nomen het gezamenlijk door de Amsterdamsche bank, de Banque de l'aris, de bankiers Raphael, de Rotterdamsche Bank en de bankiers Werlheim en Gompertz gedaan aanbod, om aan Amsterdam 17 millioen gulden te leenen, af te lossen in annuïteiten binnen 68 jaren tegen 4.73 pCt. per jaar voor rente en aflossing. De wijze, waarop die leening zal worden uitgegeven, wordt aan burgemeester en wethouders in overleg met de contractanten overgelaten. De mogelijkheid van het sluiten ecner premie-leening wordt in het raadsbesluit uitdrukkelijk aangenomen. Te Amsterdam is de schachtenmaker E.in wiens werkplaats, in de Schapenstcegin den nacht van II op 12 September brand ontstond, onder zware vermoedens dien brand opzettelijk te hebben gestichtin verzekerde bewaring genomen. De man had zijne werkplaats geassureerd voor ƒ2000. Door de ijverige nasporingen der policic is het gelukt betreffende die zaak een uitvoerig proces-verbaal op te maken, waardoor het waarschijnlijk is, dat de man zijn regtmatige straf niet zal ontgaan. Drie jaren geleden was eveneens brand ontstaan in zijne werkplaats, waarvan de oorzaak reeds toen zeer verdacht was, Bij de commissie, die zich te Amsterdam belast heeft met het inzame len van giften voor de door hel afbranden der suikerraflnaderij broodeloos geworden werklieden, is tot dusver ingekomen ƒ6435.27. Onder die 300 werklieden zijn 270 hoofden van gezinnen met 700 hulpbehoevende kinderen. In de Runstraat, bij de Prinsengracht, vindt men een dier kelderwo ningen of grotten, gelijk het volk ze pleegt te noemen, welke burg. en weth. thans zoo krachtig pogen door betere woningen te vervangen. Deze «grot" wordt bewoond door een vader en moeder, met 7 kinderen, enkde van welke op den grond slapen. In den afgeloopen nacht werd de vader gewekt door het krijten der kinderen. Hij springt uit de bedstede en vindt de kleinen tot de borst in het water. Een pijp der waterleiding was ge barsten en de kelder liep vol water. Niet zonder moeite werden de kinde ren door de ouders gered. Hbl 's GRAVENHAGE, 17 September. Tol leeraar ain de rijks hoogerc burgerschool te) Middelburg is be noemd de heer E. J. L. Schaefer, thans leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Helmond. Aan den Oost-Indischen ambtenaar C. A. W. Strauss, gewezen chef van het teeken-bureau bij de statistieke opname van Java, laatstelijk met verlof in Europa, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst verleend. 's Konings aankomst van het Loo in de residentie is bepaald op mor gen namiddag ten 5 uur 55 min., met een extra-trein van de Rijnspoorweg maatschappij. De minister van buitenlandsche zaken zal Maandag aanst. geen gehoor verlecnen. Den 6dc° Julij, 's middags omstreeks 3 ure, zagen een paar mcnschen dat zekere D. M., oud 26 jaren en schoenmaker van beroep, bij zjjn zuster te Leiden het raam harer woning binnenklom en het raam achter zich digt deed. Men zag hem niet weder vertrekken en toen later zijn zuster te huis kwam, bevond zij dat een kast opengebroken en twee doosjes, een met ruim 6 en een met gouden voorwerpen, verdwenen waren. Bedoelde persoon, tegen wieu dadelijk vermoedens waren gerezen, bekende heden voor het hof in Zuidholland, dat hij zich aan dat feit had vergrepen. Het geld had hjj verteerd en het doosje met het goud verborgen in den grond. Het drinken van een borreltje was weder de oorzaak. Adv.-gen. mr. van Maanen eischte eene veroordeeling tot gevangenisstraf van 6 maanden tot 5 jaren. Mr. van der Burch verzocht de oplegging eener zachte straf. Het hof veroordeelde hem tot 2 jaren gevangenisstraf. Wieniawski heeft gister avond de kennismaking met het Ilaagschc publick hernieuwd door een concert in den Franschen schouwburg. De be roemde violist, die, na eene op hoogst verdienstelijke wjjze uitgevoerde ouverture van het orchest, voor het publiek optrad, werd al dadelijk met de levendigste toejuichingen begroet, die slechts afgebroken werden toen hij bet concert van Mendelssohn begon voor te dragen. Innig kunstgenot was 't het meestergcwrocht door zulk een meester te hooren uitvoeren, temidden van eene aandachtige stille in de volle zaal. Bij liet spelen van eene zijner composition: de fantaisie op de motieven van Faust, sprong eene snaar van zijn instrument. Dergelijke interruptie, gevolg van eene vochtige atmosphecr, trof hem, zeker tot leedwezen van zijn auditorium, tweemalen, maar bij den laatsten keer verwisselde hij zijn kostbaar instrument tegen dal van een der leden in bet orchest eene beleefdheid, die de goedkeuring van liet publiek allzins wegdroeg. Aan het einde zijner voordraglen viel hem de algemeene toejuiching ten deel en aan het terugroepen kwam geen einde. ENCELAN D. LONDEN16 September. Volgens bcrigten uit Gape Coast, zou koning CofTi gevaar loopen van door zjjn onderdanen afgezet te worden; zelfs zjjn moeder zou tegen hem 7 pari jj gekozen hebben. FRAHKRIJ K. Niet alleen de regeringspartij en de repubtikeinsche partij, maar ook de legitimistische partij rekenen zich eene zedelijke overwinning toe bjj de laatstgehouden verkiezing, liet voornaamste orgaan der legitimisten, l'Union. beweert namelijk dat alle 52000 kiezers, welke zich van de stemming ont hielden, zijne geestverwanten varen, die aan de stemming geen deel namen, omdat zij aan geen enkelen der drie gestelde candidaten hunne slem konden geven. Naar deze beschouwing zou dan de legitimistische partij onder de bevolking van Maine-et-Loire meer voorstanders tellen dan eenige andere. De leiders der Bonapartislische partij hebben eene bijeenkomst gehouden om te overleggen wat haar bij de herstemming te doen staat; men schijnt in die bijeenkomst niet tol overeenstemming te zijn gekomen, hetgeen wei nig verwondering kan wekken, daar ook de bladen, die partij toegedaan, eene zeer uilcenloopendc houding bij de herstemming aanraden. Hel proces in zake de ontvlugting van Bazaine is op 14 Sept. voor de correctionele regtbank van Grassc begonnen. Van de acht beschuldigden waren luit.-kolonel Villette, de ex-kapitein Doincau en Barreau (de knecht van Bazaine) gearresteerd; de vijf anderen: Marc-Marchi, (de directeur van de gevangenis) en vier gevangenbewaarders: Gigoux, Plantin, Lctcrme en Lefrangois waren op vrije voelen; een negende beschuldigde, Alvarez Ruil, is voortvlug!ig. De directeur van de gevangenis en de gevangenbewaarders slaan teregt wegens onachtzaamheidde drie overigen wegens medcpligtig- lieid. De kapitein-commandant van het garnizoen op St. Marguerite. Réraiul, verklaarde als getuige, dat naar zijne opvatting Bazaine ontsnapt moet zijn door middel van een touw. Luit. Heyrand was van hetzelfde gevoe len. Hij zelf had tweemalen de afdaling op die wijze met het grootste gemak verrigt. Andere getuigen echter meenden, dat het afdalen door middel van een touw eene onmogelijkheid was. maar dal een ladder noodig geweest zou zijn. Verder bleek uit het getuigenverhoor, dat Marchi eerder gestreng dan toegevend voor zijn gevangene was. Eenmaal zelfs had hij gedreigd Bazaine een kogel door hel hoofd te jagenwanneer hij beproefde te ontsnappen. SPANJE. De Gaceta berigt dat in een gevecht bij Sanguesa vijftien Carlisten ge dood en een groot aantal gekwetst zijn. De brigade Arrundo heeft de Car listen die door Mora aangevoerd werdenin de omstreken van Solsona ge slagen. De Carlisten hebben eene poging gedaan om in Arragon door te dringenmaar zijn daarin door den generaal Moriones verhinderd geworden. De brigade Reina heeft de Carlistische benden van Villalain verslagen. Omtrent den aanval der Carlisten op den spoorwegtreinwaarop zij meenden dat de gezanten van Duitsehland en Oostenrijk zich bevonden, schrijft de Madridsche Imparcial«De schoten, welke de Carlisten Maandag den 7dt" dezer tusschen Mave en Aguilar tegen ecnen spoorwegtrein losten,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2