LEIPSCHE COll OT. 1874. DONDERDAG 17 SEPTEMBER. STADS- BERICHTEN. PATEMTBIADEU. BINNNLAIN DSCII13RÏGTËN. W°. 218, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Fcrslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prys der Adverlentiön is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De DURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat de ingevulde patentbladen over het jaar 1874/5, voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restanten van de wijken III, IV, V en VI bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, door de belanghebbenden zeiven kunnen worden afge haald, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en met den ÏO11"1 September e.k.; terwijl na het verstrijken van dien termijn dc onafgehaalde palentbladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16 September 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 16 September. Van wege de kamer van koophandel en fabrieken alhier wordt ons medegedeeld, dat het uitvoerend comité van het op 21, 22 en 23 dezer loo- pende maand te Brussel te houden congres ter bevordering van eenheid in de nommcring der garens allen tot deelnemen uitnoodigt, die in dit voor de linnen-industrie en den handel gewiglig onderwerp belang stellen. In 1873 werd dit congres te Weenen gehouden. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per stoomschip Foor- waarts, van de maatschappij Nederland, geschiedt te Helder den 18CD Sep tember, na aankomst van trein II van den Noordholl. spoorweg, ten 7.30 des avonds. Dc laatste ligting alhier heeft plaats ten 1 uur des namiddags, voor drukwerken een half uur vroeger. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdlties- dislrict Tiel. in de plaats van mr. C. T. baron van Lynden van Sandenburg, zjjn uitgebragt 1773 stemmen. Er moet cene herstemming plaats hebben tusschen dc heeren mr. 11. A. ridder van Rappard die 820 en mr. 11. J. Djjckmeesler die 817 stemmen erlangde. Op den heer J. Wolbers hadden zich 124 stemmen vereenigd. Te Leeuwarden is door de kiesvereeniging Leeuwarden, na levendige beraadslagingen, de heer de Iloo van Aiderwerelt op nieuw lot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. Op hem werden 31 en op den heer Franssen van de Putte 30 stemmen uitgebragt. Door de jury van tentoonstelling van schilder- en andere werken van levende meesters, te Amsterdam zijn de volgende bekrooningen toegekend: Kon. groote gouden medaille voor verdiensten, alleen voor Nederlandsche kunstenaars, aan n°». 434, /'Katjens spel", en 435. «Een drift schapen", beide door mevr. 11. Ronner, te Brussel. Stedelijke medailles aan: n°. 49, ^Blin demannetje", (marmer) door den heer Franc. Barzaghi, te Milaan-, n°. 68. Wallachijsche beerenleiders in Bretagne ontschepende", door den heer Brunet Ilouard, te Fonlaincbleau; nn. 370, '/Winterlandschap bij avondstond", door den heer L. Muuthe, te Dusseldorp; n°. 408, «Een tafereel uit het Italiaan- sche volksleven", door den heer C. F. Phlippcau, te Amsterdam: n°s. 481, "De Plaatsvervangers", en 482"De Slroopers", (gravures) beide door den heer II. Slnyter D.Jz., te Amsterdam; n". 523, "Goede nacht", door den heer II. Valkenburg, te Amsterdam. Tot conrector aan de Latijnsche school te Dordrecht is benoemd de lieer M. C. Tideman, rector der Latijnsche school te Zalt-Bommel. Ter correctionele zitting van de arrond.-regtbank te Rotterdam, meldt de N. R. C. moest gisteren, bij de behandeling eener strafzaak tegen een bediende van eene handelsfirma, beschuldigd van ten nadeelc dier firma eenige koffij te hebben ontvreemd, als getuige worden gehoord de vrouw, met wie de beklaagde zamenwoont, en wel over het feit of het zakje, waarin de koffij gevonden werd, hetzelfde was waarin door haar, 's morgens van den dag waarop de diefstal gepleegd werd, de boterhammen van den be klaagde waren gedaan, welke aanwijzing alzoo zeer in het nadeel van den beklaagde wezen kondie zelf ontkende. De vrouwdie bij de policie het zakje herkende, legde thans op de zitting, onder eede, eene verklaring al, geheel in strijd met de vroegere. De commissaris van policie, die hare ver klaring in zijn proces-verbaal had gerelateerd, werd ontboden en bevestigde de voor hem afgelegde verklaring, doch de getuige bleef volharden en ont kende ooit anders te hebben verklaard. Ofschoon door den president her haaldelijk gewezen op het onwaarschijnlijke harer verklaring en ondanks diens zeer ernstige vermaning om toch de waarheid te zeggen, bleel de vrouw ontkennen iets van het bedoelde zakje te weten. De subst.-officier mr. van Hamel bragt zijnerzijds ernstig en gemoedelijk de vrouw onder het oog, dat zij dwaalde, zoo zij meende dat hare valsche verklaring ten voor- deele van haren minnaar strekken zou, en poogde haar van houding te doen veranderen, doch niets baatte, zoodat het O. M. de onmiddellijke inhechte nisneming van deze getuige requireerde, die door de regtbank, na eenige oogenblikken van beraad, werd gelast. De vrouw bleef zeer bedaard bjj de uitspraak, doch toen zjj in den gevangenwagen moest plaats nemen, kwam het tot eene uitbarsting en slechts met moeite kon zjj getransporteerd worden. Het Hbl meldt: In het Paleis voor Volksvlijt ligt de ballon ten halve gevuld, waarmede de heer Eugène Godard eerstdaags zal opstijgen uit den tuin van het paleis. Mevrouw Godard houdt voordraglen over de "ballons- poste" en over de luchttelegraaf, die zeer belangwekkend zijn. Een //matinee musicale aérostatique" wisselt de belangrijke mededeclingen van mw. Godard af. Waarschijnlijk zal aanst. Zalurdag de opstijging plaats hebben. De ballon heet le Méteore en meet 1200 kub. M. Zeven personen zullen de reis kunnen medemaken. Sedert Nadar's opstijging op 14 September 1865 heeft Amsterdam dergelijk schouwspel niet gezien. Te Utrecht is 'eergisterenonder voorzitting van den heer S. Brouwer, te Abcoudede 24s,t algem. vergadering der broederschap van candidaat-nolaris- sen in Nederland gehouden, die door een groot aantal leden werd bijgewoond. Het verslag, door het hoofdbestuur uitgebragt, deed den gunstigen toestand dezer vereeniging kennen, waarvan thans ongeveer 300 candidaat-notarissen leden zjjn, terwjjl ruim 80 notarissen als honoraire leden zijn toegelaten. De toestand der geldmiddelen was meer dan voldoende, terwjjl het tijdschrift Recht en Wet en het Weekbl. voor Notaris-ambt en Registratie bleken de belangstelling van het regtsgeleerd publiek voortdurend gaande te kunnen houden. De volgende algemeene vergadering, tevens gewijd aan de viering van het 25-jarig bestaan der Broederschap, zal te Amsterdam gehouden worden. Vier personen te Zwolle, die ter gelegenheid van het krooningsfeest hunne woningen hebben versierd met dennengroen, dal zij uit een hun niet toebehoorend bosch hadden weggehaalden te dier zake door de regtbank te Zwolle zijn veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf, de drie eersten van veertien en de laatste van acht dagen, hebben van Z. M. den koning kwijtschelding van die straf bekomen. Onder Twello is een blok huizen, bewoond door zes gezinnen, alge- brand. De brand moet ontstaan zijn door het spelen van kinderen met lucifers in de nabijheid van hooi. dat in brand geraakte. Treurig is het vooral dat deze brand een menschenlevcn heeft gekost. Een man is onder een nederslaanden muur geraakt en spoedig daarna overleden. Men meldt uit Maastricht: Ten voordeele van het gesticht voor zieken en krankzinnigen, zijn door den heer Cruis, vroeger te Maastricht, laatst te Brussel wonende en aldaar onlangs overledenaan het burgerlijk armbestuur p. m. 54 hectaren landerijen, ter waarde van ongeveer/ 125,000 vermaakt. Ook eenige Belgische hospitalen of zieken-inrigtingen zjjnnaar men zegt, op soortgelijke wijze door den afgestorvene bedeeld. Te Mccrssen had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Een metse laar, met den trein aan het station aangekomen, is aan de tegenoverge stelde zijde van het perron uit den wagen gegaan; hij viel tusschen de rails juist toen een goederentrein daar passeerde. l)e ongelukkige werd verpletterd. Aan een brief uit Atchin ontleent het 11. D. het volgende: Met de Atchinesche zaken gaal het iels vooruil; de kustlandjes beginnen zoowat alle, door de bemoeiingen van de daar gestationeerde oorlogschepen, de Ilollandsche vlag te hijschen. Meest alle krijgen een cadeau in geld of andere zaken, die de vorstjes conditioneren, en dan wordt op een goeden dag de vlag geheschen en gesalueerd door het slationschip; heel veel be- teekent die geschiedenis nog wel niet, want in verscheiden van die staatjes waarschuwt de vorst, niet aan den wal te komen, daar men waar schijnlijk door de bevolking vermoord zou worden. Op papier slaat de vlag-hijsching heel aardig, maar de buitenwereld weel niet hoe de zaken zijn. Misschien komt de boel echter op die manier langzamerhand in orde.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1