een plaat, vooratellende de Ned. Maagd, het woord rigtende tot mevrouw Spanje. Zjj zegt: «Ge scholdt ons driehonderd jaren geleden boeven en piraten, nu ondervindt ge hoe wezenlijke hoeven en piraten het land teisteren. Nu, als onze erkenning u helpen kange hebt ons ten slotte toen ook erkendal was het noode 'sGRAVENHAGE, 14 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, kamerheer des konings in buitengewone dienst, te 'sHage, j tot het dragen der versierselen van reglsridder der Johanniter-orde, waartoe hij door den Duitschen keizer, koning van Pruissen is bevorderd. De adelborst 3e kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willems oord C. M. Roeiers van Lennep is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Met 1 Oct. aanst. worden geplaatst aan boord van het schroefstoom- schip Prinses Maria: de luit. ter zee 1' kl. G. van Herwaarden, als leoffi cier; de luitt. ter zee 2' kl. P. M. W. T. KraijenhofF van de Leur, J. H. Mijer en C. F. A. Gregory; de adelborsten le kl. P. C. de Winter en H. M. La Chapelle; de officier van gezondheid le kl. L. P. Vlaanderen, en de offi cier van administratie 2' kl. J. P. Faubel. Volgens een bij het dep. van marine ingekomen telegram zijn de schroelsloomschepen Ponlianak en Bandjermassingonder bevel van de luitt. ter zee le kl. J. 11. Commijs en E. L. Ehnle, den Uden dezer te Atchin aangekomen. Z. M. de koning zal aanstaanden Vrijdag omstreeks 6 ure per Rijn- spoor van het Loo alhier terugkeeren. 11. K. 11. prinses Marianne is heden ochtend naar Rotterdam vertrokken. De hertog van Tetuanminister van Spanje bij de Nederlanden en Bel gië, is Zalurdag avond in de residentie aangekomen. De nieuwbenoemde titularis zal, naar men verneemt, na 'skonings terugkomst van hel Loo te dezer stede, zjjne geloofsbrieven aan Z. M. ter hand stellen. In de gemeenteraadszitting van morgen is o. a. aan de orde gesteld de beraadslaging over de plaats, waar het standbeeld van wijlen mr. J. R. Thorbecke zal worden opgerigt. De heer dr. G. 11. Lamers, benoemd tot hoogleeraar te Groningen, heeft gisteren avond in de Groote kerk, voor cene talrijke menigte, zijne afscheidsrede als predikant bij de hervormde gemeente gehouden, naar aan leiding'van Rom. I vs. 16. De heer Henry Wieniawski, wiens komst te dezer slede reeds vroeger aangekondigd is, zal Woensdag avond in den Franschen schouwburg op treden en ecnige composilien, o. a. het Preludium van Bach en de groote fintaisie op Faust, voordragen. De heer Wieniawski komt uit New-York, waar hij, gelijk in vele deelen van Europa, wederom lauweren mogt in- oogsten; hij is thans, ter vervanging van zijnen kunstbroeder Vieuxtemps, aan het conservatoire le Brussel verbonden. Aanstaanden Zaturdag zullen de escadrons van het 1» reg. huzaren, die te Milligen gekampeerd hebben, alhier terugkeeren. In den afgeloopen nacht is een welgekleed manspersoon aan de Man- f ritskade vlak tegenover de infanlerie-kazerne in het water geloopen en, na geruimen tijd met den dood geworsteld te hebben, in de diepte verdwenen. Men zegt dat twee nachtwakers, die op het hulpgeschrei waren toegesneld, aarzelden den drenkeling bij te springen en toen eene andere poging tot redding hebben beproefd door hem een boomstok, dien zij van eene schuit hadden weggehaald, toe te steken, maar daarin niet zjjn geslaagd. liet lijk is door middel van dreggen te voorschijn gehaald. Ill'ITKM.AMlSCliK BKHIGTKW. K»G ELAND. LONDEN, 13 September. In de mailberigten van de Kaap de Goede Hoop, door de Times mede gedeeld. wordt onder anderen het volgende gezegd: »De opening van het Suezkanaal blijkt aan de haven van de Kaapstad niet zoo veel afbreuk te hebben gedaan als velen verwachtten. Uit dezer dagen openbaar gemaakte opgaven blijkt dat in het jaar 1873 meer schepen en grooter tonnemaat in de Tafelbaai aanwezig waren dan aldaar in de laatste tien jaren waren gezien. In 1864 liepen 210 schepen de baai binnen, in 1873 daarentegen 409. of tweemaal zoo veel. Donderdag avond heelt op den Great Eastern Railway te Thorpe, twee mijlen van Norwich, een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Vijftien personen werden gedood en dertig gewond. De posttrein van 8.40 des namiddags van Great Yarmouth komende slootte op den sneltrein van Norwich. De schok was verschrikkelijk. De beide locomotieven liepen loodregt tegen elkaêr op; al de rijtuigen werden nagenoeg verbrijzeld; beide treinen lagen geheel door elkaêr. De beide machinisten en de beide stokers werden onmiddellijk ge dood. De ramp is ontstaan doordien de sneltrein van Norwich te vroeg is vertrokken. Twee conducteurs werden ernstig gewond, terwjjl verscheiden gekwetsten er waarschijnlijk niet van zullen opkomen. llicr te lande gaal een adres aan de aartsbisschoppen en bisschoppen ter onderteekening rond, waarbij men opkomt tegen een ander aan dezelfde prelaten gerigt adres, dat reeds vele ondertcekeningen draagt, waarin ge vraagd wordt om een afzonderlijk plegtgewaad voor de geestelijkheid bij de bediening van het II. Avondmaal. Te Newport had dezer dagen een bokspartij plaats, waarin een der kampvechters zijn tegenpartij met een slag den schedel spleet, hetgeen den dood ten gevolge had. De man werd in hechtenis genomen op beschuldiging van manslag en de twee vrienden der kampvechters zijn aangeklaagd als medepiigtigen. FRA.VHS IJ li. De maarschalk-president heelt le Rijssel de kerk St. Maurice bezocht. Hj werd er ontvangen door den kardinaal Rcgnier, die hem de verzekering gaf van de medewerking der geestelijkheid, die eene zending des vredes heeft. Mac Mahon ontving vervolgens een aantal voorname ingezetenen, die hem verzekerden van hun vertrouwen op zijn bestuur. Hij betuigde hun zijn dank, onder verklaring dat hij vastberaden en vertrouwend de hem op gelegde taak zal voortzetten. De minister van justitie, de heer Tailhand, heeft te Aubenas, zjjne ge boorteplaats, eene rede gehouden, waarin hij eene rooskleurige schets geeft van den toestand des lands. Hij zeide o. a.: De pogingen van den maarschalk Mac Mahon zijn met een goeden uitslag bekroond. Frankrijk verheft zich weer; overal is de orde verzekerd, worden de wetten gehoorzaamd en dat boezemt allen een volstrekt gevoel van veiligheid in; het vertrouwen wordt herboren en daarmede de voorspoed. De minister wordt wegens deze rede door verschillende bladen hevig aangevallen. Het verkoopen van de Evenement op de openbare straat is verboden. Volgens la France zou bij het onderzoek, door generaal Lewal inge steld, gebleken zijn, dat niet mevrouw Bazaine zich met Alvarez de Ruil in het bootje bevond, waarmede Bazaine bjj zijn vlugt van Ste. iMarguerite werd afgehaald, maar de heer Doineau, als vrouw vermomd. Mevrouw Bazaine nam aan de bevrijding geen deel en ontmoette haren man eerst in de sloep van de Barone Ricasoli, die den vlugteling opwachtte. De wederopbouw van de Veudöme-zuil kost meer geld dan waarop gerekend was. Ilet crcdiet van 250,000 fr., den minister van openbare werken bij eene bijzondere wet toegestaan, is niet voldoende. De uitgaven boven dit cijfer bedragen nu reeds 41000 fr. Woensdag heeft met groote plegtigheid de inwijding plaats gehad der nieuwe Israëlitische synagoge in de rue de la Victoire te Parijs, waaraan 10 jaren lang gebouwd is en die ruim twee millioen fr. heeft gekost. Voor het hof van assises van de Seine stond dezer dagen teregt zekere kruidkundige Moreau, 35 jaren oud, aangeklaagd van in Augustus 1873 en in Mei jl. de twee vrouwen, met welke hij achtereenvolgens in het huwelijk was getreden, door vergif omgebragt te hebben, met het doel om zich in het bezit van haar vermogen te stellen. Met zijne eerste vrouw was hij derdehalf, met zijne tweede naauwelijks eene maand gehuwd, toen zij het slagtoffer zijner misdadige aanslagen werden. Moreau is tot het einde toe alle schuld blijven ontkennen. Hij heeft echter de gezworenen niet van zijne onschuld overtuigden is ter dood veroordeeld. i Uit Konstantinopel meldt men dat de slad Panderma. aan de zee van Marmora, in den nacht van de op 7 Sept. door brand is vernield; slechts een 30-tal huizen bleef gespaard. ITALIË. De ministerraad heeft zich bezig gehouden met den treurigen toestand der openbare veiligheid op Sicilië en de verordeningen goedgekeurd, waar omtrent de ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog met elkander overeengekomen waren. Dien ten gevolge zou, volgens de Opinione, de militaire bevelhebber op genoemd eiland al de te nemen maatregelen leiden; voorts zou het corps carabiniers of gendarmes met 1600 man vermeerderd en deze versterking groolendeels naar Sicilië gezonden wordeneindelijk zou de minister van justitie aan de gereglelijke autoriteiten de vereischte instruction doen toekomen, terwijl de minister van finantiën uit het reser vefonds 500,000 lire ter beschikking zou stellen om onvoorziene kosten te bestrijden. DIIIT8CHLAND. De keizer heeft Z. K. II. prins Alexander der Nederlanden benoemd tot ridder der orde van den Zwarten Adelaar en hem de insigniën eigen handig aangeboden. Naar men met zekerheid verneemt zal de begrooting voor oorlog voor 1875 met 44 en die voor 1876 met 16 millioen th. verhoogd worden. Het Pr. Folksblatt deelt mede dat om den keizer bjj gelegenheid van het Sedan-feest geluk te wenschen uit alle deelen des rijks telegramipen ten liove zijn ontvangen. Er heeft eene voorloopige sortering dier telegrammen plaats gehad. Daaruit heeft men opnieuw ontwaard, dat het nationale feest in alle deelen des rijks met gelijke geestdrift is gevierd; dat de katholieke gedeelten in dit opzigt niet behoeven achter te staan bij die streken van het rijk, waar uitsluitend een protestantsche bevolking woont, of welke een ge mengde bevolking hebben. OOST-I Nf DIE. BATAVIA. 1 Augustus. Terwijl het. meldt de Loc., tot hiertoe bij het militair departement een vast gebruik was, om de voor eene expeditie bestemde officieren onge vraagd bij de daaraan deelnemende corpsen over te plaatsen, schijnt men thans ten aanzien van den oorlog met Atchin van dien regel te zijn afge weken, door tot de officieren de vraag te rigten, of zij al dan niet gene gen zijn aan dien oorlog deel te nemen. Het Pad. Bbl. verneemt omtrent den te Atchin aan le leggen spoor weg, dat de rails reeds voor een deel gelegd zijn, hetgeen doet vermoeden, dat de spoorweg zich zal oplossen in een op de rails der tramway loopende locomobiel. Volgens mededeeling toch was men nog slechts deze wachtende. De telegraphischc gemeenschap tusschen Batavia en Padang is door zware stormen vijf dagen achtereen gestoord geweest. Te Padang heeft op 21 Julij een hevige noordwestenwind groote schade aan huizen, boomen en planten aangerigt. Bijna geen huis is onbeschadigd: in onderscheiden buurten liggen niet slechts een groot aantal aroeboomen en enkele telegraafpalenmaar gehcele bamboezen huisjes en hutten tegen den grond. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagende gewezen ingenieur 2' kl. bij den waterstaat A. A. Overgaauw Pennis; op verzoek, eervol, de ambtenaar op wachtgeld C. C. L. de Puyt, en de opzigler 3e kl. bij het boschwezen op Java en Madura G. Knijfl. Benoemd: tot adsist.-resident van Malang (Pasoe-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2