LMDSCIIË COURANT. 1874. M°. 210. DINGSDAG 15 SEPTEMBER. ST A DS-BERICHT EN. BINNE.NLANDSCIIK BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 49 [blad 54) der Handelingen van den Gemeenteraad BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Franciscus Bextz, winkelier, wonende alhier, daarbij verzoekende om het perceel aan de Marendorpsachtergracht n°. 26 tot bewaarplaats van petroleum te mogen inrichten; b. Arnoldus Josephus Wijtenrurg, koopman in brandstollen, mede alhier woonachtig, waarbij hij verzoekt om de perceelen in de Kerksteeg en aan hel Levendaal n°. 1, 18, 18™»' en 22. tot magazijn van brandstoffen te mogen inrichten en gebrui ken; en c. Meindert Hdibert Fontein, koopman alhier, houdende verzoek om hel pakhuis aan het Utrechtsche Veer n'. 2 tot magazijn van brand stoffen te mogen inrichten en gebruiken; Gelet op de Koninklijke besluiten van 31 Januari 1824 en 29 April 1864 (Staatsblad li». 19 en n". 39); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op hel Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 17d™ September aanst. 's voormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 14 September 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 September. Bij dc heden gehouden openbare verknoping van cokes, van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ67.— ƒ29. ƒ6.— en ƒ2.95 en de laagste prijzen 57. -, ƒ29.— 5.70 en ƒ2.85. Door den kerkerand der Ned. herv. gemeente is besloten dat in den vroegen morgen van Zalurdag 3 October aanst. in de llooglandschc en Mare- kerken een dankstond zal worden gehouden. Door het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam zijn o. a. benoemd tot lid-consuliant van dat genootschap prof. J. A. Boogaard en prof. T. Zaajjer, te Leiden, en tot lid de heer H. Witte, te Leiden. De heer dr. H. W. van der Mey, prorector aan het gymnasium alhier, heeft voor de benoeming tot rector te Arnhem bedankt. lieden morgen om 3 uur rukten uit de legerplaats te Milligen dc mili ciens der liglingen van 1870. 1871 en 1872, onder bevel van dezelfde offi cieren van het garnizoen te dezer stede, die deze troepen daarheen hebben geleid. Zondag avond bragten de gezamenlijke officieren in het kamp met de drie muziekcorpsen den kommanderenden generaal Beeckman eene serenade. De miliciens der ligling van 1871 behoorende lot de verschillende compagniën van het le en 2' reg. vesting artillerie, die den 27«" der vorige maand tot deelneming aan de oefeningen in het kamp te Zeist onder de wapenen zijn gekomenzullen den 23'" dezer weder met onbepaald verlof huiswaarts vertrekken. Bij kon. besluit van 10 Sept. jl. is bepaald dat met ingang van 1 Ja- nuarij 1875 het beheer van de rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen van het departement van binnenlandsche zaken zal worden overgebragt naar het departement van justitie. Het bewind der vereeniging van en voor Nederlandsche industriëlen heeft reeds, in antwoord op de door de algemeene vergadering in overwe ging gegevcne herbesleding voor de spoorwegbrug over de Nieuwe Maas te Rotterdam, van den minister van binnenl. zaken berigt ontvangen, dat wel een misstelling in het bestek is ingeslopendoch dat deze in lijds ter ken nis gebragt werd van allen, die zich bij de aanwijzingen hadden aange meld, zoodat er geen onregelmatigheid heeft bestaan, noch redelijke grond voor herbesteding aanwezig is. Bij de Zaturdag door de directe der marine te Amsterdam gehouden openbare aanbesteding van goederen ten behoeve van het dep. van marine in Nederl. Indië, zijn als minste inschrijvers bekend geworden: Bestek n*. 1 (Riga masten) de hh. Bondix en Zn., te Amsterdam, ƒ15830; n". 2 (ijzer), W. Bernett C0. aldaar, ƒ42187.20; n°. 3 en 4 (ijzer), de kon. Ned. grofsmederij, te Leiden, ƒ7089 en ƒ87618.50; n°. 5 (vlampijpen), Stok vis Zn., le Rotterdam, ƒ12082; n°. 6 (poetskaloen), de Heyder en C°.. te Leiden2350. Uit Gouda meldt men dat II. M. de koningin en Z. K. H. prins Fre- derik Zaturdag morgen ten 10 ure aldaar zijn aangekomen, ten einde de beroemde Goudsche glazen en het museum van oudheden te bezigtigen. Aan bet station werden de vorstelijke personen ontvangen door den burgemeester, in tegenwoordigheid van vele civile en militaire autoriteiten, en bood de jongejuffrouw Viruly II. M. een bouquet aan. Overal waar de stoet pas seerde, bleek door het uilsteken van vlaggen en het gejubel der bevolking, dat Gouda's bevolking groolen prjjs stelde op dit bezoek. Bij de kerk wer den de vorstelijke personen ontvangen door alle kerkelijke autoriteiten en door den president-kerkvoogd verwelkomd; ook werd H. M. door de jonge- jufvrouw lloogenboom een bouquet aangeboden. Ongeveer twee uren bragten dc doorluchtige personen in het tempelgebouw door. Zij begaven zich ver volgens naar het museum van oudheden, waar de mannen-zangvereeniging Apollo een paar liederen zong. Nadat de president der commissie de hooge gasten had toegesproken, werden de voornaamste voorwerpen uit het mu seum bezigtigd. Vooral de beker van Jacoba van Reijeren trok de aandacht van H. M., die ook hier herhaalde malen hare tevredenheid te kennen gaf over de talrijke merkwaardigheden, die reeds in zoo korten tjjd waren verzameld. Hierop namen de vorstelijke personen wederom plaats in hun rijtuig, om zich naar het slot 's Heeraertsberg te Bergambacht te begeven, waar Zr. M'. kamerheer baron van Hardenbroek van 's Heeraertsberg en Bergambacht de eer had de koningin en den prins te ontvangen. Ook Haas trecht is door de vorstelijke personen bezocht en aldaar hebben zjj de boer derij van den heer Bisdom van Vliet, burgemeester, bezigtigd. -- De burgemeester van Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat bij hem ten behoeve der werklieden, die door den brand op het Bickers-eiland van werk zijn verstoken, is ingekomen een som van 1420.92%, waarondereen gift van ƒ200 van II. M. de koningin. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de bliksem geslagen in eene woning onder Callantsoog. Door den feilen wind sloeg dc vlam van het eene perceel over op het andere, ten gevolge waarvan een 12-tal woningen, benevens de pastorie en het raadhuis, in de ascli zijn gelegd. De schade is groot en velen zijn van alles beroofd. Uit dc legerplaats te Milligen meldt men dat Zalurdag nacht een hevige storm uit het westen woei. Enkele tenten zijn omgewaaid; een planken cantine is geheel uiteengeslagen. Toen het morgenschot viel, werden dadelijk handen aan 't werk geslagen, want bijna alle uit- en toegangen stonden onder water. Er kwamen gereedschappen te kort om geulen te graven, dammen op te werpen, enz. Binnen de tenten zelf heeft men weinig of geen overlast van het water gehad. Bij arrest van het hof van Overijssel, is de koopman uit Amsterdam, die teregt stond ter zake van bedrog in den aard der koopwaar (thee), met vernietiging van het in deze zaak door de regtbank te Zwolle gewezen von nis, veroordeeld tot 20 dagen eenzame opsluiting en ƒ10 boete. Te Groningen is op de leening van ƒ196,000, rentende 4% pCt.ten laste van die gemeente geopend, ingeschreven eene som van ƒ1,068,000. In de vorige week werd uit eene weide onder Willemstad eene vette koe vermist. Toen de eigenaar haar niet op het spoor kon komen, kwam hij op het vermoeden, dat zij ontvreemd was, cn gaf daarvan aan de marechaussee te Klundert kennis. De aldaar gestationeerde brigadier begon dadelijk een onderzoek en weldra gelukte het liern te Oudenbosch een huid op te sporen, juist op het oogenblik dat zij zou verkocht worden en die door den eigenaar der koe dadelijk werd herkend. Een onderzoek had ten gevolge, dat een slagter, namens wien die huid was verkocht en op wien zware verdenking viel van de koe ontvreemd en geslagt te hebben, door de marechaussee in hechtenis werd genomen. Te Breda is Zaturdag een werkman aan den spoorweg door een manoeuvreerende locomotief aangereden. Terwijl hij op de rails aan bet werk was, had hij de locomobiel niet zien aankomen. Deze heeft hem nog een eindweegs voortgesleept. De man was zwaar inwendig gekneusd en kreeg bloedbrakingen. Hij is gisteren overleden. Onder het opschrift «Re hekken verhangen" geeft dc Spectator heden

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1