LEIPSCUE COURANT. 1S7 4. ZATURDAG 12 SEPTEMBER. 214. STADS-BERICIITEN. Feestviering op 3 October 1874. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN rekenen het zich tot een hoogst aangenamen plichtaan de ingezetenen kennis te geven, dat ZIJNE MAJESTEIT DE KONING op den 3den Oc tober aanstaande deze gemeente met een bezoek zal vereeren, ten einde de feestrede in de Pieterskerk en den historischeil en alle- gorischen optocht, die alsdan bij gelegenheid van het derde eeuw feest van Leidens ontzet zullen worden gehouden, bij te wonen. Burgemeester en Wethouders houden zich verzekerd dat deze mededeeling met onverdeelde vreugde en ingenomenheid zal worden vernomen, en vertrouwen dat een ieder, zonder onderscheid, zal willen mede werken om 's Konings verblijf alhier zooveel mogelijk te veraangenamen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris Leiden, 11 September 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwjjs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7den tot en met den 19den September e.k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hal/negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2 September 1874. E. KIST, Secretaris. PATENTSLADES. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het jaar 1874/5, voor sic wijken VII, VIII en IX, alsmede de restanten van de wijken III, IV, V en VI bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, door de belanghebbenden zeiven kunnen worden aige- baald, dagelijks, de Zondag uitgezonderdvan des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 5 September 1874. v. d. BRANDELER. UINNENLANUSCHE BEIUGTEN. LEIDEN, 11 September. Bljjkens bovenstaande aankondiging van burgemeester en wethouders heeft Z. M. de koning de uitnoodiging aangenomen om de plcgtige viering van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet met zijne tegenwoordigheid te verecren. Ongetwijfeld zal dit bcrigt met vreugde ontvangen worden, daar liet voldoening geelt aan den algemeenen wenscli. Het blijkt ook uit eene hierachter voorkomende oproeping dat reeds da delijk het plan wordt gevormd tot het zamenstellen eener eerewacht uit de burgerij, ten einde Z. M. waardiglijk te ontvangen. In de gisteren avond gehouden vergadering van de commissie ter oprig- ting van een gedenkteeken voor Leidens ontzet is door den penningmeester medegedeeld, dat de beschikbare gelden der commissie, na aftrek der uitga ven, thans lot eene som van 14500 zijn geklommen. De vergadering be sloot, het model van het gedenkteeken, dat door de heeren Koelman en Vogel geheel in gereedheid is gebragt, van 1 tot en met 8 October hier ter stede ten toon te stellen. Moge een ruim bezoek van sladgenooten en vreemdelingen de belangstelling in deze echt vaderlandsche zaak op nieuw aanwakkeren en krachtig bijdragen om binnen een niet te lang tijdsver loop het schoone kunstgewrocht te doen verrijzen, dat getuigen zal, hoe Nederland de groolc daden der vaderen in eere houdt. Het hoofdLestuur van de Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeniging heeft naar de algemeenc vergadering, die te Stuttgart zal gehouden worden, als zijn vertegenwoordiger afgevaardigd zijn medehoofdbestuurder d'. E. Cesar Se- gers, pred. te Leiden. Aan het bisschoppelijk klein seminarie Ilageveld te Voorhout is gisteren het 50-jarig priesterschap van den bisschop van Haarlem plegtig gevierd. De jubilaris, mgr. Wilmer, kwam met rjjluig ten ongeveer 11 ure langs den met groen en eerepoorten versierden wegbegeleid door eene eerewacht van 60 jongelieden uit het dorp, onder klokgelui aan het seminarie. Aldaar wachtte hem een 250-tal geestelijkenwaaronder men ook opmerkte mgr. 11. van Beek, bisschop van Breda. De jubilaris werd gecomplimenteerd door den hoogeervv. heer vicaris-generaal P. M. Snickers. In de kapel van het seminarie schaarden zich daarop de geestelijken met den jubilaris aan het hoofd en werd er het Te Deum aangeheven. Nadat die lofzang gezongen en daarmede de godsdienstige bijeenkomst besloten was, werd later, ten 1 ure, eene cantate gezongen, woorden van prof. J. A. de Rijk, muziek van prof. M. J. Lans. De vestibule van het seminarie, zoo ook andere gedcel-' ten van het gebouw, waren met groen en bloemen en toepasselijke opschrif ten versierd-, de groole leerzaal, ahvaar ten 3 ure het diner plaats had, prijkte o. a. met de wapenschilden van de verschillende dekanaten van dit bisdom. Tot subregent van het seminarie Ilageveld is benoemd de eerw. heer II. J. van der Burgh, in plaats van den eerw. heer D. Staas, die tot pas toor te Brielle is benoemd. De minister van binnenlandsche zaken heeft de aandacht van belang hebbenden gevestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip Voorwaartsvan de maatschappij Nederland, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 19de° September aanst. is bepaald. De daarmede te verzenden corresponden tie behoort uiterlijk in den namiddag van den 18lltn September aan het Nieuwediep aangekomen te zijn. De minister van binnenlandsehe zaken heelt bekend gemaakt dat de commissie, belast met het afnemen van het examen van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Junij 1865, zitting zal houden te Leiden, op Maan dag 21 September en volgende dagen. Het stoomschip Borneo is op 5 Sept. en het stoomschip Holland op 9 Sept. van Batavia naar Nederland vertrokken. Te Dellt werd gisteren op de veemarkt door den agent van policie aangehouden zekere A. YV., wonende te 's Gravendeel, wegens het ontvreem den van eene koe uit een weide, aan den Ablswoudschen weg, onder de gemeente Hof van Delft. De dader, die in 1871 van de veld artillerie, des tijds te Leiden in garnizoen, is gedeserteerd, is naar 's Ilage opgezonden ter dispositie van de justitie. Te Rotterdam is heden nacht ten twee ure een hevige brand uitge barsten in eene bakkerjj in de Lamsleeg, die in weinig tijds oversloeg iu twee panden op de Kaasmarkt, zoodat drie panden in een paar uren totaal waren uitgebrand; door den hevigen wind aangewakkerd, was het een ont- zettenden vuurgloed, waardoor de naaslbijzijnde panden, waaronder het politiebureau en raadhuis groot gevaar liepen; de algemeene vrees die men hiervoor koesterde, werd helaas! omstreeks vier ure maar al te zeer bewaar heid, daar de toren van het raadhuis vuur vatte en in een oogwenk in laaije vlam stond: aan het blusschen van dezen viel naauwelijks te denken, daar het water der brandspuiten den koepel niet konde bereiken; een half uur later surüe dan ook de windwijzer met donderend geraas door het dak van het raadhuis, een pijpleider van spuit 19 medeslepende, die echter slechts ligt gekwetst is; met schier bovenmenschelijke inspanning is het echter gelukt het raadhuis te behouden. Ten ruim 5 uur was men het vuur meester, waarbij een hevige regen zeer te stade kwam. De brand van den tore.u leverde een ontzettend doch prachtig schouwspel en verlichtte een groot gedeelte der stad. Den 9'1"' dezer is te Amersfoort de algemeene vergadering gehouden der Evangelische maatschappij. Des avonds te voren had eene openbare bijeenkomst plaats in het kerkgeb uw der Ev.-Lutherschc gemeente: waarbij als sprekers optraden d\ Francken. van Rotterdam, d«. Brouwer, vae

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1