RU I TUN LA N USUI IE RUE If. TEN. PER TELEGRAAF. FRANKRIJK. In het Joum. off. wordt liet besluit van den president der republiek afgekondigd tot goedkeuring van de verhooging van sommige invoerregten ten behoeve der stad Parijs. De gemeenteraad was uit geldgebrek slechts j noode overgegaan tot die verhooging van reglen, welke de sterke dranken, I azijn, minerale en dierlijke oliën, ijs in blokken, was en sommige bouw- j sloffen treft, en welker opbrengst op 3 millioen fr. wordt geraamd. De Rép. Frang. heeft van regeringswege de volgende waarschuwing ontvangen: Het blad la Rép. Prang, heeft, in zijn nummer van 6 dezer, j hij het beantwoorden van eene beschouwing van l'llniters, de fout begaan van het slechte voorbeeld, hetwelk dat blad gegeven had, te volgen en ge- j bruik te maken van eene taal, beneden de waardigheid der Fransche druk- pers. De regering heeft besloten dergelijke buitensporigheden voortaan niet meer te dulden. De heer Jules Simon heeft in eene te Reims gehouden- redevoering eene schels gegeven van den tegenwoordigen stand der partyen in Frankrijk. Naar zijne meening zou de linkerzijde van de nationale vergadering, die in de laatste drie jaren in getalsterkte, zamenwerking enz. heelt gewonnen evenwel geen vooruilzigt hebben, ook door partiele verkiezingen versterkt, een overwegende rol in de wetgevende vergadering te spelen, llij hoopte echter dat de uiterste regterzijde weldra de republikeinen zou steunen, om eene ontbinding der vergadering te verkrijgen. Te Parijs is eene insecten-tentoonsielling geopend. Deze dieren zijn in twee klassen verdeeld: in schadelijke en nuttige insecten. Elk beestje is met een speld bevestigd op een kaartwaarop in korte bewoordingen zijn vyanden gewoonten, voedsel, enz. enz. zijn nut of zijn schadelijkheid ver meld slaan. In een gedeelte van het gebouw worden de vogels tentoonge steld, die zich met insecten voeden. Ook hier vindt men by elk exemplaar een beschryving. DVITSCilLAND. Uit Posen meldt men: Onder de nonnen, opgenomen in het klooster der ongeschoeide Carmeliterinnen te dezer stede, 19 in getal, van welke 10 van buitenslands herkomstig, bevindt zich de weduwe van wijlen prins Wilold Czartoryski, geboren Grocholska uit Volhynic. Teil einde haar naar Frankrijk te begeleidenzijn te Posen aangekomen prins Wladislaus Czartoryski en de beide broeders der echtgenoote van wijlen prins Witold. De overige vreemde nonnen in het klooster, meerendeels uit Frankrijk geboortig, zullen binnenkort die inrigting insgelijks verlatenop grond van het bekende ministerieel besluit. Over den nieuw benoemden proost Kubeczak te Xions .is door den deken Rzcniewski, uil naam van den aposlolischen delegaat, de gro'ole excommu nicatie uitgesproken. Volgens een door de Ostsee Zeit. medegedeeld schrijven uit Warschau beginnen de gevolgen van hel jongste keizerlijke amnestie-decreet zich in l.itthauen allengs te openbaren. Hier en daar worden verbeurd verklaarde landgoederen aan de vorige eigenaars teruggegeven, zells de zoodanige, welke niet tot de in het decreet aangewezene categorie van verbeurd ver klaarde goederen behooren. Ook keeren meer en meer naar Siberië ver bannen personen naar hun Litthauer vaderland terug: velen daarvan hebben in Siberië huwelijken met Russinnen gesloten en moeten thans volgens de wet hunne kinderen in het Grieksch-orthodoxe geloof opvoeden. OOST-IN Dl F. BATAVIA. 29 Julij. De Indiër meldt het volgende: Men schrijft ons van Piuang, dat de gezagvoerder van een kustvaarder, die lusscheu Pinang en Atchin zaken deed, door kolonel Pel werd verdacht van pogingen om verstandhouding met den vyand aan te knoopen. Het schijnt dat eenige hoofden van de Atchinezen hem hebben opgedragen brieven over te brengen aan Sajid Ibrahim te Piuang en Abdul Rachman te Singapore. De eerste is de oud-minister van den Sultan van Atchin, die sedert vele jaren te Pinang woont. De an dere is de gewezen gezant van Atchin naar Turkije, die niet naar zijn land is teruggekeerd. De brieven hielden de verklaring in, dat de Atchinezen niet ontmoedigd zijn cn den strijd nog lang kunnen volhouden; dat zij even wel altoos hadden aangenomen dat Nederland magtigcr is dan zij, cn zij dus vroeg of laat bet onderspit zouden delven; dat zij derhalve genegen waren tot onderhandelen met het gouvernement van Ncderl. Indië en de tusschenkomst van de twee genoemde Atchinezen inroepen. Zij willen het souverein gezag van Nederland erkennen, maar verlangen dat Atchin zich als een inlandsche slaat gelijk zoo vele anderen kunne reconstrueren. Per telegraaf hebben Sajid Ibrahim cn Abdul Rachman zich tot de regering te Batavia gewend. Het gerucht wil, dal het antwoord luidt, dat de hoofden zich lot kolonel Pel moeten wenden en zich vóór alles tot onderwerping bereid moeten'verklaren. Men berigt ons verder van Pinang, dat de Atchi nezen niet genegen zouden zijn zich tot kolonel Pel te wenden, en dat hunne houding va.i dien aard is. dat zij van onvoorwaardelijke onderwer ping niet zullen willen hooien. Zij stellen zich nog altijd op een onafhan kelijk standpunt, en wenschen daarom met het gouvernement van Batavia te onderhandelen. Volgens de laatste berigten uit Atchin waren de prijzen van sommige artikelen in de eerste helft dezer maand buitensporig hoog. Eijeren zes voor 1een kip 2.50. Groenten waren alleen in blik te bekomen bij den tokohouder en kostten de helft meer dan te Batavia. De voorstellen van den lieer van Rees aangaande het invoeren van be lastingen hier te lande zijn naar Nederland verzonden, vergezeld van een ongunstig advies van den raad van Indië en een ongunstig van den gou verneur-generaal. De redactie van den Javabode meldt, dat haar, namens den officier van justitie bij den raad van justitie te Batavia, een bevelschrift is betee-j kend, waarbij tegen haar regtsingang met bevel van dagvaarding in persoon is verleend, als beschuldigd van door haar mail-overzigt van 18 Julij 1874 »de ingezetenen tot haat of minachting jegens de regering van Nederlandsch- Indië opgezet, en 's konings vertegenwoordiger in deze gewesten gesmaad en gehoond te hebben." In Cheribon heeft men twee vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ambtenaar, toegevoegd aan den resident der Z. en O.-afd. van Borneo, It. E. Broers. Ontslagen: op verzoek, eervol, de le hulponderw. aan de openb. 2e lagere school te Soerakarla G. F. R. Portier; de opzigter bij de spoorwegdiensten H. J. van der Linden; de klerk en tolk bij den controleur te Saleyer J. 11. Voll; de klerk op het adsist.-resid.-kantoor te Koeningan (Cheribon) A. P. van Amstel. Benoemd: tot adspir.-controleur by het bin- nenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura, de 2' commies bij het depart, van financiën J. Peelen; tot griffier bij den landraad te Cheri bon, de griffier bij de regtbank van criminele zaken te Djokdjokarta J. Landman; bij de post- en telegraafdienst: tot commies 2» kl., de telegra phist 2' kl. D. N. Teengs; tot commies 3' kl,de telegraphist 3e kl. L. G. Molier. Toegevoegdaan den resident der Z. en O.-afd. van Borneoten einde op diens bureau werkzaam te zijn, dc ambtenaar op wachtgeld H. VV. Backhaus. Door den directeur van justitie is goedgekeurd, dat is benoemd: tot buitengew. subst.-griffier bij de regtbank te 'l'agal, A. H. A. Labaar, adspir.-controleur bij het binnenl. bestuur aldaar; dat is ontslagen: eervol, als buitengew. subst.-griffier bij die regtbank, J. J. Donner, en dat is be noemd: tot buitengew. subst.-griffier bij die regtbank, M. C. II. G. Coenen, adspir.-controleur bij het binnenl. bestuur aldaar. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ltD luit. inlanleric C. I). A. van der Loo. Ontslagen: op verzoek: eervol, de klerk bij de mil. administr. Ch. E. Johannes. Departement van marine. Benoemdtot machinist bij het vak van scheepsbouw aan het marine-etablissement te Soerabaija, H. van Maaren, thans met de waarneming dier betrekking belast. MADRID, 9 September. De Gaceta meldt uit Havana dat Garcia, het hoofd van den opstand op het oostelijk gedeelte van Cuba. en generaal Guesada, een ander hoofd der opstandelingen, gevangen zijn genomen. BERLIJN, 8 September. De officieuse I'rov. Corr., het berigt mededeelcnde aangaande den aanval der Carlistcn op de Albatross, voegt er bij dat de bevelhebber van dat vaartuig wedcrkecrig vuur heeft doen geven en de zaak daarmede als afgedaan kan worden beschouwd. BREMEN, 9 September. De sociaal-democratische volksmenner Hasenclc- ver, president van de algemeene Duilschc arbeidersvereniging, die in hech tenis genomen was wegens beleediging van Bismarckis tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. LONDEN, 10 September. De werklieden der spinnerijen le Bolton hebben de loonsvermindering met 5 pCt. afgekeurd. Tegen het laatst der week zullen de spinners hunne fabrieken sluiten en 14,000 personen zonder arbeid zijn. De mijnwerkers in Durham en Lancashire hebben naar het schijnt ook besloten zich tegen de vermindering te verzetten. r LONDEN, 9 September. De Syrisch-Jacobitische patriarch van Anliochië is hier aangekomen, om van de regering te verkrijgen de vormelijke erken ning van zijne geestelijke regtsbevoegdheid over de Thomas-Christenen ter kuste van Malabar. HARIJS, 10 September. Graaf Parides Las Navas, zoon van generaal Zabala en adjudant van maarschalk Serrano, thans te Parijs, heeft aan Veuillot getuigen gezonden, met verlangen om voldoening over het artikel in den Vnivers, dat hij als beleedigend voor Serrano en het Spaansche volk aanmerkt. Veuillot antwoordde dat bedoeld artikel alleen betrekking had op den "openbaren persoon", en hij dus geen voldoening te geven heeft, zoodat hij die aan Serrano zeiven zou weigeren. MADRID. 9 September. Generaal Lopez Minto heeft de Carlistcn. bij Mora, in de provincie Teruelna een bloedig gevecht van tien uren versla gen, en de door hen krachtig verdedigde stad met hel kasteel ingenomen. De verliezen der Cariisten zijn zeer aanzienlijk. TROMSOE. 8 September. De leden der Oostenrijksche noordpool-expeditie zijn hier aangekomen. NEW-YORK, 8 September. De gele koorts breidt zich snel uit in liet zuiden. Een strenge toepassing van de quarantaine is gelast. Aanwinsten van het Kabinet van Pleisterbeelden, Tee- keningen en Prenten van dc Hoogeschool te Keiden, over 18J3-1814. GESCHENKEN. In de allereerste plaats vermeld ik het laatste geschenkdoor den heer N. C. de Gijselaar kort voor zijn dood in November 1873 aan hel kabinet vereerd. Ik mag niet nalaten hierbij de verdiende hulde te brengen aan de uitstekende belangstelling in het kabinet, door mijn hooggeacliten voorgan ger sedert jaren met der daad betoond. Het laatstelijk onlvangene, waaronder weder veel kostbaars, bestaat uit het navolgende: 1°. Teckeningen. als: een vijftal van Alex. Ver lluell. La Cour des Mi racles iVotre Dame de Paris van V. Hugo), rijke compositie met de pen; een groep bedelaars cn andere studiën op één blad en een siudieblad met caricaluren enz., beide met de pen getcekend; een mansbceld, caricaluur. met potlood, en een schrikkelijk moorddadig gerigt uit de riddertijden, met de pen op bruin papier en met wit gehoogd; eene gekleurde teekening, vele figuren voor eene boerenherberg, door B. Wolff naar A. van Oslade; een zeestrand met veel figuren, door L. de Koning naar J. van Goyen, gekleurd; teekening in dekverwdoor een onbekende naar Jan Steen, dezelfde voor stelling waarvan de gravure Dekend is onder den titelDe boer in vrolijken luimtwee stadsgezigtcn, door J. H. Prins; een gekleurd landschapje met koeijen, welligt door van Strij; een woelend water met schepen, in sepia, door van Strij; gezigt op dc rivier voor Dordrecht, door M. Schouman; een dorpsbuurt met figuren, door J. Janson; Rivouac van de kozakken te Hil versum 1813, door J. van Ravenswaay; IVoordwijk aan Zee, door W. L. Andi'cae, de vier laalsten in kleuren; kaartspelende boeren in een binnen huis, groote teekening met O. I. inkt, door A. J. Besters; een bordeel, met de pen cn geschaduwd met bruin, mogelijk door Jan Lis; vijf stuks studie-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2