LEIPSCIIE COURANT. 1874. YRLfDAG 11 SEPTEMBER. M°. 213. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCllE BERIGTElN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 15 der wet van 22 Juli 1873 (Staatsblad n». 116); Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen eerst daags met hare werkzaamheden binnen deze Gemeente een aanvang zal ma ken; terwijl levens een ieder wordt nitgenoodigd om de leden der Commissie, zijnde de heeren N. GLINDERMAN, Voorzitter. J. P. RIETBERGEN en J. VAN LITH, dagelijks, de Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen uit gezonderd, van des voormiddags acht uren tot zonsondergang toegang tot hunne gebouwen te verleenen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 10 September 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 10 September. De minister van binnenlandscbe zaken, overwegende, dat ten gevolge van het aannemen door den heer J. K. H. de Roo van Alderwerelt zijner benoeming tot majoor a la suite van het 4' reg. infanterie, de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdis- tricl Leeuwarden moet plaats hebben, heeft bepaald: dat die verkiezing zal geschieden op Dingsdag 29 September a. s.ren dat, zoo eene herstemming noodig is, die zal plaats hebben op Dingsdag 13 October 1874 daaraanvolgende. Wij vernemen dat aanstaanden Zafttrdag de nieuw gebouwde ijzeren brug over den Rijn tusschen de Vrouwenstegcn voor het publiek verkeer zal worden opengesteld. Het is een eenvoudig maar smaakvol bouwwerk en naar het schijnt van zeer soliede constructie. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de troepen te paard en na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen met den 1S,CD October aanstaande in werkelijke dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. Voor het geneeskundig staatsexamen, dat op Maandag 14 September aanst. te Utrecht zal aanvangen, hebben zich 61 candidaten opgegeven, zoowel voor het heele als voor het halve gedeelte, onder welk getal zijn begrepen 18 militaire candidaat-artscn, van de geneeskundige dienst. De Tijd berigt dat de bisschop van Haarlem ter gelegenheid van zijn 50-jarig priester-jubilé uit 'silage een regcrings-telegram ontving, waarin de minister van justitie den feesteling zijne gelukwenschen bood en tevens beriglte, dat het Z. M. den koning behaagde den bisschop het komman- deurskruis van de Eikenkroon te vereeren. De gisteren te 's llage gebonden 51e algemeene vergadering der verce- niging van en voor Nederlandsclie industriëlen heeft zich langdurig bezig gehouden met het bestek en de voorwaarden en den afloop der aanbesteding van 3 September, wegens het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Nieuwe Maas te Rotterdam. Daar het in ieder geval niet kan ontkend worden dat er zich onregelmatigheid bij de aanbesteding heeft voorgedaan, heeft de algemeene vergadering besloten den minister van binuenlandsche zaken in overweging te geven eene herbesteding te bevelen. H. K. H. prinses Marianne en gevolg bragten gisteren een bezoek aan de kon. Nederl. fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten. Te Noordwijk is eergisteren avond brand ontstaan in de kruiden- droogerjj van J. Parlevliet; het drooghuis met de daarin aanwezige kruiden is een prooi der vlammen geworden, maar het daarbij staande woonhuis is gespaard gebleven. - Naar men nog uil Amsterdam meldt bevonden zich, op het oogenblik dat de brand in de suikerfabriek in de Bickerstraat uitbrak, aldaar 27000 melisbrooden voor de aflevering gereed, terwijl in de droogstoven nog onge veer 60000 brooden aanwezig waren. Burg. en weth. van Amsterdam hebben bekend gemaakt, dat bij de openbare tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters, die aldaar wordt gehouden, door het gemeentebestuur zes gouden medailles zijn be schikbaar gesteld. Voor het prov.-gercgtshof van Noordholland stond gisteren een 18-jarig jongeling te regt. Op 23 Febr. II. had een bakker met drie zijner knechts zich begeven in een tapperij in de Kleine Kattenburgerstraat te Amsterdam om een versnapering te nemen. In de herberg was een schoenmaker in verregaanden staat van dronkenschap aanwezig, die woorden had met den herbergier, wiens vrouw geweigerd had hem te tappen. De twist liep wat hoog en de herbergier maakte toebereidselen den dronken schoenmaker de deur uit te zetten. Dit gelukte hem niet, aangezien de herbergier zelf dronken was. De bakker trachtte den schoenmaker tot bedaren te bren gen doch te vergeefs. Daarop maande de beschuldigde, een zeer gunstig bekend jongmensch, den schoenmaker de verstandigste te zijn en heen te gaan. Hij voegde daarbij de daad bij den raad, pakte hem bij de borst, opende de deur en plaatste hem op de stoep. Onmiddellijk deed hij de deur toe en zag niet meer naar den schoenmaker om. Drie minuten nader hand vernamen de bezoekers het gerucht: «wat is die man leelijk gevallen;" men ging uit de tapperij en vond den sehoenmaker met bebloed hoofd lig gen. De besch. ging hulp van een apotheker halen en 'vroeg een agent van pnlicie om bijstand. De schoenmaker werd naar het gasthuis gebragt, alwaar bleek, dat hij een hersenschudding met hersenontsteking bekomen had. Eenige dagen later bezweek hij. Dientengevolge stond de jongeling die hem de deur had uitgezet, teregt, beschuldigd van moedwilligen doodslag. Na het hooren der deskundigen nam het O. M. het woord. De schuld was bewezen: moedwillig had besch. met geweld den schoenmaker verwijderd, en ten gevolge dier gewelddadige verwijdering is de schoenmaker gestorven. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden eischte het O. M. 6 maanden eenzame opsluiting. De beschuldigde werd verdedigd door mr. Benjamins, die betoogde dat van ruw geweld niets gebleken was en de wil om te kwetsen niet bestaan had. De uitspraak zal in de volgende week plaats hebben. Door een bewoner van Beverwijk, meldt de H. C., is in de nabijheid van die plaats een prachtige jonge valk gevangen. Het dier is zeer gezond en schijnt zich in zijne gevangenis goed te kunnen schikken. In de legerplaats te Milligen werd Dingsdag morgen ten 8 ure alarm geblazen. De troepen waren dadelijk op het Iront de bandière gerangeerd; de infanterie in minder dan 5 minuten, de cavalerie en artillerie in een kwartier. Er is toen eene oefening in het vuur gehouden in de rigtiug van Elspeet. Te 12 uur rukten de troepen in het kamp weder binnen. Twee photografen, de hh. E. A. Blitz, van Utrecht, en B. S. de Bok, van Harderwijk, hebben zich in het kamp gevestigd en moeten bijna nacht en dag doorwerken om de groepen, die zij in bestelling ontvangen, te kunnen afwerken. Te lloek, hij Neuzen, werd dezer dagen op eene bijzondere wijze een diefstal ontdekt. Sedert eenige dagen werd bij den hulponderwijzer op diens erf diefstal van kliefhout gepleegd. Om tot de ontdekking te komen, boorde men in een hout een gat en vulde het met kruid, waarna het weder op den stapel werd gelegd. Op zekeren morgen ontdekte men dat weder hout was ontvreemd; doch des middags werd er bij eene buurvrouw, dje haar middageten kookte, eene ontploffing vernomen, waarop door den veld wachter de gesprongen stukken hout werden in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Voor het prov. geregtshof in Limburg heelt teregt gestaan F. A. Orsius, laatst portier van de hoogere burgerschool aldaar, beschuldigd van poging tot moord op een jonge dochter, op wie hij twee pistoolschoten had gelost zonder haar te treffen. Het openb. min. heeft eene tuchthuisstraf vau 10 jaren geeischt. 's GRAVENHAGE10 September. Tot regter in de arrond.-regtbank te Hoorn is benoemd de heer m'. J. T. Boelens, thans substituut-griffier bij die regtbank, en aan den heer mr. II. C. M. van Westerloo is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te llarderwjjk. Tot militie-commissaris in het 3' militie-district van Noordbrabant is benoemd de gepens. majoor A. L. van Loon. lieden middag ten 6 ure heelt er een groot diner plaats op het Huis ten Boschgegeven door 11. M. de koningin en waarop de vreemde gezanten bij ons hof en verschillende leden der vorstelijke hofhouding tot de genoo- digden belmoren. -- Z. K. II. prins Frederik wordt heden avond ten 8 ure uit Duilschland alhier terugverwacht.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1