PER TELEGRAAF. hazenpad. De wacht riep toen hulp in. waarop twee toegesnelde collega's na eenig worstelen de twee personen naar het politiebureau hadden gebragt. De twee beschuldigden hadden opgegeven dronken te zijn geweest en uit verregaande baldadigheid het misdrijf te hebben gepleegd. Ook thans hielden zij dit vol. Het 0. M. meende dat de leiten bewezen waren dat diefstal aanwezig was, en requireerde voor den eersten besch.daar deze zich be paald legen den nachtwacht had verzet, 9 maanden eenzame opsluiting. De lieer mr. Haas trad als verdediger op. De uitspraak zal aanst. Dingsdag plaats hebben. lu de legerplaats bij Milügcn is thans ook aangekomen de kapitein Clarke, van den generalen staf in Engeland. - Het geschil in de kerkhofquaestie te Strijp is voorloopig daarmede geëindigd, dat het lijk, waaraan door den pastoor eene plaats op het kerk hof nabij de r. k. kerk geweigerd werd, op de nieuwe begraafplaats zal worden ter aarde besteld. De minister van binncnlandschc zaken had, niet tegenstaande de beschikking van zijnen ambtsvoorganger van 13 Junij jl., waarbij het kerkhofwaarop de begrafenis verlangd wordt, als algemeene begraafplaats is erkendbezwaar gemaakt om tot verbreking der sluiting van de begraafplaats te laten overgaan, omdat de burgemeester eene tweede algemeene begraafplaats aldaar beschikbaar heeft gesteld, en dit voldoende is voor zooveel de openbare orde betreft, daar de wet niet meer verlangt dan eene algemeene begraalplaats per gemeente. De vader heeft bij dcur- waarders-exploit het volgend protest aan de burgemeester doen beteekenen: «Ik heb ingevolge de wet bij u aangifte gedaan van den dood van mijn kind. U hebt, als geheel instemmend met de resolutie van den minister van binnenlandsche zakenmij de plaats aangewezen waar het lijk moest ter aarde besteld worden. Thans wordt mij de toegang tot het kerkhof geweigerd, en in plaats van uw gegeven bevel gestand te doen, schaart gij u aan de zijde van hen, die mij van het kerkhof weren. Het lijk van mijn kind moet thans volgens de wet begraven wordendoch protesteer ik tegen de overbrenging van het lijk op eene andere plaats dan die mij door u is aangewezen, mij voorbehoudende u aansprakelijk te stellen voor al de gevolgen, aan deze onregtmatige daad verbonden." Te Schoondijkc is, naar men meldt, in eene gewone welput petroleum ontdekt. Deskundigen zullen onderzoeken of aldaar een pctroleumbron aan wezig is. Door de maréchaussée is te Maastricht gevankelijk binnengebragt een schoenmaker uit Richterich bij Aken (Pruisen), die in de omstreken van Heerlen op hceterdaad betrapt werd bij het uitgeven van valsche Pruissi- sclie thalers, die niet lood of zink gevuld en uiel kwikzilver overdekt waren. 's GRAVENIIAGE9 September. Bjj beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies der 1* kL E. van den krandeler, ten postkantore te Leiden, de commiesen 3e kl. A. C. P. Th. llollingerus Pjjpers, ten posfkanlore te Haarlem. G. Bruch, op het spoor wegpostkantoor Amsterdam—Emmerik—BenlheimG. Koppen, ten poslkan- tore te Dordrecht; de surnumerair T. J. Montijn Jz. ten poslkantore te Vianen, H. J. L. Bolomeyten postkantore te Leiden, R. W. Twiss, op het spoorwegpostkantoor FeyenoordAntwerpen, J. R. van Lennep, ten post kantore te Breda. Door den minister van marine is de adelborst 3e kl. bij het kon. insti tuut voor de marine te Willemsoord A. de Ruyler van Steveninck, op het daartoe gedaan verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Aan boord van het wachtschip te Willemsoord worden geplaatst, de scheepsklerken B. W. C. G. Vries, A. P. W. Immink. 11. J. Verveen en E. E. M. Schocvers; en aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, de scheepsklerken C. L. Vernée cn M. P. 11. Krol. De minister van buitenlandsche zaken, mr. van der Does de Willcbois. heeft zich heden naar Maastricht begeven, ten einde van de autoriteiten en leden der provinciale staten, met wie hij als voormalig commissaris des konings werkzaam was, afscheid te nemen. In het laatst dezer week zal hij bier terugkeeren. Monsgr. Capri. de opvolger van mgr. Bianchi, welke laatste als verte genwoordiger van den 11. Stoel naar Munchen is verplaatst, is alhier aangekomen. Ter voorziening in de vacature van commissaris bij de Ned. handel maatschappij te dezer slede, ontslaan door de benoeming van mr. J. D. W. Pape lot commissaris des konings bij die maatschappij, is heden gekozen de heer E. W. Jacobson. De lieer Henri Wieniawski. de beroemde violist, is te dezer stede aan gekomen. 01 die komst in verband slaat met eene eventuele optreding van dien artist is tot dusverre onbekend. IJl ITImM, viNDSaiK KKItHiKIN. ENGELAMü. LONDEN 8 September. Aan 40000 mijnwerkers in de Dnrham-kolenmijnen is Zaturdag aange zegd dal de werkloonen met 20 pCt. zouden verminderd worden. Des avonds werd een meeting georganiseerd, waarin besloten werd zich geen vermindering van loon te laten welgevallen. De eigenaars der mijnen zijn van gevoelen dat de loonen zoo hoog waren opgevoerd, dat zelfs na eene vermindering van 20 pCt. het loon nog hoog blijft. Zij hebben eenen voor raad kolen, die wel gedurende drie maanden kan strekken. FKAAKR IJl H. Volgens den Aveniv DHL zal de reis van den president der republiek naar de zuidelijke departementen niet doorgaan, en zou de maarschalk gecnc verdere officiële reizen in het najaar maken dan lot het doen van bezoeken aan kampen en het bijwonen van de groole berfstmanoeuvres. Op Vrijdag zou hijvolgens den officieusen FrangaisLille, Arras en het kamp van Béthune bezoeken. Reeds is gemeld dat l'Univers voor veertien dagen geschortst is. Daartoe heeft aanleiding gegeven een artikel aan de erkenning van Spanje gewijd, waarin o. a. het volgende voorkwam: Niets is onbegrijpelijker dan deze erkenning van den heer Serrano, tenzij die, voor zoo ver ons, arm Frankrijk, betreft, heeft plaats gehad op verlangen van Pruissen, hetwelk daaraan misschien eenen casus belli verbond. Maar waarom handelden de andere mogendheden aldus? Waarom Engeland, waarom Oostenrijk, waar om zelfs Pruissen en Italië? Men kan daarop alleen dit antwoorden, om dat in den geest der vorsten en der volkeren het regtsgevoel vernietigd en vertreden is. De vorsten gevoelen dat zij niet langer waardig zijn te rege ren, de volken dat zij niet waardig zijn geregeerd te worden. Zjj stemmen alleen in zoo ver overeen dat de vorsten zeggen: wij zullen regeren, het ga hoe het gaat, en op het toeval vertrouwen! en dat de volkeren zeggen: wie wil en daartoe lust heeft mag ons regeren, en op het toeval vertrou wen! Ziedaar de hoofdtrekken van liet regeringsstelsel in de staten van Europa. Hel dagblad La Corse bavat een brief van prins Napoleon Charles Bonaparte aan de kiezers van Corsica, waarin hij schrijft dat zijn gehecht heid aan de weduwe van Napoleon 111 het hem tot pligt maakt zich tegenover prins Napoleon candidaat te stellen voor het lidmaatschap van den algemeenen raad. IPANJE. Het beleg van Puycerda is thans door de Carlisten voor goed opgege ven. Zij waren vooraf nog tweemalen slaags geweest met de tot ontzet der stad aanrukkende troepen. De generaal Lopez Dominguez is bij zijne aan komst in Puycerda met groote geestdrift ontvangen. De brigade Esteban heeft de Carlisten bij hunnen overhaasten aftogt van Puycerda geslagen; zij hebben bij het overtrekken der brug van Guardiola 700 man verloren. Een berigt zegt dat de inwoners van een nabij Puycerda gelegen dorp de pulten vergiftigd en zich bij de Carlisten gevoegd hadden. De republi keinen hadden daarop dat dorp verbrand. Deze feiten vereischen echter nadere bevestiging. I1V1T8CI1LANO. De keizer en de keizerin zijn Zondag jl. te Hannover aangekomen. Na afloop der doopplegligheid van den oudsten zoon van prins Albert van Pruissenis de keizerin naar Weimar vertrokken en de keizer naar Burg om de manoeuvres van het JO116 legercorps bij te wonen. De brand te Meinungen is Zaturdag II. ontstaan in eene bakkerij en woedde zoo hevig, dat 'savonds ten II ure ruim 250 woonhuizen een prooi der vlammen waren geworden, met het gevolg dat ruim 3000 personen, voor de helft uit de behoeftige klasse, geen onderkomen hebben. Eerst des nachts ten 2 ure was men den brand meester. Het raad- en districtsliuis, een fraai schoolgebouw en de drukkerij van het Tageblatt zijn vernield. Uit het eerstgenoemde gebouw was reeds een groot gedeelte der boeken en papieren geborgen, doch ook de huizen, waarin men dit alles had overgebragt, waren spoedig door het vuur aangetast, zonder dat men alles kon redden, zoodat er vele registers en documenten zijn verloren gegaan. Eene kerk is aan het dak zwaar beschadigd. Den volgenden dag zag men op onderschei dene plaatsen de puinlioopcn op nieuw ontvlammen, hetwelk des avonds hier en daar zoodanig toenamdat een aantal ingezetenenwier huizen waren gespaard gebleven, liet aldaar niet konden uithouden en dus de stad verlieten, om in het open veld een heenkomen te zoeken. Den daarop vol genden nacht is echter alles verder gelukkig afgeloopen. De schade aan ge bouwen wordt op minstens 3 millioen gulden begroot. De schade wegens verlies van huisraad, enz. is nog niet te berekenen. Te Munchen is een hevige strijd ontslaan tusschen de ouil-slrijders- vereenigingen en de geestelijkheid. De eersten hadden tot de hoofden der geestelijkheid het verzoek gerigt dat ter eere van de ruim 300 oud-kame raden, op een der begraafplaatsen van de hoofdstad ter aarde besteld, op de gebruikelijke wijze zou worden geluid ter gelegenheid van de viering van drn Sedandag. Men wenschte des te meer, dat die kerkelijke plcgtig- heid zou plaats hebben, dewijl de bedoelde vcreenigingen op dien dag een gedenkteeken wilden onthullen, ter herinnering aan de gestorven oud-strijders opgerigt. Het verzoek werd geweigerd en hierdoor is eene groole verbitte ring ontstaan. Te Weenen waren Zondag tot het houden van het aangekondigde congres reeds een 100-tal doofstommen aanwezig. Dien avond hebben zjj in het hotel Het Gouden Kruis eene voorloopige bijeenkomst gehouden. Men kon daar natuurlijk niets bemerken van verscheidenheid in spraak; alles werd door gebaren uitgedrukt en allen begrepen elkander, zelfs hielden velen aanteekening van de namen en woonplaatsen der aanwezigen. LONDEN. 8 September. Een hevige orkaan op New-Foundland heeft gis teren de vier oude transatlantische telegraafkabels beschadigd, zoodat de tclegraphische gemeenschap met New-York geheel afgebroken is. SANTANDER, 8 September. Zondag hebben de Carlisten op den spoor trein geschoten in het denkbeeld dat de Duitsche en Oostenrijksclie gezanten er zich in bevonden. De machinist en stoker zijn gedood. De gezanten echter hadden hun vertrek uitgesteld. VALENTIA. westkust van Ierland, 8 September. Met het leggen van den vijfden transatlantischen kabel is men heden ten 1 ure na middernacht gereed gekomen. De elcctrische proeven toonden dat de toestand van den kabel niets te wenschen overlaat. PARIJS, 8 September. Victor Hugo heeft van het congres te Gene've een antwoord op zijnen brief ontvangen. Met congres geelt de hoop te kennen, dat de algemeene vrede moge gevestigd worden, zonder dat een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland daartoe noodig zij.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2