LEinSCIIE COEBANT. ISM. 212. DONDERDAG 10 SEPTEMBER. STADS-BER1CIITEN. UINNI'NLAMhSCUE BfiRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Eandelingen tan den Gemeenteraad T 3.35, franco p.p. f 3.85. Eet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEIDEN, Gezien de adressen van 1«. Fbedebik Herman De Jong, koopman in brand stoffen, wonende alhier, daarbij verzoekende om het pakhuis aan de ge dempte Marendorpsehe Achtergracht n°. 132r""' tot magazijn ran brand stoffen te mogen inrichten en gebruiken; en 2°. Salomon Mozes Van Gelde- benvleeschhouwer alhier, houdende verzoek om in het huis aan den Ouden Ryn n°. 91 eene slachtplaats in te richten; Gelet op art. 4 van het Koninkljjk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n*. 19); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de commodo et incommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den I4den September aanst. 'svoormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvanzjj gehouden zuUen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 September 1874. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 9 September. W(j laten hier eene opgave volgen der eommissiën, die werkzaam zjjn ter regeling van de viering van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet op 3 October aanst. en volgende dagen. De (eestcommissie bestaat uit de hh. d». W. C. van den Brandeler, bur gemeester, 11. P. C. Stoffels, P. L de Fremery, mr. P. C. Lezwyn, wet houders, H. C. llartevelt, mr. S. Le Poole. m'. L. D. Suringar, H. C. Juta, leden van den gemeenteraad, en mr. E. Kist, gemeente-secretaris. Van deze commissie is de hber dr. van den Brandeler. voorzitterde heer mr. Lezwyn, penningmeester en de heer mr. Kist, secretaris. Voorts zijn de volgende sub-commissiën werkzaam: Voor den vauxhall: behalve de bovengenoemde heeren, de hh. P. Engels, B. J. Fornara, A. G. Hesscis. N. J. Sanders, A. W. SythofF, Th. Heems kerk, J. J. Krantz, C, F. E. Wiggers van Kerchem. mr. H. L. A. Obreen, A. D. D; Schretlen, Th. M. Roest. Mr. C. H.P. Klavcrwyden. G. H. Bertrand, W. A. van Lith, C. C. van Rijsbergen, S. B. Vos, J. W. Schaap, J. J. van Masyk Huiscr van Rcenen, Jacs. Schellema. Voor de Pieterskerk, bij het houden der feestrede: de hh. mr. P. C. Lezwyn, mr. L. D. Suringar, II. U. Juta. Voor dc llooglandsche kerk, bij de muziekuitvoering: de hh. mr. P. C. Lezwyn, mr. L. D. Suringar, mr. E. Kist, A. J. Wetrens, J. van Leeuwen, B. M. Draijer, B. H. Taylor, dr. H. B. P. Kortmann, L. C. Quant, J. J. Krantz, J. A. Boogaard, J. Hoog; van deze drie laatsten, commissarissen der maatschappij voor toonkunst, zijn plaatsvervangers, de hh. mr. H. L. A. Obreen, mr. M. d'Aumerie. d'. D. de Loos. Bij den boekhandelaar J H. Dunk, te Rotterdam, is, onder den titel, van /'300 jaar geleden of strijd en zegepraal", verschenen //eene bladzyde :uit ons roemrijk verleden, ter nagedachtenis van Leidens beleg en ontzet in 1574". Ook in dit geschrift geeft //een Vaderlander' een, volgens de be kende geschiedbronnen, naauwkeurig bewerkt verhaal van het beleg en het ontzet der stad. onder inlassching van de briefwisseling tusschen den prins van Oranje en de regering der stad, en brieven van den Spaanschen bevel hebber en de zoogenaamde //Glippers" aan de regering en de burgers der stad geschreven. Ook dit werkje zal met genoegen gelezen worden. Het moge strekken om, volgens het doel des schrijvers, den strijd en de zege praal der vaderenhunne ellende en vreugd bij het volk in gedachtenis te doen blijven. Bij den boekhandelaar R. Fuik alhier is mede. onder den titel van //1574—1874 of Leidens derde Eeuwfeest", een verhaal uitgegeven van het beleg en ontzet van Leiden, waarvan schrijver is de heer A. H. Wessels, predikant te Rijnsburg. Ook in dit boekske wordt in een kort bestek een overzigt gegeven van Leidens wee en zegepraal in 1574. De schrijver doet daarbij ten duidelijkste uitkomen het standpunt, waarop hij staat bij de be schouwing van de geschiedenis van ons vaderland van die dagen. Ongetwij feld zal dit werkje by velen, die zich daarmede kunnen vereenigen, een gunstig onthaal vinden. Onze correspondent uit Stolwijk schrijft ons: Zaturdrfg a. s. zal 11. M. dc koningin onze gemeente passeren, liet doel harcr reis is, een bezoek te brengen aan het slot 's Ileeraartsberg te Berg-Ambacht, eigendom van den ambachtsheer, den baron van Hardenbroek. Reeds worden er toebereidselen gemaakt om H. M. feestelijk te ontvangen. - De keizer van Oostenrijk heeft den heer J. E. Cornclissen, officier der marine, directeur der afdceling voor de waarnemingen ter zee van het Kort. Ned. meteorologisch instituut te Utrecht, lot ridder van de orde der IJzeren Kroon 3C kl. benoemd. Aan de IV. II. C. meldt men dat de hh. Kaptijn en Gentis, te Woer den met een Duitsch huis eene overeenkomst hebben getroffen tot verschaf fing van het noodige kapitaal voor den aanleg van een spoorweg Ilarlingen- Salzhergen, zoodat, indien een gedeelte van de aandcelen geplaatst wordt, de totstandkoming van den weg verzekerd is. Omtrent de plegtige herdenking van het 50-jarige priesterschap van mgr. G. P. Wilmers, bisschop van Haarlem, op gisteren, meldt de IJ. C.: Ten löff uur is eene H. Mis gevierd in de kathedrale kerk, waarin dc heer J. A. v. d. Akker, deken en pastoor, eene toepassende en welsprekende feestrede hield. Bij deze gelegenheid werden het »Te üeum Laudamus", van Verhulst, en eene nieuwe Mis, gecomponeerd door den organist der kerk, den heer N H. Andriesscn. uitgevoerd. Eene talrijke priesterschaar omringde den jubilaris aan het altaar, waaronder men den heer van Beek, bisschop van Breda, opmerkte. Het kerkgebouw was zeer smaakvol door den lieer P. J. H. Cttypers, van Amsterdam, gedecoreerd. Na de dienst begaf msgr, Wilmer zich naar zijne woning en ontving daar de gelnkwenscbingen van een aantal hoogere en lagere geestelijken, afgevaardigden van katholieke instellingen uit deze stad, alsmede uit Amsterdam en andere gemeenten en een aantal bijzondere personen. Behalve vele prachtige geschenken, die den jubilaris door particulieren werden vereerd, is aan Z. IIw. door eene com missie van aanzienlijke katholieken aangeboden, namens de geloovigen van het geheele bisdom, de bijdrageu voor een gebouw, bestemd voor bisschop pelijk museum en dc bibliotheek. Door de gezamenlijke geestelijkheid uit het bisdom is eene massief gouden kelk geschonken. Aan msg'. 11. van Beek, bisschop van Breda, is namens de leden van dc parochie van den H. Joseph, aan wier hoofd hij tot zeer onlangs had gestaan, door eenige ingezetenen der gemeente een prachtig rijtuig, voorzien van de bisschoppelijke wapens, ten geschenke aangeboden. Betreffende den brand, die gisteren nacht te Amsterdam beeft gewoed, verneemt men nog dat van de vernielde raffinaderij gebouwen, machinerieën, gcreedsehappea en voorhanden zijnde goederen waren verzekerd voor ander hall millioen gulden, bij de meeste Nedcrlandsche en bij de vele der aan de Amsterdamsche beurs vertegenwoordigde buitenlandsche maatschappijen. Er heeft zich eene commissie gevormd tot het inzamelen van gelden voor de door den brand broodeloos geworden werklieden. Maandag avond is de laatste trein van Amsterdam naar den Helder bij hel station Alkmaar gederailleerd door het springen der rails. Dc locomo tief, tender en een paar wagens zaten in het zand. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet te betreuren. Aan verzuim of onachtzaamheid was hier niet te denken. Voor het prov. geregtshof in Noordholland werd gisteren behandeld de zaak der twee jongelieden, die beschuldigd waren van het op30en 31 Mei jl. mishandelen en dooden van een der dieren uit de tuinen van het genoot schap Natura Artis Magistra. Uit de behandeling der zaak bleek dat de twee jongelieden, na vrij veel jenever te hebben gedronken, waarmede zij de tractementsverhooging van een hunner hadden gevierd, des nachts, om 1 uur het hek. dal de tuin van Natura Artis Magistra van den straatweg afscheidt, ovcrgeklommen, daar rondgewandeld en een groole wille zwaan in den slaap uit hel hok opgenomen, denhals omgedraaid, een vlerk en een pool uitgetrokken hadden. Zij waren daarna weêr het bek overgegaan en haddende zwaan tusschen hun beiden indragende, die met de jassen bedekt. De nachtwacht had hen opgemerkt, en toen de een op diens vraag hoe hij aan de zwaan kwam, antwoordde, wij hebben die gevonden, de ander, wij hebben die gekocht, had deze dienaar het noodig gevenden de twee jonge lieden te arresteren. Dit was echter niet gemakkelijk geschied; in het oogenblik dat de wacht zijn huisje wilde sluiten, kozen ile knapen het

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1