maakte. Het is gebleken, dat diezelfde jongen, eenigen tijd geleden, in de diergaarde uit een hok een kuiken ontvreemd heeft, dat hij aan een straat jongen voor 4 cents heeft verkocht. Naar men uit Naarden meldt zal het depot van discipline, dat aldaar gedurende 14 jaren gevestigd is geweest, met Mei van het volgend jaar van daar vertrekken. Een detachement vesting-artillerie zou aldaar in garni zoen komen. Te Alkmaar is Zaturdag avond de vvindkorenmolen van den heer Koorn door den bliksem getroffen en afgebrand. Wij vernemen, meldt het V. D., dat een twintigste van den prijs van ƒ100,000, die in de collecte van de hh. S. en J. van Lier Ez. alhier ge- f vallen is, getrokken is door een behoeftig huisgezin, dat met moeite het laatste verwisselgeld van 75 centen voor de 5' klasse kon bijeenbrengen en thans voor de gelrokken ƒ4250 een zaakje zal beginnen, waardoor het een blijde toekomst te gcmoel gaat. 1 -- Uit de legerplaats bij Milligcn meldt men dat de heer Bartholin, kapi tein der artillerie in Decnsche dienst, aldaar is aangekomen. Zondag na den alloop der godsdienstoefeningen zijn de verschillende wapencorpsen uitgerukt tot het houden van groote parade. Na de inspectie had het defileren plaats door de infanterie met gesloten bataillons op 20 passen afstand; de veld artillerie met batterijen in draf, de huzaren met escadrons en de rijdende artillerie met sectiën in galop. Eene groote menigte woonde dit militaire j schouwspel hij. Een uur later verdrong men zich bijna in de kantines, waarin veelal muziek werd gehoord. Het geheel geleek op een woelig kermistooneel. De militaire muziek liet zich achter het centrum hooren. Nergens had eenige sloornis plaats en liet gedrag der militairen wordt zeer geroemd. Bij den gehouden wedren zijn de prijzen behaald als volgtlste en 3de reg. huzaren, fourier Dohna l!te prijs (gouden horloge), wachtmeester Ver hoef 2de prijs (zilveren horloge), wachtmeester Fransen 3dt prijs (een siga renkoker), allen van het 3de reg. huzaren; onderofficieren veld- en rijdende artillerie, wachtmeester Vierscn l8,e prijs (gouden horloge) van het reg. rjjdcnde artillerie; wachtmeester llamstra 2de prijs (zilveren horloge) van het reg. veld-arlillerie; korporaals en huzaren, huzaar Gunter l!te prijs (zilveren horloge), korporaal Damon Willems 2dc prijs (zilveren horloge), huzaar Clement 3de prijs (sigarenkoker); korporaals artillerie; korporaal Ncderveen de prijs, een zilveren horloge. Bovendien zijn door een oud cavalerist, die den wedren bijwoonde, prijzen in geld ter aanmoediging van de deelnemers toegekend. De kapitein jhr. V. A. de Pesters, commandant der batterij rijdende artil- lerie. heeft het ongeluk gehad dat bij de oefeningen, door den val van zijn paardzijn linkerbovenarm is ontwricht. Hij keert naar Amersfoort terug i tot herstel. In November 1873 verkocht een Amsterdammer aafi een winkelier te Zwolle een hoeveelheid thee, die bij ontvangst bleek te bestaan uit zand, lood, stukjes ijzer en houtskool; te dier zake voor de regtbank aldaar geroepen, werd hij van de tegen hem ingebragte beschuldiging (bedrog in den aard van koopwaren), wegens gebrek aan bewijs, vrijgesproken. Het O. M. kwam echter tegen dat vonnis in hooger beroep en dientengevolge werd de zaak Zaturdag voor het prov. geregtshof in Overijssel behandeld. Nadat zeven getuigen, waaronder twee leeraren in de natunrkunde aan de j II. R. B. te Zwolle, de lieeren D. Knijper en Boxman, gehoord waren, eischte het 0. M. eene geldboete van ƒ12, benevens eene cellulaire gevan genisstraf van 21 dagen. Het hof zal aanst.. Vrijdag uitspraak doen. Te Oldemarkt, in Overijssel, is Vrijdag nacht brand ontstaan in de j woning van den veehouder L. E. de Vries, welke zich mededeelde aan twee belendende percelen. De brand nam zoo spoedig in hevigheid toe. dat er a aan geen blusschen te denken viel. De drie percelen waren in weinig tijds j door de vlammen verteerd. De afdecling Sneek van het Ned. Onderw. Genootschap heeft in hare laatstgehouden vergadering met algemeene stemmen een voorstel aangenomen ten doel hebbende de gewestelijke verecnigingen van het N. O. G. op te hellen. De afd. meent, dat die gewestelijke vereenigingen eene lastige cor respondentie te meer in het leven roepen, die voor den bloei van het genootschap in gcenen deele noodzakelijk is en bovendien de afdeelingen financieel zeer drukt, zoodat hel wenschelijk is aan dien toestand een einde te maken. Op de punten van beschrijving voor de algem. vergadering, die in 1875 te Haarlem zal worden gehouden, zal het voorstel voorkomen. Zaturdag nacht ontstond er te Sexbierum een hevige brand, die, door een hevigen wind gevoed, spoedig in uitgebreidheid toenam; drie huizen werden een prooi der vlammen. In het dorp was geen brandspuit voorhan den. zoodat men de noodigc hulp van Ilarlingen moest aanvragen, die be reidwillig verleend werd. Door den gemeenteraad van Grave is besloten aan het garnizoen een gratificatie van ƒ100 gulden uit te reiken, als belooning voor de gewigtige diensten, bij den brand van den stadstoren bewezen. De burgemeester heeft uit eigen middelen 25 tot hetzelfde doel beschikbaar gesteld. De houding der bezetting wordt dan ook zeer geprezen. Zeker is het daaraan toe te schrijven, dat niet een gedeelte der stad door het vuur werd vernietigd. 'sGRAVENHAGE, 8 September. Door Z. M. is aan F. II. A. J. Bingen, te Roermond, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar, toegekend de bronzen medaille voor mcnscblievend hulpbetoon, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is aan 11. O. L. C. rijksgraaf von Schwerin-Wolfshagen agreatie verleend zijner admissie als riddei'-cxpectant der Duilsche orde, Ralije van Utrecht. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot kapitein ter zee, den kapi tein-luit. ter zee B. D. van Trojen; lot kapitein-luit. ter zee, den luit. ter zee lf kl. II. W. Walther: lot luit. ter zee le kl.den luit. ter zee 2e kl. J. A. Vening; tot luit. ter zee 2' kl.. de adelborst lf kl. R. Brutel de la Rivière. De heer W. J. Sprenger is erkend en toegelaten als consulair agent van Griekenland te Middelburg, voor Zeeland. De arrond.-regtbank alhier heeft voor de vacerende procureursbetrek king eene aanbevelingslijst opgemaakt, bestaande uit de hh. mr. G. van Rossem, procureur te Hoorn, W. J. van Ileyst, procureur te Gorinchem, C. VV. Margadant, te Rotterdam. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van de kamer van koophandel is als zoodanig gekozen de heer P. F. II. Mouton. met 184 van de 334 geldig uitgebragte stemmen. De heer J. van Lith Jr. bekwam 150 stemmen. Heden middag werd in de Hofkerk op het Biunenhof eene buitenge wone dienst gecelebreerd ter gelegenheid van het 50-jarig priesterschap van mgr. den bisschop van Haarlem. 1>Ü I'I'EN LAiN DSC 1 i K UKIilGTKtN. ENGBLANB. LONDEN7 September. De markies van Ripon heeft onverwachts het grootmeesterschap der Engelsche vrijmetselarij nedergelegd met een schrijven, waarin hij zegt, dat hij in de onmogelijkheid is het langer te voerenthans is het grootmeester schap aan Z. K. H. den prins van Wales aangeboden, die deze hooge waar digheid reeds vroeger heeft bekleed. Volgens de Times zou de reden van het bedanken van den markies van Ripon voor deze betrekking daarin ge legen zijn dat hij roomsch-katholiek geworden is. De markies behoorde tot de liberale partij, en was, ofschoon pas 47 jaren oud, reeds herhaaldelijk tot hooge betrekkingen geroepen. Reeds sedert twintig jaren was hij lid van het parlement, en is achtereenvolgens minister van oorlog en van het Indische departement geweest. Zijn jaarlijksch inkomen bedraagt /CÜ0.000. FRANHR IJ K. Door de Corr. Ilavas wordt berigt, dat de regering zou besloten heb ben de verkiezingen tot vervulling van openstaande plaatsen in de nationale vergadering uit te schrijven tegen 18 October en 9 November. Die dagen zouden zijn gekozen ten einde elke verwarring le vermijden met de andere verkiezingen, die voor de gemeentebesturen, welke op 4, en die voor de departementale raden, welke op 11 October zijn vastgesteld. In de dagbladen wordt het volgende vermeld omtrent de ongeregeld heden die op enkele plaatsen op den gedenkdag der revolutie, 4 September, hebben plaats gehad: Te Bordeaux schoolde de menigte zamen op de Place d'armes, maar zon der eenige manifestatie te makendie de orde ernstig verstoorde. Te Prades (Oost-Pyreneën) hadden de leden van een verceniging in hun vergaderzaal een beeld doen plaatsen, met de phrygische muts op het hoofd. Men verzekert, dat die vereeniging bij besluit van den prefect ont bonden is. Te Périgueux hadden er slechts enkele zamenscholingen plaats. Van ernstiger aard waren de ongeregeldheden te Mèzc bjj Montpellier. Bij een botsing tusschen een troep volk en de gendarmerie, werd door de laatste van de wapenen gebruik gemaakt, met het gevolg dat negen perso nen gekwetst werden. Een hunner overleed gister aan de gevolgen. De gendarmes moesten eindelijk voor de overmagt bukken en de wijk nemen in de kazerne, die de menigte in brand dreigde te steken met tak- kebossen en petroleum. Drie honderd man infanterie en een escadron cava lerie zijn te Méze aangekomen. Ook te Lyon dreigden de onlusten een ernstige wending te nemen, maar de militaire magt wist den belhamels ontzag in te boezemen. Een groot aantal personen werd gearresteerd. De toestand van den heer Guizol is, naar men verneemt, thans weder zoo ongunstig, dat men voor zijn leven vreest. Volgens officiële opgave houden 740.C68 vreemdelingen in Frankrijk verbljjf, waaronder ruim 17000 Nederlanders. SPANJE. Omtrent de bewegingen van het leger wordt thans het volgende ge meld: Het noordcrlcger zal binnen weinige dagen zijne operatiën hervat ten. De vermeestering van den pas van Lapuebla was de voorbereiding daartoe. Vitoria heeft thans weder goede gemeenschap met Miranda en de linie van den Ebro, en de flank van het noorderleger is nu geheel vrij. De generaal Lorna, de opperbevelhebber in de drie Baskische gewesten, die zich onlangs van hier naar Miranda begeven had, heeft zich te Logrouo met Zabala en de overige generaals omtrent het plan der operatiën verstaan en zijne voorstellen schijnen aangenomen te zijn. Men zal van een nieuwen aanval op Eslclla afzien, hetgeen bij de betrekkelijk geringe sterkte van het noorderleger alleszins raadzaam was. Men wil veeleer het oorlogs- tooneel naar Guipuzcoa verplaatsen en hier met een sterk legercorps aan de Carlisten de gemeenschap met de zee en de grenzen beletten, hunne fabrie ken vernielen en hun allen toevoer afsnijden. Zij schijnen reeds iets van dit plan te vermoeden; te Estella hebben zij slechts^weinige bataillons ach tergelaten en verschansen zich weder in de sterke positiën van Puentc la Reina. In verband niet het bovenstaande schrijft de correspondent van de Times: Zoolang de oorlog gevoerd blijft tusschen de republikeinen, die maar niet tot het aantasten der stellingen in het gebergte van de Carlisten schijnen te willen overgaan, en de Carlisten, die zich door niets tot het verlaten dezer stellingen verlokken laten, kan er geen beslissend voorval verwacht worden, en de strijd voor een zeer langen tijd blijven voortsleuren. De Spanjaarden hebben nu eenmaal de gewoonte om hunne oorlogen te rekken. Zij brengen den oorlog niet ten einde door flinke daden, en zelfs wanneer

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2