LEIDSCHE COURANT. 1874. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. STADS-BE RICH TEN. PATENTBLADEN. M°. 2ii. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel jaar» 3.-—, franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prgs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cciHS. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladeu over het jaar 1874/5, voor de wijken Vil, VIII en IX. alsmede de restanten van de wijken III, IV, V en VI bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, door de belanghebbenden zclven kunnen worden alge- haald. dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden uitgeuoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 5 September 1874. v. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij- deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat door het in vallen van den gedenkdag van het derde eeuwfeest van Leiden's Ontzet op Zaterdag den 3dï" October aanst.de BEESTENMARKT, in plaats van op Vrijdag, des Woensdags te voren zal worden gehouden en de GEWONE MARKTEN, in plaats van op Zaterdag, des Donderdags van diezelfde week. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 8 September 1874. E. KIST, Secretaris. BINNËNLANDSGHK BKRIGTEN. LEIDEN, 8 September. Ter voldoening aan de slotbepaling van art. 8 van het kon. besluit van 4 Aug. 1839 heeft de minister van binnenlandsehe zaken aan Z. M. den koning aangeboden de uit de verschillende opgaven van Zr. M». commissa rissen in de provinciën opgemaakte algemeene numerieke staten, aandui dende de sterkte van den eersten ban der schutterijen op 1 Jannarij van dit jaar. Een dier staten wijst de sterkte aan van den eersten ban der dienstdoende schutterij in elke gemeente waar zulk eene schutterij bestaat, met opgave levens van de wijze van indceling. Daarin is de eerste ban, geljjk vroeger, gesplitst in twee categorien. De eerste categorie bevat de leden van den eersten ban. die thans nog ongehuwd, gehuwd of weduw naars zijn, zonder kind of kinderen. De tweede categorie, de leden van den eersten ban, die na hunne inlijving gehuwd en sedert in het bezit van kind of kinderen gekomen zijn. Blijkens dezen staat was de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, met inbegrip van dereserve, op 1 Januarij jl.die der eerste categorie 25197 man; die der tweede ca tegorie 16291 man, te zamen 41488 man. Van dit getal manschappen heb ben 9837, derhalve ruim 1/5 van hel geheel, vroeger hetzij als onderofficier of korporaalhetzij als gewoon soldaat of milicien bij het leger gediend. Op I Jan. 1873 bedroeg de sterkte van den eersten ban der dd. schutterijen 39718 man. Aan de personen, die, onder overlegging van een getuigschrift wegens afgelegd eindexamen van eene hóogere burgerschool met vijfjarigen cursus, hebben verzocht, als leerling-telegraphist te worden toegelaten, is kennis gegeven dat zij zich op den 28"> dezer, des voormiddags ten negen ure, moeten aanmelden aan het ministerie van financiën, te 'sGravenhage. Heden had onze stadgenoot J. Gijsman het voorregt zijne 25-jarige betrekking aan het veer van Leiden op Rotterdam te mogen herdenken. - Het stoomschip fVarrior, van Batavia via Suez, is te Nieuwediep bin nengekomen. Het stoomschip Java, van het Nieuwediep vaar Batavia, is •den 4deI1 dezer te Aden aangekomen. Donderdag aanst. zal het vijftigjarig priesterschap van mgr. G. P. YVil- •mer, bisschop van Haarlem, in het seminarie Hageveld te Voorhout plegtig worden gevierd. Uit ingezetenen van Voorhout is eene «erewacht zamen- gesteld om den bisschop op dien dag in te halen. Uit Rijnsburg meldt men dat, ofschoon de stand van het blocmkoolge- was zich vroeger niet zeer gunstig liet aanziendie thans zeer is verbeterd en de uitkomst de verwachting overtreft. Den 18,lfn zal te Nieuwediep overgaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Voorwaarts een detachement sterk 200 militairen, waaronder 14 onderofficieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der genie van het leger in Ned.-lndie. W. A. C. de Bloem. Met voormelden bodem zullen ook de voor de dienst in Indië bestemde officieren van gezondheid kl. J. G. J. van Oppenraay, M. F. A. Perk, J. A. B. Masthoff, benevens de paarden-arts 3de kl. H. Mars hunne bestemming volgen. Te Amsterdam is gisteren in het gebouw der voormalige akademie van beeldende kunsten, in de Oüdemanhuispoort, de tweejaarljjkschfl stedelijke tentoonstelling van schilderijen, leekeningen enz. door den burgemeester geopend. Vele belangstellenden waren tegenwoordig. De inzending is bij zonder groot. De catalogus beval 575 nummers, en ruim 200 kunstwerken uil het buitenland belmoren tot dit getal. De hoofdstad is heden nacht weder door een zware ramp getroffen. Over de geheele stad was het te zien dat een felle brand woedde. Rook kolommen, hoog opgaande vlammen, vonken over eene groote uitgestrektheid Waren lot op zeer grooten afstand merkbaar, ja zoodanig dat men aan de andere zijde van de stad haast niet kon gelooven dat het schouwspel ver oorzaakt werd door een brand in de Groole-Bickerstraal; iedereen die het zag zou vast geloofd hebben dat het veel digter in 2ijne nabijheid was. De Amsterdainsche stoom-stiikcrraffinaderij was tusschcn een en half twee ure na middernacht in brand geraakt, en hoewel de vlammen op een beneden- zolder waren uitgebroken, stond zoo spoedig, dat men cr zich bijna geen rekenschap van kon geven, het geheele gebouw van boven tot beneden, van achteren tot voren, met bjjbehoorende lootsen en bergplaatsen, inlichten vuurgloed. Wat wonder dat de speling dcf hardroode, gele, blaauwë en karmozijnkleurige vlammen een lichtschakering in de lucht te voorschijn riep, die een elk deed ijzen en toch onwillekeurig naar het verschrikkelijk fraaije schouwspel deed staren. VVat zou hier nlusschen helpen? Een stort vloed ware noodïg geweest, een Wolkbreuk om de vlammen dié uit de fabriek opstegen te dooven. Op den Weslerdoksdijk staande, zag men een zee van vuur, een gloeijenden poel, waarin dan een dak, dan een muur met knette rend geraas of donderend geweld nederviel. Alleen voor het bewaren der overliggende perceelen en der belende gebouwtjes moest zorg worden gedra gen. Behalve de handspuiten der brandweer, voor zooverre zij, om niet alle posten zonder materieel te laten, konden worden gebruikt, en twee stoomspuiten, werden een aantal oude spuiten bediend door vrijwilligers en de stoomspuit der marine te hulp geroepen. De vrijwilligers onderwierpen zich flink aan het strenge regime der nieuwe brandweer. De marine hield zich dapper. En de brandweer niet minder; want was het behoud van hetgeen men met eenige moeijelijkheid dacht te kunnen behouden bijna onmogelijk, energiek en afdoende waren de pogingen, die. met zelfverloo chenende dapperheid en alle gevaar trotserende krachtsinspanningwérden aangewend. Toen de dag aanbrak kon men het vuur beperkt achten tot de grenzen die door de brandweer er aan waren gesteld, en kon men het gevaar als geweken beschouwen. Mogt men het gelukkig achten dat niemand bij den brand, die nog Steeds in de ruïnen voortwoedt. is omgekomen, en dat geene bewoonde perceeleü zijn vernieldtreurig wordt men gestemd wanneer men verneemt dat 320 arbeiders, meerendeels hoofden van huisgezinnen, door den brand broodeloos zijn geworden. Ook hecren assuradeurs hebben dit jaar een zware vuur proef te doorstaan. Met dezen brand zijn zeer zeker honderdduizenden gemoeid. Te Amsterdam is tegen eert brandspuitgast der voormalige brandweer proces-verbaal opgemaakt, ter zake dat hij, bij gelegenheid van den brand, die op 1 dezer in de Lange-Lcidschedwarsstraat aldaar woedde, herhaalde malen, blijkbaar met moedwil, op de slang van een in werking zijnde spuit ging staan en. toen een pompier hem dit wilde beletten, dezen mishandelde. Onlangs werd in den tuin van Natura Artis Magistra, te Amsterdam, op nieuw diefstal gepleegd. Een 14-jarig jongeling van fatsoenlijke familie ontvreemdde er een duif, zijnde een exemplaar van bijzondere waarde. Of schoon zijne familie niet tol de leden van het genootschap behoorde en hij alzoo tol den tuin geen regt van toegang had, verschafte hij zich dien door liet. voor de leien opengestelde hek binnen te gaan. De directie heeft, na bet ontdekken van den diefstal, daarvan aangifte gedaan bij de policic, die onmiddellijk een onderzoek instelde en tegen den dader proces verbaal op-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1