ascli gelegd. De gelieele inboedel en eene som van 000 aan contanten gingen daarbij verloren. Vrijdag avond vond men te Almelo, na aankomst van den laatsten trein van Hengelo, op de rails van den spoorweg, een eind buiten de stad, het lijk van een jongeling van 20 jaren. Hef hoofd was door den trein letterljjk van den romp gescheiden. Wat de aanleiding tot deze wanhopige daad is geweest weet men niet zeker. Naar men verneemt was hij ontsla gen uit zijne betrekking. In zijn ouders woning had hij een brief achter gelaten, waarin hij allen vaarwel zegt. Nabij Tilburg zijn Vrijdag eepe boerenhuizing en Zaturdag avond eene wagenmakersvverkplaats met huis en schuur een prooi der vlammen geworden. -- Vrijdag ochtend zou in de gemeente Slrijp, met verlof van den bur gemeester, op de algemeene begraafplaats, gelegen bij de r.-kath. kerk aldaar, de teraardebestelling plaats hebben van een protestant. De pastoor' onder wien de sleutel der begraafplaats berust, weigerde de opening der begraaf plaats, niettegenstaande bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 13 Julij jl. op een adres van cenige ingezetenen te Strijp beslist is, dat de lijken van protestanten op die begraafplaats ter begraving moeten worden toegelaten. De tusschenkomst der regering is ten dezen ingeroepen opdat de burgemeester van de regering last moge ontvangen om de begraaf plaats te doen openen. (II. C Nabij Badel zou dezer dagen een landbouwerszoon, zekere C. van der Laan, zich op de jagt begeven, op de landerijen zijns vaders. Met bet ge- j Iaden geweer op schouder, stapte hij de deur uit. Op weg een kar ont moetende, legde hij het geweer daarop, en ging naast den wagen verder. Ter plaatse gekomen waar hij de jagt zou beginnen, trok hij het geweer bij den tromp van de kar. Ongelukkig bleet de haan achter een plank baken, het schot ging af en de geheele lading trof de borst van den jager. Des nachts was de 18-jarige jongeling reeds een lijk. Uit 's Heer-Arendskerke meldt men aan de N. li. C. dat Vrijdag 11. aldaar een jongen, die boven in een boerenschuur werkzaamheden verrigtte, het ongeluk had met het slagtersmes, dat hij in de hand hield, naar bene den te vallen, zóó dat dit hem bijna een vingerlengte even boven den oog appel in het voorhoofd drong. Het mes was krom gebogen toen hel er uitkwam. De jongen viel in zwijm. Men vreest dal hij het leven niet be houden zal. De provinciale staten van Limburg zijn voornemens in den loop dezer maand aan den als commissaris des konings afgetreden heer van de Does de Willebois een afscheidsdiner aan te bieden; ook zal hem door de gezamen lijke leden van Limburgs gewestelijke vertegenwoordiging een pracht-album, bevallende hunne portretten, aangeboden worden. 's GRAVENHAGE7 September. Z. M. heelt, ingevolge hun verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst verleend aan den Oost-Indischcn militairen ambtenaar 3s kl. W. H. Lux, laatstelijk 2e commies, levens magazijnmeester bij het groot militair hospi taal te Soerabaija; aan den Oost-Indischen ambtenaar K. M. Swart, laatste lijk posthouder te Soekadana (Wesler-afdeeling van Borneo); en aan den Oost-lndischen ambtenaar C. F. Sloot, laatstelijk hoofdonderwijzer aan de openbare 2e lagere school te Batavia. Z. M. de koning heeft een van HDs, pensionaires, mej. Francisca Stoetzj bevorderd tot hol-cantatrice. H. K. H. prinses Marianne heeft zich dezen morgen naar den Helder begeven. Zaturdag 11. deed bet provinciaal geregtshol in Zuidholland uitspraak in de jl. Donderdag behandelde strafzaken betreffende den eenigen brieven besteller van Brielle, beschuldigd van het verduisteren van hem toevertrouwde bescheiden en het heffen en ontvangen van onverschuldigde porten; en den Rotlerdamschen zeeman, aan wien is ten laste gelegd hel gebruik maken van een valsch onderhandsch geschrift, waardoor hij van een scheepsmake laar eene maand gage in voorschot ontving. Ten aanzien van den brieven- l estcller sprak bet hof eene veroordeeling uit van 3 jaren correctionele ge vangenisstraf en drie geldboeten elk van 20 cents; terwijl de zeeman werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, daar niet voldoende reglens was bewezen, dat hij van een valsch geschrift heeft gebruik gemaakt. Het laatste vuurwerk, dat de badhuis-commissie zal doen afsteken, be looft bijzonder prachtig te zijn. liet zal worden besloten met eene schilte- .lende decoratie tot eere der badgasten en gevolgd door eene Bengaalsche verlichting langs de geheele uitgestrektheid van het terras van het badhuis, waar tevens gedurende dien avond een buitengewoon harmonie-concert zal worden gegeven. Gisteren is weder een kinderlijkje gevonden, ditmaal verborgen onder de trap in een huis op de Geest. De vinder was de bewoner zelf, die het lijkje van den pasgeborene naar de politie heeft gebragt. BHTlüNLsMlSÜHE BEKiGTËIN. EiseKkAsr®. LONDEN6 September. De Spaansche gezant.heeft aan den onder-secretaris van staat bij het dep. van buitenlandsche zaken zijne geloofsbrieven overhandigd. Daar wegens de afwezigheid van koningin Victoria de overhandiging der geloofsbrieven in eene plegtige audiëntie niet kon plaats hebben, werd de gezant door de geschiede inlevering als behoorlijk bij de Britsche regering geaccrediteerd aangemerkt. FBAKHRIJE. De dag van Zaturdag (verjaardag der revolutie) is over het algemeen rustig voorbijgegaan; eenige onbeduidende voorvallen hadden te Bordeaux en te Perigueux plaats. Te Mèze, dep. Uérault, moeten ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Naar men verneemt zijn aldaar 19 personen gewond en een gedood. Er is eene afdeeling troepen derwaarts gegaan. L'Vnivers en La France verzekeren dat de Orénoque in November van Civita Vecchia zal teruggeroepen worden. Volgens den Mon. wniv. zullen acht beschuldigden van medepligtigheid aan de vlugt van Bazaine voor de regtbank verschijnen: vier burgerlijke bewakers, luit.-kolonel Villette, de ex-kapitein Doineau, de bediende van Bazaine en nog een ander persoon. Te Havre heeft in den avond van den 3den een vreesselijke storm uit het zuidwesten gewoed. Een Engelsche galjoot werd op de kust geworpen, De bemanning werd gered. Men mist nog drie visschersvaarluigen. In het bosch van Orleans heeft dezer dagen een brand gewoed, waar door eene uitgestrektheid van meer dan 400 hectaren hout vernield is gewor den. Aan de inspanning van een militair detachement uit Orleans, van de pompiers uit Gien, van de gendarmerie en van de boeren uit den omtrek heeft men het te danken gehad, dat de vlammen gestuit zijn geworden. De oorlog van 1870 heeft onlangs nog eenige slagtoffere gemaakt, in l hel dorp Massevaux op de Zwitsersche grenzen. In een ijzergieterij aldaar bevonden zich overblijfselen van bommen en andere ontplofbare stukken, die door de landlieden in den omtrek van Belfort opgezameld en aan de ijzergieterij verkocht waren. Dezer dagen vonden de leerjongens onder een hoop ijzer een geheele bom en een hunner had de or.voorzigtigheid met een brandenden lucifer te onderzoeken of het projectiel gevuld was. Dit was inderdaad het geval en er had een ontploffing plaats, die niet alleen de vensters uit de fabriek sloeg, maar vijf werklieden ernstig kwetste en den dood van één hunner veroorzaakte. De luchtreiziger Dumof en zijne vrouw, die te Calais in een lucht ballon opstegen, en aan wier behoud men wanhoopte, zijn te Grimsby door eene visscherschuit levend en wel aangebragt. De ballon, door een sterken wind gedreven, was niet naar Engeland, doch over de Noordzee, naar den kant van Noorwegen, heengevoerd. Toen Dumof bemerkte, dat bij geen land meer onder zich krijgen zou. liet hij zich op de hoogte van Doggers- bank neder. Met levensgevaar werden zij door de bemanning van de Engelsche visscherschuit uit den toestel gered. Durnof en zijne vrouw waren, toen zij gered werden, meer dood dan levend. OUIT»CHL4SITO. Te Dresden is het Sedanfeest met algemeene deelneming gevierd. De stad was feestelijk getooid; ook uit bet paleis des konings wapperde een aantal vlaggen. Des morgens ten 7 ure had op de Neumarkl onder het luiden der klokken een ochtendgodsdienst plaats, waaraan de in plegligeir optogt geschaarde corporatiën en wcrklieden-vereenigingen deel namen. Daarop volgde ten 9 ure een bidstond in alle evangelische kerken en in de Israëli tische synagoge. Door den katholieken bisschop Forwerk werd ten 11 ure eene hoogmis in de katholieke hofkerk gevierd. Des namiddags hadden de volksfeesten op het Brühlsche terras plaats, waaraan de koning in persoon deel nam. De Prov. Corr. zegt: »De bijzonderheden, welke uit alle deelcn des rijks gemeld worden, wederleggen ten stelligste de bewering dat de gedachtenisviering het werk van eene enkele partij zou wezen. Het Sedan- leest, gelijk het ditmaal met zoo onmiskenbare eensgezindheid gevierd werd. is de blijmoedige handeling van het zijne eenheid en zijne daarop berustende grootheid beseffende Duitsche volk." De dagbladen deeien eene aanschrijving mede van den bisschop van Ermeland en dien van Culm aan hunne geestelijkheid, waarin voorschriften worden gegeven naar aanleiding der wet op het burgerlijk huwelijk, die den l6teo October in werking treedt. Volgens die voorschriften moeten aan alle personen, die alleen voor den burgerlijken ambtenaar een huwelijk sluiten, zoolang de sacramenten worden onthouden totdat zij kerkelijk ge trouwd zijn. Volgens het Frankf. Jonrn. heeft de heer IL Bencker, ambtenaar bij de tclegraphie te Munchen, een toestel uitgevonden, om op betere wijze dan volgens de methode van Caselli telegraphische dépêches te copiëren. De dépêche, met eene bijzondere soort van inkt op zilverpapier geschreven, wordt in het bureau van afzending op een cylinder gelegd en verschijnt alsdan zuiver gecopieerd op de plaats van bestemming. De stoomboot Oesterbottenvarende tusschen Petersburg en Uleaborg, is door het in brand geraken van eene aan boord zijnde hoeveelheid lucifers, ondanks de spoedig door twee andere booten aangebragte hulp, eene prooi der vlammen geworden, waarbij 13 menschen, waaronder de machinist en twee stokershet leven hebben verloren. Te Weenen heeft in de vorige week in het hoofdpostkantoor een dief stal met inbraak plaats gehad. Er zijn gestolen ruim 1600 aangeteekende brieven, met waarden, te zamen voor ruim 32000 fl. De daders zijn niet ontdekt. OOST-IKDIE. BATAVIA, 24 Julij. Volgens hét Bat. Jlbl. moet bij het opperbestuur het plan bestaan om Sumatra meer onafhankelijk van het Indisch bestuur te maken dan tot dus ver het geval is. Dit eiland zou worden bestuurd door een luitenant-gou verneur, die alleen in groote regeringszaken en beginselen ondergeschikt zou zijn aan den gouverneur-generaal, maar overigens geheel op eigen ver antwoordelijkheid zou moeten handelen. - - Te Batavia loopt het gerucht, dat de directeur van financiën binnen kort met verlot naar Europa vertrekt. Als zijn opvolger wordt genoemd de heer Sprenger van Eyk. Men voegt er bij, dat de maatregelen, door den directeur volgens de voorschiftcn der regering genomen, thans door deze worden afgekeurd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Benoemd: tot boekhouder bij de in- en uitvoerreg- ten en accijnsen, F. G. A. Akker; tot hooldingenieur le kl. bij den water- slaat, de hoofdingenieur 2« kl. H. M. Dibbetz; tot hoofdingenieur 2e kl., de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2