BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidscke Courant van Maandag 7 September .JS74, ft°. 200. BINNE NL AN DSC f I E BER1GTEN. BUSTEN LA N DSC HE BE R1GTEN. LEIDEN, 5 September. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden geboren 140 kin deren, als: 74 zoons en 66 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte. Overleden 94 personen, als: 11 mannen. 12 vrouwen, 38 zoons en 33 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9. Gehuwd: 39 paren. Wij vernemen dat de heer dr. H. W. van der iMey, prorector van het gymnasium alhier, door den gemeenteraad van Arnhem is benoemd tot rector van het gymnasium aldaar. Vijfentwintig jaren geleden werd Johannes Laterveer aangesteld tot agent van policie en heden herdenkt hij zijne moeijelijke en trouwe dienstvervulling gedurende het vierde eener eeuw op 63-jarigen leeftijd. Ijverig in pligtsbe- trachtingondervond hij zelden berisping of straf, zoodat hij om zijn levens gedrag en naauwgezette dienst door zijn superieuren wordt geacht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 78 tot 87 volwassen personen en 29 tot 38 kinderen. Het prov. kerkbestuur van Zuidholland heeft, op verzoek, aan den heer P. J. Zaalberg, predikant te Zuid-Beijerland, salvo honore, emeritaat verleend, ingaande met 1 November a. s. Op de voordragt voor conrector aan de Latijnsche school te Dordrecht zijn geplaatst de hh. dr. M. C. Tideman, rector te Zalt-Bommel, en dr. J. van der Vliet, te Leiden. Door den heer J. J. Godefroy Jzn., onlangs te Amsterdam overleden, is aan de Ned. hervormde gemeente aldaar, ten behoeve van een nieuw te stichten weeshuis, een legaat van ƒ1000, 2% pCt. Nat. Schuld, vermaakt, en door wijlen mej. A. J. Schlimmer, wed. J. J. de Vrim, aan de diaconie een legaat van ƒ500. Het Iibl., den uitslag mededeelende van de aanbesteding van den boven bouw der spoorwegbrug over de Nieuwe Maas te Botterdam, voegt daarbij het volgende: Het is zeker te betreuren, dat de uitkomst dezer inschrijving aanleiding geeft tot de vrees, dat dit hoogst belangrijke werk buitenslands zal worden uitgevoerd, vooral omdat hier te lande aan alle industriële in- rigtingen zonder onderscheid dringende behoefte aan werk bestaat. Immers zijn, om een voorbeeld te geven, aan de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen hier ter stede in de laatste weken ruim 200 werklieden moeten worden afgedankt en laat het zich aanziendal wanneer niet spoedig aldaar nieuwe belangrijke orders worden verkregen, op nieuw een gelijk getal zal moeten worden ontslagen. Wanneer dergelijke buitengewone omstandigheden ■in het spel zijn, is het zeer goed te verdedigen en is het geen verderfelijk protectionismewanneer de regering tracht de uitvoering van groote werken binnenslands te houden. Het algemeen belang, dat in den regel het best gediend is met de gunning aan den laagsten inschrijver, indien namelijk op de soliditeit niets is aan te merken, zou in dit geval meer nadeel kunnen lijden door het stilstaan der inlandsche fabrieken en de armoede der werk lieden, dan door de gunning aan een binnenlandschen mededinger, die voor eenigzins hooger bedrag heeft ingeschreven. Voortrekking van inlandsche nijverheid, die alleen door bescherming bestaan kan, moet streng geweerd worden, maar steun van levensvatbare industriën bij tijdelijke en buitenge wone behoefte is niet in beginsel bepaald af te keuren. In de legerplaats te Milligen werd Donderdag een schietwedstrijd gehou den, die van 9 tot 12 ure duurde. De verdere regeling der dienst was aan de brigade-commandanten overgelaten voor die militairen, welke geen deel namen aan den wedstrijd. Des namiddags is door de veld- en rijdende j artillerie wedstrijd gehouden, waarbij aan die 4 slukrijders ieder 2 gutden werd toegekend, welke in den stal, op een gegeven signaal begonnen zijnde, het eerst opgetuigd en het stuk in het park aangespannen hadden, zonder daarbij iets van de bepakking hoegenaamd te vergeten, en alzoo gereed waren op marsch te gaan. Voorts aan 4 kanonniers elk een prijs van ƒ2 50, welke het eerst het stuk van den affuit namen en het onder den voorwa gen bevestigden, om het alzoo te kunnen vervoeren zonder dat er aanmer kingen op te maken waren. Nabij het station Meppel werd gisterenmorgen eene seinwachteres aan den staatsspoorweg door den trein, die van Zwolle kwam, aangereden. Toen de trein reeds in het gezigt was waagde zij het van de rails eenige boomtakken, die door den zwaren storm des nachts daarop waren gewaaid, te verwijderen. Hoewel de machinist dadelijk stopte, is de vrouw toch ernstig gekwetst, zoodat zij in deerniswaardigen toestand verkeert, en men weinig hoop beeft op behoud van haar leven. Te Bolsward is dezer dagen eene vrouw, werkzaam bij den opslag van turf, in eene fabriek, van den turfzolder op de straatsteenen neèrge- vallen, waardoor haar hel hoofd verbrijzeld werd. Door het prov. geregtshof in Zeeland is gisteren behandeld de zaak van den notaris V. uit Sas van Gant, beschuldigd eene akte te hebben verleden, waarin onwaarheden vermeld staan. Vijf getuigen werden ge hoord. De eisch van het openhaar ministerie was ontzetting uit het ambt. De advocaat mr. Borsius trad op als verdediger. Het hof heelt den beschul digde van het misdrijf, als niet bewezen, vrijgesproken. 's GRAVENHAGE5 September. Aan den heer 11. W. F. Liglenberg, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Soerabaija. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg is be noemd de heer mr. J. W. Lasonder. De 2e luit. W. baron van Heeckeren van Molecaten, van het 3e reg. infanterie, is overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De officier van gezondheid 2e kl. A. E. van Nugteren wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Z. M. de koning vertrok in den afgeloopen nacht ten 4 ure naar het Loo en zal aldaar tot den 18dee dezer verblijven. Ten 7 u. 40 min. is Z. K. 11. prins Frederik, naar Hanover afgereisd met het doel om de doopplegtigheid bij te wonen van den jongstgeboren zoon van prins Albert van Pruissen, neef van Z. K. H. Aanstaanden Donderdag wordt de prins te dezer stede terugverwacht na vooraf een bezoek aan Neuwied te hebben gebragt, Wegens het onstuimige weder is de voorgenomen verlichting van den zool. tuinbij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, gisteren avond niet ontstoken. BELCflE. Den 7en September zal te Brussel een congres gehouden worden door de groep secessionistendie zich op het laatste te Genève gehouden congres der Internationale, met Carl Marx, hebben afgescheiden. De commissie van organisatie heeft oproepingsbrieven aan verscheidene hoofden der Fransche demagogie gerigt. liet schijnt te blijken, dat de breuk in het revolutionaire genootschap niet voor heling vatbaar is. In eene steenkolenmijn te Elouges, in Henegouwen, is Woensdag II. eene groote ramp voorgevallen. Ten gevolge eener ontploffing van mijndamp, die, naar men onderstelt, door het springen eener kruidmijn veroorzaakt is, zijn een aantal mijnarbeiders omgekomen. Reeds twaalf slagtoffers waren uit de mijn naar boven gebragt, waaronder eeilige vrouwen. Men vreesde echter, dat het aantal dooden en gekwetsten nog aanzienlijker was. Op het oogenblik der ontploffing waren 170 personen in de mijn aanwezig. LONDEN4 September. De commissie voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia beeft haar algemeen reglement openbaar gemaakt. Daarin wordt o. a. het volgende bepaald: De tentoonstelling wordt geopend 19 April 1876 en ge sloten 19 October daaraanvolgende. Alle regeringen worden verzocht, vóór 1 Januarij 1875 in te zenden eene lijst der namen harer commissien voor deze tentoonstelling. Ieder inzender moet zijne aanvraag om ruimte inzen den bij de commissie zijner regering. Hij heeft daaromtrent of aangaande andere zaken alleen met haar te onderhandelen. Te dien einde zal aan elke commissie vóór 1 Februarij 1875 worden toegezonden eene naauwkeu- rige beschrijving van het gebouw, met opgaaf van de ruimte voor de geza menlijke inzenders van eiken staat. Vóór 1 December 1875 worden bij den directeur-generaal ingewacht de lijsten der inzenders, met vermelding der goederen en al wat verder voor den officiëlen catalogus noodig is. Alle inzendingen worden van 1 Januarij 1876 tot 31 Maart daaraanvolgende in ibet gebouw in ontvangst genomen; na dien tijd niets meer. De directeur- generaal zal beschikken over alle ruimte, waarover vóór 1 April 1876 niet is beschikt. Bij elke inzending moet speciaal worden vermeld of zij is in gezonden ter mededinging naar een prijs. De officiële catalogus zal worden uitgegeven in het Engelsch, Duitsch, Franseh en Spaansch. FBAIHRUH. Het Journ. off. bevat het besluit, waarbij de heer de Chaudordy, thans gezant te Bern, tot Franseh gezant in Spanje benoemd wordt. In den Mon. Univ. wordt medegedeeld dat de regering in de archiven van de departementen heeft doen opsporen, welke maatregelen het Fransche gouvernement tijdens den eersten Carlisten-oorlog in 1836 en volgende jaren genomen heeft lot bewaking der grenzen en tot handhaving der neutraliteit. Dezelfde standplaatsen als destijds zijn thans aan de verschillende troepen- afdeelingen aangewezen, en dezelfde bevelen en instructiën aan de bevelheb bers en de beambten der douane gegeven. Reeds hebben zich thans dezelfde quaestiën voorgedaan, welke in den eersten oorlog opgerezen waren, o. a. eene betreffende de Spaansche gemeente Livia, eene enclave in het Fransche grondgebied, waartoe een neutraal verklaarde weg van uit Spanje den toe gang heeft; de gemeente Livia is in de onmiddellijke nabijheid van Puycerda gelegen. Onlangs wilde Savalls, even als de Carlisten in den vroegeren oorlog hfidden beproefd, langs dien neutralen weg naar Livia trekken, ten einde die plaats te brandschatten, doch twee Fransche compagniën waren op den weg in slagorde opgesteld, even als in 1836, en tegen deze be tooning had de Carlistische bevelhebber het voorzigligcr geacht zijn voor nemen op te geven. Ofschoon de herziening der lijsten van kiezers voor den gemeenteraad volgens de onlangs aangenomen wet nog niet overal geheel afgeloopen is, of althans de uitslag over hel algemeen daarvan nog niet kan worden mede gedeeld, schijnt het toch uit de berigten, welke daaromtrent uit sommige plaatsen ontvangen worden, te moeten opgemaakt worden dal de nieuwe wet in de getalsterkte der kiezers slechts geringe veranderingen brengen zal. en de vrees der republikeinsche partij stellig niet zal worden bewaar heid, «lat een groot aantal kiezers hunne reglen door die herziening zou den verliezen. In de Donderdag gehouden zitting van de permanente commissie werd de regering vertegenwoordigd door generaal de Chabaud-Latour en den heer Tailhand, ministers van binnenlandschc zaken en van justitie. De heer de Mahy verklaarde dat de gematigdheiddie de minister van binnenlandsche zaken in de vorige zitting aan den dag had gelegd, hem hoop had gegeven, dat de politiek van het kabinet zich in alle opzigten door gematigdheid zou kenmerken. Maar in die hoop heeft hij zich bedrogen gezien. Immers, sedert de vorige zitting zijn gemeenteraden geschorst en verscheidene dag bladen gestraft, en bij die maatregelen is de regering jegens den een veel minder streng geweest dan jegens den ander. Zoo was de ultra-clericale

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5