of hel geheele leger is binnen hort uit zijn verband gerukt. Ik spreek «liet eens van de onmogelijkheid om den troep te oefenen, wat toch hoofd zaak diende te blijven. Het cenigc middel om te Atchin een gezonden toestand te scheppen is: het uitzenden eener derde expeditie onder een energieken, kundigen aanvoerder; maar waar is thans de laatste te vinden en van waar moeten de soldaten komen? 'sGRAVENHAGE. 4 September. De kolonel 11. baron van Tuyl van Serooskerkenpresident van de vereeniging het Roodc Kruis, is benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer rap. F. W. C. P. graaf van Ilylandt, raad van legatie bij het Ned gezantschap te Londen, tot het aannemen van het ridderkruis 2e kl. der Pruissische kroonorde, hem door den Duitschen keizer, koning van Pruissen, geschonken. De officier van gezondheid le kl. II. L. Rceder en die der 2e kl. G. F. Roehal worden respectivelijk geplaatst bij hel hospitaal der marine te Wil lemsoord en aan boord van het raderstoomschip Valk. liet D. v. 's Gr. meldt nader dat niet Z. M. de koning benoemd is tot kolonel van een regiment van de Russische keiz. garde, maar dat Z. K. 11. prins Alexander is benoemd tot kolonel bij bet Russische regiment "Koning Willem III der Nederlanden." De 34c verjaardag van Neêrlands kroonprins werd heden alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. Ter gelegenheid van dien dag hield het gar nizoen ten J2 ure groole parade, gekommandeerd door kolonel van Toll van het le reg. huzaren. Door de drie wapens werden na de inspectie eenige manoeuvres uitgevoerd, die. vooral van de infanterie en cavalerie, de laatste bewoog zich uiterst vlug, met bijval werden gadegeslagen. De on- ziglbare vijand werd met succes verdrevenwaarbij de charges van de huza ren groole diensten bewezen. Na hel gewone défilé passeerde Z, M. de koning en eenige oogenblikken later 11. K. II. prinses Marianne de parade plaats. De troepen deden de verschiildigc eerbewijzen en de muziek liet het Wilhelmus hooren. Ten hove werd het geboortefeest gevierd met een diner op het Huis ten Rosch. waaraan IIII. MM. de koning en koningin, prins Hendrik en prins Frcderik deelnamen. Zeer gelukkig mag het plan hceten van het bestuur van den Kon. Zool. Rol. tuin om den verjaardag heden avond in die instelling te herdenken door de uilvoering van een buitengewoon militair concert, gedurende het welk eenc prachtige illuminatie den tuin en zijne fraaije omgeving zal sieren. Morgen ochtend per trein van 7 ti. 40 m vertrekt Z. K. II. prins Fre- dcrik langs den Rijnspoorweg naar Dtiitschland. Zr. M*. pensionaires in den zang hebben eergisteren avond op een con cert ten palcize in tegenwoordigheid van haren kon. beschermheer blijken van hare vorderingen op het gebied der toonkunst gegeven. Op de audiëntie, heden door den minister van marine verleend, zijn eenige tot hoogeren rang bevorderde zee-officieren en verschillende der on langs aangestelde adelborsten van de l' kl. verschenen. Voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Ztiidholland, in de plaats van den heer jhr. mr. 11. J. van der lleim, is gisteren avond door de kiesvereeniging de Grondwet candidaat gesteld de heer mr. L. G. Greeve, kantonregler alhier. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland stond gisteren ook te regt een 35-jarige zeemanonder beschuldiging van het gebruik maken van een valsch ondcrhaiidsch geschriit, waarin de valschheid is gepleegd door het verzinnen eener overeenkomst en liet namaken eener handteekening. Deze zeeman werd den 2,le" Mei jl. voor 36 's maands aangemonsterd op liet Engelsche stoomschip Normandie, ten einde eene reis te maken naar de Zuid-Westkust van Afrika. Gm nu van den scheepsmakelaar eenc maand gage in voorschot tc kunnen ontvangen moest hij een borg stellen en na ccnig zoeken werd die ook gevonden in den persoon van een onbekend zee man. die hem een papiertje gaf, dat hij met 25 cent betaalde. Hierop erlangde hij het verlangde geld en ging daarmede, zooals hij het noemde, aan den scharrel, terwijl het stoomschip op den bepaalden tijd, doch zon der den matroos, vertrok. De beschuldigde erkende hetgeen hem werd ten laste gelegd, maar dat hij van een valsch papier had gebruikt gemaakt wist hij niet op te geven. Advocaat-generaal Terpstra achtte de schuld bewezen en cischtc vcroordecling tot tuchthuisstraf van 5 tot 9 jaren en 4 maanden en eene geldboete van 50. Als verdediger trad op mr. Vrecde, die tot vrijspraak vau den beschuldigde concludeerde, omdat z. i. niet was bewezen dat liet, geschrift valsch was en dat mede onbewezen was dat beschuldigde op 2 Mei heeft geweten dat hij van een valsch stuk gebruik maakte. De uitspraak zal morgen plaats hebben. De feestviering van het vierde jaar van den slag van Sedan door de Duilsche bad en logeergasten te Schcveningenbestond voornamelijk in bet geven van een groot souper in een der voor dezen gedenkdag met nationale en Duilsche vlaggen gelooide zalen van het Oranje-Hotel. Eene muziekuit voering luisterde dit feest op. ui i i Ivm.amlsciik HKÏVH; I KIN. BELGIË. Nabij Ixelles heeft dezer dagen eene afschuiving of instorting van aarde of zand plaats gehad, waardoor drie arbeiders bedolven zijn geworden. Een hunner is er in geslaagd, zich een weg naar een zinkput te banen en is op die wijze behouden; een zijner iotgenooteueen man van 48 jaren, die eene weduwe met vijf kindereu achterlaat, is het slagtoffer van het onheil geworden. De derde is echter wonderdadig gered. Ofschoon op het oogen- blik der afschuiving meer dan een meter lager aan hel graven dan zijn verongelukte makker, is hij, nadat men ongeveer vier uren lang te vergeefs getracht had hem op te graven, toch nog levend opgedolven en bestaat cr alle hoop om hem in het leven te behouden. FRANKRIJK. In den Frangais wordt het gerucht tegengesproken dat reeds aanstaan den Woensdag de nieuwbenoemde Spaansche ambassadeur tot het overhan digen van zijne geloofsbrieven door den maarschalk Mac Mahon zou worden ontvangen. Het blad zegt dat die ontvangst eerst plaats zal hebben nadat een Fransch ambassadeur te Madrid zal benoemd zijn, omtrent welke keuze nog niets beslist is. Het schijnt nu zeker te zijn dat de baron de Bourgoing is benoemd tot gezant tc Madrid. Het transportschip Firginie heeft de haven van Brest verlaten om 227 nieuwe gedeporteerden naar Nieuw-Caledonie te brengen. Het aantal dier veroordeelden, dat zich thans nog in Frankrijk bevindt, bedraagt 290; 63 hunner, waaronder het gewezen lid der commune Billioray, zijn echter zóó ziek, dal de geneesheeren verklaarden dat zij de reis niet kunnen ondernemen. De advocaat Lachaud, die Bazaine voor den krijgsraad heeft verdedigd, heeft ook de verdediging op zich genomen van den ex-kolonel Villette, een der voornaamste beschuldigden in de zaak der ontvlugting van Bazaine. De beschuldigden zullen teregt staan voor de reglbank te Grasse, en niet voor het hof van asisses der Maritime Alpen, gelijk eerst is gemeld. Woensdag nacht heeft een zeer zwaar onweder te Parijs gewoed. Met voorbeeldelooze snelheid volgden de bliksemstralen elkander gedurende twee uren achtereen op. Op verschillende plaatsen is hel weder ingeslagen, waar door groote verwoestingen werden aangerigt. De bliksem trof een jong- mcnsch in zijn bed. Hij kwam er gelukkig af, doch des ochtends waren zijn oogeu opgezwollen tot de grootte van duiveneijeren. De electrische schok brak op een andere plaats de veer van een horologic, dat aan den muur hing; maar het horologie-zelf bleef hangen. Te Havre steeg Maandag tegen het vallen van den avond een lucht ballon omhoogwaarin de luchtreiziger üurnof met zijn gade had plaats genomen De wind was hoogst ongunstig en blies zeewaarts. Algemeen werd Durnof gewaarschuwd zich niet te wagen. Er waren evenwel sommige laffe spotters onder het publiek, die aan den moed van den luchtreiziger twijfelden. Deze werd daardoor verbitterd en nam met zijn vrouwondanks alle waarschuwingen van verstandige liedenin de kleine mand plaats. Weldra dreef de kleine ballon, de Tricolore, die slechts 800 meiers gas bevat, boven de golven der Noordzee. De wind blies sedert in dezellde rig- ting. Men heeft reden te vooronderstellen dat beiden zijn omgekomen. SPANJE. In hel Cuartel Ileal, het officiële dagblad van don Carlos, wordt een brief medegedeeld, welken de pretendent van zijnen oom, den hertog van Chambord, ontvangen heeft. Daarin komt o. a. het volgende voor: "Ik vlei mij met de hoop dat de bedoelde regeringen, na (uil liet door don Carlos uitgevaardigde manifest aan de Christelijke mogendheden) de feiten te hebben vernomen, welke gij in dat stuk zoo duidelijk uiteen zet, beter ingelicht zijnde en haar eigen belang lot leiddraad nemende, niet langer liet oor zul len sluiten voor de waarheid en liet droevige schouwspel niet langer zullen laten voortduren, waarvan wij de getuigen zijn. Ik behoef u niet te zeggen hoe zeer wij, uwe tante en ik, ons zullen verheugen over de lijding dat de goede zaak in Spanje heelt gezegevierd. God heeft u reeds duidelijke blijken van Zijne bescherming gegeven; Hij zal uw steun zijn ten einde toe. omdat gij Hem altijd getrouw zult blijven en voortdurend zult blijven strij den voor Zijne eer, voor het geluk uws volks en voor de zegepraal der katholieke kerk." De graaf verklaart voorts het goed te keuren dat don Carlos het woord heeft opgevat om de "leugens der revolutionaire partij" openlijk te wederleggen. Ofschoon hij meende dat dergelijke dingen in den regel met een verachtend stilzwijgen behooren bejegend te worden, zegt hij dat de "laster somwijlen zóó ver gaat dat hij niet geduld mag worden," en dón Carlos verkeert, naar zijne mecning, thans in dat geval, zoodat de graaf de uitvaardiging van zijn manifest van harte toejuicht. BlIITSCHLANB. Volgens de uit de voornaamste plaatsen in Duitscliland ontvangen be- riglcn is het Sedan-feest allerwege met grooten luister en geestdrift gevierd. De districtsraad van den Neder-Elzas heeft, ofschoon de president op merkte dal dit niet tot de bevoegdheid van den raad behoorde, zijne werk zaamheden besloten met het uiten van den wenscli dat aan Elzas-Loiharingen eeue zekere mate van autonomie, en wel eenc provinciale grondwet en eene eigene vertegenwoordiging, verleend worde. Gok de districlsraad van Lotharingen heelt zich in zijne laatste zitting met een soortgelijk voorstel van zijne vcrecnigde commission bezig gehouden. De policic te Wandsbeck heeft bekend gemaaktdat vijf aldaar geves tigde socialistische vereenigingen op last der regterlijke autoriteit ontbonden verklaard en de boeken, papieren, enz. in beslag genomen zijn. namelijk: de metselaars- en sleeiihouwers-vereeniging, het timmerlieden-verbond, de sclirijnwerkcrs-vereciiigiiig. de corporatie tot ondersteuning van werklieden en de vereeniging van metaalwerkers. Men verhaalt dat.dezer dagen een Fransch pastoor, zekere Augustin Louisniet de stoomboot llijnopwaarts voer en in gesprek geraakte met zekeren heer l'iichler. Toen zij Biberich voorbij voeren, maakte deze den Franscheii geestelijke opmerkzaam op het slot van den gewezen hertog van Nassau. Aan wien behoort dat slot nu? vroeg de pastoor. Ik gelool, ant woordde zijn reisgenoot, aan den keizer. Heelt hij het gestolen ol gekocht? waagde de pastoor te vragen. In Mainlz aangekomen werd door den heer Ptichler een gendarme gerequircerddie den onvoorzigtigen pastoor gevan gen nam. Er werd een geregelde aanklagt ingediend en het particulier ge sprek diende voor de reglbank te Wiesbaden, die den Franschman wegens majesleiisbeleediging tot twee maanden gevangennisstraf veroordeelde. PKh l'hLMiKAAJK. j 'SGRAVENHAGE, 4 September. Bij kon. besluit van heden zijn, met i ingang 8 September, de heeren Joh. Rode en C. R. Mingelen eervol ont- I lieven van hel hun lijdelijk opgedragen technische en administratie! beheer der landsdrukkerij en is tot directeur van die instelling benoemd de heer j C. W. Micling. Tot ridder grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd Mons. BianchiPauselijk internuntius.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2