LfilDSCHfi COURANT. 1S71 ZATURDAG 5 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. I)e prijs der Advcrlentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. BINN'ENLANDSCIIE BERIGTËN. LEIDEN, 4 Scplcinlier. Ter viering van den verjaardag van Z. lv. II. den prins van Oranje waren lieden van de openbare gebouwen en van vele bijzondere woningen vlaggen uitgestoken. Z. M. heelt benoemd tot majoor a la suite bij het 4e reg. infanterie den kapitein J. lv. II. de ltoo van Aldcrwerellvan het wapen, thans op non-acliviteit. Te Alphen aan den Rijn is Donderdag middag door een onzer sladge- nooten cene edele daad verrigt. De beer E. Noothoven van floor, die zich loeval- lig daar bevond, w as ooggetuige van hel in lie! water vallen eener dienstmaagd, welke aan de overzijde van den Rijn van een spoelvlot afgleed en onmiddel lijk in de diepte verdween, lloevvel geheel gekleed sprong de moedige redder Ie water, zwom de daar vrij breede rivier over en het mogt hem gelukken op de plaats waar zij was verdwenen haar naar de oppervlakte en den w al terng te brengen. Het is niet de eerste maal dat genoemde heer alzoo zijn leven waagde om dat van een medemensch te redden. Ilel stoomschip Koning der Nederlanden heeft in den nacht van 2 Sept. van Suez de reis naar Batavia voortgezet. - Voor hel natuurkundig staats-examen. dat <p 7 September a. s. te Amsterdam zal beginnen, hebben zich aangemeld: 80 jongelieden voor het lillerarisch gedeelte enz. Voor het natuurkundig examen geneeskunde 58 eau* didaten; cn voor het examen van hulp-apotheker 14. Te zamen een getal uitmakende van 152 examinandi. - Den 2'1™ September vierden de hh. J. H. de Greef en J. A. Stoop, hunne 25-jarige ambtsbediening als predikanten der Waalscbe gemeenten te Maastricht en te Nijmegen, waarbij het hun niet aan blijken van belang stelling ontbrak. -- De gemeenteraad van Haarlem heeft in zijne zitting van 2 Sept. jl. dr. J. G. VollgratT, thans te 's Hage, benoemd tot praeceptor bij hel gymna sium aldaar Met den benoemde stond op de voordragt van burg. en weth. de heer dr. J. van der Vliet, te Leiden. Dezer dagen, meldt de C.heeft men, bij gelegenheid van het witten en bijplcisteren in de Oude Begijne (thans Fransche) kerk te Haar lem. eene muurschildering ontdekt; zij bevindt zich op dat gedeelte der kerk, alwaar geen raam is geweest, ten gevolge van het bouwen der sa cristy, thans consistoriekamer. Zij bestaat tiit een tapijt, gehouden door twee engelen, in denzelfden geest als die, welke voorkomen in de Groote kerk, doch minder rijk en zonder gouden versieringen. Met de restauratie is reeds een aanvang gemaaktzij zal spoedig voltooid zijn. Te Amsterdam is eergisterenavond door de «Deulscher Verein" gedach tenis gevierd van de overwinning bij Sedan. Meer dan 400 Germanen, meldt hel Hbl.waren met enkele Nederlanders daartoe bijeengekomen. Een echt stukje Dttitsch leven zag de toeschouwer daar afgespeeld. Aan een viertal lange tafels zalen allen broederlijk bijeen in de eenvoudig versierde zaal, die met Duilsche, Nederlaudsehc en oranjevlaggen, een borstbeeld des keizers, de portretten van von Bismarck en von Moltke en de meer dan Icvensgroote figuur eener krijgshaftige Germania prijkte. Na eene feestrede volgde een stroom van feestdronken, herhaaldelijk door het zingen van vader- landschc liederen afgewisseld. In den loop van den avond werden telegram men aan den keizer en von Bismarck gezonden. Tot zeer laat was men vrolijk bijeen, sprekende, zingende en de zeer dorstige keclcn bevochtigend. Behalve den hartelijken en prettigen loondie onder de feestvierenden heerschte, trof ons inzonderheid, dat er met zooveel sympathie en waar dering werd gesproken over Nederland en het vele goede, waarop ons vader land roem dragen mag. Herhaaldelijk werd met geestdrift door Duitschers hierop gewezenen met geestdrift werden die woorden door Duitschers toegejuicht. Ook te Zandvoorl werd dien avond door de talrijk aldaar aanwezige Duit schers bedoeld feest gevierd. In de versierde groote zaal dineerden de Duitschers te zamen. Des avonds werden teertonnen en takkebossen op het strand aangestoken, en werd er op het groote badhuis gedanst. De Nederlandsche badgasten onthielden zich van elke deelneming in de vreugde der Duitschers. De Zandvoorders, zegt het Hbl., waren niet allen volkomen ■op de hoogte aangaande de oorzaak der vreugde van de Duilsche badgasten. Dit blijkt uit het volgende afgeluisterd gesprek; SI I «Wel, jonge, jonge, T is wat te zeggen. Daar hebben die Fransclien weer op den kop gehad." «Ben je gek, 't is dat de keizer jarig is." «'t Is me wal moois 50 takkebossen te zien branden! Als het nu nog vuurwerk was!" «Nou. dit's nou weer wal anders. Maar de Duitschers, ze zijn dan maar hoos blijd, dat ze een keizer hebben en de Fransclien niet." «Die hebbe nou een koning, wat?" «Neen, 'tis maar een zet-koning." Te Naarden had dezer dagen een twist plaats tnsschen een polderwer ker en zijn kostbaas, waarbij de laatste den eersten met een mes over het aangezigt sneed. De gekwetste is twee dagen later overleden. Op de Lek, onder Streefkerk, lag dezer dagen een schnit. waaruit men steenkolen aan den wal bragt. Terwijl de schipper op het dek stond, kwam er een schroef bootje de rivier opvaren, waardoor hooge golven bij de schuit opliepen. Met een dier golven kwam een zalm mede. die ver boven het water uitsprong en op het dek der schuit voor de voelen van den schipper neerkwam. Terstond liet de schipper fich op den visch neer vallen en na cenige inspanning werd hij de zalm, die 7& kilo woog, meester. Uit de legerplaats bij Milligen meldt men dat Woensdag morgen ten half vier ure een hevig onvveder over het kamp is losgebarsten, gepaard met een stortregen, die meer dan een uur aanhield. De bliksem was zoo fel. dat men telkens het gcheele kamp kon overzien, alsof bet klaar dag was; legen 5 uur hield de regen op cn bleef het weder den geheclen dag goed. Ten 8 ure zijn de troepen het kamp uitgerukt om manoeuvres in het vuur te houden met twee partijen tegen elkander. Bij die oefening is een huzaar, bij het opklimmen van cene hoogte, met zijn paard gevallen; de ruiter kw atn met een ligt gekneusden schouder en den schrik vrijmaar werd toch naar de ambulance overgebragt. De wachtkamer 3l,e klasse van het station te Meppel heeft Dingsdag jl. voor kraamkamer dienst gedaan, daar eene reizigster uit Zwolle, die met haar echtgenoot, een militair, op reis was naar Groningen, bij aan komst in bedoelde wachtkamer is bevallen, bijgestaan door een geneesheer, tot de reizigers bchooreude, nadat het publiek verzocht was zich te ver wijderen. Te Enschede werd Zondag 11. in het armenzakje der herv kerk gecol lecteerd eene inschrijving op het Grootboek ten bedrage van 1000, ren tende 4 pCt. Te Grave is Maandag nacht de bliksem in den stadstoren geslagen. Om half vier stond het gebouw in volle vlant. De geheelc stad werd er door verlicht; de vrij sterke wind was naar hel zuiden gerigt, waardoor de naar die zijde grenzende huizen in groot gevaar verkeerden; daar de toren door een vroeger bombardement van de kerk is gescheiden, heeft de kerk weinig of niets geleden; ten 6 uur was het gevaar geweken, de brand heeft zich bepaald bij het uitbranden van den toren. Uit een particulieren brief van een officier bij de voormalige tweede expeditie in Atchin deelt de Arnh. C. o. a. het volgende mede: De Atchineseiie zaken w illen nog maar niet den zoo gewenschten rooskleurigen tint aannemen. Uit de Indische bladen zult gij gezien hebben, dat de rollen geheel omgekeerd, en wij van aanvallers tot eene volkomen passive houding leruggebragt zijn. Een paar maler, werden wij reeds, tot behoud van onze communicatie, genoodzaakt weder agressief te werk te gaan, hetgeen ons, hoewel het doel werd bereikt, nog al offers beeft gekost. Tot verzekering onzer positie te Atchin is nu de bezetting van 13 verschillende punten noodig geworden, dus nog al eene aanzienlijke versnippering onzer strijdkrachten, vocral wanneer men in aanmerking neemt, dat de gezond heids-toestand zeer ongunstig blijft. Ik geloof, dal men in Nederland nu eindelijk ook tot de overtuiging begint te komen, dal de ware staat van zaken te Atchin hier steeds met opzet verbloemd is. Generaal van Swieten zal zonder twijfel, met zijn ver gedreven optimisme, ook den tegenwoordi- gen toestand van het Indische leger als zeer bevredigend kenschetsen, en toch is in waarheid Atchin een moordkuil voor het leger, een draak die langzamerhand alles verslinden zal. De snpplering op groote schaal moet daar steeds blijven voortduren, om ons staande te kunnen houden in onze position; alles wat van daar terugkomt, zoowel van officieren als minderen, is >oor goed, of voor langen tijd, onbruikbaar en het kan dus niet anders,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1