»ülïKM,AM)SrjlK ÜKHtG'NW. De zoon echter is op verschrikkelijke wijze in het gezigt, aan de armen en handen' verbrand en moest naar het gasthuis worden overgebragt. De kozijnen, ramen en winkelkasten zijn bijna geheel verpletterd en de in den winkel voorhanden zijnde voorwerpen werden op straat geworpen. Te Utrecht werd eergisteren, onder voorzitterschap van den heer J. J. Iluffnagel, de 13c alge.meene vergadering gehouden van de maatschappij tot bevordering der veeartsenijkunde in Nederland. De voorzitter wenschte der vergadering geluk met het tot stand komen der wet op de uitoefening der veeartsenijkunde, welke dien dag in werking trad. De toestand der maatschappij was vrij gunstig, ook de financiële; er was over 1873 een batig saldo van 173.47. Na afloop van de behandeling der huishoudelijke zaken zijn verschillende vakonderwerpen besproken. Te Kuilenburg is gisteren nacht brand ontstaan in cene stoelenmakers- werkplaats, die spoedig oversloeg naar het nevensgaande pand; beide perce len zijnin weerwil van de ijverige pogingen tot blusschingafgebrand. Uit de legerplaats bij Milligen wordt gemeld dat eergisteren eene be langrijke oefening plaats had. liet scheen dal de bevelhebber den oorlogs toestand zooveel mogelijk nabij tracht te komen, ten minste de twee bri gades wisten bij het uitrukken niet wal hun eigenlijk te wachten stond. Op de dagorder was bevolen, dat de ls,e brigade een oorlogsmarsch zon maken in de rigling van Voorthuizen en de 211" brigade in de rigting van Apeldoorn, maar iedereen begreep, dat het niet in de bedoeling kon liggen, die twee corpsen in lnnregte rigting zoo uit elkander te zenden. Gedurende den marsch kwamen er dan ook andere orders, ten gevolge van welke de lsle brigade over Garderen in de rigling van Apeldoorn marcheerde en de 2Ue brigade over het Aardhuis in de rigting van Garderen. De beide briga des ontmoetten elkander tusschen het Aardhuis en het gehucht »het Hof", waaruit een gevecht ontstond dat aanvankelijk eenigzins slepende scheen gehouden te wordenmaar dat toch eindigde met de slormenderhandsche inneming van de positie, door de verdedigende partij ingenomen. liet landgoed »de ISrinkgreve", dat, gelijk men weet, aan de Nederl. vrijmetselarij is vermaakt, heeft bij verkoop 139,210 opgebragt. Een gedeelte is gekocht door bestuurders van het krankzinnigengesticht te Deven ter, voor ƒ26237, Te Varsseveld is Vrijdag 11. de bouwschuur van den beer J. baron van Pallandt, op het landgoed de Breukelaar. door een bliksemstraal in vlam gezet. Vijf arbeiders iu de schuur konden het aanwezige rundvee, schapen en varkens ter naauwemood redden, terwijl drie vast liggende bonden door de vlammen in hunne omgeving niet waren tc genaken. Het koorngewas, bestaande in 90 vim rogge, 60 vim haver, benevens eene aanzienlijke hoeveelheid turf en brandhout, landbouw-gereedschappen en voertuigen, zijn mede verbrand. Te Nieuw- en St. Joostland, nabij Middelburg, is eergisteren nacht een windkorenmolen, met de daarin aanwezige voorraad graan een prooi der vlammen geworden. 'sGBAVENUAGE, 3 September. Z. M. heelt benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer V. Hap, bewaarder van het zegel te Brussel. -- Door Z. M. is vergunning verleend: aan de hh. F. 'sJacob, directeur- generaal der maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen, te Utrecht, en jhr. C. A. E. A. van Panhuys, rrjks-commissaris voor de exploitatie der staatsspoorwegen, te 's Gravenhage, tot het dragen der versierselen van rid der 2e kl. der orde van St. Stanislaus; aan de hh. J. W. Stous Sloot, hoofd ingenieur bij genoemde maatschappij, m». H. M. A. baron van der Goes, chef van dienst bij dezelfde maatschappij, beiden te Utrecht, enM.SimonGz., eerstaanwezend ingenieur bij de staatsspoorwegen, te Vlissingen, lot het dragen der versierselen van ridder 3e kl. der orde van St. Anna; aan den heer G. C. Vermeer, havenmeester te Vlissingen, tot het dragen der versier selen van ridder 3e kl. der orde van St. Stanislaus; welke onderscheidingen hun door den keizer aller Russen werden geschonken. Door Z. M. is aan den heer mr. J. Heemskerk Az.. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. Tot burgemeester der gemeenten Eethen en Drongelen is benoemd de heer M. A. Boll, secretaris dier gemeente. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indie is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. de heer L. Littmann, civiel geneeskundige, en de officier van gezondheid 2' kl. S. F. Kruyt. van de rot van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van het oefeningsvaartuig Ternate. is op non-activiteit gesteld. De heer dr. A. V'rolik heeft, wegens redenen van gezondheid, ontslag verzocht als commissaris des kouings bij de Ned. handelmaatschappij, Bij kon. besluit van 28 Aug. is hem dit eervol ontslag verleend en in zijne plaats benoemd de heer mr. J. D. W. Pape, vice-president van den hoogen raad der Nederlandenlot hiertoe commissaris bij de maatschappij voor 's Gravenhage. Woensdag 9 dezer zal door de stemgeregtigde deelhebbers in de Nederl. handelmaatschappij, voor het kiescollegie 's Gravenhage, worden overgegaan tol de voorziening in de vacature van commissaris ontstaan. il. M de koningin heeft gisteren morgen den heer John Lolhrop Motley, die gedurende geruimen tijd als gast van II. M. op het huis ten Bosch logeerde, bij zijn vertrek tot aan hel station van den Rijnspoorweg uitge leide gedaan. De eenige brievenbesteller te Brielle, in 1866 aangesteld op een tracle- ment van 325, misbruikte het in Item gestelde vertrouwen op eene wijze, j die hem lieden voor het hof in Zuidhclland deed teregtstaan. Met den namiddagpost arriveerden te Brielle den 16 Maart jl. o. a. drie brieven uit Oost-Indie. welke den besteller, hetgeen met alle brieven voor den Briel het geval is, door den directeur van het postkantoor ter bezorging werden ter hand gesteld. Hij bezorgde de brieven eerst den volgenden ochtend, maar had eerst de postzegels van de brieven geligt en op eiken brief het cijfer 80 gesteldterwijl hij bij de bestelling voor eiken brief 80 cent ontving. Hij bekende aldus te hebben gehandeld, maar kon niet opgeven wat hij met het ontvangen geld had gedaan. Advocaat-Generaal Terpstra requireerde eene veroordeeling tot tuchthuis straf van 5 lot 15 jaren en drie boeten ieder van 20 cent. Het betrof ten deze een beëedigd ambtenaar die tot eene strikte nakoming van zijn pligt gehouden is en daarom kon ZEGst. op geene verzachtende omstandigheden wijzen. De verdediger mr. Betz geloofde omtrent het eerste feilhet verduisteren van aan hem toevertrouwde bescheiden, in casu gebruikte post zegels, dat dit noch misdaad, wanbedrijf of overtreding opleverde en ver zocht te dien opzigte ontslag van regtsvervolging, terwijl pleiter ten aan zien van het tweede feit, het vorderen van onverschuldigde porto's, ver zachtende omstandigheden bijbragt en zijn cliënt in de clementie van den hove aanbeval. De uitspraak is op aanstaanden Zaturdag bepaald. Heden werd aan hel ministerie van binnenlandsche zaken aanbesteed: het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Nieuwe Maas te Rotterdam; daarvoor waren tien billelten ingekomen en was het minst ingeschreven door de heeren Gail en G°. te Parijs, voorƒ872000 de levering van 2,000.000 k. g. spoorstaven met eindverbindingen en haak- boutenin twee percelenvoor perceel 1 was het minst ingeschreven door de Societé Anonyme des forges d'Acos. voor ƒ203,500 en voor perceel 2, door de hh. Athémar le Roy en C°. te Molenbeek St. Jean voor ƒ3269. KIÏOE1.AM1Ï. LONDEN2 September. Naar men verneemt is de Engelsche gezaghebber, kapitein Lees, te Gomassie met vele bewijzen van achting ontvangen. De koning en de moe der der koningin kwamen hem begroeten en eenige feestelijkneden had den plaats. Het parlementslid Morley, wiens fabrieken te Nottingham dezer dagen door brand werden vernield, lieeft aan zijne honderden werklieden twee derden van hun loon toegezegd, totdat zij weder aan het werk kunnen gaan. Te Oxford zijn thans de zittingen der evangelische conferentie geopend. Ongeveer 1500 personen namen daaraan deel. FIIAIVKRIJ> Bi. Volgens den Frangais is er een ontwerp gereed gemaakt tot hervor ming van de kamers van koophandel, waarbij o. a. de volgende beginselen zijn aangenomen. Het tegenwoordig zeer uitgebreide getal dezer instellingen zou verminderd wordenen voortaan bij de oprigting van kamers van koophandel niet de administrative indeeling of de ligging der plaatsen, waar zij gevestigd werden, maar uitsluitend de belangen van handel en nijverheid in het oog gehouden worden. Verder zouden er, even als iu Engeland, jaarlijks twee algemeene vergaderingen van gedelegeerden der kamers worden gehouden, waarin de regering door hoofdambtenaren zou vertegenwoordigd worden. Sedert eenigen tijd wordt in de departementen geklaagd over de late ontvangst der vreemde dagbladen. Zoo wordt de Indép. Beige aan de ge- abonneerden in de Ardennes. aan de Belgische grenzen, niet minder dan zestig uren te laat verspreid. Deze vertraging is daaraan toe le schrijven, dat de exemplaren van dit blad, die naar de departementen gaan, evenals die van vele andere couranten, eerst naar Parijs worden opgezonden, waar zij onderzocht worden of er iets in staat, dat de regering niet onder de oogen van het publiek wil gebragt zien. In sommige gemeenten in de omstreken van Chambéry zijn de jagt- actcn van het opschrift «Fransch-keizerrijk" en het onderschrift «in naam des keizers" voorzien. Aan het gebruik van den ouden voorraad is niet te denken, liet vorige jaar droegen zij reeds den stempel der republiek en werden zij iu haar naam uitgevaardigd. Vijf personen. Nederlandsche onderdanen, zjjn, volgens de Parjjsche bladen, in hechtenis genomen bij hunne aankomst op het station van den spoorweg van Orleans. Die personen verklaarden uit Spanje le komen, waar zij als vrijwilligers bij de Carlistcn hadden gediend, en dat zij naar hun land terugkeerden, omdat men hen niet betaalde. Daar zij geen papieren bij zich hadden, zijn zij in verzekerde bewaring gehouden. Het Fransche stoomadviesjagt le kl. l'IIermite is op een der riffen van de Tongha-Tabou-groep. tusschen Nieuw-Caledonië en de Societeits- eilanden gelegenvergaan. Slechts twee menschen hebben bij dit onheil het leven verloren; van de overige manschap zijn 88 personen in Nienw-Caledoiiië aangekomen. Het was de eerste reis van l'Hermite. Tot twee malen,, toe reeds was zij echter, te Toulon zee willende kiezen, in aanvaring gekomen met schepen, waardoor zij zelve groole averij bekomen had en een der aangevaren vaartuigen geheel vergaan was. De correctionele reglbank te Rijssel heeft ecu handelsreiziger, in wiens bezit men, bij zjjne aankomst op Fransch gebied uit België, een nummer van la Lanterne en van l'Indiscret had gevonden, veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van eene maand en eeue geldboete van 100 fr. Voor het hof van assises, in het dep. Eure-et-Loir, is eene ijzingwek kende zaak behandeld. De weduwe Plais, te Faverolles, was in de maand Junij overleden. Volgens gerucht en ook volgens de opgave harer kinderen had zij door zelfmoord een einde aan haar leven gemaakt, hetgeen eenigzins waarschijnlijk was, omdat de weduwe vervolgd werd wegens het stelen van kippen. Later ontstond er argwaan, ook bij de justitie, en toen deze de kinderen eer. verhoor deed ondergaan, kwamen de treurigste feiten aan het licht. De zoon had, met medeweten zijner zuster, eerst getracht zijne moeder door vergif om het leven te brengen, maar toen dit niet spoedig genoeg de gcwenschte uitwerking hadhad hij haar geworgd. Als ver zachtende omstandigheid is aangenomen dat de kinderen eene verwaarloosde

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2