LEIDSCHE <01 It A T. 2m. DONDERDAG 3 SEPTEMBER. 3TADS-BERICIITEN. uinnenlandschf: bkhigten. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11. 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7dcn tot en met den 19d™ September e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van halftwee lot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 2 September 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Theodorus Matthijs Van der Koelen, brood- en beschuitbakker alhier, houdende verzoek om in een pakhuis in eene poort aan de Haarlemmerstraat, lusschen de perceeteu n°. 16 en 18, brandstoffen te mogen bergen: Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n". 19); Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatici! de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Maandag den 7de» September aanst. 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tjjd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2 September 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 2 September. Bij kon. besluit van 1 September is tot 2en luitenant bij de dienstd. schutterij alhier benoemd H. van de Velde, vroeger 2' luitenant bij de dienstd. schutterij te Gouda. De openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van het gymnasium heeft heden namiddag te één uur plaats gehad in de stads- zaal. Bij de opening dezer plegtigheid vermeldde de rector de voornaamste bijzonderheden, die de geschiedenis uitmaken van den afgeloopen jaar-cursus; waarna hij de namen oplas van de leerlingen, die tot eene hoogere klasse bevorderd waren en van die, welke met prijzen zouden begiftigd worden. Onder het uitreiken der prijzen door den heer president-curator werd een kort woord van dankbetuiging uitgesproken door den primus van iedere klasse; t. w.: in de le kl. door J. W. Palmer van den Broek, in 'tFransch. a 2' e G. Rebèl. Engelsch. e 3e ii H. G. Kleyn, Iloogduitsch. u 4e A. Kist, Latijn. Verder ontvingen nog prjjzen: in de le kl. II. C. Los en J. P. Groeneveld; in de 2' kl. P. du Rieu, M. Rjjke, A. Rosenstein, A. C. Uarlevelt, T.S.van llettinga Tromp, W. F. van Wjjk, C. W. Corls, E. J. J. Homan, C. L. Dankmeijer, C. van der Zweep en A. van Iperenin de 3' kl. B. N. J. J. Schrant, Isid. van Praag, J. H. Muller, F. A. Palmer van den Broek, J. van Buttingha Wichers en A. Maclaine Pont; in de 4e kl. J. C. Sasse. Daarna reciteerden de vier leerlingen der 5« kl.die op de meest eervolle wijze naar de academie bevorderd werden, hunne oratiunculac tot afscheid aan het gymnasium. H. Harmens schetste, in 'tLatijn, de stelling, welke Socrates in deNubes van Aristophanes inneemt. H. R. Goudsmit betoogde, in 'tLatijn, dat de oorsprong van de Misan thropic zoowel door Shakespeare als door Lucianusin het beeld van Timon, uit hetzelfde oogpunt beschouwd is. A. W. van den Brandeler leverde, in 'tFransch, eene algemeene beschou wing over Victor Hugo naar aanleiding van zjjn /'Notre Dame de Paris." H. Krabbe gaf, in 't Duitsch, eene aesthetische beschouwing over Schiller's "Lied von der Glocke". Ten slotte wenschte de rector deze leerlingen geluk met hunne bevorde ring en spoorde hen aan om met denzelfden loflelijken ijver, als tol dusverre, in hunnen nieuwen werkkring voort te gaan. Ook de overige leerlingen werden opgewekt om den volgenden cursus van het gymnasium met ver nieuwden moed aan le vangen. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van liet stoomschip Tromp, van de Commercial Steam ship Company, waarvan bet vertrek uit Vlissingen op den 6dtn September aanst. is bepaald. De daarmede te verzenden correspondentie behoort uiter lijk in den namiddag van den 5deD September te Vlissingen aangekomen te zijn. Gedep. staten der provincie Zuidholland, ontvangen hebbende van den heer jhr. mr. 11. J. van der Heim de kennisgeving dat hijten gevolge zijner benoeming tot minister van financiën, ophoudt lid der prov. staten te zijn, en van mevr. de wed. A. van Driel de mededeeling van bel overlijden van den heer A. van Driel, lid dier staten, hebben bepaald .lat de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuidholland, ter vervanging van den heer jhr. mr. H. J. van der Heim, zitting gehad hebbende voor het hoofd kiesdistrict 's Gravenhage, en die als zoodanig moest aftreden in het jaar 1877, en van een lid der provinciale staten van Zuidholland, ter vervanging van den heer A. van Driel, zitting gehad hebbende voor het hoofdkiesdistrict Oud-Beijerland, en die als zoodanig moest aftreden in het jaar 1880, zal plaats hebben op Diugsdag den 22,u" September aanst.; en dat, wanneer eene herstemming mogt worden vereischt, deze zal geschieden op Dingsdag den 6d™ October daaraanvolgende. De Staatscourant bevat de verslagen der commissiën in 1874 belast met het afnemen der examens van leerling-apotheker, gehouden te Leeuwar den en te 's Hertogenbosch. Door de commissie te Leeuwarden werden van de 26 candidaten 21 toegelaten en door die 's Hertogenbosch van de 39 can- didalen 26 toegelaten. Ten gevolge van het verschijnen der pest in Arabie, op vier dagreizen afslands van Mekka en van Medina, heeft de gezondheidsraad te Alexandrie besloten alle uit die streek herkomstige schepen aan eene quarantaine van 21 dagen te onderwerpen. Z. M. de koning heeft, ter aanmoediging der compositie onder Zr. M'. pensionnaires voor de toonkunst, voor hen de gelegenheid geopend tot in zending van compositien; de beoordeeling daarvan opgedragen aan de hh. van der Does, Verhulst, Coenen en Hol, daaraan, als belooning voor de uitstekendste onder die compositien, de uitreiking van gouden en zilveren medailles en eervolle vermelding verbindende. De jury heelt aan drie com positien, door den heer Jacob Kwast ingezonden, eene //ouverture" voor groot orkest, een //kwartet" met piano eu eene //romance", de gouden me daille toegekend. Aan een concert voor viool met orkest, door den heer Hollander gecomponeerd, is de zilveren medaille toegekend en een eervolle vermelding aan den heer Brandts Buys, mede voor eene //ouverture" voor groot orkest. (Dbl. van 's Gr.) Het heeft Z. M. den koning behaagd, de cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen, waartoe T. A. Trijssenaar, architect te Ambt Almelo, door het hof van Overijssel is veroordeeldwegens het uit achteloosheid veroorzaken van twee manslagen en het uit gebrek aan voorzorg doen ontstaan van kwetsuren, te verminderen tot op 15 dagen. Volgens het Fad. heelt de generaal van Swieten berigt dat hij eerst den 9en Sept. te Marseille dacht aan te komen. Behalve de heer Fransen van de Putte is ook de heer Geertsema naar Marseille vertrokken, om den generaal op te wachten. Bij gelegenheid van de kermis le Delft zijn Zondag 11. van daar per spoor ongeveer 5000 reizigers vervoerd. Door den gemeenteraad van Amsterdam zijn gisteren de beraadslagin gen voortgezet over hel voorstel van burg. en weth.om een voorschot van ƒ1,800,000, tegen vergoeding van renten, te verleenen aan eene op te rig- ten vereeniging voor den bouw van arbeiderswoningen. De uitslag was dat het voorstel met 16 tegen 14 stemmen werd aangenomen. Het geheele voorstel van burg. en weth., lot het aangaan eener leening van 17 millioen, is thans goedgekeurd.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1