BU1TKISLANDSCilE BEKIGTKN. -- In de vorige week hebben de rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst de ruïnen van hel kasteel Brederode bij Haarlem ge ïnspecteerd, ten einde de werken in oogenschouw te nemen, die in den laalsten tijd aldaar uitgevoerd waren. Door het opruimen van het puin en hel zand, dat verscheiden grachten vulde, is thans voor een groot deel het plan van het kasteel duidelijk geworden. Nog verschillende werken zijn te verrigten. De grachten van de lste enceiute, hel buitenhof, behoorcn gezui verd te worden, en de puinen, die het binnenhof versperren, moet men weg ruimen. Ook zal hier en daar tot de versterking der muren nog overgegaan moeten worden. Het aantal bezoekers, voor een groot gedeelte vreemde lingen neemt dagelijks toe en mag op duizenden jaarlijks gesteld worden. Bij de voortzetting der werkzaamheden in het juristen-congres te Gro ningen is gesproken over de regten der verdediging gedurende de instructie van strafzaken. Met eene groote meerderheid is de wenschelijkheid uilge sproken, dat de verdachte of beklaagde van een misdrijf bij of gedurende een voorbereidend onderzoek meer waarborgen voor zijne verdediging moge hebben dan de wet hem nu toekent, en dat men aan gevangene beklaagden behoort toe te laten, vóór den afloop der instructie met een regtsgeleerden raadsman in overleg te treden. Ontkennend beantwoord werd de vraag, of openbaarheid van de verhooren bestaanbaar is met het doel van het voorloo- pig regterlijk onderzoek in strafzaken. Voorts werd behandeld de vraag: Hoe behoort de aansprakelijkheid der spoorwegondernemingen bij het vervoer van goederen en personen, in verband met het Nederl. burgerlijk en handels- regt, te worden geregeld. De slotsom der discussie hierover was dat voor spoorwegondernemingen geen speciaal regt, afwijkende van de algemeene regtsbepalingennoodig is. Tot leden van het bestuur werden gekozen de hh. Lobman. Ilingst en Tydcman. De heer mr. van Hamel werd als secretaris herkozen. De vol gende bijeenkomst zal te Rotterdam plaats hebben. De heer J. H. van der Stuyt, te Rotterdam, heeft, volgens opgave in de /V. bij zijn testament de volgende legaten vermaakt: aan het fonds ter verbetering van godsdienstige toestanden bij de Ned. herv. gemeente aldaar, eene schuldbekentenis groot ƒ500. ten laste van de gemelde gemeente, rentende 3 pCt,: aan de diaconie der Ned. herv. gemeente aldaar, 12000 Nom. Nat. Schuld 2% pCt.; aan het Geref. Burgerweeshuis aldaar 6000 idem; aan de Diaconie-armcn der E. Luth. gemeente aldaar 1000 idem, 2% pCt.aan het geslicht voor Israëlitische oude lieden en zieken aldaar ƒ1000 idem; aan de Diaconie-armen der Geref. gemeente te Krimpen aan de Lek, ƒ2000 idem; aan het Kerkelonds van laalstgemelde gemeente ƒ1000 idem; aan het Kerkefonds der Geref. gemeente te Pijnacker, ƒ1000 idem, waarvan de interesten moeten strekken tot verbetering van het tractement van den tijdelijken predikant aldaar; aan het Ned. Zendeling-genootschap, ƒ500; aan het Ned. Bijbelgenootschap, afd. Rotterdamf 100, en aan de Zondagsscholen dier afdeeling gelijke som; aan de Diaconie linnen-naaischool der Ned. Ger. gemeente te Rotterdam ƒ200; aan de inrigling tot opleiding van behoeftige meisjes aldaar ƒ100; aan de maatschappij ter bevordering van welstand voornamelijk onder landlieden ƒ200; aan de Prot. Vereeniging Christelijk hulpbetoon, dep. Rotterdam, ƒ50; aan de maatschappij van Weldadigheid ƒ50: aan de Werkinrigling voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam /200; aan de Anna Paulowna-vereeniging aldaar ƒ100; alles vrij van regten. In het kamp bij Milligen hebben Zaturdag oefeningen, in het vuur plaats gehad, tusschen twee tegenover elkander staande partijen. Er waren 20000 patronen uitgereikt. De trein n°. 6 van den centraalspoorweg. die Vrijdag ten 11.45 u. van Zwolle naar Utrecht vertrok, was slechts eenige seconden in beweging, toen men van het perron bemerkte, dat een gedeelte uit het spoorgeraakte en de vaart belangrijk minder werd. Spoedig ijlde men derwaarts en nu bleek het dat eene koe was overreden; de locomotief ging er over heen zonder verzet; maar de bagagewagen, die er vlak achter volgde en niet beladen was, werd door zjjne liglheid uit het spoor gedreven. De machinist had terstond den loop van den trein verminderd en zoo kwam men met den schrik vrij. Te Sncek is bij de in de vorige week gehouden hardzeilparty een der vaartuigen door een stoomboot aangevaren, ten gevolge waarvan een der passagiers door den schok voorover viel en zich aan borst bezeerde. Dezer dagen is hij aan de gevolgen overleden. Te Groningen is Vrijdag II. naar gewoonte het ontzet dier stad in 1672 op eene feestelijke wijze herdacht. 'sGRAVENUAGE31 Augustus. Door Z. M. is aan F. 's Jacob, directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, te Utrecht: jhr. C. A. E. A. van Panhuys, rijkscommissaris voor de exploitatie der staatsspoorwegen, te 's Gravenhage; •I. W. Stous Sloot, hoofdingenieur bij genoemde maatschappij; mr. H. M. A, baron van der Goes, chef van dienst bij dezelfde maatschappij, beiden te Utrecht; alsmede aan M. Simon Gz eerstaanwezend ingenieur bij de staats spoorwegen, en C. C. Vermeer, havenmeester, beiden te Vlissingen, ver gunning verleend tot het dragen der versierselende beide eersten van ridder 2de kl. en de overigen van ridder 3dt kl. der orde van St. Stanis lauswelke onderscheidingen hun door den keizer aller Russen werden geschonken. Aan den heer A. A. Deelen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zes Gehuchten. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger te Grocnlo den heer C. L. Klein, thans te Horst c. a.; eervol ontslag verleend als commies der pos terijen 2' kl. aan den lieer C. A. Nieukerk; eervol ontslag verleend, op ver zoek als rijksontvanger te Delft aan den heer H. J. Borgerhofl'van den Rergh, met dankbetuiging voor de diensten door hem den lande gedurende ruim vijftig jaren bewezen. De spoorwegopziener 3« kl. B. A. van Dorp is bevorderd lot spoorweg opziener 2' kl. en tot spoorwegopzicner 3e kl. is benoemd de lieer W. P. Verbeek. Aan den telegraphist 3« kl. J. Verstecgh is, op zijn verzoek, eervol ontslag uil 's rijks dienst verleend. Door Z. M. zijn benoemd: tot militair intendant )c kl.de Ras. thans van de 2e kl.; lot militair intendant 2e kl., de onder-intendanten le kl. de Groot en d'Engelbron.ier, de laatste tevens tot directeur van het kleding magazijn Ie Delftuit welke betrekking de gepens. majoor Smits eervol is ontslagen; tot onder-intendanten le kl.Thomasen en Meyl, thans van de 2' kl.; bij het reg. grenadiers en jagers, lot majoor-kwartiermeester, de kapitein jhr. van Spengler. De intendant le kl. Boers is op pensioen ge steld, met den rang van militairen hoofd-intendant. Tot scheepsklerk bij de Nederl. zecmagt zijn benoemd de jongelingen B. VV'. C. G. Vries. C. L. Vernée. M. P. 11. Krol, A. P. W. Immink, H. J. Verveen en E. E. M. Schoevers, en tot officier van gezondheid 2" kl. bij de z euiagt de heer A. van Nugteren. De luit. ter zee le kl. VV. Stellens, de officier van administratie 2e kl. J. G. Bebelaar en de officier van gezondheid 3e kl. Y. Bakker, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Zr. M». vertrek naar het Loo zal den 5den Sept. des ochtends ten 4 ure plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken zal des Zaturdags ten 12 ure gehoor verleenen, en de minister van buitenlandsche zaken zal voortaan, in plaats van op Woensdag, gehoor verleenen op Maandag ten 12 ure, te beginnen met den 7d'° September aanst. De generaal-majoor van der Schrieck, die, metZr. M». gezant in België. Nederland vertegenwoordigde op het internationaal congres te Brussel, is van daar in de residentie teruggekeerd. Morgen zal alhier arriveren de nieuwbenoemde gezant der Spaansche regering bij het Nederlandsche hof, hertog de Tetuan, die tevens belast is met eene diplomatieke zending betrekkelijk de erkenning van zijn gouvernement. FRANHRIJH. De Rep. /rang. toont zich zeer ingenomen met den uitslag van de reis van den president. De president der republiek, zegt dit blad, kan niet langer zeggen dal de gevoelens, wenschen en meeningen van Frankrijk hem vreemd zijn. Wij vertrouwen dat hij goed de woorden zal hebben verstaan, welke overal tot hem gesproken zijn. Op alle door hem bezochte plaatsen hebben welgezinde burgers met opreglheid en moed de wenschen der natie uitgedrukt. Indien de maarschalk zich nu bedriegt, dan is het alleen zijne eigene schuld. Frankrijk verlangt een bepaalden en duurzamen regerings vorm. Welke zal dat moeten zijn? De kreten: leve de republiek! leve de president Mac Mahon! geven op die vraag een antwoord, te duidelijk om te worden misverstaan. Men spreekt van eene nieuwe reis van het hoofd van den staat naar een ander deel des lands. Wij zien er slechts goeds in, zoo de president aan dit voornemen gevolg geeft. Frankrijk is overal een stemmig. Al verschillen de karakters, de meeningen en de kreten, waarin die geuit worden, zullen niet verschillen. Het zou niet kwaad zijn wanneer de president dit in het Zuiden ondervond, gelijk hij het in het Westen ondervonden heeft, te Bordeaux zoowel als te Marseille. Acht hij het noodig zich te overtuigen, dat hij op reis ga! Onze beste wenschen verge zellen hem. Naar men uit Parijs aan de Times meldt, heeft voor de eerste maal sedert den jongsten oorlog de minister van builenl. zaken tot de Duitschc regering de uitnoodiging gerigt om de door het Fransche leger te houden najaarsmauoeuvres door Duitsche officieren te doen bijwonen. De Duitsche regering heeft daarop de beide militaire attachés van het Duitsche gezant schap tot die bijwoning aangewezen. De manoeuvres zullen in den loop der maand September plaats hebben; negen legercorpsen zullen daaraan opvol gend deelnemen. - Het Jonrn Off. bevat de benoeming van 5 prefecten en 24 onder prefecten. De prefecten, die op non-activiteit zijn gesteld, zijn de hh. Lemercier en Diard. SPANJE. De Carlisten zijn niet alleen uit de omstreken van Bilbaomaar ook uit de nabijheid van Vittoria bijna geheel weggetrokken. Zij schijnen eene groote beweging uit le voeren, welke de vereeniging van al hunne strijd krachten in Navarra ten doel moet hebben. Daar zullen zij waarschijnlijk aan het republikeinschc noorderléger het hoofd willen bieden; een plan het welk niet kwaljjk bedacht is. Want een ongelukkige uitslag van den strijd voor de republikcinsche troepen zou voor dezen de ernstigste gevolgen na zich kunnen slepen, terwijl voor de Carlisten eene nederlaag niet zoo ge vaarlijk zou wezen, wanneer zij slechts volks genoeg hebben, om zich naar eenen of anderen kant eenen terugtogt te verzekeren. Dan verslrooijen zij zich weder in Guipuzcoa, Arragon. Catalonie en Valencia en begint de zaak weder van voren af aan. Inmiddels schijnt hun streven te zijn. aan Madrid alle gemeenschap met de verder af gelegene gewesten af te snijden, door het vernielen van spoorwegen en telegraphen. In de Kaïn. Zeit. wordt melding gemaakt van eene uiterst wreede daad, welke door de Carlisten, die Cardona ingesloten houden, zou bedreven zijn. Een huisvader, die de stad verliet om elders eene broodwinning te zoeken en daarvoor een brief van aanbeveling bij zich had, viel den Carlis ten in handen. Over het doel van zijn reis ondervraagd wordende, legde hij zijn toestand open en gaf als bewijs voor de waarheid zijn aanbevelings brief over. Toen namen de onverlaten een langen spijker en spijkerden daarmede den brief in den rug van den ongelukkige vast. Toen de ramp zalige smeekte dat men met een kogel een eind aan zijn onduldbaar lijden zou maken, werd hem toegevoegd: /'Geduld, gij zult zoo ook wel sterven." Puycerda blijft steeds een krachtigen tegenstand bieden. DI1TSCULAN1». De stedelijke regering van Eisenach heeft dezer dagen de plek, waar het stoffelijk overschot van Franz Reuter ter aarde is besteld, in eigendom afgestaan aan diens weduwe, als een bewijs barer vereering, voor wijlen haren echtgenoot, die gedurende een tiental jaren in die stad heeft gewoond. De weduwe van den dichter heeft het voornemen opgevat, een monu ment op dat gral te doen verrijzen, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan den beeldhouwer Asinger, die vóór eenige jaren een borstbeeld van den dichter heeft gebeiteld, hetwelk om zijn gelijkenis en fraaiheid van uitvoe ring hoog mag worden geroemd. OOST-INDIE. BATAVIA. 18 Julij. Een te Padang den 9de0 dezer aangeboden telegram van den militairen levens civilen bevelhebber te Alchin behelst het volgende: In den nacht van 27 op 28 Junij werd door de marine nu en dan een granaat geworpen op Kotta-Radja-Bedil en Kotta-Babi. Den 28!"n Junij werd, na een scherp ge vecht, dat ruim anderhall uur duurde, de kampong Garouw met daarin gelegen beutengs en voorts het verlaten bevonden Kotta-Radja-Bedil genomen en werden beide punten bezet. Onze positie aan de oostzjjde der Atchin- rivier is hierdoor meer verzekerd en de vaart op de rivier beveiligd. Bij dat gevecht bekwamen wij 4 gesneuvelden, allen mindere militairen, en 28 gewonden, onder welke 4 officieren, kapitein A. A. J. L. de Jongh, eerste luitenant W. L. E. V. von Massow en tweede luitenant H. C. van Stappers- hoef, allen der infanterie, en tweede luitenant C. J. Zwager der artillerie, henevens een officiersbediende. Wij maakten zes krijgsgevangenenonder welke één geblesseerde; dezen waren vijanden die het laatst in een der bentengs bleven; het niet langer kunnende houden, sprongen zij op de borst wering, smeekten om vergiffenis, wierpen hunne klewangs achter zich in

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2