LEIDSCHE COURANT. DINGSDAG 1 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. PATENTSLADEN. BUNNENLANDSCHE BEUIGTEN. 1874. 204. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen tan den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het jaar 1874/5, voor wijk VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, door de belanghebbenden zeiven kunnen worden afge haald, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en met den 2deo September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen van die wijk ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 28 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 295,e° dezer maand invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, le kwartaal, dienst 1874/5; terwijl ieder verplicht is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 31 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 3 September 1874, 's namiddags te twee uren. LEIDEN, 31 Augustus. Bij de heden ten raadhuize gehouden verpachting van het baggerwerk in de grachten dezer gemeente zijn daarvan aannemers geworden H. en J. W. Filippo Jz., ruimers alhier, voor 3375 'sjaars. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokesvan partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ58, ƒ29, ƒ6.00 en ƒ3.05 en de laagste prijzen ƒ58, ƒ29, ƒ5.90 en ƒ2.95. In de in ons vorig nommer medegedeelde lijst van bekrooningentoe gekend op de tentoonstelling van bloemen door den werkman gekweekt, zijn nog enkele onnaauwkeurigheden ingeslopen. Onder hen aan wie een derde prijs werd toegekend, staan vermeld: weduwe den Ottde, dit moet zijn vrouw Oudshoorn, geb. M. den Oude; T. Marijt, dit moet zijn H. Selier; F. Latervcer, dit moet zijn T. Laterveer, terwijl nog een be- stuursprijs is toegekend geworden aan P. Groen in 'tWoud. Het heden morgen gehouden examen van toelating tot het gymnasium is met goed gevolg afgelegd door: J. van Bemtnelen, J. R. Koopmans van Boekeren, P. A. A. Boeser, J. H. Boodt. A. H. M. J. V. Desertine, K. Drost, J. Ens, W. J. van Boneval Faure, G. A. de Geus, G. F. Gunning, C. E. Heynsius, J. M. Hoogvliet. A. Najèr, L. L. van Praag, C. M. Rogge, F. W. Rosenstein, E. Rijke, M. E. Sepp, J. C. A. Simon Thomas. De eerstgenoemde, die reeds elders gymnasiaal onderwijs genoten hadis tot de tweede klasse toegelaten; de overigen zijn op de eerste klasse geplaatst. Aan de eergisteren-avond gehouden algemeene vergadering van Musis Sacrum, eene voortzetting van 'die, welke vóór acht dagen werd gehouden, viel. evenals aan de vorige, een ruim bezoek ten deel. Naar aanleiding eener door het bestuur met de officiële feest-commissie gevoerde correspon dentie werd besloten het locaal en terrein der vereeniging op nieuw ter be schikking van die commissie le stellen. Waarschijnlijk zal dus de in het officieel feestprogratnma opgenomen vauxhall den 5dcn Oct. op a Musis" worden gegeven. Drie leden des bestuurs zullen in de vauxhall-commissie zitting nemen. De toegangsprijzen zjjn als volgt geregeld: Voor een heer geen lid van "Musis" zijnde ƒ4; voor een heer lid van "Musis" zijnde ƒ2; voor elke dame, onver schillig of haar geleider al dan niet lid van "Musis" is, ƒ1. Zooals bekend is hadden 18 leden der vereeniging het initiatief genomen tot eene feestviering op "Musis", zoodra bleek dat de officiële feest-commissie den vauxhall op "Zomerzorg" wenschte le geven. Naauweljjks echter wa ren bovenstaande besluiten genomen of zij gaven bij mönde van hunnen voorzitter, den heer Adr. Verhoog, hunne ingenomenheid daarmede te ken nen en trokken hunne aanvraag in. Onder al hetgeen gedaan zal worden ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet mag men niet onvermeld laten dat de leden der alhier bestaande vereeniging «Uit Liefde" in hunne vergadering van 28 April 1874 besloten hebben op den 3den October a. s. door eene uitdeeling van haring en wittebrood de behoeftigen onzer stad te onthalen. Iedereen zal voorzeker met ons dit besluit van harte toejuichen en daarin het bewijs zien dat het doel dier vereeniging, weldoen aan de armen, door baar steeds in ruimen zin betracht wordt, zoodat zij met regt aanspraak mag maken op de ondersteuning en tevens op de erkentelijkheid van allen, die belang stellen in hunnen weinig bedeelden evcnmensch. De uitdeeling zal plaats hebben op Zaturdag 3 October 1874, des morgens van zeven tot half negen uren, in de Stads-Waag alhier, tegen vertoon van bons, door de leden van bovengenoemde vereeniging uit te reiken. Bij gelegenheid van het aanstaande eeuwgetij van Leidens ontzet zal, namens de historische commissie van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde, door Martinus Nijhoff te 'sGravenhage worden uitgegeven een bundel van de oudste verhalen van het beleg en ontzet der stad Leiden in 1574, in klein 4° formaat, in den oorspronkeljjken vorm, waarin eenige dier stukken in der tijd zjjn uitgegeven. De bundel zal bevatten: 1°. Een vliegend blaadje, nog tijdens het beleg te Delft gedrukt, beschrij vende den uitval der Leidenaars op den 29ste° Juli) om de schans van Bosch huizen le slechten. Hiervan is slechts één exemplaar bekend, dat eerst onlangs te voorschijn is gekomen. 2°. De eerste, hoogst zeldzame» uitgaaf van Frttytiers, weinige weken na het ontzet gedrukt. 3°. Al wat de tweede uitgaaf meer of anders dan de eerste bevat. 4°. Eenige weinige aanleekeningen door Jan van der Does op den kant van zijn exemplaar der tweede uitgaaf van Fruytiers aangeteekend; dezer dagen teruggevonden. 5°. Het dagverhaal van het beleg, doorgaans genoemd "Van den ritmees ter van Dam." Tot nogloe onuitgegeven. 6». De brieven en Latijnsche gedichten van Jan van der Does (Dousa) het beleg en ontzet betreffende. 7°. Het "Discours du Siege de Leide", door een edelman die bij het ont zet op de vloot heeft gediend, in 1575 uitgegeven, en van de hoogste zeld zaamheid. 8°. Een fragment van een soortgelijk "Discours", insgeljjks van een der deelnemers aan den togt, gedrukt in de "Grande Chronique" van Le Petit. 9°. Een kaart van Holland, lusschen de Maas en het Leidsche meer, ver kleind naar een kaart van geheel Zuidholland in 1578 door Hans Liefrink gelcekend en thans op het archief der stad Gouda bewaard. Aan deze stukken gaat een inleiding van bibliographischen aard van een der uitgevers, prof. Frttin, vooraf. Van denzelfden zal nog afzonderlijk een verhaal van het beleg en ontzet, met een kaart ter opheldering, verschijnen. [Died. Speet.) Bij de Zaturdag 11. te Amsterdam op het Y gehouden wedstrijd der Kon. Ned. zeil- en roei vereeniging is bij n°. 14 van het programma, jagten, boeijers enz. van 6 tot en met 8 meter, de premie behaald door de tjotter Herstelling, van den heer P. Hoos, te Leiden. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië door middel van het stoomschip Dahlia, van de maatschappij Java, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op Zaturdag 5 September aanst. is bepaald. De daarmede te verzenden correspondentie behoort uiterlijk in den namiddag van den 4d'D September te Nieuwe Diep te zijn aangekomen. Omtrent den oogst van peren en appelen luiden de berigten algemeen uit deze omstreken aldus: vroege peren wegens de droogte, klein van stuk, de late of winterperen zullen nog wel tamelijk groot geplukt worden. Appe len middelmatig, de late, die dan ook pas in October worden geplukt, zul len nog wel hun gewone grootte bereiken. De oogst is, zonder overvloed, dit jaar ruim. De grootc najaars-oefetiingen van het 10d* Pruisische legercorps zullen worden bijgewoond door den luit.-gcneraal N. Mac Leod, inspecteur van liet wapen der infanterie, aan wien voor deze zending zullen worden toege voegd de kapiteins van den generalen staf A. Kool en jhr. H. Laman Trip.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1