LEIDSCHE COURANT. 18?4 x0.- 2m, ZATURDAG 29 AUGUSTUS. STADS-BERICHTECV. PATENTBLADEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het F<erslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. f3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat de ingevulde patentbladen over het jaar 1874/5, voor wijk VI, bij hel College van Zetters; in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, door de belanghebbenden zeiven kunnen worden afge haald, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren, en wel lot en met den 2llen September e. k., terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen van die wijk Ier uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 28 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. BI t\ N E ft L A i\ OSCHK BK1 IGT E N LEIDEN, 28 Augustus. Wij vernemen dat het Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden behaagd heeft bij den heer B. Blankenberg, firma Couvée C0., alhier, eene bestel ling te doen van 50 exemplaren van iedere der door hem uitgegeven en door de hh. Bos en Mulder geteekende feestplaten betreffende Leidcns ontzet. Ter uitvoering van de wet van 8 Julij jl. tot regeling van de uitoefe ning der vcearlsenijkunst, welke op den lsteo Sept. e. k. in werking treedt, is namens den minister van binnenlandsche zaken door ged. staten dezer provincie aan burg. en weth. in dit gewest het verzoek gerigt de niet-geëxa- mineerde personen in hunne gemeente, die gedurende de laatste tien jaren vóór laatslgemelden datum als veearts gepatenteerd zjjn geweest, aan de bepaling der wet te herinneren, volgens welke zij, ter verkrijging van een bewijs van toelating tot de uitoefening der veearlsenijkunst, zich voor 1 Sept. a. s. tot genoemden minister moeten wenden, met overlegging van een bewijs dat zij zoodanig patent gedurende bovenvermeld tijdstip hebben bezeten. Nog eenige andere bepalingen worden onder de aandacht der vee artsen gehragt. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge hragt dat de verzending der brievenmaal naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerikadoor middel van de stoomschepen der Neder!. Amerikaan- sche stoomvaartmaatschappijop Zaturdag 5 Sept. aanst. niet zal plaats hebben, maar die verzending zal geschieden op Zaturdag 12 September. De minister van binnenlandsche zaken heelt bepaald dat, ten gevolge van het optreden van den heer mr. C. Th. baron van Lynden van Sanden- •burg als minister van justitie, de verkiezing van een lid van de tweede Jtamer der staten-generaal in het hooldkiesdislrict Tiel zal plaats hebben op .Dingsdag 15 September aanst., en dat, zoo eene herslemming noodig is, die zal geschieden op Dingsdag 29 September daaraanvolgende. Aan 's konings commissaris in de provincie Noordholland is magtiging verleend tot bijeenroeping van de stalen dier provincie in buitengewone ver gadering op 15 Sept. e. k., ter verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal. Door het hoofd-comilé van het Roode Kruis is weder een som van ƒ10000 ten behoeve der zieke en gewonde militairen in Atchln beschikbaar gesteld. Het hoofd-comité heeft van het centraal-comilé te Batavia eene aanvraag om lectuur ontvangen voor de zieke en gewonde krijgers van Atchin, in de verschillende zieken-inrigtingen in Indië verpleegd wordende. Het heeft de aandacht daarop gevestigd en verzocht, dat zij, die illustra tion tijdschriften, reisbeschrijvingen en andere niet inspannende lectuur ten geschenke mogten willen geven, daarvan mededeeling doen aan den secretaris van het hoofd-comilé, dr. Verwey, te 's Hage. -- Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Nieuwe Diep naar Batavia, is gisteren morgen Malta gepasseerd. Door een aantal beetwortelsuikerfabriekanten in Nederland is een adres gerigt aan den minister van financiën, waarin zij aandringen op de algeheele afschaffing van den accijns op de suiker. De algemeene vergadering van het protestantenbond, vereenigd met den tweeden Nederlandschen protestantendag, zal dit jaar te Leeuwarden plaats hebben op Woensdag 28 en Donderdag 29 October aanst. Naar men verneemt, zal vooreerst nog geen opvolger van wijlen den hooglceraar Hoek aan de Utrechtsche akademic worden benoemd. Althans de hoogleeraar Buys Ballot heeft op zich genomen, ook in het aanstaande studiejaar een gedeelte van het onderwijs te gevendat tot de vakken van zijn overleden ambtgenoot behoorde. Tot hoofdonderwijzer aan de inrigting voor lager en middelbaar onder wijs, tevens kostschool, te Wassenaar is benoemd de heer 11. Schnitzler, hoofdonderwijzer te V'ianen. Te Haarlem is gisteren morgen een stnkadoorsknecht, werkzaam in eene woning in de Schachelstraat, achterover uit een raam geslagen en. deerlijk a'an het hoofd verwond, op de binnenplaats gevallen. Hij is spoe dig daarna overleden. Hij laat eene weduwe met drie kinderen na. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de voordragt van burg. en weth. tot het aangaan ecner leening van 17 millioen. De onderdeden: schoolbouw ad ƒ950,000, aanleg van stralen ad ƒ700,000, bijdrage rijks museum ad ƒ100,000, water- verversching en riolering ad 3,000,000 werden goedgekeurd. In eene gehouden avondzitting werden mede goedgekeurd de onderdeden: land- en waterwegen ad 3,500,000brandwezen ad ƒ136,000, bouthaven ad ƒ1,000,000, Binnendijkschen en Buitenvelderscheii polder ad ƒ2,000000, kade Ooslerdoksdijk ad ƒ3,553,000, verbouwing raadhuis ad ƒ60000, over eenkomst IIoil. spoorweg ad ƒ27000, sluis westzijde ('er stad ad 13720, dempidg gedeelte Lijnbaansgraeht ad ƒ5000, bouw akademie 50000. Over het laatste onderdeel: voorschot aan eene vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen ad 1.800,000 werd breedvoerig gediscussieerd, en ten slotte besloten die discussiën in eene Dingsdag aanst. te houden zitting voort te zetten. Te Amsterdam hadden gisteren twee kinderen, een 6 jaren en een 8 jaren oud, het ongeluk, bjj de oude Zaagmolenpoort in het water te geraken. Eene bleekvrouw, met name Maria Magdalena Sumaat, wed. Alders, 62 ja ren oud, ontdekte het gevaar, waarin de kinderen verkeerden, bedacht zich geen oogenblikduwde zelfs mannen op zijde, ging zooals zij was te water, en had het geluk de drenkelingen aan wal te brengen. Deze kloeke vrouw is reeds meermalen, op gelijke wijze, de redster geweest van menschenlevens. Door den gemeenleraad van Alkmaar is besloten tot de opheffing van de aldaar bestaande bank van leening. Te Uirecht werd gisteren de algemeene vergadering geopend van den Ntderl. Weerbaarheidsbond. Er waren 23 vercenigingen vertegenwoordigd, uitbrengende 29 stemmen. Uit het verslag bleek van veel belangstelling van Z. M. den koning. HU. KK. till, de prinsen van Oranje en Hendrik, alsmede van de ministers van oorlog en binnel. zaken. De bond telt thans 61 leden. De financiële toestand was niet gunstig. De vergadering zal voornamelijk gewijd zijn aan het bespreken van middelen om daarin verbe tering te brengen. Naar men uit Wijk bij Duurstede meldt zijn sedert de zeer warme dagen van Julij in die gemeente, onder degenen, welke door arbeid in de open lucht hun dagelijkseh brood verdienen, 3 personen aan waanzin lij dende. Een hunner, een man in de volle kracht zjjns levens, moest naar het krankzinnigengesticht te Utrecht worden gebragt. In het kamp hij Milligen zijn Woensdag evolutiën gehouden met de drie wapens, met eene onderstelling. De l't« brigade ten oosten van Gar deren, de 2de brigade ten zuiden van den straatweg. Aan elke brigade infanterie was een eskadron cavalerie toegevoegd, benevens 4 sectiën veld artillerie aan de I>,e en 5dc sectiën van de 2'10 brigade. De overige cavalerie en de rjjdende artillerie hebben zich geoefend in de velddienst, meer be paald kondschapsdienstin de rigting van Harderwijk. Maandag avond 11. werd door een baldadige met een steen in een der rijtuigen van den trein van Hengelo naar Almelo, in de nabijheid van het slation Borne, geworpen, waardoor een passagier door de glasscherven eenigzins gewond werd. Te Groningen is gisteren de vijfde juristen-vergadering, onder voorzit ting van den lieer mr Teilegen. geopend. Een 7'0-laI rcgstgclcerden waren ter vergadering opgekomen, liet aan de orde zijnde vraagpunt betrof den lijfsdwang in burgerlijke en handelszaken, vvaaro i treilt door den heer nr. J. A Levy een praeadvics werd uitgebragt. Na een breedvoerige discussie werd de vraag: Behoort de lijfsdwang in burgerlijke en handelszaken te worden afgeschaft in ontkennende» zin beantwoord met 50 legen 15 stem-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1