fë doen om te weten wat onder Uennelijken slaat van dronkenschap werd begrepen. Het was z. i. niet genoeg te relateren: de man was dronken, maar in bel proces-verbaal moest voorkomenen hij verzocht dat uitdruk- i kelijk. waaruit de kennelijke staat van dronkenschap kon worden afgeleid. Een sergeant, van het reg. vesting-artillerie te Delft, ontkwam eergis- teren te Scheveningen gelukkig aan een groot gevaar. Terwijl hij nog bezig was de lading te inspecteren van een stuk geschutwaarmede proefschoten gedaan werden, kommandeerde men bij een ander kanon //vuur". De sol- i daal, die bij het eerste stuk stond, meenende, dat het kommando hem gold, trok af, waardoor de sergeant, die de hand nog op het stuk, bij het zundgat, had, achterover geworpen werd. Gelukkig dat hij zóó viel, dat het rad van het zware kanon niet over hem heenging en hij zoodoende alleen lievig ontsteld, eenige brandwonden van het kruid op het zundgat aan de hand ontving. liet Fad. meldt: Gisteren morgen kwamen te Scheveningen twee pliolographen bij den hoofdonderwijzer der school in de Badhuisstraat, en vroegen lien in de gelegenheid te stellen, de kinderen te photographeren. Gereedelijk werd hun verzoek toegestaan, 's Middags ten een uur kwamen de pholographen met hun toestel, om respectivelijk de klassen met hun onderwijzers op het papier te brengen. De Scheveningsche jeugd, in hun Zondagsgewaad ter school gekomen, werd door haar mama's gebragt. die natuurlijk van den //maaster" moesten weten //wat met hun kinnetjes uit evoerd zou worden." Op het terrein voor de school werd het toestel ge plaatst en alles scheen naar wensch te zullen slagen. Maar, ja wel! Het gepeupel kwam langzamerhand opdagenen bleef geen bloot toeschouwer. Hier en daar hoorde men eerst een onderdrukt gemompel, dal al luider en luider werdnaarmate de onderwijzers en photographen zich minder om hel geschreeuw der menigte bekommerden. //Ik wul me kinnetjes terug ebbe, ik ou me mit de zwarte kunst niet op! waerligsche gekken, ga je nou me kinnetjes betoovcren!" Van schreeuwen en schelden kwam het al spoedig tot vloeken en, zoo als bij dit gepeupel de gewoonte is, tot steen worpen. Aan het huis van den hoofdonderwijzer werd door de Schevening sche //schoonen", want die speelden alweder de hoofdrol, onophoudelijk de bei geroerd, en met aandrang de teruggave van haar kroostgeëischt, waar aan evenwel geen gevolg werd gegeven. «Ze wuldeu toch hun kinnetjes niet in dit tooverhol laten." De policie kwam gelukkig een bandje helpen. De photographen moesten echter zwichten voor hel steeds toenemend rumoer, en daar zij liefst heelhuids in den Hang wilden arriveren sloten zij hun toestel. BUITEN LAiNDSCllE BEKIGTEN. ESGELAKB, LONDEN26 Augustus. In hei New-York Bulletin worden eenige mededeelingen gedaan om trent een tusschen de Britschc en Amerikaansche regeringen bestaand ge schil, naar aanleiding van het tractaat van Washington en de uitspraak van het seheidsgeregt te Genève. Bij dat tractaat was het volgende beginsel aan genomen: //De contraherende partijen verbinden zich niet te vergunnen of te gedoogen dat eene oorlogvoerende partij gebruik maakt van hare havens of wateren als basis van krijgsoperatien ter zee, met het doel om aldaar den voorraad munitie of wapenen te vernieuwen of aan te vullenof man schappen aan te werven." Volgens het New-Yorksche blad beweert Enge land dat dit beginsel alleen van toepassing is op kruisers, welke den oorlog tegen eene oorlogvoerende mogendheid voeren, doch niet op koopvaardij schepen, welke van uit eene neutrale haven oorlogsbehoeften aan eene oor logvoerende partij verschaffen. De regering der Vereenigde Staten heeft verklaard, dat zij zich bij deze beperking van het beginsel zou nederleg- gen, mits de handel in wapenen en oorlogsbehoeften in het openbaar ge dreven wierd; dit punt verklaarde Engeland echter niet te kunnen toegeven, omdat het aan den handel in oorlogsbehoeften, welke even geoorloofd was als de handel in elk ander artikel, geene belemmeringen wilde in den weg stellen. Schier drie jaren lang zijn bijna onafgebrokene onderhandelingen over dit verschil te Londen gevoerd, doch bet heeft der Amerikaansche re dering niet mogen gelukken lord Grandville tot andere gedachten te bren gen zoodat sedert Februarij niets meer door haar verrigt was. Men hoopte thans te Washington dat de tegenwoordige regering van Groot-Brittannie tot toegeven bereid zou zijn. liet uitvoerend comité der landbouwers-unie hield dezer dagen te Leamington eene vergadering. Een som van 170 werd beschikbaar ge steld voor werklieden, die wetischen te emigreren. Ongeveer 500 land bouwers hebben reeds het plan opgevat naar Canada te verhuizen. Zij zullen vergezeld w orden door den algemcenen secretaris der unie, den heer Taylor. Deze stelt zich voor in Canada eenigeu tijd te blijven vertoeven, om te zien hoe de emigranten vooruit komen. Blijkens een schrijven van den aartsbisschop Manning aan de geeste lijkheid. in de r. k. kerken nlgeiezen, zal op Dingsdag 1 Sept. een bede- vaartstogt naar het graf van St. Eduard van Canterbury, te Ponligny, uit Engeland vertrekken, om te bidden voor de kerk, in het bijzonder daar waar die vervolging ondergaat, en voor de rust der christelijke wereld, die door anti-chrislelgke revolntien bedreigd wordt. Hel plan, om Engeland en Frankrijk door een onderzeeschen tunnel te verbinden, schijnt in zóóver een stap vooruit gedaan te hebben tot ver wezenlijking, dat een kapitaal van 4 millioen fr. bijeengebragt is lot het instellen van een voorloopig onderzoek. De ziel van het plan is de inge nieur Lavalley. Hij schat de kosten der onderneming op 150 millioen fr. en twijfelt niet aan haar succes. Hij wil dat Engeland en Frankrijk gelijk tijdig elk van een kant beginnen te boren, en dat een premie uitgereikt worde aan hem, die bet in zekeren tijd het verst brengt. Te Southampton heeft een lievige brand gewoed. Binnen enkele uren waren de gebouwen van de //Royal Mail-Company", met al de daar be waard wordende gereedschappen', een prooi der vlammen. De gebouwen waren van hout. Te Leeds is door de jury uitspraak gedaan in de reeds vermelde zaak van dr. Jay tegen de //Life Insurance-company". De verzekering-maat schappij is in het ongelijk gesteld en tot betaling veroordeeld. Het stoomschip Spark is, volgens berigt uit Hongkong, op reis van Macao naar Canton door Chinesche zeeroovers, die zich aan boord begeven hadden als passagiers, uitgeplunderd. Zij vermoordden den kapitein, stuur man en het grootste gedeelte der equipage. Het schip bleef gedurende zes uren in het bezit der zeeroovers, die op eene jonk ontsnapten. De Chine sche machinist heeft de stoomboot op Macao teruggebragt. FRANKRIJK. De president werd ook tijdens zijn verblijf te Vannes door den voorzitter van de kamer van koophandel toegesproken, die zich echter zoodanig uitdrukte dat de president er moeijelijk zijne ontevredenheid over kon doen blijken. Men heeft het u reeds gezegd, zeide hij, dat het handels verkeer wordt gedrukt. Dit is te Vannes het geval, gelijk het overal in Frankrijk, zoowel als in het buitenland, het geval is. Te Vannes is men echter geduldig; men stelt daar vertrouwen in den doorluchten maarschalk, wien Frankrijk zijn lot heeft toevertrouwd, en ziet er betere dagen te gemoet onder zjjn bestuur, dat ons zeven jaar lang orde, vrede en rust waarborgt. De handel, die verklaarde vijand van alle omwentelingen, vraagt niets meer dan gij. mijnheer de president, zelf, in uwe boodschap van den 9deI1 Julij van de nationale vergadering gevraagd hebt, om het land de rust en de veiligheid te kunnen verzekerenwaaraan het de drin gendste behoefte heeft, ten einde groole ondernemingen en op tijd werkende speculatiën op het touw te kunnen zetten. De Corr. gén. deelt eene opgave mede der kosten, waarop de inkerke- ring van den ex-maarschalk Bazaine aan de schatkist is te staan gekomen. Volgens die begrooting, hebben de kosten van reparatie en iurigting der gevangenis voor de ontvangst van den veroordeelde bedragen nagenoeg 8200 fr. Het personeel der administratie bestend uit: een directeur, den heer Marchi, met eene bezoldiging van 4500 freen griffier, den heer Flantier. met eene wedde van 2300 fr.; een hoofdbewaarder, 1100 fr.; vier bewaarders a 800 fr. ieder. De kosten van onderhoud van den gevangene beliepen, op zijne voeding na, waarin hij uit eigene fondsen voorzag. 34 fr. daags. Hier komen nog bij: de soldij en het onderhoud van onge veer 100 manschappen der bezetting van het eiland en de niet geringe kosten, die de ontvlugting na zich sleept: de reizen der inspecteurs-generaal enz. en de verdere kosten der ingestelde enquête. Vrijdag 11. is de laatste steen geplaatst op de schacht der Vendöme- kolom. de bolronde steen namelijk, die tot voetstuk van het beeld moet strekken, dat den top der zuil zal kroonen. Het aanbrengen van de me talen bekleeding van dit laatste gedeelte der schacht zou in drie ol vier dagen kunnen geschieden. Naar het schijnt, zal met de geheele voltooijing der kolom nog eenigen tijd moeten verloopen, daar het Napoleons-standbeeld, dat op den top moet prijken, in een minder gunstigen toestand verkeert dan men ondersteld had. zoodat dit nog eene belangrijke herstelling be hoeft, waarbij artistieke lusschenkomst onvermijdelijk is. Men wil dat het gouvernement voornemens is voorloopig eene driekleurige vlag op den top te plaatsen. Van de vier krijgsraden, die laatstelijk nog zaken beregtten, welke op den Parijschen opstand betrekking hebben, zijn er dezer dagen, op last van den generaal de Ladmirault, twee opgeheven. In het geheel zijn nog 174 zaken in behandeling. Tot den 6Jen Augustus jl. waren door de krijgs raden 49781 uitspraken gedaan of beslissingen genomen. Op de brug de la Tournelle had Maandag een ontzettend ongeluk plaats. De omnibus van de Bastille naar Grenelle was die brug juist over gegaan toen eensklaps de kinketting brak van een der paarden en de koet sier, zijn paarden niet meer meester, niet bij magte was het rijtuig staande te houden, dat tegen het troitloir slingerde en als een zware massa tegen den grond sloeg. De vrouwen en kinderen binnen den wagen werden hevig tegen elkaêr geslingerd, maar ernstiger was de toestand van de elf reizi gers op de impériale. Allen vielen op de straatsteenen en werden min of meer zwaar gekwetst. Men snelde de slagtoflers te hulp. De koetsier was dood. vier reizigers waren ernstig gekwetst en zes hadden zware kneuzin gen bekomen. Te Bordeaux is het berigt ontvangenwaarin het overlijden gemeld wordt van den voormaligen postbode uit het dep. der Gironde Mano, die aan den moord van zijne vrouwzijne behuwdouders en twee zijner kinde ren schuldig verklaard is geworden, maar die misdaden volhardend is bljjven ontkennen. Thans verneemt mendat die veroordeelde op zijn sterfbed niet alleen dien vijfvoudigen moord bekend heelt, maar zich ook als dader van twee andere moorden heeft doen kennen, waarvan de justitie de be drijvers nooit op het spoor bad kunnen komen. KFANJE Puyccrda blijft krachtigen weerstand bieden aan de Carlisten. De be legeraars hebben een verdragend stuk geschut tegen de stad in werking ge bragt, maar de bediening was zoo slecht dat de projectilen over de stad heen vlogen. Ten laatste is het stuk, dat zij //God Olot" noemden, gede monteerd. De vrouwen zijn de verdedigers der stad ijverig behulpzaam. In de stad is een toren ingestort, waardoor weinig schade is aangerigt; slechts één man werd gewond. ITALIË Volgens de Opinione heeft de president-minister een onderhoud gehad met den koning over de ontbinding der kamer en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen. De koning had zich nog niet bepaald daaromtrent uitgelatenmaar men meent het daarvoor te mogen houden, dat de koning

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2