LEIDSCHE CO I HA AT. V, 201. 1*74 VRIJDAG 28 AUGUSTUS. RINNENLANDSCIIE BERIGTEN. Dt Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met hei Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 27 Augustus. Bij kon. besluit van 16 Augustns jl.is aan J. J. van Noort, gewezen tweeden commies bij de huishoudelijke dienst in het huis van militaire detentie bij Leiden, wachtgeld toegekend, ten bedrage van ƒ233 jaars. Te rekenen met 1 September aanst.zal er gelegenheid bestaan om brieven met aangegeven geldswaarde uit Nederland naar Frankrijk te ver zenden en van daar te ontvangen. De bedoelde brieven worden tot geen hooger gewigt dan van 250 gram ter verzending toegelaten, terwijl dc ingc- slotene waarde, die in de Fransche taal op het adres is te vermelden, het bedrag van 2000 francs niet mag te boven gaan. Omtrent de verdere voor waarden van verzending, alsmede omtrent hef! verschuldigde port en regt zijn op 's rjjks postkantoren de vcreischte inlichtingen te verkrijgen. Ten gevolge van het optreden van vijf nieuwe ministers zijn vacant geworden de volgende betrekkingen: 1". raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden: 2». lid van de tweede kamer, voor het kiesdistrict Tiel; 3". lid van de tweede kamer, voor het hoofd-kiesdistrict Amersfoort; 4°. lid van gedeputeerde staten der provincie Zuidhollpnd; 5°. commissaris des ko- nings in het hertogdom Limburg. Door het prov. kerkbestuur van Zuidhoiland is als candidaat tot de h. dienst toegelaten de heer F. van den Berg. De generaal Smits heeft de volgende inlichtingen gegeven omtrent de 71 invaliden van de inrigting' op Bronbeek, die in 1873 op verzoek zijn ontslagen: 50 invaliden hadden zich onmiddellijk aangeboden, om naar Atchin te gaan, 15 van hen hebben slechts dat geluk gehad, omdat de overigen te oud en ongeschikt waren. Vijf gingen naar hun geboorteland, met vergunning om aldaar hun gagement te verteren. Getrouwd zijn er 15. Terwijl de overigen, zijnde 36, die ziek en hulpeloos waren aangeko men, hunne krachten en gezondheid hebben herkregen, en, zich toen we derom in de meer werkdadige maatschappij willende bewegen, een ambacht bij de hand hebben genomen, oi als veldwachter, politie-dienaar, zieken oppasser, palfrenier, koetsier als anderzins geplaatst zijn, of vooruitzigten hadden als zendeling-leeraar gebruikt te worden. Te Rotterdam is in de bureaux der Noordbrabanlsch—Duitsche spoor wegmaatschappij onder de leiding van den president dier maatschappijeene vergadering van schuldeischers gehouden. De voorstellen, uit het overleg der directie met het comité der obligatiehouders voortgevloeid en strekkende om de schulden dier maatschappijna een moratorium van 3 maandenge deeltelijk in geld. gedeeltelijk in papier te kwijlen, werden door de meer derheid der schuldeischers goedgekeurd. Enkele aanwezigen, meestal ge- magligden, behielden zich hunne beslissing acht dagen voor. Te Rotterdam heeft gisteren een 60-jarig man getracht zijne 62-jarige vrouw, van wie hij sedert eenigen tijd gescheiden leeft, in hare woning aan de Crooswijksche kade met een mes te dooden, hetwelk hem echter niet is gelukt, hebbende hij haar slechts een wond aan de regterhand toe- gebragt. Ilij is bijna onmiddellijk daarna door de politie aangehouden. Te Pernis is door eenige knapen een goed gesloten flesch gevonden, waarin een briefje was van den volgenden inhoud: <»11 Januarij 1873, Lieve Johanna! Terwijl ik in de zee met bel schip lig te worstelen en het schip uit elkander dreigt te gaan, schrijf ik u dit weinige; ik kan niet meer. Wij liggen op 20" N. B. en 12' Lde dood bedreigt ons.... Ik hoop, dat wij elkander in den hemel mogen wederzien. Robbert Willekens." Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten tot het maken van eene kade Langs den Oosterdoksdijk, ten gerieve van den handel, over eenkomstig de voordragt van burgemeester en wethouders. De kosten hiervan zijn geraamd op 3% millioen. Eergisteren is een Duitsche dame. die met haren zoon van Amsterdam naar hare woonplaats, nabij Rheine, terugkeerde, en zich reeds te Arnhem zeer onwel gevoelde, maar toch de reis wilde vervolgen, tusschen Arnhem en Zutphen overleden. Aan laatstgenoemd station is het lijk uit den wa gon gedragen. De brigade-kommandant der marechaussee te Gemert kreeg gedurende de nachtdienst van 29 Augustus bij ongeluk een pistoolschot door de dij. Zijn pistool was in zijn zak geborgen. Terwijl hij water wilde pulten, schijnt de haan van dc pistool gespannen en neergeslagen te zijn, waardoor hij het schot in het been kreeg. De wonde veroorzaakte zeer veel bloedverlies. Volgens berigtcn van de Kaap dc Goede Hoop maaktenop het gerucht dat op de diamantvelden nieuwe vondsten waren gedaan, te Duloitspan velen zich gereed om derwaarts te verhuizen. Ondanks de krachtige pogingen tot het uitpompen van water, blijven sommige oude en wel de beste delfplaatsen nog groote moeijelijkheden opleveren, daar de wanden zijn ingestort, of hel water zich in grootere hoeveelheden voordoet dan men gedacht had. De Diamond News wenscht dan ook dat eerst en vooral een ingenieur door de regering worde aangesteld, om die groote bezwaren te boven te komen, waarover op de diamantvelden thans luide geklaagd wordt. Hoe kostbaar het droogmaken van dclverjjen is, kan men o. a. daaruit opmaken, dat, bij het ongenoegzame der tegenwoordige spoorwegen, een werktuigkundige naar Engeland is gezonden, om aldaar nieuwe machines tot het droogleggen aan to koopen. Deze onderneming op groote schaal zal tusschen de 60 a 90 duizend gulden kosten. Men zal daarmede echter eerst over een viertal maanden een aanvang kunnen maken. De handel op de diamantvelden is niet zoo levendig als vroeger. 'sGRAVENHAGE, 27 Augustus De Staatscourant bevat het kon. besluit van 26 Augustus, waarbij, op hun verzoek, eervol ontslag wordt verleend aan de hh.: mr. G. de Vries, als minister van justitie, I. D. Fransen van dc Putte, als minister van kolo niën, mr. J. 11. Geertsemaals minister van binnen), zaken, mr. A. van Delden, als minister van financiën, en mr. baron Gericke van llerwijnen, ais minister van buitenl. zaken, onder dankbetuiging voor de vele en ge- wigtige diensten door hen aan Z. M. en aan den lande bewezen, Bij het zelfde besluit zijn hunne opvolgers benoemd, wier namen reeds vroeger zjjn medegedeeld. De ministers van oorlog en marine bljjven hunne porteleuiRes behouden. Z. M. de koning heeft heden middag om 1 ure bij de aanvaarding hunner betrekking den eed afgenomen van de heeren Heemskerk Azq.mi nister van binnenlandsche zaken; van der Does de \Yillebpis, minister van buitenlandsche zaken; jh'. mr. van der fjeim. minister van financiën; baron van Lijnden van Sandenburg. minister van justitie, en baron van Goltstein, minister van koloniën. Ten 2 Hre hebben de nieuwbenoemde bewindslieden de voor hen bestemde portefeuilles uit dc handen hunner voorgangers overgenomen en verschil lendehoofdambtenaren bij de departementen van algemeen bestuur ontvangen. De officier van gezondheid 1' kl. L. J. Hussein, thans op nou-acliviteit, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld. Z. K. H. prins Alexander is op 20 Augustus op het keiz. paleis te. St. Petersburg aangekomen. In eene bijeenkomst van ingezetenen der residentie is besloten aan den opperbevelhebber, den onderbevelhebber en den komman: ant der marine die aan het hoofd der tweede expeditie tegen Atchin, te land en ter zee, hebben gestaan, een blijk van hulde te geven; eene commissie is uitgenoo- digd daartoe werkzaam te zijn. Twee en vijltig mannen en een tweetal vrouwen waren heden voor den kanlonregter alhier, mr. L. G, Greeve, gedagvaard, ten einde zich t« verantwoorden omtrent de tegen hen ingestelde vervolging Ier zake dat zjj zich hebben schuldig gemaakt ajn overtreding der verordening op dg open bare dronkenschap en zich alzoo in kennelijk beschonken toestand op de- openbare straat hê'bben bevonden. Eeu 18-tal slechts verscheen voor den regler en erkende grootendeels beschonken te zjjn geweest; zjj weiden op het requisitoir van het openb, min. veroordeeld tot ƒ1 boete of subs, gevan genisstraf van 1 dag en in de kosten. Twee personen ontkenden en ver klaarden in het geheel niet dronkenmaar vermoeid te zijn geweest. Om trent één zal heden over acht dagen uitspraak gedaan worden en ten aanzien van den andere zullen tegen dien dag meerdere getuigen worden gedagvaard. Nopens het aantal niet verschenen beklaagden, waarvan 1 viermalen,2 twee malen en I op één dag tweemalen beschonken waren, sprak de kantonregter bij verstek mede eene veroordeeling tot geldboete van 1 of sqbs. gevange nisstraf van dag voor elke overtreding, uit. Opmerkelijk was het dat één bekl. in niet geheel nuchteren toestand (er tereglzittjng verscheen en verwijderd moest worden. Tegen zoodatiigen man, hij maakte allerlei gebaren en deed verschillende pngamenliangeudP uitroepen, kon, naar het oordeel van den kantonregter, proces verhaal we gens dronkenschap worden opgemaakt. Den beer kantonregter was bet bij bet hooien der getuigen voornamelijk

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1