betrekking ruim vijftig jaren heeft bekleed, was ridder der orde van de Eikenkroon. In de Krimpenerwaard is men druk bezig met het doen van grond boringen, ten behoeve van de aan te leggen spoorweglijn Rotterdam- Schoonhoven - Arnhem. Re /V'. R. C. meldt dat Zondag namiddag een der bezoeksters van de Rotterdamsche diergaarde iets geven wilde aan de wolven in de nieuwe kooi; maar in plaats van het aan de dieren toe te werpen en voor het hek te blijven, waarmede de ruimte rondom de kooi voor de bezoekers is afge sloten. beging zij. in weerwil van alle waarschuwingen, de onvoorziglig- heid van zich over het hek te wagen, om den wolven de toegedachte ver snapering door de traliën toe te reiken. Het gevolg hiervan was, dat de beide dieren plotseling toeschoten en haar aan hand en arm deerlijk haven den. Gelukkig dat een der bedienden haar uit de gevaarlijke positie be vrijdde; anders had het nog erger kunnen afloopen. Te Amsterdam hebben eenige personen, waaronder de burgemeester, zich iu commissie verecnigd tot het oprigten van een zedelijk ligchaam, tot het verschaffen van woningen aan minvermogenden. Die vereeniging zal den naam dragen "Amsterdamsche Vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen". Ten einde haar doel Ie bereiken, zal zij de gemeente verzoeken, behalve kosteloos gebruik van bouwgronden, aanleg van straten, riolering, verlichting enz., haar in leen te willen geven eene som van ƒ1.800.000 in de lecning van 17 millioen van gemeentewege te sluiten, tot dat doel aangewezen, ten einde haar bouwplan te kunnen uitvoeren. Jaar- lijksche rente en aflossing worden gewaarborgd door een bijeen te brengen kapitaal van ƒ500,000, inschrijving 2% pCt. W. S. op het grootboek. Nadat de geheele hoofdsom zal zijn gerestitueerd, ontvangt de gemeente de gebouwde percelen in vollen eu vrijen eigendom, zonder tot eenige vergoe ding verpligl te zijn. liet Pal. v. Jwt. deelt mede dat op den 20co dezer voor de arrond.- regtbank te Amsterdam teregl stond een 12-jarig kind uit Hilversum, in eene labriek aldaar werkzaam. Dat knaapje had zich reeds schuldig ge maakt aan diefstal in de aanhoorigiieid van een bewooud huis met inklim- niing, volgens art. 384 van het Strafwetboek strafbaar met een tuchthuis straf van minstens 5 en hoogstens 15 jaren, doch voor personen onder de lli jaar oud, die met oordeel des onderscheids hebben gehandeld, volgens ail. 67 van dat wetboek strafbaar met opsluiting in een verbeterhuis voor minstens een derde van dien lijd. De jongen had niets meer en niets min der misdreven dan te Hilversum, op 2'J Jttnij II.. 's morgens te kwart voor 5 uur, op de buitenplaats van den heer IC. uit Amsterdam, over een hek te klimmen en uit den tuin van genoemden heer en te diens nadeele te stelen een roos. Volgens zijn eigen opgaaf was hij echter tot dit misdrijf verleid door eenige llilversumsehe fabriekarbeidsters. die een bijzondere neiging hadden voor des heeren K.'s rozen. "WijAmsterdammers", verklaarde de heer K.. "doen alles wat wij kunnen om de omgeving van Hilversum te verfraaijenen de bevolking doet alles om ons tegen te werken, en vernielt en verwoest onzen schoonen aanleg. Ik heb mij hierover bij den burge-;! meester beklaagd; de veldwachter heelt, op diens bevel, mijn plaats be- waakt, en ziet, deze knaap is door hem op heeterdaad betrapt." Hel kind werd door de regtbank schuldig verklaard aan diefstal in de aanhoorigiieid van een bewoond huis, met overklimming, gepleegd door iemand beneden, dc 16 jaar met oordeel des .onderscheids, en onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld lol een cellulaire gevangenisstraf van drie dagen, de minste straf, die zij bij magte was op te leggen. Door de arrond.-regtbank te Arnhem is uitspraak gedaan in de be kende duel-zaak. De heer A. is tot drie maanden en de heer S. tot acht dagen cellulaire gevangenisstraf en ieder tol betaling van dc helft der kos ten veroordeeld. De overige beklaagden zijn vrijgesproken. -■ Men meldt uil de legerplaats bij Milligen dat Zondag II. aan het kamp een vrij druk bezoek ten deel viel. Omstreeks 9 ure trokken de troepen naar dc plaatsen, voor de godsdienstoefeningen bestemd en schaarden zich aldaar. Naarmate het uur voor de groote parade vorderde, vermeerderde ook hel aantal bezoekers. Tegen 12 uur zag men de verschillende wapencorpsen over den straatweg naar het. voorwaarts gelegen heideveld marcheren, alle in groote tenue. 11e infanterie stelde zich op de voorsle linie in bataillons- kolounes met 20 passen tusschenruimte; de cavalerie op 60 passen links er van: weder 60 passen links de rijdende batterij. De veld-artillerie als 2e linie achter dc 1' brigade, de veldtclegraaf links er van en juist tegen over het centrum der voorsle linie. Na die opstelling nam de opperbevel hebber de troepen in oogcnschouw en daarna had het défilé plaats. Tegen 2 uur heerschle algemeene vrolijkheid en langs de lijn der kantines wemelde j eene bonte menigte dooreen; de muziek deed zich op het centrum voor de j manschappen hooren, terwijl Ramberg een goed deel, bij beurten, bezig hield. Overal heerschle eene opgewekte stemming. De minister van oorlog heeft, ter aanmoediging en opwekking van den militairen geest, ook dit jaar eenige prijzen beschikbaar gesteld voor ofïi- Ij eieren, onderofficieren, korporaals en manschappen. Voor de officieren zullen de prijzen bestaan in revolvers; zij moeien door schieten naar de schijf behaald worden. Voor onderofficieren en verdere militairen zullen zij bestaan in gouden en zilveren horloges, te behalen door de infanterie met schieten naar de schijf, door de cavalerie en artillerie door wedrennen. Men meldt uit Kampen: Sedert eenige dagen liep alhier het gerucht, dat een aantal crediteuren van de familie E. alhier door de vrouw des huizes j misleid werden. Zij gaf n). voor eene groote erfenis te zullen krijgen, en toonde aan dezen en genen, die het niet geloovcn wilden, een soort van testament, waarin van ƒ75060 gesproken werd maar dat gebleken is niet de minste waarde te hebben, daar de notaris te Amsterdam, die het stuk heette te hebben opgemaakt, niet bestaat. Het doel scheen te zijn liet ge schokte crediet gaande te houden of uitstel van betaling te bekomen. Toen echter de policie, op aangifte van eenige personen, zich met de zaak be- j moeide en proces-verbaal opmaakte, waarin sprake was van opligting, heeft I de bedoelde dame zieh uit de voeten gemaakt en was zij, toen de policie onderzoek deed, naar Duitschland vertrokken. Onder Dussen is een schip, dat in lading lag met hooi en reeds 40000 pond scheep had, geheel verbrand. Ook het nog op den wal staande hooi, p.m. 30000 pond, werd door de vlammen aangetast en verbrandde. Te Kruiningen is dezer dagen een jongmensch, bij zijne pogingen om de paarden, die, terwijl hij er meê naar het land reed, op hol waren ge gaan, lot staan te brengen,.van den wagen gevallen; hij werd zoo zwaar gewond, dat hij drie uren daarna overleed. 'sGRAVENHAGE25 Augustus. Door Z. M. is de heer W. Marshall benoemd tot Nederl. consul te Weimar en is aan den heer A. N. Clairmonte eervol ontslag verleend als l| Nederl. consul te Barbados; als zoodanig is benoemd de heer R. W. O'Neale. Met 6 Sept. aanst. worden de navolgende benoemde adelborsten lc kl. geplaatst, als: aan boord van het ramschip Buffel. P. C. de Winter en H. I M. La Chapelle; aan boord van het raderstoomschip F alk, H. F. Steinmetz en W. Wijers: aan boord van het wachtschip te Willemsoord, J. B. Sneth- lage en J. M. Noorduyn; aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, J. C. Cremer, H. van Assendclft de Coningh en P. A. R. Ilennequin. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. prins Alexander werd lieden middag ten 12 ure door het garnizoen der residentie in de Maliebaan eene parade gehouden voor den generaal-majoor plaatselijken kommandant Michelhofl en onder kommando van den luit.-kolonel Vijgh van het reg. grenadiers en jagers. Gisteren middag werd door Z. K. H. prins Frederik op het buitenver blijf hel lluis de Paauw een diner gegeven van ongeveer 40 couverts, waar toe, behalve 11. M. de koningin en Z. K. tl. de prins van Oranje, nog een I aantal aanzienlijke personen waren uitgenoodigd. Dat diner werd opgeluis- j terd door eene muziekuitvoering van de kapel van het tweede Westphaalsche regiment infanterie "Prinz Friedrich der Niederlünde", onder directie van den kapelmeester 11. Brtthl. Heden ochtend hebben H. M. de koningin en Z. K. H. prins Frederik zich met het Hollandsche spoor naar Zaandam begeven, ten einde de aldaar gehouden wordende tentoonstelling van Zaanlandsche oudheden in oogen- schouw te nemen. De hoofdofficieren van het Westphaalsche infanterie- regiment "l'rinz Friedrich der Niederldnde" vergezelden den prins. De vor stelijke personen zullen in den avond op IlDs. buitenverblijven, het Huis ten Bosch en het lluis de Paauw, terugkeeren. De uitslag van de verkiezing van een lid voor de kamer van koop- j handel en fabrieken te dezer stede, welke heden plaats had, was, dat de heeren P. F. W. Mouton, architect en timmerman 73; J. van I.ith Jr.ar- i chilect en aannemer 58; N. A. Allot, wijnhandelaar 51, en H. B. A. Lans, 'bierbrouwer 45 stemmen bekwamen. Tusschen de twee eerstgenoemde heeren zal alzoo eene herstemming moeten geschieden. Op gisteren zijn nu ook door de policie te Scheveningen bezoeken ge- bragt in dc woningen van het personeel der vrouwelijke bedienden bij de1 zeebaden aan het strand. Naar men wil zou ook dat onderzoek niet te ver geefs zijn gedaanmaar zouden er een aautal badhemden en andere benoo- digdheden voor het zeebad voor dames gevonden zijn. Sommige vrouwen moeten, naar men verhaalt, hebben voorgegeven, dat zij die niet aan haar toebehoorendc voorwerpen in bewaring hadden. HI'ITKM-ANDSCIIK BKmt;TlSN. KWOEliABrB. LONDEN24 Augustus. De koningin heeft zich van het eiland Wight naar het kasteel Balmoral in Schotland begeven en zal tot November aldaar verblijf houden. De mijnwerkers in het zuiden van Wales nemen eene dreigende hou ding aan; de berigten van daar houden in dat de door de eigenaars der mijnen voorgenomen verlaging der wcrklooncn door hen afgewezen wordt, en dat er derhalve eene algemeene werkstaking voor de deur staat, welke overeen zal komen met die, waardoor deze streek in de eerste drie maan den van 1873 geteisterd werd. Men noemt een cijfer van 40000 mijnwer- kers, die reeds tot de werkstaking besloten zouden hebben, terwijl ook de eigenaars der mijnen niet gezind zijn toe te geven. De strijd zal weldra beginnenen niet zonder bekommering slaat de nijverheid de hardnekkigheid gade, welke bij de beide partijen blijkt te bestaan. De werkstaking van 1873 heelt allernoodlottigsle gevolgen gehad voor handel en nijverheid; de mijnwerkers hebben er niets mede gewonnen en de bevolking heeft voor de steenkolen dubbele prijzen moeten betalenMen zegt dat die aanhoudende werkstakingen aan den handel in ijzerwerken en steenko len en aan de geheele ijzerindustrie ontzaggelijke verliezen hebben toege- bragt, terwijl het buitenland en vooral België daarentegen er voordeel uit trekt. Op verschillende plaatsen des lands bestaan er gelijksoortige geschil len. In het Scholsche graafschap Fifeshire hebben 3000 mijnwerkers het werk gestaakt: weldra zal hun getal tot 7000 zijn aangegroeid. Op vele andere plaatsen dreigen de werklieden met staking van den arbeidzoo hunne loonen niet op hun tegenwoordige bedrag worden gehouden. Wanneer de zaken goed gaanstaken zij het werk om hun aandeel te eischen in, volgens hunne bewering, buitensporige winsten; wanneer er verliezen geleden worden of de loop der zaken den eigenaar naauwelijks in staat stelt zich slaande te houden, willen zij niet van vermindering der loonen hooren. De groote meerderheid wil wel meer loon, maar zij verkiest niet in te zien dat er omstandigheden kunnen zijn, waarin de arbeid niet zoo ruim kan worden beloond als wanneer eene nijverheidsonderneming een grooteren bloei beleeft. De mijnwerkers hebben tegenwoordig van alle werklieden hunnen toestand veel verbeterd gezien, hun werktijd is veel ver-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2