LEIRSOHE COURANT. WOENSDAG 26 AUGUSTUS. ST ADS-BERICHT EN. BINN LPS LAN DSC HL HL IUGTËN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. V De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 22"" dezer maand invorderbaar verklaard kohier van de personeele belasting, le kwartaal, dienst 1874/5; terwijl ieder ver plicht is zijn aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 25 Augustus 1874. STOFFELS, Weth. 1°. Burg. LEIDEN, 25 Augustus. Aan den 23 verjaardag van Z. K. II. prins Alexander is heden alhier op de geDruikelijke wijze gedacht. Z. E. 11. is thans meerderjarig. Als feestredenaar bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet op 3 October aanst. wordt genoemd de hoogleeraar dr. C. P. Tiele. Uit eene goede bron kunnen wij medcdeelendat het bestuur der Vereeniging voor Christelijke belangen alhier voornemens is, bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet, tegen Vrijdag 2 October, des avonds ten 7 ure, eene christeiijk-historische feestviering te organiseren in de Zaal, Noordeinde, die daartoe fraai zal worden gedecoreerd en waarbij als sprekers zullen optreden de wel-eerw. heeren J. D. B. Brouwer en E. C. Segers. Deze toespraken zullen afgewisseld en opgeluisterd worden door muziek van de orchcst-klasse der maatschappij voor toonkunst alhier, directeur de heer A. J. Wetrens, en door de uitvoering eener feest-cantate van den heer J. M. E. Dercksen, door de leerlingen der hoogste klasse van de burger zangschool, die met de meeste bereidwilligheid hunne medewerking hebben toegezegd. Behalve aan de leden en begunstigers der Vereeniging, zal ook aan de ouders dier leerlingen gelegenheid gegeven worden die leeslviering bij te wonen. -• De commissie voor de departementale scholen te Nijmegen heeft, in plaats van mej. E. P. Munk. als directrice aan de meisjesschool benoemd mej. E. M. Hoitsema. van Leiden. Op Vrijdag 11 September aanst. zal aan het dep. van oorlog te 'sHage worden aanbesteed de levering van het, voor de dienst van het jaar 1875, bij de landmagt benoodigd ordinair-, onderofficiers- en uitmonsteringlaken. De benoodigde stoffen zijn: Ordinaire lakens: 60000 meter donkerblaauw. in 15 percelen, ieder van 4000 meter; 20000 meter lichlblaauw, in 8 per celen, ieder van 2500 meter; 4000 meter groen, bestemd voor het reg. grenadiers en jagers, in ééne partij; ondorofficiers-lakens: 3200 meter don kerblaauw, in 8 percelen, ieder van 400 meter; 1400 meter lichlblaauw, in 7 percelen, ieder van 200 meter; 500 meter groen, bestemd voor het reg. grenadiers en jagers, in ééne partij: uitmonsteringlakens: 1000 meter geel, in 4 percelen, ieder van 250 meter; 500 meter rood, in 2 percelen, ieder van 250 meter; 50 meter lichlblaauw, in ééne partij; 160 meter zwart, in ééne partij. Het Staatsblad n°. 121 bevat het kon. besluit van 16 Augustus jl.tot wijziging van eenige artikelen van het reglement, bctreHcnde den vorm, de zamenstelling en de afmetingen der malen en gewigten, vastgesteld bij kon. besluit van 16 Oct. 1869. De onlangs ingevallen storing op den telegraafkabel tusschen Singapore •en Batavia is weder opgeheven en de regtstreeksche telegraphische gemeen schap van Nederland met Nederl. Oost-Indië en Austral mitsdien hersteld. Blijkens een bij het depart, van marine ingekomen berigt, is het opne mingsvaartuig Hydograaf, onder bevel van den luit. ter zee l°kl. jhr. T. E. de Brauw. te Suez teruggekeerd, na, in de goll van dien naam, aan den grond te hebben gevaren. In het drooge dok aldaar onderzocht en zonder schade bevonden zijnde, zou het schip, na den kolenvoorraad aangevuld te hebben, verder zijne bestemming opvolgen. Het Nederl. stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwediep naar Bata via. is op 22 Augustus te Padang aangekomen. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Nieuwediep naar Batavia, passeerde den 23" Gibraltar. De Conrad, van Batavia naar Nieuwediep, is op 24 Augustus te Suez aan gekomen. De 58>" jaarlijksche algemcene vergadering van het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden is op Woensdag 29 Julij 11. te Amsterdam gehouden, liet daarin uitgebragle ver slag bevat o. a. de navolgende bijzonderheden: Het heeft Z. M. den koning behaagd te bepalen dat de renten der gelden, door het Nederlandsche volk Zjjner Majesteit aangeboden, als geschenk bij gelegenheid van het 25-jarig herdenkingsfeest der regering van Hoogstdezelve, zullen worden bestemd voor het fonds, met dien verstande, dat deze gift ten bate zal komen der zee- en landmagt, zoowel hier te lande als in de Nederlandsche overzeesche bezittingen, benevens in tijd van oorlog, ten voordeele der schutterijen en weerbaarheids-corpsen. De inkomsten over 1873 hebben bedragen eene som van ƒ89,702.61 Behalve de renten van het kapitaal ad 49,314.53 en de opbrengst der collecte ad f29.953.08%, zyn ontvangen: eene gift groot ƒ200 van Z. M. den koning; eene gift groot ƒ1000 van N. N.ingekomen bij jhr. S. Dedel; een legaat groot ƒ1000. ten behoeve van het fonds, en een idem groot ƒ8000, ten behoeve van het invalidenhuis te Leiden, van een erflater uit Rotterdam; voorts nog een legaat van mejufvrouw A. C. Arnholt, groot ƒ200. In datzelfde jaar werden aan 2218 dcelgeregtigden gratificatiën verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van f 60,403.56. Vijf i verminkten en 219 infirmen zijn in het afgeloopen jaar onder de deelgereg- Sligden van het fonds opgenomen. De Staatscourant deelt het volgende verslag mede van de verwach tingen omtrent den oogst in de provincie Zuidholland Tarwe staat vrij algemeen uitmuntend te velde. Er mag een overvloedig beschot van keurig graan van worden te gemoet gezien. Rogge weinig gezaaid. Voor zoo verre dit product werd verbouwd, kan er een middel matig gewas van worden verwacht. Gerst. Hoezeer over het algemeen het stroo goed is, voldoet dit product weinig aan de verwachting en zal het waarschijnlijk minder dan een gewoon beschot opleveren. Haver heeft veel van dc droogte geleden. Er bestaat evenwel vooruitzigt op eene l vrij goede opbrengst. Meekrap weinige hoeveelheid. In het land van Voome en Putte geelt dit gewas slechts uitzigt op een zeer middelmatig resultaat. VIas tamelijk goed gewas, middelmatig van lengte. Hoezeer dit product mede veel van de droogte had te lijden, zal hel evenwel een ruime opbrengst van lijnzaad opleveren. Koolzaad. Meerendeels luiden de bcrigten omtrent dit gewas zeer gunstig. Over het algemeen mag er een ruime oogst van worden verwacht. In het land van Voorne en Putte wordt de gemiddelde opbrengst geschat op ruim 30 hectoliters per hectare, zelfs geven enkele stukken land ruim 40 hectoliters. Hennep. In den Alblasserwaard belooft dit product eene schoone schoof en ruime opbrengst. Ook in de Vijf-Hcerenlanden wordt eene bevredigende uitkomst verwacht. Aardappelen. De mededeelingen ten opzigte van dit gewas mogen ook ditmaal gunstig worden genoemd. De opbrengst belooft ruim te zullen zijn. Van de ziekte worden op enkele uitzonderingen na tot dus verre geen sporen ontdekt, zelfs niet in het loof. Over het algemeen zal echter de knol niet groot van stuk zijn. Daarentegen zal over de qualiteit vrij alge meen te roemen vallen. trwten en boonen hebben zeer door de droogte en het aanhoudend konde voorjaarweder geleden. Daarenboven wordt zeer geklaagd dat deze producten veel van de luis hadden le lijden. Dien ten gevolge mag er niet eenmaal een middelmatig beschot van worden verwacht. Deze gewassen kunnen in het land van Ovcrflakkee en Goedereede zelfs als bijna geheel mislukt worden beschouwd. Boomvruchten. Algemeen wordt de hoeveelheid geroemd. Zij zullen echter vrij klein van stuk zijn. De steenvruchten beloven mede een voldoende opbrengst. Dit is levens het geval met appelen en peren, van welke laatste vrucht een overvloedige oogst wordt verwacht. -- llooi- en Weiland. Ook dit jaar werd de hooi oogst begunstigd door fraai weder en viel schier algemeen bevredigend uit. De graslanden hadden echter veel te lijden van de langdurige droogte. Des niettemin wordt de qualiteit van het hooi zeer geroemd. Het weiland leverde tot dus verre genoegzaam gras ter beweiding. Bij de herv. gemeente te llarlingen is lot predikant beroepen d\ A. Verkouw, pred. te W'amel. LI. Vrijdag overleed te Berg-Ambacht in ruiin lachligjarigen ouderdom de heer J. Smits van der Goes, oud-burgemeester, oud notaris en secretaris- penningmeester van de Krimpenerwaard. De overledene, die laatstgenoemde

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1