BUiTENLANDSCllE BERSGTE1N. PER TELEGRAAF. Te Aalten ging dezer dagen een 13-jarige jongen buskruid halen voor eenige jongelieden, die naar den vogel scholen. Hjj rookie onderweg een sigaar. Daar viel vuur af en dit stak het kruid in brand, waardoor de knaap erg geschroeid werd en welligt blind zal blijven. Een metselaar uit de gemeente Groenlo, met een opperman werkzaam zijnde met witten in eene boerenwoning te Eibergen, nam een geladen ge weer van den muur en legde dat in eene bedstede. Toen de opperman liet geweer later in handen nam, ging het schot plotseling af, waarbij de volle lading den metselaar trof, die nog in hel vertrek aanwezig was. Dadelijk heeft men den lijder vervoerd naar Groenlo, waar hij onder geneeskundige behandeling werd genomendoch kort daarop is overleden. In de //mysteriën der vleesch-industrie in Drenthe", voorkomende in het weekblad Hi/gieia, wordt o. a. medegedeeld dat een oude vette hond te Meppel verkocht werd voor 1.50 en het vleesch daarvan te Amsterdam opbragt ƒ9. Dezer dagen is te Groningen de vrouw van een oppassenden polder werker met ƒ30, die haar man als verdiend geld had tehuis gebragt, uit gegaan, en eerst teruggekeerd toen zij hel geld aan jenever had opgemaakt. Te Oude Pekel-A heeft een hevige brand gewoed, waardoor de woning van den bakker Bouwens is vernield, en waarbij eene jufvrouw die bij hem inwoonde en een 6-jarig knaapje hel leven hebben verloren. 'sGRAVENIIAGE, 22 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd: tot procureur bij de arrond.-regtbank te Breda de heer mr. R. J. van Mierlo. plaatsvervangend kantonregter en advo caat aldaar, en tot plaatsvervangend kantonregter te Rauwerd de heer mr. T. Y Kingsma Bolljes, advocaat te Graauw. Aan den heer P. J. I. Greidanus is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Heerlen. Door Z. M. zijn benoemd: bij het 4de regiment infanterie tot majoor de kapitein Mensch, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 5de regiment tot luit.-kolonel, de majoor van der Beek, van het 4de reg. De luit kolonel Schraver, van het 5de regiment, is op nonactiviteit gesteld, en kapitein Buhler van het 7de reg. op zijne aanvrage gepensioneerd. H. K. II. prinses Marianne wordt heden avond uit Wiesbaden te Voor burg terug verwacht. EAGE1ASB. LONDEN, 21 Augustus. De koning van Denemarken en zijne dochter, de prinses van Wales, zijn naar Kopenhagen vertrokken. Aan eene van regeringswege openbaar gemaakte statistiek van de spoorwegen in 1873 is het volgende ontleend In Engeland en Wales be stonden op 1 Januarij 1874 11369 Eng. mijlen spoorweg in regelmatige exploitatie. Het daaraan ten koste gelegd kapitaal, in aandeelen en obliga- tiën, bedroeg 490.000,000 de onzuivere inkomsten over het jaar 1873 bedroegen 47,000,000 aan nieuwe werken was eene som van 26,000,000 besteed. Het getal vervoerde reizigers bereikte het cijfer van 400,000.000. In 1873 bezat het geheele spoorwegnet van het Brilsehe rijk eene lengte van 16000 mijlen in regelmatige exploitatie: 455,634.767 personen werden met de spoorwegen vervoerd, of 28000 per mijl, en de ontvangsten beliepen 54,500,000 of 3462 per mijl. Uit New-York meldt men het volgende: Hoewel de eerstvolgende ver kiezing van eenen nieuwen president eerst na langen tijd, November 1876, zal plaats hebben, houdt men zich toch sedert eenigen tijd reeds met die verkiezing bezig, en wel omdat thans voor de eerste maal gedacht wordt aan eene derde verkiezing van denzelfden persoon. Grant wil zich voor de derde maal candidaat stellenen het is merkwaardig dat de candidatuur van den onderdrukker van den opstand juist in het zuiden haren sterksten steun vindt. De blanke bevolking van de zuidelijke staten zou zich des noods zelfs eenen dictator laten welgevallen, wanneer daardoor maar een einde wierd gemaakt aan de overheersching van negers en gaauwdieven, waaronder zij zucht en welke haar meer benadeelt dan de burgeroorlog gedaan heeft. In het noorden heerseht eene groole onverschilligheid, zoodat het heirleaer beambten, wier belang medebrengt dat Grant president blijft en zij zelve in hunne ambten gehandhaafd worden, met niet vele moeite voor de derde maal stemmen voor Grant zullen kunnen winnen. Zijne kan sen staan echter niet slecht, daar er alsnog geen gevaarlijk mededinger tegenover hem is gesteld. FRANKBIJ K. De president Mac Mahon is te St. Brieue op eene luisterrijke wijze ontvangen. Hij heeft aldaar de Domkerk bezocht, alwaar hij door den bis schop werd ontvangen, die hem de verzekering gaf van de sympathie der geestelijkheid. Naar aanleiding van een in de dagbladen opgenomen schrijven van den exmaarschalk Bazaine, waarin hjj het gerucht tegenspreekt dat hij onder verpanding van zijn woord van eer beloofd zou hebben geene pogin gen tot ontvlugling te zullen doen, bevat het Journ. Off. de volgende waarschuwing: »De regering brengt bij de dagbladen in herinnering dat artikel 9 der wet van 11 Mei 1868 hel openbaar maken verbiedt van stukken, welke de onderteekening dragen van personen, die van hunne burgerlijke en burgerschapsregten vervallen zijn verklaard. In de zitting van de permanente commissie waren tegenwoordig de ministers Decazes, Chabaud-Latour en Tailhaud. De heer Tirard interpel leerde de regering over de arrestalien te Marseille, llii vond die zeer hate lijk en schreef ze aan politieke bedoelingen toe. Tailhaud, minister van justitie, antwoordde dat de politiek niets met de genomen maatregelen had te maken. Zij werden vereischt. doordat men met misdrijven ten opzigle van het algemeene regt te doen had. Er is geen verjaring bij de wet be paald. ofschoon de misdrijven reeds lang geleden zijn gepleegd. De minister voegde er bij, dat hij het initiatief niet heeft genomen lot die aanhoudin gen, maar dat hij geen oogenblik aarzelt, de verantwoordelijkheid daarvan op zich te nemen. Dc heer Picard achtte het overdreven om op feilen terug te komen, die zoo langen tijd geledenin dagen van staalkundige beroering, geschied zijn. Wat de minister ook zeggen moge. die retrospectieve be schouwingen bezitten een politiek karakter. Zij zijn ingegeven door een geest van reactie tegen den 4Je» September. Men had vroeger niet vervolgd; waarom vervolgde men heden? Er zijn geen nieuwe feiten geschied. De justitie moet niet met de politiek veranderen. De minister van justitie pro testeerde tegen deze woorden. De heer Feray deed een vraag naar de ont- vlugting van den ex-maarschalk Bazaine. llij eischte, dat de pers belet worden zou aan Bazaine den titel van maarschalk te geven, gelijk de Gau- lois zulks gedaan had, of een brief in hare kolommen op te nemen, waarin die titel hem wordt gegeven. De minister van justitie bragt in het midden, dat eene mededeeling, heden in het Journ. off. opgenomen, het antwoord gaf op de opmerkingen van den heer Feray. Hij voegde er bij dat een on derzoek naar de ontvlugting van den ex-maarsciialk is geopend, dat dage lijks verhooren worden gehouden, en dat men, alvorens dit onderzoek is afgeloopen, onmogelijk weten kan wie de schuldigen zijn; doch zoodra zij bekend zijn, zullen zij streng gestraft worden. De heer Mahy rigtte eene vraag tot de regeringbetreffende de erkenning der Spaansche republiek. Daarop verklaarde de minister van binnenl. zaken, dat het Franschekabinet in deze het initiatief niet had genomen; doch evenmin geïsoleerd had willen blijven. De Labouillerie en de Larochetulon zochten te betoogen, dat zoo don Carlos koning werd, het Fransche gouvernement aan zekeren wrevel zal blootstaan. Tegenover de bewering dat de Fransche regering de beruchte circu laire van don Carlos //aan de christelijke mogendheden" niet heeft ontvan gen, deelt de Univers het begeleidend schrijven aan den minister Decazes mede, warvan die circulaire vergezeld ging. Het Ag. Ilavas meldt dat het geding der personen, die in de zaak der ontvlugling van Bazaine Betrokken zijn, voor het hof van assises van het dep. der Zee-Alpen zal worden gevoerd. Den 20slen Augustus is te Rijssel het derde congres geopend van het Fransche genootschap ter bevordering der wetenschappen. Het Gongres wordt gepresideerd door den deken der geneeskundige faculteit te Parijs, den vermaarden scheikundige Wurtz. SPANJE. De verwoesting door de Carlisten aan den spoorweg, de telegrafen enz. in Arragon aangerigt, is veel grooter dan men had gedacht. Over eene lengte van 36 kilometers hebben zij de spoorbaan en de telegraaf, die uit vijf draden bestond, vernield. Te Arcos hebben zij al het materieel en de locomotiven, waarvoor daar een bergplaats was, vernield en bovendien 20600 douros, die aan de spoorwegmaatschappij behoorden, medegenomen. Ook namen zij een officier van de militaire administratie gevangen. De telegraafkantoren te Arcos en Medina Coeli zijn mede verwoest, en het ge heele verkeer is belemmerd. Het is gebleken dat de Carlisten bij hunne strooptogten in Arragon steun vinden bij de burgerlijke autoriteiten aldaar. De opperbevelhebber der troe pen, die derwaarts zijn gezonden, heeft hen met zware straffen bedreigd, indien zij levensmiddelen of andere hulp aan de Carlisten verstrekken. Van Cailistische zijde wordt aan de Parijsche Univers gemeld: Om u slechts een denkbeeld te geven van de vorderingen der Carlisten, voegen wij slechts bij de drie genoemde overwinningen (de inneming van La Guar- dia, van Urgel en de terugtogt van Moriones naar Larraga) den intogt in Brihuela, op slechts vijftien uren afstands van Madrid. Laten slechts de affuiten voor de 27 kanonnen, in de voorgaande maand in Biscaye ont scheept, gereed zijn, dan zullen de overwinningen der Carlisten zóó beslis send worden, dat wanneer Rusland, Oostenrijk en Engeland prins Bismarck weten te bewegen de erkenning van Serrano nog een weinig uit te stellen, zij hem zullen kunnen schrijven: //nu is het te laat, koning Carlos Vil is reeds te Madrid." KONSTANT1NOPEL, 21 Augustus. Er is eene leening aangehouden door middel van uitgifte van nieuwe geconsolideerde schuld, ten bedrage van 15 millioen, tegen een vasten koers van 42, met 2 pCt. commissieloon, of tegen 40 pCt. netto. De regering behoudt optie voor nog 25 millioen daar enboven. welke zij zal kunnen uitgeven door bemiddeling van de Ottoma- nische bank of van andere bankinstellingen. BREST, 21 Augustus. Mac Mahon bragt heden een bezoek op de reede en op de vloot. De zeelieden juichten hem toe. Ten 2 ure had er eene wapenschouwing plaats. PARIJS, 21 Augustus. De koning van Beijeren is heden avond te 9 ure, onder het strengste incognito, over Straatsburg hier aangekomen: Hij reist onder den naam van graai Berg. MADRID, 18 Augustes. Eenige kantonnalislen zijn in hechtenis genomen in Andalusië, Uit het noorden is niets nieuws te berigten. KONSTANTINOPEL. 19 Augustus ('savonds). Twee Iigte schokken van aardbeving zijn gisteren avond gevoeld. WEENEN, 22 Augustus. De Tagespresse meldt: De beslissing van het Russische kabinet betreffende de vraag van de erkenning der Spaansche regering is alhier ontvangen. Zij luidt weigerend. Verlichting van smarten. leder weldenkend en edelmoedig mcnsch gevoelt een natuurlijke deelne ming in de tegenwoordigheid van menschen die met kwalen bezocht zijn, maar hoeveel zegenrijker zoude dat medelijden zijn, indien men hun de middelen tot verlichting aan de hand kan doen. De Heer AUG. DE MAR- BAIX heelt door zijn uitvinding van het Eau d'Anvers, dat middel gevonden en reeds menigen zieke dankbaar voor zich gestemd. l»3i04ï!6AMM,A VAM MUZIEKVITVOERINKEIV. Zomerzorg. Dingsdag 25 Augustus, des avonds ten half zeven ure, directie tl. Vollmar. 1c Afd. 1. //De Eendragt", Marsch, Dunkier; 2. Ouver ture over motiven van //Mendelssohn", Brand; 3. Souvenir de «Anne de Bonlen", opéra van Donizetti, Leon Chic; 4. //Les Gardes du Roil" Intro duction en Walzer, Godfrey; 5. »Un jour d'été en Norvèg.e", Fantaisie sur differents motifs, Buyssens, a. Pastorale, Grage, Chant des oiseaux; b. Cho ral; c. Chant de Bravoure; d. Tarantella de Dühler; e. Pompa di Festa dc Willmers. 2e Afd. 6. Ouverture //Nachklangc von Ossian", Niels W. Gade; 7. Souvenir de //Violelta", Verdi; 8. //Romance", Vienxtemps; 9. Groote Fan taisie over motiven uit de opera //Der Freischütz" van Weber, Dunklei'; 10. //Gazelle-Polka", Faust. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6