BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 24 Augustus dS74J°. d97. STADS-BERICHTEN. OPROEPING IN WERKELIJKËN DIENST, van milicien-verlofgangers der lichting van 1871. BINNENLANDSCHE BEUlGTEiS. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de circulaires van den Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Zitidliolland van den Mei en den 6den Juni 1874, A. N°. 1307/2 en 1795/1 (2e afd.), Provinciaalblad n°. 56 en n° 67; Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgan gers der lichting van '871, die behooren tot de 7e, 8e, 10e en 14e kom- pagnie van het le regiment vesting-artillerie en die, behoorende tot het 2e regiment vestingartilleriemet uitzondering der I0e kompagnie, dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, tot het hou den van oefeningen op groole schaal en het bijwonen van troepenvereeni- gingenen daartoe op Donderdag den 27sten Augustus aanstaandedes namiddags vóór vier uren, bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uit rusting, door hen bjj hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje; zullende de opgeroepen manschappen op den 23tn September d. a. v. in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat zij mitsdien worden uitgenoodigd om zich op Dinsdag den 259len Augustus te voren, des namiddags tusschen 2 en 4 uren, aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toeko mende daggeld; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhin deren aan deze oproeping le voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsehe Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 Augustus 1874. STOFFELS. Wethr. 1. B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen bij deze de ingezetenen uit omtot eene tijdige regeling eener algemeene verlich ting bij gelegenheid van de aanstaande viering van het derde eeuwfeest van Leiden's ontzet op den 3del1 October, zich in betrekking te willen stellen met de Heeren der gebuurten, die, daartoe aangezocht, zich bereid hebben verklaard om tot den goeden uitslag ten deze mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 22 Augustus 1874. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN^ Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week geene personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsehe Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 22 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 22 Augustus. De commissie voor de volksvoorlezingen zal. volgens achterstaande advertentie, een tentoonstelling organiseren van bloemen en planten, door den werkman gekweekt. Van verschillende zijden mogt de commissie gel delijke ondersteuning ondervinden. In het belang der goede zaak wekken wij onze lezers op, voor zoover zij dit nog niet hebben gedaan, van hunne belangstelling te doen blijken, hetzij door een bijdrage in geld, hetzij door de toezending van eênig voorwerp, dat als prijs zou kunnen dienen. Gisteren, sprekende van de buitengewone vergadering van de rederijkers kamer Borger, roemden wij het pianospel in het declamatoriura //Egmond". Dat accompagnement was van den heer C. B. Duyster Jr. alhier en niet van den heer H. J. van de Poll, wieu wel het arrangement dezer muziek te danken is. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 82 tot 90 volwassen personen en 31 tot 38 kinderen. Men meldt ons uil Warmond; Woensdag 19 Augustus jl. deed de hoog- j] geboren heer W. A. W. graaf van Limburg Stirum en diens echtgenoole, de hoog geboren vrouwe A. E. gravinne van Limburg Stirum, geboren baronesse Groeninx van Zoelenden 6 Junij 1874 le sGravenhage gehuwd, hun pleg- tigen intogt binnen Warmond. Aan het Warinonderhck werden zij opge wacht door eene schitterende eerewacht te paard, terwijl de voorzitter der ieestcommissie, de heer D. van Rijn Pz., hen op gepaste wijze welkom heette. Van daar werden zij langs het allerwege met vlaggen en groen versierde dorp naar het huis »te Warmondgeleid. Des avonds werd hun door de alhier bestaande mnziekvereeniging //Harmonie van Warmond." waarbij zich de leden der eerewacht hadden gevoegdeene serenade met fakkellicht gebragt, van welke gelegenheid die mnziekvereeniging gebruik maakte, om, bij monde van haren voorzitter, den heer H. J. Clarion, haren beschermheer, voornoemden heer W. A. W. graaf van Limburg Stirum een prachtig cadeau aan te bieden. Naar men verneemt zal aanstaanden Woensdag, als wanneer dengenen, die tot deze feestviering hebben medegewerkt, een feestdag zal worden bereid, onder anderen des avonds het hooggeplaatst echtpaar door de ingezetenen van Warmond een schitterend vuurwerk worden aangeboden. Alle eer komt toe aan de werkende leden der mnziekvereeniging //Har monie van Warmond," die bij deze gelegenheid blijk gaven van hunne be kwaamheid in de muziek. Die eer zij in nog hoogere mate toegekend aan de commissie tot regeling van deze leestviering, bestaande uit de heeren; C. H. C. Machen, eerevoorzilter, D. van Rijn Pz., voorzitter, M. Risman, B. Rotteveel, L. van Steen, J. van der Wilk Jr., G. van der Stadl Jr. en J. M. Koning, secretaris, voor de goede uitvoering en aan wier uitstekende leiding het vooral te danken is dat dit feest in de beste orde is afgeloopen. ij Op verlangen van den minister van binnenlandsche zaken heeft de commissaris des konings in de provincie Zuidholland aan de gemeentebestu ren te kennen gegeven dat de schadeloosstelling van tien cents per stuk en per dag mede wordt verleend indien vee, ingevolge art. 2 van het kon. besluit van 17 April 11. wegens onvoldoende afzondering in de weide, naar den stal of een ander gebouw moet worden vervoerd om aldaar afge zonderd te blijven tot na afloop van den termijn, vermeld in art. 5 van het kon besluit van den 30 Oct. 1872. De minister van financiën, in aanmerking nemende, dat er zich, ten aanzien van het gebruik van plakzcgel voor buiten 's lands opgemaakt han delspa: ier meermalen gevallen voordoen, waarin de wet op het regt van zegel, hetzij opzettelijk of uit onbekendheid met de bestaande voorschriften, wordt overtreden; heeft goedgevonden belanghebbenden le herinneren: a. dat de houder van buiten 'slands opgemaakt handelspapier, die. om het stuk hier te lande ter acceptatie le kunnen aanbieden, het wegens dat papier verschuldigd zegelregt wil voldoen door middel van een plakzegel, dit zegel kan plakken op het eerst onbeschreven gedeelte van den achterkant van het stuk, in welk geval hij zijne onderteekening van de handeling, waar voor het zegel gebruikt wordt, namelijk de aanbieding ter acceptatie, moet schrijven over het zegel heen, terwijl daarboven kan vermeld worden: //Gezegeld om ter acceptatie te worden aangeboden" of andere woorden welke dezen zin teruggeven; b. dat echter bovenbedoelde aanhechting van plakzegels op in het buitenland opgemaakt handelspapier, ten einde het hier te lande ter acceptatie te kunnen aanbieden, dan alleen geacht wordt te zijn geschied op het door de wet voor de betaling van zegelregt bepaalde tijd stip, indien, öf uil de acceptatie, óf uit eene acte van protest van non- acceptatie blijkt, dat het stuk werkelijk ter acceptatie is aangeboden. De directeur der polytechnische school te Dellt heeft bekend gemaakt dat hij tot inschrijving voor de lessen van den met 7 September aanvangen- den cursus zitting zal houden in het gebouw der inrigting op Donderdag, Vrijdag en Zalurdag 3, 4 en 5 September, van 9 tot 4 ure. -- Door de maatschappij tot Nut van 't Algemeen is de volgende prijs- uitschrjjving gedaan: De maatschappij verlangt: //Een populair geschrift, niet uitgebreider dan 8 a 10 blad druks gewoon 8°., waarin, met het oog op Nederlandsche toestanden en wetgeving, de vraag wordt beantwoord: welke voor het openbaar gezag, voor liefdadige instellingen en voor bijzon dere personen de beste wijze van armverzorging zij." Voor het best ge keurde antwoord looft de Maatschappij uit eene premie van ƒ1000. De antwoordenduidelijk leesbaar en met eene andere hand dan die des schrijvers geschreven, worden franco ingewacht vóór of uiterlijk op 1°. Augustus 1875, aan het adres van den algemeenen secretaris der maatschap pij, den heer P. M. G. van Hees, te Amsterdam. De lieer F. Lion Cachet is, na met gunstig gevolg het colloquium doc- tum te hebben gehouden, door het prov. kerkbestuur van Utrecht beroep baar verklaard in de Ned. herv. kerk. Op de algemeene vergadering der vereeuiging van leeraren aan inrig- tingen van middelbaar onderwijs in Nederland, te Rotterdam, is gisteren beraadslaagd over een vraagpunt, door den heer J. Versluys gesteld, strek kende om te verklaren dat de vergadering het wenschelijk acht: 1°. De leerstof der H. B. en de eischen van het eindexamen le verminderen; 2°. Voor het onderwijs in de talen in elk der beide hoogste klassen meer tijd beschikbaar te stellen; De inkrimping te vinden op de volgende vakken: 3°. Werktuigkunde als afzonderlijk vak, technologie, delfstof kunde, sta tistiek. handelswetenschappen met warenkennis, beschrijvende meetkunde, en schoonschrijven zouden kunnen vervallen. 4°. De aardrijkskunde, de natuurlijke historie en het regtlijnig teekenen te beperken tot de drie laagste klassen en tevens te schrappen uit de eischen van het eindexamen. 5°. De scheikunde te beperken tot de twee hoogste klassen. Omtrent het eerste punt werd met 32 tegen 17 stemmen de wenschelijk- heid uitgesproken dat de leerstof aan de hoogere burgerscholen zal worden verminderd; punt 2 werd verworpen met 28 tegen 22 stemmen; bij punt 3 leidden de onderscheidene stemmingen tot het besluit: dat de wenschelijk- heid van het vervallen van de werktuigkunde werd aangenomen met 25 tegen 15 stemmen, terwijl 9 buiten stemming bleven; dat het vervallen van de technologie, van de delfstofkunde en van de statistiek bij zitten en opstaan werd aangenomen met groote meerderheid; dat het vervallen van de handelswetenschap (afgescheiden van warenkennis) werd verworpen met 33 tegen 2 stemmen, terwijl 7 buiten stemming bleven; dat het vervallen van de warenkennis bij zitten en opstaan met bijna algemeene stemmen werd aangenomen; -- en dat het vervallen van het schoonschrijven werd aangenomen met 27 tegen 25 stemmen; punt 4 werd verworpen en punt 5 aangenomen met 17 tegen 12 stemmen, waarbij 7 leden buiten stemming bleven. Het voorstel om in den zin van het beslolene slappen te doen bij regering en volksvertegenwoordiging werd met bijna algemeene stemmen verworpen. Te Rotterdam is gisteren morgen vroeg door twee visschers het lijkje van een pasgeboren kind, gewikkeld in een paar zakken, in het water van den mond der Westerhaven gevonden. De moeder, eene dienstbode, iseenige uren daarna door de policie aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Te Amsterdam wordt thans het 10-jarig beslaan van het Paleis voor Volksvlijt leestelijk gevierd. Op een groot vocaal en instrumentaal concert, aldaar gegeven, is de solo-partij voor tenor uitgevoerd door den heer B. J. de Goey. Te Amsterdam is diefstal met inbraak gepleegd in het kantoor van den heer Koppe, koopman in droogerijen op de Heerengracht bij de Ros- molensteeg. De dieven hebben zich van eene som gelds meester gemaakt. Heden nacht heeft aldaar op het Rapenburg weder een hevige brand ge woed in een magazijn van brandstollen. Het perceel is uitgebrand. Te Utrecht kregen eergisteren morgen twee bankwerkersin dienst der staalsspoorwegmaatschappij, twist, die zoo hoog liep dat zij handgemeen zouden zijn geworden, indien andere werklieden dit niet verhinderd hadden. De beleedigingen wederzijds werden echter voortgezet en 's middags kwam het tot een irefl'en, waarbij de een zijne tegenpartij terstond met een groot mes twee steken toebragt. De toestand van den verwonde is bedenkelijk I; en de dader is in hechtenis genomen. Op den 20eD zijn in de legerplaats le Milligen aangekomen de staf en de veld-escadrons van het 3e reg. huzaren en het 3e en 4e escadron van het ;j le reg. van dat wapen, alsmede de batterij rijdende artillerie. Op den straatweg tusschen het kamp en Oud-Milljgen hebben de muziekcorpsen van het 4e en 7e reg. infanterie zich aan hel hoofd dier troepen gesteld en beur telings zich doen hooren tot men aan de standplaats der cavalerie geko men was. Daartoe uitgenoodigd, is ook de goochelaar A. D. Bamberg aldaar aange komen, ten einde des avonds eenige voorstellingen te geven.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5