VIERING PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE». MUSIS SACRUM. van liet 10-jarig bestaan der Instelling van onderwijs in de Taal-. Land- en Volkenkunde van Nederlandsch-lndië te Deiït, Jat de Cortes bijeengeroepen en de bestaande regering door die vergadering bekrachtigd worde. Men zal zich vergenoegen met de stellige verzekering Jat de medewerking der landsvertegenwoordiging ingeroepen zal worden zoodra de burgeroorlog geëindigd en de rust in den lande hersteld zal zijn. Baar de erkenning der Spaansche regering juist strekken moet om haar de «rvulling van deze taak en van andere op eene regelmatige regering rus tende verpligtingen mogelijk en gemakkelijker te maken, moesten de Euro- pesche kabinetten afzien van al de voorloopige voorwaarden, waarvan in jen regel de officiële erkenning eener nieuwe regering afhankelijk gesteld wordt. Dit is dan ook het hoofdpunt van het Duitsche voorstel om van Je dus ver tusschen de kabinetten ten aanzien van de Spaansche aangelegen heden geldige afspraken af te wijken. De officiële erkenning der regering van Serrano zal waarschijnlijk in dezen vorm plaats hebben, dat de in Madrid aanwezige officieuse vertegenwoordigers der afzonderlijke staten bij diplomatieke nota's aan den Spaanschen minister van bni'enlandsche zaken bekend maken dat de Duitsche keizer, de koningin van Engeland enz., enz., besloten heeft de regering van Serrano als de wettige regering van «Spanje'' te erkennen, waarop alsdan terstond het accrediteren der beiderzijdsche gevolmagtigde vertegenwoordigers zal volgen. De laatste ligting voor de reserve van 125,000 man heeft overal in bet land tegenstand ondervonden, zoodat men gelooft dat zij niet meer dan 40000 man zal opleveren. Op de meeste plaatsen moest men tot dwang maatregelen overgaan, terwijl vele jongelieden zich verborgen of vrij kochten. Seo d'Urgel is ten gevolge van verraad in handen der Carlisten gevallen. DllITICHLAKD. Volgens den Post hebben de gedelegeerden tot het Brusselsche congres van de verdere behandeling van het Russische programma afgezien, en de resultaten van de beraadslagingen betreffende eene uitbreiding der conventie van Genève aan hunne regeringen ter bekrachtiging toegezonden. Bij de politie te Berlijn is de volgende mededeeling ontvangen: Een pakket, afgezonden door koningin Victoria, bevattende een aantal juweelen sieraden, bestemd voor prinses Alice, groothertogin van Hessen, is te Brugge ontvreemd. Men hoopt den buit weder magtig te worden, want. naar men verneemt, is de waarde van het gestolene zeer belangrijk. De wijnbouwers in de Rijnprovinciën hebben zich lot den rijksdag ge wend, met verzoek om maatregelen legen de steeds toenemende bedriegerij in den wijnhandel. Er worden hoe langer hoe meer mengsels van glyce rine, druivensuiker, aardappel-spiritus en «aqua tofana" voorwijn verkocht, en nu verlangen zij niet dat die mengsels zullen worden verboden, maar dat die niet langer voor echten wijn kunnen.worden verkocht. Zij wen- schen dat ieder verkoopcr van zulke valsche waar op daartoe vastgestelde straffen verpligt zal zijn, die als mengsel te merken. De oud-katholieke bisschop Reinkens heeft op haurentiusdag de eerste priesterwijding in de slotkapel te Bonn voltrokken. Twee priesters zijn gewijd: de heer Peter Harnau uit de provincie l'ruissen, die voorloopig ter verdere opleiding nog te Bonn blijft, en de heer Fridolin Troxler uit Lu- cern, die benoemd is tot hulpgeestelijke in de Zwitsersche gemeente Olten. VERSAILLES. 20 Augustus. Heden kwam de permanente commissie bij een, onder voorzitting van den lieer Buffet. De heer Tirard deed vragen over de arrestatiën te Marseille. De minister antwoordde, dat misdrijven tegen het gemeene regt niet ongestraft mogen blijven. De heer Picard on dersteunde Tirard. De heer Feray deed ecnige vragen omtrent de ontvlug- ting van Bazaine. De minister Chabaud antwoordde, dat het onderzoek wordt voortgezet. De heer Mahy interpelleerde de regering over hare ge strenge houding jegens de republikeinsche pers en over de photographiën van den keizerlijken prins. De minister Chabaud zeide dat de regering haar pligt zou doen en geen inschikkelijkheid noch zwakheid betoonen. LONDEN, 20 Augifctus. Volgens de Globe heeft de regering berigt ont vangen dal te Luchiana in Spanje republikeinen hebben geschoten op de officieren van de Engelsche kanoneerboot Fly. Geen hunner is echter gewond. LONDEN, 21 Augustus. De Times meldt uit Philadelphia van gisteren: De republikeinsche conventie van Pennsylvania heeft met grootc meerderheid verworpen de candidaluur van Grant naar het presidentschap voor de volgende zeven jaren, en gouverneur llartruft als republikeinsch candidaat voorgesteld. PORTSMOUTH. 20 Augustus. De Duitsche lregatten Nautilus tn Albatros zijn naar de Spaansche kust vertrokken. PARIJS, 20 Augustus. Razaine heeft aan den minister van binnenland- sche zaken een brief geschreven, waarin hij verklaart dat kolonel Vilette en de andere personen, welke verdacht worden van medepligtigheid aan zijne vlngt, ten cenemale onschuldig zijn. Hij verklaart dat hij geen medeplig- tigen heeft en alles door hem alleen met zijne vrouw en zijnen neel is ont worpen en uitgevoerd. Toen hij op den avond van den 9d'n den directeur verliet, zorgde hij dat hij uit het gezigt van zijnen bewaker kwam. Deze meende dat hij (Bazaine) in zijne kamer was teruggekeerd en sloot de deur. Bazaine voegt er bij dat het hem biiter grielde het vernederende reglement der centrale gevangenissen op zich toegepast te zien, en dat hij zich gereg- tigd achtte zijne vrijheid te herkrijgendoordien hij niet door regters met hem gelijk in rang is veroordeeld en dus het over hem uitgesproken vonnis onwettig is. WEENEN, 20 Augustus. Ten gevolge van den aanhoudenden hevigen regen gedurende eenige dagen is de Donau snel gewassen. Men vreest eene overstrooming. Het Donau-kanaal wordt door middel van een vaartuig in bedwang gehouden. Eene overstroomingscommissie is permanent verklaard. Tot middernacht steeg het water voortdurend; in de Leopoldstadt en in Erdberg zijn de kelders vol water. In de kazerne is eene veiligheidswacht in gereedheid. Tot heden ochtend 5 ure is geen nieuwe was merkbaar. Ter teregtzitting van de arrond.-regtbank te Leiden, van 21 Augustus, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: J. M. B., te Leiden, wegens mis bruik van vertrouwen, tot cellulaire gevangenisstraf van vjjf maanden en vier geldboeten elk van 12,50, bij wanbetaling voor iedere boete 1 dag cellulair; L. R.. te Leiden, wegens verwonding, tot gevangenisstraf van zes weken en geldboete van ƒ8, bij wanbetaling 1 dag gevangenisstraf; M. H. V., zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, tot gevangenisstraf van 14 dagen en opzending naar de bedclaarskolonie. VERBETERING. In het ingezonden stuk, bladz. 3 van het vorig nommer, moet de regel «O nuchterheid enz.", aan het einde staande, gelezen worden achter den regel (5 alinea's hooger) ordelijken afloop" enz. Ondertrouwd: JOHANNES BALTHASAR WAKERLIN en Haarlem, 20 Augustus 1874. ANNA MARIA ADRIANA SUISKENS. Algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter E. BEENS I1ALDERIET. 21 Augustus 1874. Overleden den 19dc° Augustus, te Zwammerdam, onze geliefde Broeder en Behuwd-broeder P. VAN TIELin den ouderdom van 28 jaren. C. VAN TIEL. Leiden, 21 Augustus 1874. J. M. VAN TIEL, Retst. BUITENGEWONE ALGEMEEVE VERGADER1IVG Zaterdag 22 Augustus 1874, 's avonds te 8 uur, in het gebouw der Vereeniging. Punt van behandeling: Aanvraag van 18 leden der Fereeniging tot afstand van het gebouw en terrein voor eene feestviering op 4 October e. k. op den l?'"', IS'*'0 en l»dtD September 18!4. De Commissie, belast met de regeling der feestviering ter gelegenheid van het 10-jarig beslaan van de Indische Instelling te Delft, noodigt de Stu denten der Rijksinstelling te Lelden uit, daaraan deel te nemen. Zij gelieven zich echter voor den 711"1 September e. k. op te geven bij den Ondergeteekende. Namens de Feest-Commissie, M. ALTING DU CLOUX. Aan de openbare lagere scholen voor on- en minvermogenden te Leiden worden verlangd vijf Hulponderwijzers of Hulponderwijzercs- sen, elk op eene jaarwedde van 450, die verhoogd kan worden tot 600. Zij. die voor deze betrekkingen in aanmerking wenschen te komen, wor den uitgenoodigd hunne bewijsstukken van bekwaamheid en goed zedelijk gedrag, vóór of op 31 Augustus e.k., aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Augustus 1874. E. KIST, Secretaris.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3